Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-05-13, 09:56 Autor: Katarzyna Plewnia

Cenne starodruki pokaże Archiwum Państwowe w Opolu podczas Nocy Muzeów

Archiwum Państwowe w Opolu [fot. Barbara Tyslik]
Archiwum Państwowe w Opolu [fot. Barbara Tyslik]
Aleksandra Starczewska-Wojnar [fot. Agnieszka Lubczańska]
Aleksandra Starczewska-Wojnar [fot. Agnieszka Lubczańska]
- Na co dzień w placówce dostępna jest tylko czytelnia, natomiast przy okazji takich wydarzeń, jak Noc Muzeów czy Noc Kultury, archiwum szerzej uchyla drzwi do swoich zbiorów - mówiła w "Porannej Rozmowie Radia Opole" Aleksandra Starczewska-Wojnar z Archiwum Państwowego w Opolu. - Tej nocy będziemy pokazywać książki, bardzo cenne - dodała.
- Książki, które znajdują się zarówno w zasobie archiwalnym, w tym, co kojarzy nam się z archiwami, czyli w tych wielkich magazynach, ale też w księgozbiorze bibliotecznym, o którym mówimy niezwykle rzadko, a który jest cenny. Bo to księgozbiór śląski, związany z najcenniejszymi starodrukami, ze Śląska mamy Mszał Nyski, mamy starodruki XVII i XVIII wieku i to są te materiały, które będziemy pokazywać na wystawie "Świat od deski do deski", której tytuł nawiązuje do średniowiecznych opraw książek - stwierdziła.

- Książki będą wyeksponowane w gablotach, starodrukom będą też poświęcone wykłady i warsztaty korzystania z naszego katalogu bibliotecznego, bo różni się od tych w innych bibliotekach - dodał gość RO.

- Przeprowadzimy warsztaty, by ten nasz zasób był bardziej dostępny dla opolan i żeby o nim powiedzieć, że on w archiwum jest, i można do archiwum przyjść i z tych starodruków korzystać - dodała.

- My nie dygitalizujemy naszego księgozbioru, więc żeby do niego zajrzeć, trzeba do nas przyjść - puentowała Aleksandra Starczewska-Wojnar.

Gry, wystawy, projekcie filmów i warsztaty - to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez 9 opolskich instytucji na nadchodzą Noc Muzeów w Opolu. Hasłem tegorocznego wydarzenia jest "Moc kultury". Start 14 maja o godzinie 18:00. Między instytucjami uczestniczącymi w akcji przemieszczać się będzie specjalny autobus. Wyznaczone zostały trzy przystanki: przy Muzeum Polskiej Piosenki, Muzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej i Muzeum Wsi Opolskiej.
Aleksandra Starczewska-Wojnar, cz. 1
Aleksandra Starczewska-Wojnar, cz. 2

Kultura i rozrywka

2022-10-01, godz. 19:35 Wystawy fotograficzne w MŚO. Trwa 12. Opolski Festiwal Fotografii Osiem wystaw fotograficznych otwarto dziś (1.10) w Opolu. Pięć spośród nich można oglądać w Muzeum Śląska Opolskiego. Trwa 12. Opolski Festiwal Fotografii… » więcej 2022-10-01, godz. 17:30 Niecodziennym koncertem rozpoczyna się XII Dobrodzień Classic Festival Publiczność sama zdecyduje o przebiegu koncertu - tak niecodzienną koncepcję przyjął śpiewak Piotr Lempa, pomysłodawca i dyrektor artystyczny Dobrodzień… » więcej 2022-10-01, godz. 14:15 Mocny początek sezonu w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera Z kompletem publiczności i długimi owacjami na stojąco - tak rozpoczął się 71. Sezon Artystyczny w Filharmonii Opolskiej imienia Józefa Elsnera, zrealizowany… » więcej 2022-10-01, godz. 12:30 Noc Bibliotek w MBP w Opolu. "Zapraszamy na szereg wydarzeń" Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu po raz kolejny włącza się w VIII ogólnopolską imprezę Noc Bibliotek. Sobotnie popołudnie i wieczór w bibliotece przebiegną… » więcej 2022-10-01, godz. 11:00 W Opolu trwa "Weekend seniora z kulturą" Rozpoczął się kolejny 'Weekend seniora z kulturą', który ma na celu udostępnić wydarzenia kulturalne seniorom bezpłatnie lub w obniżonej cenie. » więcej 2022-10-01, godz. 09:45 W Dniu Polskiej Muzyki warto pamiętać o rodzimych wykonawcach. Radio Opole włącza się w akcję promowania ich dor… - Chodzi o to, by w tym szczególnym dniu podkreślić rolę polskich wykonawców, polskich artystów - mówił w Dniu Polskiej Muzyki szef redakcji muzycznej… » więcej 2022-09-30, godz. 22:00 Lubelska formacja B6 zagrała w Studiu M imienia SBB w Radiu Opole [ZDJĘCIA] Wielokrotnie występowali w Opolu i okolicy, ale po raz pierwszy w legendarnym Studiu M imienia SBB w Radiu Opolu. Lubelska formacja B6 dała koncert w studiu… » więcej 2022-09-30, godz. 20:15 Wystartował 12. Opolski Festiwal Fotografii [ZDJĘCIA] Oficjalne otwarcie 12. Opolskiego Festiwalu Fotograficznego nastąpiło w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Ale pół godziny wcześniej zaproszono na wernisaż… » więcej 2022-09-30, godz. 19:30 Marcin Pałasz, Iza Rabenda, Tomasz Sekielski. Piknik "Powód do spotkań" w WBP w Opolu Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu organizuje w sobotę (01.10) piknik zatytułowany 'Powód do spotkań'. » więcej 2022-09-30, godz. 16:00 Projekt "Rzuć to wszystko i tańcz" w opolskim amfiteatrze Opolska artystka, kryjąca się pod artystycznym pseudonimem Malv Miel, przygotowała artystyczny projekt zatytułowany 'Rzuć to wszystko i tańcz'. Na całość… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »