Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-21, 10:16 Autor: Bogusław Kalisz

Zamiana gruntów w Opolu - radni domagają się dokładnego sprawdzenia tematu

Dworzec PKS przy ul. 1 Maja [fot. Joanna Matlak]
Dworzec PKS przy ul. 1 Maja [fot. Joanna Matlak]
- To burza w szklance wody. Widać, że ruszyła kampania wyborcza, choć kandydaci jeszcze się nie ujawnili - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" wiceprezydent Opola Maciej Wujec, komentując zamieszanie wokół podpisania listu intencyjnego w sprawie zamiany gruntów z przedsiębiorcą Ryszardem Wójcikiem.
- List intencyjny to roboczy dokument, który nie niesie ze sobą żadnych zobowiązań ani finansowych, ani prawnych. Jest wytyczeniem pewnej drogi - dodaje gość Radia Opole.

- On mówi o dwóch transakcjach: pierwsza, która się dokonała jest to transakcja zamiany nieruchomości, w wyniku której miasto stało się właścicielem dworca PKS, w zamian za grunty mieszkaniowe przy Reymonta i Plebiscytowej i małą działkę przy ul. Szpitalnej. Równolegle prowadziliśmy rozmowy także o drugiej transakcji - ona dotyczyła zamiany gruntów w Grudzicach na nieruchomość w centrum miasta, czyli targowisko Centrum - mówi Wujec.

Niektórzy opolscy radni mają pretensje, że nie byli o sprawie informowani. - To nieprawda - dodaje wiceprezydent Wujec.

- To, że jest spisany list intencyjny, który spisywany jest bardzo często - przy różnych operacjach - on porządkuje pewne kroki, które strony podejmują w celu realizacji jakiejś transakcji, niczego nie determinuje. One pokazują, że pod jakimiś warunkami coś się może spełnić. To jest "lege artis". Nic nie jest ukrywane. List może zobaczyć każdy, on bardzo chroni interesy gminy. Kluczowa zawsze jest decyzja rady miasta - dodaje.

Na razie nie wiadomo, czy uchwała dotycząca zamiany gruntów wróci na marcową sesję rady miasta, a o to wnioskował Ryszard Wójcik.

Przypomnijmy też, że z kupcami z targowiska Centrum jak dotąd nie przeprowadzono żadnych rozmów, a miał je prowadzić Zakład Komunalny w Opolu.

- Rada Miasta stanowi prawo, to my podejmujemy uchwały. Po ujawnieniu listu mamy do czynienia z nowymi faktami. To nie chodzi o zamianę działek w Grudzicach, tylko dworca na targowisko - powiedział w porannej rozmowie "Poglądy i osądy" Marcin Gambiec, przewodniczący klubu Mniejszość Niemiecka - Dla Samorządu.

- Z tego dokumentu dowiadujemy się wprost, że nie chodzi wcale o Grudzice, tylko chodzi o najbardziej atrakcyjne tereny w mieście. A argumentem tak na prawdę mają być tereny, które należą do pana Wójcika. Dochodzi do takich absurdów, że podejmujemy uchwałę, pytamy na sesjach, pytamy na komisjach i otrzymujemy całkiem inne informacje. Jest straszna rozbieżność - mówi Gambiec.

Gambiec dodaje, że przedstawiony list intencyjny pomiędzy ratuszem a Ryszardem Wójcikiem powinien zostać przeanalizowany pod kątem prawnym i finansowym
Maciej Wujec
Maciej Wujec
Marcin Gambiec

Wiadomości z regionu

2021-08-04, godz. 20:45 Specjalna grupa śledcza z Opola rozbiła gang kibiców. 10 mieszkańców Opolszczyzny i Śląska parało się przestępstwami… Specjalna grupa śledcza z Opola rozbiła gang kibiców, którzy na terenie Opolszczyzny i Śląska parali się przestępstwami narkotykowymi. Do sprawy zatrzymano… » więcej 2021-08-04, godz. 20:30 Raport dnia. 3 nowe zakażenia w regionie i 164 w całej Polsce. Przy tysiącu infekcji na dzień będą wracać obost… 3 nowe zakażenia koronawirusem potwierdzono minionej doby na Opolszczyźnie. Resort zdrowia poinformował dzisiaj (04.08) o 164 kolejnych infekcjach i 4 zgonach… » więcej 2021-08-04, godz. 20:00 Jabłka suszone z pieca na ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych Jabłka suszone z pieca trafiły na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. To, po zupie rakowej i krośnickiej szpajzie… » więcej 2021-08-04, godz. 19:30 Pomarańczowy kolor i nowe logotypy. Uniwersytet Opolski chce być rozpoznawalny dzięki zmienionej symbolice Nowy logotyp, kolor, hasła i kampanie w mediach społecznościowych. Uniwersytet Opolski zaprezentował swój nowy system identyfikacji wizualnej. » więcej 2021-08-04, godz. 18:30 Działacze "Polski 2050" pytali w Opolu o największe problemy i potrzeby naszego regionu. To część ogólnopolskiej… 'Poznajmy się' to tytuł spotkania zorganizowanego w Opolu przez Pokolenie 2050. Młodzi działacze związani w Szymonem Hołownią ankietowali mieszkańców… » więcej 2021-08-04, godz. 18:00 Czy szkoły są przygotowane na powrót uczniów do klas? Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja dwóch liceów w Opolu Dystans, dezynfekcja, maseczka i wietrzenie. Poznaliśmy wytyczne Ministerstwa Edukacji i Nauki odnośnie wrześniowego powrotu uczniów do szkół. » więcej 2021-08-04, godz. 17:26 W Jeziorze Nyskim zakwitły sinice. Jest zakaz kąpieli w Skorochowie Sinice i zakaz kąpieli w Jeziorze Nyskim na wysokości Ośrodka Wypoczynkowego Akwa Marina w Skorochowie. » więcej 2021-08-04, godz. 17:15 Sarna utknęła w ogrodzeniu. Kolejna nietypowa akcja strażaków Wieczorny spacer po Brzegu zakończyła przy... cmentarzu. Kolejną nietypową interwencję zaliczyli opolscy strażacy. » więcej 2021-08-04, godz. 17:10 Zabrał znaleziony portfel, teraz odpowie za kradzież Zabrał portfel zostawiony przy kasie na jednej ze stacji paliw w Kędzierzynie-Koźlu teraz odpowie za kradzież. Mowa o 43-latku z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego… » więcej 2021-08-04, godz. 16:00 Jedna firma zgłosiła się do przetargu na budowę nowego wejścia do zoo. Oferta jest o 150 tysięcy złotych droższa… Tylko jedna firma stanęła do przetargu na budowę nowego wejścia do zoo w Opolu. Jej oferta jest o blisko 25% droższa niż wcześniej zakładano. Przypomnijmy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »