Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-19, 21:15 Autor: Joanna Matlak

Spotkanie biznesmena z radnymi Opola. Wraca sprawa targowiska Centrum

Targowisko "Centrum" w Opolu [fot. Joanna Matlak]
Targowisko "Centrum" w Opolu [fot. Joanna Matlak]
Biznesmen Ryszard Wójcik spotkał się z radnymi Opola w ratuszu. Na spotkaniu pokazano nieznany wcześniej dokument. Okazuje się, że miasto podpisało z Wójcikiem list intencyjny, który rok temu pozwolił na uzyskanie przez miasto terenów przy dworcu PKS, a w przyszłości miał pozwolić na pozyskanie przez przedsiębiorcę targowiska.
Do drugiej transakcji jednak nie doszło, bo - przypomnijmy - na poprzedniej sesji rady miasta, prezydent Arkadiusz Wiśniewski wycofał projekt dotyczący targowiska.

- W tej chwili jesteśmy pośrodku całej sytuacji – mówi Łukasz Sowada z klubu radnych prezydenta. - Część terenów, które były bardzo atrakcyjne dla miasta, które udało się od pana Ryszarda pozyskać, czyli plac dworcowy, zostały włączone w zasób gminny. Natomiast te tereny, które może jemu (Wójcikowi przyp. red.) były bardziej potrzebne i bardziej atrakcyjne, tu finalnie do zamiany nie doszło, bo projekt został wycofany. Pan Ryszard chciał nam przedstawić swoje zdanie - mówi Sowada.

- Nowe dokumenty rzucają inne światło na całą sprawę – mówi Marcin Gambiec, szef klubu Mniejszość Niemiecka – Dla Samorządu.

- Dochodzi do takiej sytuacji, że radni nie są na bieżąco informowani o wszystkich faktach, które zachodzą w Opolu i mam wielki żal do prezydenta, że o dokumentach, które dzisiaj otrzymujemy, wcześniej nie wiedzieliśmy - mówi Gambiec.

- Radni byli tak naprawdę na etapie wszystkich wymian oszukiwani i było im wmawiane, że jest inaczej niż jest w rzeczywistości - uważa Przemysław Pospieszyński z klubu Platformy Obywatelskiej.

Wiceprezydent Opola Maciej Wujec mówi, że rozmowy dotyczące tych dwóch transakcji były omawiane równolegle i toczyły się przez dwa lata.

- Jednak zapewnienia, co do targowiska, pan Wójcik nie mógł otrzymać, ponieważ na to była wymagana zgoda rady miasta – przyznaje Wujec. - W takich przypadkach podpisuje się listy intencyjne, dlatego że to wymaga pewnego zaangażowania zasobów miasta, urzędników, więc warto mieć takie wstępne ustalenia i one zwykle przebiegają w formie listu intencyjnego.

Przypomnijmy, miasto chciało na mocy transakcji z Ryszardem Wójcikiem zamienić działkę na której znajduje się obecnie targowisko Centrum na dwie działki zielone w Grudzicach, z dopłatą 2 mln złotych do kasy miasta. Prezydent Arkadiusz Wiśniewski zdecydował jednak o wycofaniu projektu uchwały, aż do czasu doprecyzowania warunków przeniesienia kupców na teren Cytruska.
Łukasz Sowada
Marcin Gambiec i Przemysław Pospieszyński
Maciej Wujec

Wiadomości z regionu

2021-09-25, godz. 18:03 Marsz Równości na ulicach Opola. Na trasie stała kontrmanifestacja Młodzieży Wszechpolskiej. Było bardzo spokojn… Trzeci Marsz Równości przeszedł ulicami centrum Opola, a kontrmanifestację zorganizowała Młodzież Wszechpolska. Na miejscu byli policjanci, aby nie dopuścić… » więcej 2021-09-25, godz. 16:20 Ostatnie pożegnanie Zofii Bielewicz, nestorki opolskiej sceny. "Odchodzi pewien styl myślenia o teatrze" Na cmentarzu w Opolu-Półwsi pożegnano aktorkę Zofię Bielewicz. Nestorka opolskiej sceny, od 1974 roku związana z teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu… » więcej 2021-09-25, godz. 15:15 Na szlaku "Złotych Górników" w Głuchołazach pojawiły się drewniane rzeźby gwarków. To nowa atrakcja turystycz… Rzeźby gwarków naturalnej wielkości pojawiły się na szlaku 'Złotych Górników' Głuchołazach. Autorem nowej atrakcji turystycznej jest lokalny artysta… » więcej 2021-09-25, godz. 13:42 Jest dodatkowa okazja do udziału w Narodowym Spisie Powszechnym. W Opolu i 5 miastach regionu trwa "Noc spisowa" Trwa 'Noc spisowa' w Opolu i sześciu kolejnych miastach naszego województwa. Inicjatywa Urzędu Statystycznego wynika z faktu, że dobiega końca Narodowy Spis… » więcej 2021-09-25, godz. 13:15 Mieszkańcy Opola w niedzielę będą mogli sprawdzić swoją wiedzę o mieście. Rada dzielnicy Stare Miasto zaprasza… Po raz drugi mieszkańcy Opola będą mieli okazje lepiej poznać miasto. A to za sprawą gry terenowej, którą w niedzielę (26.09) przygotowała rada dzielnicy… » więcej 2021-09-25, godz. 12:15 Zabytki, przyroda i ciekawostki. Taka jest sobota na spacerze przyrodniczo-historycznym w Opolu Około 16 kilometrów liczy trasa dzisiejszej (25.09) Wycieczki Przyrodniczo-Historycznej w Opolu. Kilkunastoosobowa grupa ruszyła z przystanku autobusowego Pużaka… » więcej 2021-09-25, godz. 10:50 Raport MZ: 8 nowych infekcji COVID-19 w regionie i 917 w całej Polsce. W kraju zmarło 20 zakażonych osób 8 kolejnych osób zaraziło się koronawirusem na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia informuje dzisiaj (25.09) o 917 nowych infekcjach i śmierci 20 zakażonych… » więcej 2021-09-25, godz. 09:30 KOWR zaprasza mieszkańców regionu na Piknik Rodzinny w Miechowej. Przygotowano wiele atrakcji Degustacja polskiej żywności, stoiska z lokalnymi produktami czy animacje dla dzieci. To tylko część atrakcji, które czekają na mieszkańców regionu w… » więcej 2021-09-25, godz. 09:15 "Spisowa noc" dla wszystkich, którzy jeszcze nie dopełnili spisowego obowiązku 30 września Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 zakończy się. Choć Opolszczyzna jest w krajowej czołówce, gdy mowa o spisowej frekwencji… » więcej 2021-09-25, godz. 08:18 Trwa głosowanie w 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Opola W tym roku do rozdysponowania jest rekordowa kwota ponad 6 milionów złotych. Zakwalifikowały się 84 projekty, 60 to projekty dzielnicowe a 24 ogólnomiejs… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »