Radio Opole » Gospodarka
2021-10-09, 07:00 Autor: Witold Wośtak

W Skarbimierzu gospodarują oszczędnie, ale inwestują bardzo okazale... w przeliczeniu na jednego mieszkańca

Urząd Gminy Skarbimierz [fot. Wanda Kownacka]
Urząd Gminy Skarbimierz [fot. Wanda Kownacka]
Jedna z inwestycji w Skarbimierzu [fot. Daniel Klimczak]
Jedna z inwestycji w Skarbimierzu [fot. Daniel Klimczak]
Ponad 20 tysięcy złotych w przeliczeniu na mieszkańca wydała od początku istnienia gmina Skarbimierz na inwestycje. Zdaniem wójta Andrzeja Pulita, to najlepszy wynik wśród wszystkich gmin województwa opolskiego.
Samorząd funkcjonuje od 2002 roku, kiedy ta część została odłączona od Brzegu. Obecnie w Skarbimierzu mieszka ponad 8 tysięcy osób. Łącznie wydano więc na inwestycje przeszło 160 milionów złotych. Wójt przekonuje o nieprzejadaniu pieniędzy i racjonalnym gospodarowaniu.

- Tutaj bardzo szybko po wyjściu wojsk radzieckich powstał miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego - uzasadnia wójt.

- Plan obejmuje właśnie działki po dawnym lotnisku radzieckim i przeznaczyliśmy je głównie na tereny inwestycyjne. Później przyszło do nas wielu inwestorów, dlatego mamy dość duży dochód z podatków od nieruchomości. W tej chwili do gminy wpływa 15 milionów złotych rocznie, co pozwala nam na kontynuację dużego wysiłku inwestycyjnego.

Poza tym gmina Skarbimierz leży blisko autostrady A4, co potęguje zainteresowanie inwestorów działkami włączonymi do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Przypomnijmy, wojska radzieckie opuściły Brzeg w marcu 1993 roku.
Andrzej Pulit

Gospodarka

2021-12-03, godz. 10:56 Rozbudowują sieć kanalizacyjną, bo na końcu ulicy powstaje nowy dom Bierawa jest jednym z tych samorządów, które mogą pochwalić się całkowitym skanalizowaniem. Nie oznacza to jednak koniec prac przy budowie kanalizacji… » więcej 2021-12-02, godz. 16:47 ZUS przedstawia statystyki dotyczące umów o dzieło. Nasze województwo ma najmniejszy odsetek w kraju Ponad 19 tysięcy umów o dzieło zgłoszono od stycznia do końca września na Opolszczyźnie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych publikuje informacje, według… » więcej 2021-12-02, godz. 14:30 Gmina o zaniedbaniach, powiat o działaniach w miarę możliwości. Murów chce zwiększenia prac na drogach powiatowy… Murów skarży Zarząd Dróg Powiatowych w Opolu do opolskiego starosty. Decyzję o wystosowaniu skargi podjęli na sesji gminni radni. » więcej 2021-12-01, godz. 16:00 Wójt Polskiej Cerekwi o budżecie na 2022 rok. "Podwyżki cen energii nas zabijają" Przyszłoroczny budżet gminy Polska Cerekiew będzie najgorszym od wielu lat. Wpływy i wydatki są niemal na takim samym poziomie. Mimo rezygnacji z kilku inwestycji… » więcej 2021-12-01, godz. 13:00 Strefa Aktywności Gospodarczej w Dąbrowie urzeczywistnia się. Pozwala już na to plan zagospodarowania przestrzenne… Jest 'zielone światło' dla Strefy Aktywności Gospodarczej gminy Dąbrowa. Wojewoda opolski zatwierdził plan zagospodarowania przestrzennego, dzięki któremu… » więcej 2021-12-01, godz. 10:38 W Otmicach powstanie PSZOK dla mieszkańców gminy Izbicko W przyszłym roku w gminie Izbicko na powstać punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Instalację zbuduje Związek Międzygminny Czysty Region na działce… » więcej 2021-11-30, godz. 20:00 "Praktyka się opłaca". Wspólny projekt Politechniki Opolskiej i Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Młodzi ludzie poznają potencjalnych pracodawców, a przedstawiciele firm wybiorą praktykantów. Politechnika Opolska i Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna… » więcej 2021-11-30, godz. 18:00 OCRG podsumowało V edycję Programu Mentoringu Biznesowego Opolskie Centrum Rozwoju i Gospodarki podsumowało V edycję Programu Mentoringu Biznesowego Województwa Opolskiego. Przez pięć miesięcy 9 mentorów dzieliło… » więcej 2021-11-30, godz. 16:15 Radni oraz marszałek województwa opolskiego będą mieli więcej na kontach Od przyszłego miesiąca marszałek województwa opolskiego będzie więcej zarabiał, a radni sejmiku otrzymają wyższe diety. Takich podwyżek nie było od… » więcej 2021-11-30, godz. 14:15 Kompleksowy remont prószkowskiego przedszkola. Inwestycja zostanie zrealizowana z pomocą rządowych pieniędzy Przedszkole w Prószkowie zostanie przebudowane i poddane termomodernizacji. Gmina na tę inwestycję otrzyma pieniądze z Rządowego Programu Polski Ład. To… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »