Radio Opole » Gospodarka
2021-04-29, 19:30 Autor: Witold Wośtak

Targowisko "Centrum" i działka przy budowanym CUP za 6 hektarów terenu zielonego w Grudzicach. Opolscy radni przyjęli uchwałę

Targowisko Centrum w Opolu [fot. M.Matuszkiewicz]
Targowisko Centrum w Opolu [fot. M.Matuszkiewicz]
Rada Miasta Opola zgodziła się na zamianę 60 arów gruntu po targowisku Centrum i wykup 70-arowej działki w sąsiedztwie budowanego Centrum Usług Publicznych. Ratusz przejmie od przedsiębiorcy Ryszarda Wójcika ponad 6 hektarów terenów zielonych w Grudzicach, o co wnioskowała też rada dzielnicy.
Sprawa zamiany ma ponad 4 lata, a wartość transakcji oscyluje wokół 6 milionów złotych. Na miejscu targowiska prywatny inwestor chce wybudować mieszkania, a miasto szuka nowych terenów rekreacyjnych.

- Nikt nie wygonił kupców z targowiska - mówił prezydent Arkadiusz Wiśniewski.

- Oni sami stamtąd uciekli, dlatego że po prostu nie było handlu. Rozwój sieci spożywczych doprowadził do stanu, w którym targowisko budowane dziesięć lat temu wydawało się piękną przyszłością, a okazało się kiepskim i nierentownym miejscem. Dwa na trzy kioski pozostawały zamknięte.

Sławomir Batko, radny Prawa i sprawiedliwości, nie zgadzał się z argumentami. Przekonywał, że działka w centrum miasta powinna zostać sprzedana w przetargu.

- Zamiana, którą dzisiaj robimy, nawet nie jest promocją ani ukłonem w stronę inwestora. To jest wyprzedaż, można powiedzieć black friday dla przedsiębiorcy i na papierze wszystko zgadza się. Pewnie jeszcze nie teraz, ale na działce targowiska za chwilę powstaną mieszkania oraz punkty usługowe. Dowiemy się, jaka będzie powierzchnia i poznamy stawkę za metr kwadratowy. Być może wtedy łatwiej policzymy i zrozumiemy, dlaczego my przez cały czas usilnie wracamy do tego tematu.

Waldemar Matuszek, radny klubu Arkadiusza Wiśniewskiego i deweloper, chwalił zamianę gruntów. Według niego, na działce targowiska można wybudować maksymalnie 1200 metrów kwadratowych powierzchni mieszkaniowej.

- Metr kwadratowy mieszkania, jeszcze przed budową, kosztowałby 5200 złotych. Do tego trzeba przecież zrealizować inwestycję, więc patrząc na ewentualną cenę sprzedawanego metra, musiałyby to być wysoce ekskluzywne mieszkania - chodzi o poniesienie kosztów, wkalkulowanie wszystkiego i oczywiście zysk inwestora.

Dodajmy, 14 radnych, przede wszystkim klubu A. Wiśniewskiego, poparło uchwałę, 3 radnych PiS było przeciw, a 4 rajców Platformy Obywatelskiej wstrzymało się od głosu. 3 radnych nie zagłosowało.
Arkadiusz Wiśniewski
Sławomir Batko
Waldemar Matuszek

Gospodarka

2021-12-07, godz. 20:22 Grupa Azoty ZAK z Kędzierzyna-Koźla doceniona za dbanie o bezpieczeństwo pracowników Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy już po raz 22. wyróżnił firmy i instytucje wykazujące szczególną dbałość o bezpieczeństwo… » więcej 2021-12-07, godz. 12:34 Polska Cerekiew: najpierw kanalizacja, potem droga, ale mieszkańcy muszą się liczyć z utrudnieniami przez kilka mi… 900 tys. zł na budowę kanalizacji - taki niespodziewany zastrzyk pieniędzy dostała od rządu gmina Polska Cerekiew. Kwota pozwala na wybudowanie niewielkiego… » więcej 2021-12-07, godz. 10:31 Powiat głubczycki: kończy się długo oczekiwany remont drogi z Baborowa do Dobrosławic Dobiega końca kolejna inwestycja drogowa w powiecie głubczyckim. Jeszcze w tym roku ma się zakończyć remont drogi na odcinku: Baborów - Dobrosławice. Wartość… » więcej 2021-12-06, godz. 18:10 Pierwsze mieszkania w ramach projektu SIM Opolskie Południe powstaną w Otmuchowie Wybrano władze spółki Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Opolskie Południe. W Prudniku obradowało zgromadzenie wspólników reprezentujących 10 gmin. Powołano… » więcej 2021-12-06, godz. 12:50 Opole: mieszkańcy pytają, czy prace na torach przy Młynówce muszą być prowadzone w nocy? PKP odpowiada, że tak Mieszkańcy bloków zlokalizowanych przy Młynówce w Opolu utyskują na nocne hałasy. Te związane są z pracami remontowymi na moście kolejowym. Roboty realizowane… » więcej 2021-12-04, godz. 13:15 "To czas realizacji tego, na co od dłuższego czasu się szykowaliśmy". Drogowy koniec roku w gminie Prószków Przede wszystkim prace związane z infrastrukturą drogową. Rok 2021 w Prószkowie kończy się pod znakiem inwestycji. Jak informują władze gminy łączna… » więcej 2021-12-03, godz. 10:56 Rozbudowują sieć kanalizacyjną, bo na końcu ulicy powstaje nowy dom Bierawa jest jednym z tych samorządów, które mogą pochwalić się całkowitym skanalizowaniem. Nie oznacza to jednak koniec prac przy budowie kanalizacji… » więcej 2021-12-02, godz. 16:47 ZUS przedstawia statystyki dotyczące umów o dzieło. Nasze województwo ma najmniejszy odsetek w kraju Ponad 19 tysięcy umów o dzieło zgłoszono od stycznia do końca września na Opolszczyźnie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych publikuje informacje, według… » więcej 2021-12-02, godz. 14:30 Gmina o zaniedbaniach, powiat o działaniach w miarę możliwości. Murów chce zwiększenia prac na drogach powiatowy… Murów skarży Zarząd Dróg Powiatowych w Opolu do opolskiego starosty. Decyzję o wystosowaniu skargi podjęli na sesji gminni radni. » więcej 2021-12-01, godz. 16:00 Wójt Polskiej Cerekwi o budżecie na 2022 rok. "Podwyżki cen energii nas zabijają" Przyszłoroczny budżet gminy Polska Cerekiew będzie najgorszym od wielu lat. Wpływy i wydatki są niemal na takim samym poziomie. Mimo rezygnacji z kilku inwestycji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »