Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-05-13, 09:56 Autor: Katarzyna Plewnia

Cenne starodruki pokaże Archiwum Państwowe w Opolu podczas Nocy Muzeów

Archiwum Państwowe w Opolu [fot. Barbara Tyslik]
Archiwum Państwowe w Opolu [fot. Barbara Tyslik]
Aleksandra Starczewska-Wojnar [fot. Agnieszka Lubczańska]
Aleksandra Starczewska-Wojnar [fot. Agnieszka Lubczańska]
- Na co dzień w placówce dostępna jest tylko czytelnia, natomiast przy okazji takich wydarzeń, jak Noc Muzeów czy Noc Kultury, archiwum szerzej uchyla drzwi do swoich zbiorów - mówiła w "Porannej Rozmowie Radia Opole" Aleksandra Starczewska-Wojnar z Archiwum Państwowego w Opolu. - Tej nocy będziemy pokazywać książki, bardzo cenne - dodała.
- Książki, które znajdują się zarówno w zasobie archiwalnym, w tym, co kojarzy nam się z archiwami, czyli w tych wielkich magazynach, ale też w księgozbiorze bibliotecznym, o którym mówimy niezwykle rzadko, a który jest cenny. Bo to księgozbiór śląski, związany z najcenniejszymi starodrukami, ze Śląska mamy Mszał Nyski, mamy starodruki XVII i XVIII wieku i to są te materiały, które będziemy pokazywać na wystawie "Świat od deski do deski", której tytuł nawiązuje do średniowiecznych opraw książek - stwierdziła.

- Książki będą wyeksponowane w gablotach, starodrukom będą też poświęcone wykłady i warsztaty korzystania z naszego katalogu bibliotecznego, bo różni się od tych w innych bibliotekach - dodał gość RO.

- Przeprowadzimy warsztaty, by ten nasz zasób był bardziej dostępny dla opolan i żeby o nim powiedzieć, że on w archiwum jest, i można do archiwum przyjść i z tych starodruków korzystać - dodała.

- My nie dygitalizujemy naszego księgozbioru, więc żeby do niego zajrzeć, trzeba do nas przyjść - puentowała Aleksandra Starczewska-Wojnar.

Gry, wystawy, projekcie filmów i warsztaty - to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez 9 opolskich instytucji na nadchodzą Noc Muzeów w Opolu. Hasłem tegorocznego wydarzenia jest "Moc kultury". Start 14 maja o godzinie 18:00. Między instytucjami uczestniczącymi w akcji przemieszczać się będzie specjalny autobus. Wyznaczone zostały trzy przystanki: przy Muzeum Polskiej Piosenki, Muzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej i Muzeum Wsi Opolskiej.
Aleksandra Starczewska-Wojnar, cz. 1
Aleksandra Starczewska-Wojnar, cz. 2

Kultura i rozrywka

2023-10-02, godz. 19:46 Muzyka organowa w Filharmonii Opolskiej. Ruszył cykl "Organy w samo południe" Ruszył cykl comiesięcznych koncertów organowych w Filharmonii Opolskiej. Po renowacji organy będą się regularnie odzywały na koncertach zatytułowanych… » więcej 2023-10-02, godz. 11:15 Pomaga odnaleźć się w środowisku muzycznym. Bank Talentów 2023 40 młodych muzyków rywalizuje w Opolu w ramach Banku Talentów 2023. To pionierski program pomocy najzdolniejszym artystom z Polski. Przez tydzień zaplanowano… » więcej 2023-10-01, godz. 17:30 Rusza 20. edycja Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim. W planie 40 wydarzeń Około 40 wydarzeń przygotowano na 20. jubileuszowe Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim. Pierwsze inicjatywy zaplanowano na jutro (02.10), a cykl zakończy… » więcej 2023-10-01, godz. 15:43 Historia o świecie fantasy a problemy jak najbardziej współczesne w najnowszej premierze w Opolskim Teatrze Lalki i… Zespół Opolskiego Teatru Lalki i Aktora zaprezentował drugą w tym sezonie premierę. Na Małej Scenie zobaczyliśmy 'Niekończącą się historię' w adaptacji… » więcej 2023-09-30, godz. 16:45 Wszyscy muzycy na scenie i organy. Inauguracja nowego sezonu w Filharmonii Opolskiej To był niezwykły koncert, owacje na stojąco i utwór na bis wykonany tylko na skrzypce i harfę. Do tego, po renowacji, zabrzmiały także organy. Filharmonia… » więcej 2023-09-29, godz. 21:00 "Zero Nudy". Olgierd Łukaszewicz opowiadał młodzieży, jak aktor pracuje nad rolą Spotkanie z Olgierdem Łukaszewiczem zakończyło Festiwal 'Zero Nudy' w Opolu. Przez cały tydzień w Młodzieżowym Domu Kultury odbywały się seanse filmowe… » więcej 2023-09-29, godz. 12:00 "Niekończąca się historia". Druga premiera w opolskich Lalkach 'Niekończąca się historia' jest drugą premierą w tym sezonie w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. Spektakl wyreżyserował Marcin Wierzchowski, który dokonał… » więcej 2023-09-29, godz. 10:00 Organy wiodącym instrumentem nowego sezonu artystycznego w Filharmonii Opolskiej Rusza 72. sezon artystyczny w Filharmonii Opolskiej. Przygotowano piątkowe koncerty symfoniczne, niedzielne południowe koncerty organowe i szereg zajęć dla… » więcej 2023-09-28, godz. 18:00 "Raz w roku jest taka impreza". Festiwal Radości dla osób niepełnosprawnych w Prudniku Wokalne, instrumentalne i taneczne umiejętności prezentowali uczestnicy Festiwalu Radości - IV Prudnickiego Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych… » więcej 2023-09-28, godz. 17:30 40 osób powalczy w Opolskim Banku Talentów 2023 W piątek (29.09) rusza kolejna edycja Opolskiego Banku Talentów. To przedsięwzięcie, które ma wspomagać młodych muzyków w osiągnięciu sukcesu. Spośród… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »