Radio Opole » Gospodarka
2021-04-16, 16:10 Autor: Piotr Wójtowicz

Opole chce się zamienić gruntami z przedsiębiorcą. Radni PO i PiS: "Dobry biznes robi Ryszard Wójcik, a nie miasto Opole"

targowisko Centrum [fot. Daniel Klimczak]
targowisko Centrum [fot. Daniel Klimczak]
Radni Opola na najbliższej sesji mają zdecydować, czy miasto będzie mogło zamienić się gruntami z lokalnym przedsiębiorcą Ryszardem Wójcikiem. Według zaprezentowanej umowy, samorząd odda biznesmenowi 60-arowy teren po targowisku Centrum, a w zamian otrzyma 6 hektarów w Grudzicach i odkupi od firmy Wójcika 70-arową działkę w rejonie Centrum Usług Publicznych. Radni PO i PiS uważają, że na tej transakcji dobry biznes robi deweloper.
Wiceprezydent miasta Maciej Wujec uzasadniając potrzebę wymiany gruntów tłumaczył, że dzięki temu posunięciu, w okolicy ronda Szczakiela w Grudzicach powstanie teren rekreacyjny, a w centrum biznesmen wybuduje mieszkania.

- Po jednej stronie mamy ponad 6 hektarów bardzo atrakcyjnych terenów, a z drugiej działkę, dobrze położoną w centrum, ale w tym kontekście niewielką. Z możliwością zabudowy tylko na 50 procentach powierzchni. A mogą na niej powstać budynki 3-4 kondygnacyjne - uzasadniał wiceprezydent.

Przeciwni takiej wymianie są radni PiS i PO. Przemysław Pospieszyński, radny Platformy Obywatelskiej i Sławomir Batko z Klubu Prawa i Sprawiedliwości uważają, że grunty w centrum należało sprzedać na wolnym rynku, a nie wymieniać ich na teren poza śródmieściem. - Przy takim barterze nie wielkość, a wartość działek ma znaczenie - podkreśla radny.

- Tutaj dobry biznes robi Ryszard Wójcik - twierdzi radny PO Przemysław Pospieszyński. - Te 6 hektarów prawie przy granicy miasta nie są tak atrakcyjne, jak działka w centrum miasta. Teren po byłym targowisku należało sprzedać na wolnym rynku, albo samodzielnie poprzez TBS wybudować na nim mieszkania - wskazuje rany Platformy Obywatelskiej.

Podobnego zdania jest Sławomir Batko z PiS, który zaznacza, że ponownie będzie głosował przeciw. - Miasto działkę po dawnym targowisku powinno sprzedać w przetargu otwartym. Wówczas może w nim wziąć udział pan Wójcik, wygrać, a następnie wybudować tam mieszkania, które zgodzę się, że są potrzebne w Opolu.

Maciej Wujec przypominał, że samorząd dzięki tej umowie otrzyma powierzchniowo teren 10 razy większy. Sprawa wymiany gruntów między ratuszem a biznesmenem pojawiła się 4 lata temu. Teraz doszedł do niej kolejny element, mianowicie miasto odkupi od przedsiębiorcy wcześniej sprzedaną mu 70-arową działkę przy CUP. Jak zapewniono, cena będzie o 40 tysięcy złotych niższa, od tej sprzed 3 lat. Według przekazanej na konferencji prasowej informacji, wartość umowy pomiędzy miastem i biznesmenem wynosi 6 mln złotych, stąd w tej sprawie muszą wypowiedzieć się radni.
Maciej Wujec
Przemysław Pospieszyński i Sławomir Batko

Gospodarka

2021-05-08, godz. 11:00 Mieszkańcy powiatu opolskiego mogą skorzystać z dotacji na wymianę pieców. W puli starostwa jest 120 tysięcy zł… Od 3 do 3,5 tysiąca złotych dofinansowania mogą otrzymać mieszkańcy powiatu opolskiego na wymianę źródła ogrzewania. Ci, którzy zdecydują się na pozbycie… » więcej 2021-05-08, godz. 08:00 Nowe grupy i organizacje producentów rolniczych mogą liczyć na wsparcie. Na wnioski czeka ARiMR Do 100 tysięcy euro rocznie - na taką pomoc mogą liczyć rolnicy, którzy chcą stworzyć grupę producentów lub organizację producentów. Wnioski do końca… » więcej 2021-05-07, godz. 12:25 "To inwestycja w bezpieczeństwo". Podpisano umowę na projekt ścieżki pieszo-rowerowej łączącej Niemodlin z Tuł… Powstanie ścieżka pieszo-rowerowa, która połączy Wydrowice w gminie Niemodlin z Tułowicami Małymi w gminie Tułowice. Ten blisko kilometrowy odcinek przy… » więcej 2021-05-07, godz. 11:00 Gmina Reńska Wieś kończy wiosenne inwestycje drogowe Zakończyły się dwie pierwsze inwestycje drogowe realizowane przez gminę Reńska Wieś. Samorząd systematycznie remontuje i buduje drogi w miejscach wskazanych… » więcej 2021-05-07, godz. 09:18 Kanalizacja na 3 ulicach ma kosztować 7 mln zł Jeszcze w pierwszej połowie roku ma być wyłoniona firma, która wybuduje kanalizację w Strzeleczkach. To ostatnia taka inwestycja w tej miejscowości, później… » więcej 2021-05-07, godz. 08:15 Do czerwca można zgłaszać uwagi i wnioski do aktualizowanych planów zarządzania ryzykiem powodziowym Aktualizacja planu zarządzania ryzykiem powodziowym w Nysie była tematem konsultacji zorganizowanych jako część projektu Stop Powodzi. To inicjatywa Ministerstwa… » więcej 2021-05-06, godz. 17:30 Nabiera rozpędu budowa obwodnicy Praszki i Gorzowa Śląskiego. Jest zmiana organizacji ruchu Przyspieszają prace przy budowie obwodnicy Praszki i Gorzowa Śląskiego. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wyda na blisko 13-kilometrową trasę… » więcej 2021-05-06, godz. 17:00 Jedna nowa droga może rozwiązać problemy wielu mieszkańców. Niedługo ruszy inwestycja w Suchym Borze Powstaje nowe osiedle, to potrzebna jest także nowa droga. Z takiego założenia wyszły władze gminy Chrząstowice, które zaplanowały budowę ulicy Wrzosowej… » więcej 2021-05-06, godz. 14:59 Ruszyły konsultacje w sprawie utworzenia zintegrowanej sieci tras rowerowych województwa opolskiego Rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące utworzenia zintegrowanej sieci tras rowerowych w regionie. To jeden z etapów realizacji projektu „Opolskie… » więcej 2021-05-05, godz. 17:30 15 milionów na dwie inwestycje drogowe w Krapkowicach. Gmina dostała potężną dotację Jeszcze w tym roku rozpocznie się realizacja dwóch dużych inwestycji drogowych w Krapkowicach. Jest to możliwe dzięki dotacji ze środków Rządowego Funduszu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »