Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-05-13, 09:56 Autor: Katarzyna Plewnia

Cenne starodruki pokaże Archiwum Państwowe w Opolu podczas Nocy Muzeów

Archiwum Państwowe w Opolu [fot. Barbara Tyslik]
Archiwum Państwowe w Opolu [fot. Barbara Tyslik]
Aleksandra Starczewska-Wojnar [fot. Agnieszka Lubczańska]
Aleksandra Starczewska-Wojnar [fot. Agnieszka Lubczańska]
- Na co dzień w placówce dostępna jest tylko czytelnia, natomiast przy okazji takich wydarzeń, jak Noc Muzeów czy Noc Kultury, archiwum szerzej uchyla drzwi do swoich zbiorów - mówiła w "Porannej Rozmowie Radia Opole" Aleksandra Starczewska-Wojnar z Archiwum Państwowego w Opolu. - Tej nocy będziemy pokazywać książki, bardzo cenne - dodała.
- Książki, które znajdują się zarówno w zasobie archiwalnym, w tym, co kojarzy nam się z archiwami, czyli w tych wielkich magazynach, ale też w księgozbiorze bibliotecznym, o którym mówimy niezwykle rzadko, a który jest cenny. Bo to księgozbiór śląski, związany z najcenniejszymi starodrukami, ze Śląska mamy Mszał Nyski, mamy starodruki XVII i XVIII wieku i to są te materiały, które będziemy pokazywać na wystawie "Świat od deski do deski", której tytuł nawiązuje do średniowiecznych opraw książek - stwierdziła.

- Książki będą wyeksponowane w gablotach, starodrukom będą też poświęcone wykłady i warsztaty korzystania z naszego katalogu bibliotecznego, bo różni się od tych w innych bibliotekach - dodał gość RO.

- Przeprowadzimy warsztaty, by ten nasz zasób był bardziej dostępny dla opolan i żeby o nim powiedzieć, że on w archiwum jest, i można do archiwum przyjść i z tych starodruków korzystać - dodała.

- My nie dygitalizujemy naszego księgozbioru, więc żeby do niego zajrzeć, trzeba do nas przyjść - puentowała Aleksandra Starczewska-Wojnar.

Gry, wystawy, projekcie filmów i warsztaty - to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez 9 opolskich instytucji na nadchodzą Noc Muzeów w Opolu. Hasłem tegorocznego wydarzenia jest "Moc kultury". Start 14 maja o godzinie 18:00. Między instytucjami uczestniczącymi w akcji przemieszczać się będzie specjalny autobus. Wyznaczone zostały trzy przystanki: przy Muzeum Polskiej Piosenki, Muzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej i Muzeum Wsi Opolskiej.
Aleksandra Starczewska-Wojnar, cz. 1
Aleksandra Starczewska-Wojnar, cz. 2

Kultura i rozrywka

2024-07-20, godz. 12:29 Dziś ostatni dzień festiwalu Colours of Ostrava [ZDJĘCIA] Plejada gwiazd wystąpiła podczas trzech dni festiwalu Colours of Ostrava. Zagrali i zaśpiewali między innymi: Lenny Kravitz, Sam Smith, Tangerine Dream i Tom… » więcej 2024-07-19, godz. 10:30 Rodzinne oprowadzanie po kamienicy czynszowej w Opolu Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza do zwiedzenia kamienicy czynszowej przy ulicy Wojciecha w Opolu. Okazją, by poznać wnętrza i przedmioty tam zgromadzone… » więcej 2024-07-18, godz. 11:58 Colours of Ostrava: dopisała pogoda i uczestnicy festiwalu Od wczoraj (17.07) miłośnicy muzyki bawią się na festiwalu Colours of Ostrava. Organizatorzy nie podają jeszcze frekwencji, zrobią to tradycyjnie dopiero… » więcej 2024-07-17, godz. 20:00 Znamy uczestników Ogólnopolskiego Festiwalu Poezji w Nysie Trwają przygotowania do trzydniowego święto poezji w Nysie. Będzie to Ogólnopolski Festiwal Poezji i III Nyska Noc Poetów. Posłuchamy wierszy znanych poetów… » więcej 2024-07-17, godz. 10:15 Radio Opole jedzie do Czech. Szykujemy specjalne relacje z festiwalu Colours of Ostrava W Ostrawie rozpoczyna się największy w Republice Czeskiej festiwal muzyczny Colours of Ostrava. Na miejscu będą dziennikarze Radia Opole i będą przybliżać… » więcej 2024-07-17, godz. 08:04 Wakacyjne warsztaty archeologiczne w muzeum w Opolu Centralne Muzeum Jeńców Wojennych organizuje warsztaty archeologiczne dla dzieci, grup zorganizowanych i rodzin. Warsztaty miały swoją premierę podczas Nocy… » więcej 2024-07-15, godz. 22:00 Pastele, akwarele i olej na wystawie w Galerii Zamostek [ZDJĘCIA] Znajomi, przyjaciele i miłośnicy sztuki przyszli na wernisaż malarstwa Małgorzaty Domańskiej do Galerii Zamostek Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu… » więcej 2024-07-15, godz. 18:00 Krapkowiccy seniorzy zwiedzali opolski skansen [ZDJĘCIA] Krapkowiccy seniorzy uczestniczący w zajęciach Dziennego Domu Pobytu w Krapkowicach-Otmęcie odwiedzili Opole. » więcej 2024-07-15, godz. 14:30 Taniec groove w Miejscu X w Opolu. Zabawa i spontaniczność Tańcem groove można cieszyć się bezpłatnie w Miejscu X w Opolu przez cały lipiec. To forma taneczna, która nie wymaga znajomości kroków. Coś dla tych… » więcej 2024-07-15, godz. 09:32 Pewny termin i lista wykonawców. Są szczegóły kluczborskiego festiwalu reggae Listę wykonawców na festiwal 'Pozytywne Granie w Stolicy Polskiego Reggae' potwierdziło Centrum Kultury w Kluczborku. Tegoroczną edycję imprezy z jamajskimi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »