Radio Opole » Gospodarka
2021-09-22, 15:41 Autor: Katarzyna Doros

Opolski ratusz unieważnił drugi przetarg na budowę letniego wejścia do ZOO

Ogórd Zoologiczny w Opolu [fot. ZOO Opole]
Ogórd Zoologiczny w Opolu [fot. ZOO Opole]
Opolski ratusz unieważnił drugi przetarg na budowę nowego letniego wejścia do ogrodu zoologicznego. Żadna z zaproponowanych ofert wykonawców nie mieściła się w zaplanowanym budżecie. Przypomnijmy, na początku roku opolscy radni zadecydowali o przekazaniu na inwestycję ponad pół miliona złotych. Do przetargu stanęły dwie firmy, obie wyceniły usługi na ponad milion 200 tysięcy złotych.
- Nie wiem jeszcze, co zrobimy, będę rozmawiać z dyrekcją ZOO, bo rzeczywiście ta kwota jest dwa razy większa niż szacowaliśmy, więc całkiem spora. Musimy sobie rozważyć jakby efekty, bo drugie wejście jest potrzebne, to widać po kolejkach, które są do ZOO. Z drugiej strony te kolejki się trochę biorą z tego, że kolejkowicze czekający nie chcą korzystać z elektronicznej formy biletu, a to by przecież uprościło całą procedurę. Musimy szacować pieniądze, bo ogród ma wielu odwiedzających, ale jego koszty utrzymania są spore - mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

Trwa nabór ofert także w drugim przetargu na budowę akwarium, w którym miałyby się znaleźć m.in. rekiny i płaszczki. Przypomnijmy, poprzednim razem najtańsza oferta opiewała na ponad 25 milionów złotych. - To kwota stanowczo za wysoka - dodaje Arkadiusz Wiśniewski. - Szacowaliśmy to zadanie kilka lat temu na 8-9 milionów złotych i przystąpiliśmy do niego również ze względu na to, że możemy otrzymać unijną dotację. Tę dotację przydzielono nam dopiero po kilku latach czekania, ale w tym czasie ceny wzrosły nawet nie dwu, ale trzykrotnie. Dotacja tymczasem się nie zmienia, więc przy tych warunkach, które w tej chwili mamy, decyzja do podjęcia o tym, żeby rozpocząć budowę budynku wydaje się trudna. Ale mieliśmy spotkanie z marszałkiem i padły deklaracje o tym, że ZOO może się doczekać takiego wsparcia unijnego, więc kto wie, może to nam otworzy drogę do budowy akwarium.

Marszałek Andrzej Buła potwierdza: - Jeżeli tylko pojawią się takie możliwości, a wiem, że chęci są, to będziemy szukać punktów stycznych. Na pewno nie ma szans zrobić tego w obecnej perspektywie finansowej - mówi. - Jeżeli ja wiem, że tutaj ZOO dysponuje dobrym projektem na akwarium, to już będziemy rozmawiać za trzy, cztery tygodnie na temat kluczowych projektów pozakonkursowych ze strony poszczególnych samorządów. Powiedziałem, że jeżeli wiem, że pan prezydent mocno zabiega o to, żeby zbudować takie centrum podobne do Centrum Nauki Kopernik i że pojawia się wsparcie dla akwarium, to my musimy to uwzględnić. Musimy bardzo mocno walczyć wtedy w Komisji Europejskiej, żeby pozwoliła nam to zaakceptować.

Termin składania ofert na budowę akwarium w opolskim ZOO upływa 1 października.
Arkadiusz Wiśniewski cz.1
Arkadiusz Wiśniewski cz.2
Andrzej Buła

Gospodarka

2021-10-26, godz. 18:30 Do wyszkolenia fachowców potrzebna odpowiednia baza. Podsumowano program "Wsparcie kształcenia zawodowego w kluczowych… Unowocześnienie i doposażenie pracowni oraz dostosowanie sprzętu do obecnych wymogów - na sesji sejmiku województwa opolskiego podsumowano realizację projektu… » więcej 2021-10-26, godz. 15:00 Długi rosną, więc pomoc państwa jest niezbędna. Wojewódzcy radni przyjęli apel do rządu o opracowanie tarczy pomocowej… Wojewódzcy radni przyjęli apel w sprawie opracowania i wdrożenia tarczy antykryzysowej dla systemu ochrony zdrowia. Apel został przyjęty na 35. sesji sejmiku… » więcej 2021-10-26, godz. 13:15 Od nowego roku ZUS przejmuje wypłatę 500 plus. Wnioski o przyznanie wsparcia przyjmowane będą przez internet Z nowym rokiem Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejmuje zadanie wypłacania świadczenia 500 plus. Dla już pobierających pieniądze na razie nic się nie… » więcej 2021-10-26, godz. 07:30 Droższe kwiaty i znicze, bo koszty produkcji przerzuca się na klienta. "Ceny wszystkiego idą do góry" Głębiej do portfela trzeba sięgnąć podczas przygotowań grobów przed dniem Wszystkich Świętych. » więcej 2021-10-25, godz. 20:00 "Bez tych pieniędzy nie bylibyśmy w stanie wykonać tych inwestycji". Samorządowcy o dotacjach z Polskiego Ładu Infrastruktura drogowa, sportowa czy też wodno-kanalizacyjna. Ponad 16 różnego rodzaju inwestycji, które przeprowadzą opolskie samorządy znajdzie finansowanie… » więcej 2021-10-25, godz. 18:00 Przebudowana droga Gościęcin - Karchów już jest oddana do użytku Oficjalnie do użytku oddany został przebudowany odcinek drogi między Gościęcinem a Karchowem w gminie Pawłowiczki. Inwestycję realizował powiat kędzierzyńsko-kozielski… » więcej 2021-10-25, godz. 14:54 Powiat nadrobi drogowe zaległości sprzed lat Montaż finansowy z trzech źródeł pozwoli zmodernizować blisko trzy kilometry drogi w zarządzie powiatu prudnickiego. Inwestycję starostwa wesprze budżet… » więcej 2021-10-25, godz. 13:00 ZUS zachęca do korzystania z konta bankowego. Jest to szybsze, niż oczekiwanie na listonosza Zamiast gotówki do ręki, przelew na rachunek bankowy. Do takiego rozwiązania zachęca ZUS i informuje swoich petentów, że pieniądze można dostawać na konto… » więcej 2021-10-25, godz. 08:15 Jest plan spotkań z mieszkańcami w sprawie obwodnicy Sidziny Dwa spotkania dla mieszkańców gmin Skoroszyce, Łambinowice i Niemodlin w związku z planowaną budową obwodnicy Sidziny w ciągu DK 46, organizuje Generalna… » więcej 2021-10-24, godz. 14:45 Czwarty worek na śmieci przynosi efekty w gminie Lasowice Wielkie. Samorząd sprzedaje też makulaturę i złom Sprawdził się czwarty worek na segregowane odpady w gminie Lasowice Wielkie. Mieszkańcy pozytywnie odebrali pomył na osobny pojemnik na butelki PET - plastikowe… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »