Radio Opole » Gospodarka
2021-09-24, 12:00 Autor: Katarzyna Plewnia

Ogromne zainteresowanie programem "Czyste Powietrze", także na Opolszczyźnie

Zdjęcie ilustracyjne [fot. Daniel Klimczak]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. Daniel Klimczak]
Małgorzata Oleksewicz [fot. Marcin Skomudek]
Małgorzata Oleksewicz [fot. Marcin Skomudek]
Folder dot. programu "Czyste Powietrze"
Folder dot. programu "Czyste Powietrze"
Od początku realizacji programu "Czyste Powietrze", a więc przez 3 lata, wpłynęło w regionie ponad 8 tyś. 700 wniosków, a tylko w tym roku przeszło 3 tys. 700, czyli ok. 40% wszystkich - mówiła w Porannej Loży Radiowej Małgorzata Oleksiewicz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu.
- Wzrost zainteresowania programem "Czyste Powietrze" może wynikać z tego, że od 2018 roku program został uproszczony - mówiła na antenie Radia Opole Małgorzata Oleksiewicz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu. W tym roku pojawiła się kolejna korzystna zmiana w programie.

- W tym roku poszerzyliśmy tutaj możliwość składania wniosków nie tylko w wojewódzkim funduszu, ale też zaangażowaliśmy mocniej samorządy województwa do tego, aby mógł mieszkaniec pójść do gminy, uzyskać informację, złożyć wniosek, więc to zainteresowanie mieszkańców jest większe - zapewniała Małgorzata Oleksiewicz.

Spośród 71 gmin województwa opolskiego 51 podpisało porozumienie z WFOŚiGW w Opolu i w tych gminach można złożyć wnioski o wsparcie w ramach programu "Czyste Powietrze".

- Gminy nie oceniają wniosków i nie mają wpływu na całą procedurę udzielenia dofinansowania, ale pracownik gminy jest bliżej tego mieszkańca, może pomóc w wypełnieniu wniosku, może udzielić informacji, więc zachęcamy, żeby skorzystać z punktów informacyjnych w gminach - dodała.

Wniosek w ramach programu "Czyste Powietrze" można też złożyć przez internet - przez portal gov.pl - wystarczy go wysłać, a potem oczekiwać na informację o udzieleniu dofinansowania. Małgorzata Oleksiewicz wyjaśniła też, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu spodziewa się jeszcze większej liczby wniosków, bo od 7 lipca także w wybranych bankach można się ubiegać o kredyt z częściową dotacją w ramach programu.

- Czyli osoby, które nie mają wkładu własnego na realizację inwestycji, mogą udać się do banków współpracujących z funduszem, żeby uzyskać kredyt i otrzymać częściową dotację na spłatę tego kredytu - mówiła Małgorzata Oleksiewicz.

Aktualnie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkie fundusze mają podpisane umowy z dwoma bankami: BOŚ i Alior.
Małgorzata Oleksiewicz, WFOŚiGW w Opolu, cz. 1
Małgorzata Oleksiewicz, WFOŚiGW w Opolu, cz. 2
Małgorzata Oleksiewicz, WFOŚiGW w Opolu, cz. 3

Gospodarka

2021-10-26, godz. 15:00 Długi rosną, więc pomoc państwa jest niezbędna. Wojewódzcy radni przyjęli apel do rządu o opracowanie tarczy pomocowej… Wojewódzcy radni przyjęli apel w sprawie opracowania i wdrożenia tarczy antykryzysowej dla systemu ochrony zdrowia. Apel został przyjęty na 35. sesji sejmiku… » więcej 2021-10-26, godz. 13:15 Od nowego roku ZUS przejmuje wypłatę 500 plus. Wnioski o przyznanie wsparcia przyjmowane będą przez internet Z nowym rokiem Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejmuje zadanie wypłacania świadczenia 500 plus. Dla już pobierających pieniądze na razie nic się nie… » więcej 2021-10-26, godz. 07:30 Droższe kwiaty i znicze, bo koszty produkcji przerzuca się na klienta. "Ceny wszystkiego idą do góry" Głębiej do portfela trzeba sięgnąć podczas przygotowań grobów przed dniem Wszystkich Świętych. » więcej 2021-10-25, godz. 20:00 "Bez tych pieniędzy nie bylibyśmy w stanie wykonać tych inwestycji". Samorządowcy o dotacjach z Polskiego Ładu Infrastruktura drogowa, sportowa czy też wodno-kanalizacyjna. Ponad 16 różnego rodzaju inwestycji, które przeprowadzą opolskie samorządy znajdzie finansowanie… » więcej 2021-10-25, godz. 18:00 Przebudowana droga Gościęcin - Karchów już jest oddana do użytku Oficjalnie do użytku oddany został przebudowany odcinek drogi między Gościęcinem a Karchowem w gminie Pawłowiczki. Inwestycję realizował powiat kędzierzyńsko-kozielski… » więcej 2021-10-25, godz. 14:54 Powiat nadrobi drogowe zaległości sprzed lat Montaż finansowy z trzech źródeł pozwoli zmodernizować blisko trzy kilometry drogi w zarządzie powiatu prudnickiego. Inwestycję starostwa wesprze budżet… » więcej 2021-10-25, godz. 13:00 ZUS zachęca do korzystania z konta bankowego. Jest to szybsze, niż oczekiwanie na listonosza Zamiast gotówki do ręki, przelew na rachunek bankowy. Do takiego rozwiązania zachęca ZUS i informuje swoich petentów, że pieniądze można dostawać na konto… » więcej 2021-10-25, godz. 08:15 Jest plan spotkań z mieszkańcami w sprawie obwodnicy Sidziny Dwa spotkania dla mieszkańców gmin Skoroszyce, Łambinowice i Niemodlin w związku z planowaną budową obwodnicy Sidziny w ciągu DK 46, organizuje Generalna… » więcej 2021-10-24, godz. 14:45 Czwarty worek na śmieci przynosi efekty w gminie Lasowice Wielkie. Samorząd sprzedaje też makulaturę i złom Sprawdził się czwarty worek na segregowane odpady w gminie Lasowice Wielkie. Mieszkańcy pozytywnie odebrali pomył na osobny pojemnik na butelki PET - plastikowe… » więcej 2021-10-23, godz. 15:00 Wola jest, plan też, ale czy pozwoli budżet? Niemodlin przymierza się do budowy pumptracka To ma być inwestycja skierowana do tych młodszych mieszkańców gminy, choć niewykluczone, że nieraz skorzystają z niej również starsi. Niemodlin przygotowuje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »