Radio Opole » Gospodarka
2021-04-16, 16:10 Autor: Piotr Wójtowicz

Opole chce się zamienić gruntami z przedsiębiorcą. Radni PO i PiS: "Dobry biznes robi Ryszard Wójcik, a nie miasto Opole"

targowisko Centrum [fot. Daniel Klimczak]
targowisko Centrum [fot. Daniel Klimczak]
Radni Opola na najbliższej sesji mają zdecydować, czy miasto będzie mogło zamienić się gruntami z lokalnym przedsiębiorcą Ryszardem Wójcikiem. Według zaprezentowanej umowy, samorząd odda biznesmenowi 60-arowy teren po targowisku Centrum, a w zamian otrzyma 6 hektarów w Grudzicach i odkupi od firmy Wójcika 70-arową działkę w rejonie Centrum Usług Publicznych. Radni PO i PiS uważają, że na tej transakcji dobry biznes robi deweloper.
Wiceprezydent miasta Maciej Wujec uzasadniając potrzebę wymiany gruntów tłumaczył, że dzięki temu posunięciu, w okolicy ronda Szczakiela w Grudzicach powstanie teren rekreacyjny, a w centrum biznesmen wybuduje mieszkania.

- Po jednej stronie mamy ponad 6 hektarów bardzo atrakcyjnych terenów, a z drugiej działkę, dobrze położoną w centrum, ale w tym kontekście niewielką. Z możliwością zabudowy tylko na 50 procentach powierzchni. A mogą na niej powstać budynki 3-4 kondygnacyjne - uzasadniał wiceprezydent.

Przeciwni takiej wymianie są radni PiS i PO. Przemysław Pospieszyński, radny Platformy Obywatelskiej i Sławomir Batko z Klubu Prawa i Sprawiedliwości uważają, że grunty w centrum należało sprzedać na wolnym rynku, a nie wymieniać ich na teren poza śródmieściem. - Przy takim barterze nie wielkość, a wartość działek ma znaczenie - podkreśla radny.

- Tutaj dobry biznes robi Ryszard Wójcik - twierdzi radny PO Przemysław Pospieszyński. - Te 6 hektarów prawie przy granicy miasta nie są tak atrakcyjne, jak działka w centrum miasta. Teren po byłym targowisku należało sprzedać na wolnym rynku, albo samodzielnie poprzez TBS wybudować na nim mieszkania - wskazuje rany Platformy Obywatelskiej.

Podobnego zdania jest Sławomir Batko z PiS, który zaznacza, że ponownie będzie głosował przeciw. - Miasto działkę po dawnym targowisku powinno sprzedać w przetargu otwartym. Wówczas może w nim wziąć udział pan Wójcik, wygrać, a następnie wybudować tam mieszkania, które zgodzę się, że są potrzebne w Opolu.

Maciej Wujec przypominał, że samorząd dzięki tej umowie otrzyma powierzchniowo teren 10 razy większy. Sprawa wymiany gruntów między ratuszem a biznesmenem pojawiła się 4 lata temu. Teraz doszedł do niej kolejny element, mianowicie miasto odkupi od przedsiębiorcy wcześniej sprzedaną mu 70-arową działkę przy CUP. Jak zapewniono, cena będzie o 40 tysięcy złotych niższa, od tej sprzed 3 lat. Według przekazanej na konferencji prasowej informacji, wartość umowy pomiędzy miastem i biznesmenem wynosi 6 mln złotych, stąd w tej sprawie muszą wypowiedzieć się radni.
Maciej Wujec
Przemysław Pospieszyński i Sławomir Batko

Gospodarka

2021-07-31, godz. 18:00 Rolniku! Bądź eko i oddaj folie do recyklingu Gmina Reńska Wieś namawia rolników do myślenia o aspektach ekologicznych prowadzonych przez nich działalności i zbieraniu, a następnie oddaniu do recyklingu… » więcej 2021-07-31, godz. 17:45 PAP: CBA sprawdza gospodarkę nieruchomościami w gminie Nysa Jak przekazała redakcja PAP, funkcjonariusze wrocławskiego oddziału Centralnego Biura Antykorupcyjnego rozpoczęli kontrolę w gminie Nysa oraz podlegającej… » więcej 2021-07-31, godz. 14:35 Nie ma pieniędzy na remont dróg, to budują chodniki, bo taniej W kasie powiatowej pusto, starostwo nie ma pieniędzy na remonty dróg, poza łataniem dziur powstałych w czasie zimy, więc skupia się na tańszych inwestycjach… » więcej 2021-07-31, godz. 11:27 KRUS zachęca do uczestnictwa w konkursie filmowym "Moja wizja zero - Rolnik liderem bezpieczeństwa" Młodzież z całej Polski może wziąć udział w konkursie organizowanym przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego pod hasłem 'Moja wizja zero - Rolnik… » więcej 2021-07-31, godz. 08:15 Większość pieniędzy na modernizację prószkowskiej oczyszczalni już jest. Pochodzą z trzech źródeł Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Prószkowie ma zabezpieczoną większą część pieniędzy na modernizację oczyszczalni ścieków. Fundusze pochodzą… » więcej 2021-07-30, godz. 14:15 Jest boom na bon turystyczny. Rośnie liczba podmiotów, w których można nim regulować należności za letni wypocz… Duże zainteresowanie bonem turystycznym. Na Opolszczyźnie liczba bonów całkowicie wykorzystanych przekroczyła właśnie 20 tysięcy, a w całej Polsce ponad… » więcej 2021-07-30, godz. 11:30 Pracownicy opolskiej KAS odzyskali ponad 34 miliony podatku od firm z branży transportowo-logistycznej 34 miliony złotych podatku odzyskali pracownicy opolskiej Krajowej Administracji Skarbowej od firm z branży transportowo-logistycznej. Wcześniej podmioty należące… » więcej 2021-07-29, godz. 15:51 Producent foteli samochodowych postawi fabrykę w strefie ekonomicznej gminy Ujazd Kolejny inwestor zdecydował się ulokować w strefie ekonomicznej gminy Ujazd. Tym razem to niemiecka firma Isringhausen, producent z branży automotive. Przedsiębiorstwo… » więcej 2021-07-29, godz. 13:00 W ciągu najbliższych trzech lat w centrum Kietrza ma powstać trzydzieści mieszkań Kietrz wspólnie z dziewięcioma gminami z województwa opolskiego przystąpił do programu Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Celem projektu jest budowa mieszkań… » więcej 2021-07-29, godz. 07:45 Potrawy regionalne będą promowane na różne sposoby. Rozstrzygnięto konkurs dla organizacji, które się tym zajmą Warsztaty kulinarne, stoiska z regionalnymi przysmakami i książki z przepisami - to tylko niektóre z inicjatyw, które będą promować potrawy z Opolszczyzny… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »