Radio Opole » Gospodarka
2021-04-29, 19:30 Autor: Witold Wośtak

Targowisko "Centrum" i działka przy budowanym CUP za 6 hektarów terenu zielonego w Grudzicach. Opolscy radni przyjęli uchwałę

Targowisko Centrum w Opolu [fot. M.Matuszkiewicz]
Targowisko Centrum w Opolu [fot. M.Matuszkiewicz]
Rada Miasta Opola zgodziła się na zamianę 60 arów gruntu po targowisku Centrum i wykup 70-arowej działki w sąsiedztwie budowanego Centrum Usług Publicznych. Ratusz przejmie od przedsiębiorcy Ryszarda Wójcika ponad 6 hektarów terenów zielonych w Grudzicach, o co wnioskowała też rada dzielnicy.
Sprawa zamiany ma ponad 4 lata, a wartość transakcji oscyluje wokół 6 milionów złotych. Na miejscu targowiska prywatny inwestor chce wybudować mieszkania, a miasto szuka nowych terenów rekreacyjnych.

- Nikt nie wygonił kupców z targowiska - mówił prezydent Arkadiusz Wiśniewski.

- Oni sami stamtąd uciekli, dlatego że po prostu nie było handlu. Rozwój sieci spożywczych doprowadził do stanu, w którym targowisko budowane dziesięć lat temu wydawało się piękną przyszłością, a okazało się kiepskim i nierentownym miejscem. Dwa na trzy kioski pozostawały zamknięte.

Sławomir Batko, radny Prawa i sprawiedliwości, nie zgadzał się z argumentami. Przekonywał, że działka w centrum miasta powinna zostać sprzedana w przetargu.

- Zamiana, którą dzisiaj robimy, nawet nie jest promocją ani ukłonem w stronę inwestora. To jest wyprzedaż, można powiedzieć black friday dla przedsiębiorcy i na papierze wszystko zgadza się. Pewnie jeszcze nie teraz, ale na działce targowiska za chwilę powstaną mieszkania oraz punkty usługowe. Dowiemy się, jaka będzie powierzchnia i poznamy stawkę za metr kwadratowy. Być może wtedy łatwiej policzymy i zrozumiemy, dlaczego my przez cały czas usilnie wracamy do tego tematu.

Waldemar Matuszek, radny klubu Arkadiusza Wiśniewskiego i deweloper, chwalił zamianę gruntów. Według niego, na działce targowiska można wybudować maksymalnie 1200 metrów kwadratowych powierzchni mieszkaniowej.

- Metr kwadratowy mieszkania, jeszcze przed budową, kosztowałby 5200 złotych. Do tego trzeba przecież zrealizować inwestycję, więc patrząc na ewentualną cenę sprzedawanego metra, musiałyby to być wysoce ekskluzywne mieszkania - chodzi o poniesienie kosztów, wkalkulowanie wszystkiego i oczywiście zysk inwestora.

Dodajmy, 14 radnych, przede wszystkim klubu A. Wiśniewskiego, poparło uchwałę, 3 radnych PiS było przeciw, a 4 rajców Platformy Obywatelskiej wstrzymało się od głosu. 3 radnych nie zagłosowało.
Arkadiusz Wiśniewski
Sławomir Batko
Waldemar Matuszek

Gospodarka

2021-06-19, godz. 15:10 Milion złotych na inwestycje w gminie Kietrz z programu RFIL Gmina Kietrz otrzymała milion złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na budowę kanalizacji w popegeerowskim osiedlu Krotoszyn i remont dróg wewnętrznych… » więcej 2021-06-18, godz. 16:29 Opolski KRUS rozstrzygnął konkurs na bezpieczne gospodarstwo rolne i konkurs plastyczny. Za nami gala wojewódzka [FILM… Opolszczyzna jest jednym z regionów, gdzie odnotowuje się najmniej wypadków przy pracy na roli. W ocenie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego opolskie… » więcej 2021-06-18, godz. 15:55 Nowy prezes Grupy Azoty ZAK S.A. Kędzierzyn - Koźle. Został nim Paweł Stańczyk Od poniedziałku (21.06) nowym prezesem Grupy Azoty ZAK S.A. będzie Paweł Stańczyk. Zastąpi on na tym stanowisku p.o. funkcję prezesa Artura Kamińskiego… » więcej 2021-06-18, godz. 10:28 To może ułatwić drogę do ekologicznych rozwiązań. W Komprachcicach uruchomiono punkt informacyjny programu "Czyste… Doradzą, poinformują, a także pomogą załatwić formalności czy też wypełnić wniosek. W Komprachcicach uruchomiony został punkt informacyjny dla mieszkańców… » więcej 2021-06-17, godz. 15:26 Staże, praktyki, szukanie innowacyjnych rozwiązań i wspólne badania. Politechnika rozpoczyna szeroką współpracę… Praca nad innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi, praktyki dla studentów czy wspólne badania naukowe. Politechnika Opolska podpisała umowę o współpracy… » więcej 2021-06-17, godz. 13:00 ZUS zachęca do aktywacji bonów turystycznych. Na każde dziecko przysługuje 500 złotych 53 tysiące bonów turystycznych w ogóle nie aktywowano, 39 tysięcy zostało zrealizowanych częściowo - informuje opolski ZUS. Tegoroczne wakacje to ostatnie… » więcej 2021-06-17, godz. 11:00 Pomogą założyć własną działalność gospodarczą. Wystarczy dobry pomysł na biznes i chęć działania Należy mieć dobry pomysł na biznes i chęć działania. Mieszkańcy regionu, którzy wskutek pandemii COVID-19 utracili pracę lub nie mogą jej podjąć i… » więcej 2021-06-16, godz. 15:00 Utrudniony przejazd na trasie Olesno-Gorzów Śląski-Praszka Zamknięty jest wyjazd z Olesna w kierunku Gorzowa Śląskiego i Praszki drogą wojewódzką nr 487 ze względu na kolejny etap budowy obwodnicy Olesna. » więcej 2021-06-16, godz. 11:00 Ponad 70 milionów złotych dywidendy wypłacą swoim akcjonariuszom kędzierzyńskie "Azoty" W 2020 roku Grupa Azoty ZAK S.A. osiągnęła zysk obrotowy w wysokości ponad 117 milionów 827 tysięcy złotych netto. » więcej 2021-06-15, godz. 08:15 Roland Wrzeciono nowym szefem spółki komunalnej w Antoniowie Roland Wrzeciono objął stanowisko prezesa Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Antoniowie w gminie Ozimek. Przez ostatnie sześć lat zarządzał… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »