Radio Opole » Gospodarka
2021-11-26, 12:45 Autor: Daniel Klimczak

Grodków chce modernizować systemy ogrzewania w szkołach i wiejskich świetlicach. W części budynków do produkcji ciepła posłuży prąd z paneli słonecznych

Panele fotowoltaiczne [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Panele fotowoltaiczne [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Grodkowski magistrat chce skuteczniej walczyć ze smogiem. Pomóc w tym mają panele słoneczne i wymiana pieców w budynkach szkół.
Instalacje do produkcji prądu z odnawialnych źródeł energii mają zostać zamontowane na budynkach świetlic wiejskich w Żelaznej, Jaszowie, Przylesiu Dolnym, Lipowej, Strzegowie i Wojsławiu. Wyprodukowany w ten sposób prąd pozwoli między innymi na ogrzewanie budynków, co w przypadku części z nich ma zmniejszyć nawet o 3/4 zapotrzebowanie na energię pobieraną z sieci.

Dzięki planowanym inwestycjom możliwe będzie ograniczenie kosztów zakupu prądu, ale i zmniejszenie uciążliwości związanych z ogrzewaniem budynków użyteczności publicznej. Burmistrz Marek Antoniewicz podkreśla jednak, że samorząd planuje także modernizację kotłowni w innej części budynków użyteczności publicznej.

- To nie tylko fotowoltaika. To także wymiana źródeł grzewczych na piece ekologiczne. To dotyczy i świetlic, i naszych szkół. Jest to kilkanaście miejsc, gdzie takie inwestycje powstaną - dodaje.

Inwestycje mają zostać zrealizowane dzięki finansowemu wsparciu urzędu marszałkowskiego. Dotychczas urząd ogłosił przetarg na montaż paneli słonecznych, na co planowano wydać 250 tysięcy złotych. Postępowanie to trzeba było jednak unieważnić, ponieważ nie wystartowała w nim żadna firma, dlatego w najbliższym czasie magistrat ma ogłosić kolejny nabór.
Marek Antoniewicz

Gospodarka

2022-01-21, godz. 19:00 Zabytki Białej zostaną zrewitalizowane. Prudnicka gmina jako pierwsza w województwie podpisała umowę z wykonawcami… Ponad 7,3 mln złotych przeznaczy gmina Biała na remont miejskich obiektów zabytkowych w ramach modernizacji infrastruktury turystycznej. Pieniądze na ten cel… » więcej 2022-01-21, godz. 11:56 Kssenon ma powstać na Opolszczyźnie. To unikatowa oferta dla małych przedsiębiorców Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna szuka na Opolszczyźnie miejsca na lokalizację projektu Kssenon. Jest to akcelerator biznesowy dedykowany dla małych… » więcej 2022-01-20, godz. 18:00 Branice "zyskały" kilkudziesięciu nowych mieszkańców. To efekt całorocznej meldunkowej akcji prowadzonej przez władze… Zakończyła się akcja 'Zamelduj się w gminie Branice' skierowana do osób, które w ciągu ostatniego roku zameldowały się tutaj na pobyt stały. Wszyscy… » więcej 2022-01-20, godz. 16:00 Milion złotych za najlepiej wyszczepiony samorząd w powiecie nyskim dostał Paczków Teraz będzie inwestował te pieniądze w lokalną społeczność, w zabezpieczenie najpilniejszych potrzeb. » więcej 2022-01-20, godz. 11:00 Oczyszczalnia ścieków w Głogówku wkracza w XXI wiek. Rozpoczyna się drugi etap modernizacji Głogówek rozpoczyna drugi etap modernizacji oczyszczalni ścieków. Pierwszy został ukończony w październiku ubiegłego roku. Warte około 7,7 mln złotych… » więcej 2022-01-19, godz. 16:59 Maleje liczba mieszkańców Brzegu, za to Namysłów "rośnie w siłę" Brzeg zalicza największy, bo ponad 3% spadek populacji od 20 lat i jest jednym z najszybciej wyludniających się miast na Opolszczyźnie. W 2017 roku żyło… » więcej 2022-01-19, godz. 15:30 Walce: do jesieni strażacy z Dobieszowic będą mieć nową remizę Gdy tylko pogoda pozwoli rozpocznie się budowa remizy OSP Dobieszowice w gminie Walce. Inwestycję chciało realizować aż 7 firm. Zwycięska - przedsiębiorstwo… » więcej 2022-01-19, godz. 09:15 Paczków chce szybciej spłacić kredyt. Dzięki temu będzie mógł inwestować Przyspieszenie zapowiadają władze Paczkowa w temacie spłaty kredytu, jaki ciąży na samorządzie. Ma to być krok w kierunku nowych inwestycji. » więcej 2022-01-18, godz. 17:30 Ruszyła budowa kanalizacji Woskowic Małych. To kluczowa inwestycja dla północy gminy Namysłów Ruszyła budowa kanalizacji Woskowic Małych. To jedna z ostatnich nieskanalizowanych miejscowości w północnej części gminy Namysłów. » więcej 2022-01-18, godz. 15:00 Po remoncie stacja uzdatniania wody w Rozkochowie będzie o 20% bardziej wydajna 1,5 mln zł może kosztować przebudowa stacji uzdatniania wody w Rozkochowie. Tam są odwierty, z których woda trafia do mieszkańców gminy Walce. Ubiegłoroczna… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »