Radio Opole » Gospodarka
2021-10-14, 07:45 Autor: Piotr Wójtowicz

Rozwój zielonej energii wyprzedza wiedzę strażaków na temat gaszenia pożarów takich instalacji

Klub wiejski [fot. archiwum gminy]
Klub wiejski [fot. archiwum gminy]
Panele fotowoltaiczne [fot. pixabay]
Panele fotowoltaiczne [fot. pixabay]
Straż pożarna coraz częściej odbiera sygnały o pożarach instalacji fotowoltaicznych. Starszy brygadier Arkadiusz Kuśmierski, zastępca opolskiego komendanta wojewódzkiego wylicza, że rocznie odbierają około kilkunastu wezwań, natomiast problemem, przed którym stanęli, jest sposób gaszenia takich "minielektrowni".
- Czy to jest pożar instalacji czy dachu, to już nie ma znaczenia, ponieważ my musimy zmierzyć się z pożarem instalacji fotowoltaicznej, który rodzi dla nas pewne zagrożenia - zaznacza starszy brygadier.

Jak gasić pożary instalacji fotowoltaicznych, by nie zginąć porażonym prądem? Tę wiedzę przekazywano podczas konferencji "Ratownictwo i Energetyka". Z wypowiedzi uczestników wynika, że rozwój zielonej energii wyprzedza wiedzę strażaków i użytkowników.

- To, że takie pożary można gasić wodą, nadal nie wie wielu strażaków - zaznacza Paweł Kielar, przewodniczący koła Stowarzyszenia Inżynierów i Techników pożarnictwa w Opolu. - Dzisiaj eksperci pokazali, że jeżeli podczas akcji zachowamy pewną odległość i będziemy gasili taki pożar prądem rozproszonym, to zapewni to bezpieczeństwo.

Młodszy kapitan dr Adrian Barasiński z Centralnej Szkoły Pożarniczej w Częstochowie uważa, że niwelowanie zagrożeń związanych z porażeniem prądem, spoczywa także na właścicielach. Jak dodał, ich wiedza na temat mocy i rozmieszczenia sieci może zdecydować, że nikt nie ucierpi podczas gaszenia. - Dla strażaków jest to cenne źródło informacji, ponieważ podczas akcji w zadymieniu i ciemności nie jesteśmy w stanie wszystkiego zobaczyć.

Podczas spotkania rozmawiano także o tempie rozwoju instalacji wodorowych i banków energii. Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Pożarnictwa Koło Opole, Komenda Wojewódzka i Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, Tauron Dystrybucja S.A. i Politechnika Opolska.
Starszy brygadier Arkadiusz Kuśmierski, zastępca opolskiego komendanta wojewódzkiego
Paweł Kielar, przewodniczący koła Stowarzyszenia Inżynierów i Techników pożarnictwa w Opolu
Młodszy kapitan dr Adrian Barasiński

Gospodarka

2022-12-08, godz. 17:30 Opole: podsumowali projekt o szkolnictwie zawodowym. 9 procent bezrobocia wśród młodych Zakończył się cykl spotkań podsumowujących projekt 'Opolskie szkolnictwo zawodowe dla rynku pracy'. Dzisiaj (08.12) zorganizowano konferencję w Opolu. » więcej 2022-12-08, godz. 15:00 Dziś w terenie, jutro debata. Urzędnicy czekają na głosy ws. gminnego programu rewitalizacji Opola Spacer po Opolu z prezydentem zaproponowali mieszkańcom miasta urzędnicy z biura urbanistyki. Był to spacer połączony z przedstawieniem zakrojonego na 15… » więcej 2022-12-08, godz. 12:51 Dwa remonty zwiększyły komfort jazdy dla kierowców w gminie Rudniki Dwa ważne odcinki dróg oddano do użytku w gminie Rudniki po modernizacji. Po pierwsze chodzi o trasę powiatową w Żytniowie, na której przebudowę mieszkańcy… » więcej 2022-12-08, godz. 08:00 Opolski spacer w stronę zmian. Co kryje nowy program rewitalizacji miasta? Czwarty program kompleksowej rewitalizacji Opola jest już gotowy. Liczący blisko 200 stron dokument przedstawia kilkadziesiąt planów inwestycyjnych w mie… » więcej 2022-12-07, godz. 11:30 Velux wręczy mniej wypowiedzeń, niż początkowo planowano. Zwolnienia rozpoczną się w styczniu W styczniu rozpocznie się proces redukcji etatów w namysłowskiej fabryce okien Velux. Firma porozumiała się już z pracownikami w kwestii zapowiadanych zwolnień… » więcej 2022-12-07, godz. 10:10 W Kędzierzynie-Koźlu żyje się dobrze. "Coś się w tym mieście dzieje" Kędzierzyn-Koźle zajął pierwsze miejsce w rankingu 'Gmina dobra do życia'. W przygotowanym przez Serwis Samorządowy PAP zestawieniu zwyciężył w kategorii… » więcej 2022-12-06, godz. 17:00 ECO dostarczy ciepło do mieszkańców Czarnowąs oraz Dobrzenia Wielkiego. Trzeba podpisać nowe umowy ECO będzie od 1 stycznia nowym sprzedawcą ciepła dla mieszkańców opolskiej dzielnicy Czarnowąsy oraz w gminie Dobrzeń Wielki, pod warunkiem uzyskania stosownych… » więcej 2022-12-06, godz. 16:26 Cyberbezpieczeństwo, inteligentne miasta - o tym dyskutują w PNT Opole przystąpiło do Sinotaic, czyli polskiego klastra Internetu Rzeczy i Sztucznej Inteligencji. » więcej 2022-12-06, godz. 14:16 Zdrowa węza to zdrowe pszczoły. Nyscy pszczelarze już po zakupach Nyskie Stowarzyszenie Pszczelarzy z pieniędzy własnych oraz dotacji z urzędu marszałkowskiego kupiło półautomatyczną linię do produkcji węzy pszczelej… » więcej 2022-12-06, godz. 12:00 966 milionów euro dla Opolszczyzny, ale na co je wydać? Szczegółowy plan musi być gotowy na początku roku Pieniądze zatwierdzone. Kto i kiedy skorzysta pierwszy? Opolskie znalazło się w gronie 5 polskich województw, których plany wydatkowania pieniędzy unijnych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »