Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-06-17, 09:45 Autor: Katarzyna Zawadzka

Wręczono stypendia "Marszałkowskie Talenty". Mamy 30 laureatów!

Patrycja Kucik wśród 30 laureatów "Marszałkowskich Talentów" [fot. archiwum organizatora]
Patrycja Kucik wśród 30 laureatów "Marszałkowskich Talentów" [fot. archiwum organizatora]
Magdalena Poprawka wśród 30 laureatów "Marszałkowskich Talentów" [fot. archiwum organizatora]
Magdalena Poprawka wśród 30 laureatów "Marszałkowskich Talentów" [fot. archiwum organizatora]
Magdalena "Meg" Krzemień wśród 30 laureatów "Marszałkowskich Talentów" [fot. archiwum organizatora]
Magdalena "Meg" Krzemień wśród 30 laureatów "Marszałkowskich Talentów" [fot. archiwum organizatora]
Przemysław Ślusarczyk wśród 30 laureatów "Marszałkowskich Talentów" [fot. archiwum organizatora]
Przemysław Ślusarczyk wśród 30 laureatów "Marszałkowskich Talentów" [fot. archiwum organizatora]
Magdalena Żołędź wśród 30 laureatów "Marszałkowskich Talentów" [fot. archiwum organizatora]
Magdalena Żołędź wśród 30 laureatów "Marszałkowskich Talentów" [fot. archiwum organizatora]
Jakub Mitoraj wśród 30 laureatów "Marszałkowskich Talentów" [fot. archiwum organizatora]
Jakub Mitoraj wśród 30 laureatów "Marszałkowskich Talentów" [fot. archiwum organizatora]
Wręczono stypendia "Marszałkowskie Talenty". Podczas uroczystej gali na błoniach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej nagrodzono 30 stypendystów. Projekty przez nich zgłoszone wybrano spośród 67 złożonych wniosków.
Wśród nagrodzonych jest Magdalena Poprawka, która w ramach stypendium zajmie się dokumentacją twórczości ludowej Opolszczyzny, wzorów zaczerpniętych z kroszonek i pisanek. - Ten pomysł zakiełkował w mojej głowie już kilka lat temu - mówi Poprawka. - Stwierdziłam, że byłoby fajnie, bo jeżdżąc na warsztaty z dzieciakami i młodzieżą czy z dorosłymi za każdym razem jest to samo pytanie: a ma pani jakiś wzór, coś takiego, co można by zobaczyć i się na tym wzorować. Ja odpowiadam, że nie ma, my twórczynie same to rysowałyśmy i kserowałyśmy, aby pokazać dzieciom i dorosłym. Natomiast ja wpadłam na pomysł, aby to zrobić w szerszym spektrum i udokumentować teraz - dodaje.

- W moim projekcie skoncentruję się na formie, kształcie, będzie to oczywiście malarstwo abstrakcyjne - mówi artystka Patrycja Kucik. - To w dalszym ciągu redukcja koloru, barwa, która będzie potęgować kształt, delikatne odchylenia, kompozycja, która będzie składała się z 25 elementów. Finalnie będę chciała pokazać pracę w Galerii Aneks w grudniu - dodaje.

- Wybór laureatów tego stypendium nie był łatwy - mówi Agnieszka Kamińska, dyrektorka Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki urzędu marszałkowskiego, która zasiadała w jury. - To są naprawdę najlepsi z najlepszych, takie nietuzinkowe osoby, które także już zasłynęły w branży artystycznej. Bardzo się cieszę, że sztuki wizualne mocno się odradzają, bo była taka sytuacja, że to środowisko artystyczne nie mogło synchronizować się i dzięki działaniu prezesa [okręgu opolskiego ZPAP] Sznejweisa, Galerii Sztuki Współczesnej i naszych "Marszałkowskich Talentów" to będzie fajny początek do tego, aby odbudować środowisko na miarę Cybisa.

Wysokość stypendium przyznanego przez urząd marszałkowski wynosi 7 600 zł.
Magdalena Poprawka
Patrycja Kucik
Agnieszka Kamińska

Kultura i rozrywka

2021-08-04, godz. 15:00 Dziś w ramach "Sputnika nad Opolem" wystawa, film i spotkanie autorskie Przez dwa miesiące będą trwały imprezy związane z 6. Sputnikiem nad Opolem, czyli przeglądem filmów rosyjskich. Dziś (04.08) organizatorzy zapraszają… » więcej 2021-08-04, godz. 13:08 "Barok po opolsku" zagości w różnych częściach Śląska: Silver Brass i Maciej Lamm ruszają w trasę koncertową 'Barok po opolsku' to nazwa wspólnej trasy koncertowej zespołu Silver Brass oraz opolskiego organisty Macieja Lamma, która dziś (04.08) zostanie zainaugurowana… » więcej 2021-08-04, godz. 11:30 Konkurs na projekt teatralny Modelatornia vol. 4 rozstrzygnięty Podczas rezydencji artystycznych w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu trzy grupy tworzyły zręby spektakli, które zostały później zaprezentowane jury… » więcej 2021-08-04, godz. 09:00 Przypominają o potyczkach powstańczych dzięki projektowi i dotacji. Sto lat temu działo się wiele w Kostowie obok… 'Chwała powstańcom śląskim' to tytuł projektu realizowanego w Kostowie i okolicy (gmina Byczyna). 23 maja 1921 doszło tam do potyczki, więc sto lat po zrywie… » więcej 2021-08-03, godz. 18:00 Rzeźba Pegaza stanie przed Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu. Miasto ogłosiło przetarg na opracowanie dokumentacji… Opolski ratusz ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji posadowienia i iluminacji pomnika Pegaza. Skrzydlaty koń ma wrócić do przestrzeni Opola i stanąć… » więcej 2021-08-03, godz. 15:00 Koncerty uczestników Międzynarodowego Kursu Muzycznego w Opolu z nutą niespodzianki Spośród 16 zaplanowanych w tym roku koncertów 31. Międzynarodowego Kursu Muzycznego w Opolu, zdecydowaną większość stanowią takie, podczas których będzie… » więcej 2021-08-03, godz. 13:00 Niezwykła Opolszczyzna na zdjęciach w MBP Do końca sierpnia możemy oglądać zdjęcia naszego regionu na wystawie Pawła Uchorczaka 'Opolskie nieznane'. Fotografik postanowił pokazać nasze województwo… » więcej 2021-08-03, godz. 09:42 Międzynarodowy Kurs Muzyczny: historyczny występ duetów fortepianowych owacyjnie przyjęty w Głogówku Publiczność owacyjnie przyjęła występy trzech duetów fortepianowych, które zaprezentowały się w poniedziałkowy (02.08) wieczór w Miejsko-Gminnym Ośrodku… » więcej 2021-08-03, godz. 09:00 Historię kobiet więzionych w Auschwitz poznasz na wystawie w bibliotece w Kędzierzynie-Koźlu Od wtorku (03.08) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu będzie można oglądać wystawę historyczną „Kobiety w KL Auschwitz”. Ekspozycja… » więcej 2021-08-02, godz. 18:00 Warsztaty muzyczne pod okiem specjalistów. Laureaci "Przebojów Al'dęte" przygotowują się do występu w duecie z Narodową… 10 laureatów muzycznego konkursu ''Przeboje Al'dęte'' bierze udział w warsztatach pod okiem Elżbiety Zapendowskiej i dyrygenta Narodowej Orkiestry Dętej w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »