Radio Opole » Gospodarka
2021-10-14, 07:45 Autor: Piotr Wójtowicz

Rozwój zielonej energii wyprzedza wiedzę strażaków na temat gaszenia pożarów takich instalacji

Klub wiejski [fot. archiwum gminy]
Klub wiejski [fot. archiwum gminy]
Panele fotowoltaiczne [fot. pixabay]
Panele fotowoltaiczne [fot. pixabay]
Straż pożarna coraz częściej odbiera sygnały o pożarach instalacji fotowoltaicznych. Starszy brygadier Arkadiusz Kuśmierski, zastępca opolskiego komendanta wojewódzkiego wylicza, że rocznie odbierają około kilkunastu wezwań, natomiast problemem, przed którym stanęli, jest sposób gaszenia takich "minielektrowni".
- Czy to jest pożar instalacji czy dachu, to już nie ma znaczenia, ponieważ my musimy zmierzyć się z pożarem instalacji fotowoltaicznej, który rodzi dla nas pewne zagrożenia - zaznacza starszy brygadier.

Jak gasić pożary instalacji fotowoltaicznych, by nie zginąć porażonym prądem? Tę wiedzę przekazywano podczas konferencji "Ratownictwo i Energetyka". Z wypowiedzi uczestników wynika, że rozwój zielonej energii wyprzedza wiedzę strażaków i użytkowników.

- To, że takie pożary można gasić wodą, nadal nie wie wielu strażaków - zaznacza Paweł Kielar, przewodniczący koła Stowarzyszenia Inżynierów i Techników pożarnictwa w Opolu. - Dzisiaj eksperci pokazali, że jeżeli podczas akcji zachowamy pewną odległość i będziemy gasili taki pożar prądem rozproszonym, to zapewni to bezpieczeństwo.

Młodszy kapitan dr Adrian Barasiński z Centralnej Szkoły Pożarniczej w Częstochowie uważa, że niwelowanie zagrożeń związanych z porażeniem prądem, spoczywa także na właścicielach. Jak dodał, ich wiedza na temat mocy i rozmieszczenia sieci może zdecydować, że nikt nie ucierpi podczas gaszenia. - Dla strażaków jest to cenne źródło informacji, ponieważ podczas akcji w zadymieniu i ciemności nie jesteśmy w stanie wszystkiego zobaczyć.

Podczas spotkania rozmawiano także o tempie rozwoju instalacji wodorowych i banków energii. Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Pożarnictwa Koło Opole, Komenda Wojewódzka i Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, Tauron Dystrybucja S.A. i Politechnika Opolska.
Starszy brygadier Arkadiusz Kuśmierski, zastępca opolskiego komendanta wojewódzkiego
Paweł Kielar, przewodniczący koła Stowarzyszenia Inżynierów i Techników pożarnictwa w Opolu
Młodszy kapitan dr Adrian Barasiński

Gospodarka

2021-10-22, godz. 18:59 Studenci i pracodawcy debatowali o sytuacji na rynku pracy. Za nami "Debata o przyszłości" Jak pracodawcy i młodzi ludzie postrzegają aktualną sytuację na rynku pracy, jakie mają oczekiwania i czy łączenie studiów z pracą to popularne zjawisko?… » więcej 2021-10-22, godz. 13:00 Budowa skateparku w Baborowie nabiera tempa. Inwestycja ma być gotowa jeszcze w tym roku Zakończył się pierwszy etap prac przy budowie skateparku w Baborowie. W minionym tygodniu wylano pierwszą warstwę nawierzchni betonowej i wykonano podbudowę… » więcej 2021-10-22, godz. 12:30 Urząd marszałkowski daje 400-500 złotych podwyżki dla pracowników teatru, biblioteki, muzeów i filharmonii Od 400 do 500 złotych podwyżki otrzymają pracownicy wojewódzkich instytucji kultury. To średni wzrost o około 10 procent. » więcej 2021-10-22, godz. 10:58 Na razie skorzysta ponad 1200 osób, później ma być ich więcej. Niemodlin rozpoczął wymianę wodociągów w najbardziej… To ma być krok w stronę stabilizacji i jakości. Rozpoczęła się budowa wodociągu pomiędzy stacjami uzdatniania wody w Niemodlinie i Roszkowicach. To odcinek… » więcej 2021-10-21, godz. 19:00 Rolnicy z siedmiu gmin będą mieć ułatwiony dojazd do pól dzięki dotacjom z urzędu marszałkowskiego 7 opolskich gmin otrzymało dotacje urzędu marszałkowskiego na budowę lub modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Przedstawiciele samorządów… » więcej 2021-10-21, godz. 16:45 Choć pierwszy projekt stracił ważność, mieszkańcy Skarbiszowa będą mieli kanalizację Na tej inwestycji ma skorzystać ponad 100 osób. Na początku przyszłego roku ruszy budowa kanalizacji Skarbiszowa w gminie Dąbrowa. » więcej 2021-10-21, godz. 13:15 Doradztwo zawodowe i działania prospołeczne. W Kędzierzynie-Koźlu powstał Szkolny Punkt Informacji i Kariery Szkolny Punkt Informacji i Kariery otwarto w Zespole Szkół Specjalnych w Kędzierzynie-Koźlu. Ma służyć pomocą w wejściu na rynek pracy. » więcej 2021-10-21, godz. 10:29 ZUS do końca listopada czeka na wnioski o wyprawkę szkolną Jeszcze nie jest za późno - ciągle można wnioskować o wyprawkę szkolną - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski o świadczenie w wysokości… » więcej 2021-10-20, godz. 17:45 Pracownicy techniczni 17 rozgłośni radiowych w Polsce szkolą się w Radiu Opole. Jest też czas, by poznać informatyczne… W codziennej pracy dbają o to, by radio od strony technicznej działało bez spięć, przepięć i zakłóceń a dziś spotkali się w Opolu, by wymienić się… » więcej 2021-10-20, godz. 12:45 Gmina Kietrz zakończyła kolejną w tym roku inwestycję drogową Zakończył się długo oczekiwany remont drogi w Ściborzycach Wielkich. Gmina Kietrz przeznaczyła na tę inwestycję 340 tys. złotych. Ponad sześćdziesiąt… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »