Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-10, 18:00 Autor: Katarzyna Doros

Debatując uczyli się o plebiscycie i powstaniach śląskich. Debata oksfordzka w Dobrzeniu Wielkim

Debata oksfordzka w Dobrzeniu Wielkim [fot. Katarzyna Doros]
Debata oksfordzka w Dobrzeniu Wielkim [fot. Katarzyna Doros]
Debata oksfordzka w Dobrzeniu Wielkim [fot. Katarzyna Doros]
Debata oksfordzka w Dobrzeniu Wielkim [fot. Katarzyna Doros]
Debata oksfordzka w Dobrzeniu Wielkim [fot. Katarzyna Doros]
Debata oksfordzka w Dobrzeniu Wielkim [fot. Katarzyna Doros]
Debata oksfordzka w Dobrzeniu Wielkim [fot. Katarzyna Doros]
Debata oksfordzka w Dobrzeniu Wielkim [fot. Katarzyna Doros]
"Plebiscyt był najlepszą formą rozwiązania przynależności państwowej Górnego Śląska po I wojnie światowej" - z taką tezą mierzyli się uczestnicy debaty oksfordzkiej w Dobrzeniu Wielkim, organizowanej z okazji 100. rocznicy III Powstania Śląskiego.
- Dzięki temu będę mogła subiektywnie spojrzeć na plebiscyt na Śląsku, bo jednocześnie zaznajamiamy się ze stroną propozycji i opozycji, znamy plusy i minusy plebiscytu i dzięki temu jesteśmy w stanie w bardziej obiektywny sposób na to wszystko spojrzeć - mówi

- W debacie nie okazujemy swojego własnego zdania, ale przyjmujemy stanowisko, czy opowiadamy się po stronie opozycji czy propozycji. Pierwszy raz debatujemy twarzą w twarz. Głównym celem spotkania jest rozmowa na temat powstań śląskich - dodaje Gabriel Gandyra z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego w Opolu.

- Nasza szkoła dopiero raczkuje w formie debat oksfordzkich i dlatego przekornie ją wybraliśmy - mówi Dorota Gajda-Szczegielniak, dyrektor Zespołu Szkół w Dobrzeniu Wielkim. - Debaty oksfordzkie to świetny sposób nie tylko na zgłębienie merytoryczne danego zagadnienia, ale również na elokwencję i na kulturę dyskusji. Próbujemy to zagadnienie dotyczące powstań śląskich, które już w przestrzeni wybrzmiewa tu przez dłuższy czas w innej formie przedstawiać, wzbogacać te formy zgłębiania danego tematu.

- Przy ocenianiu debaty oksfordzkiej zawsze ważniejsza jest waga argumentów, a nie ich ilość - dodaje Bartosz Kuświk, dyrektor Instytutu Śląskiego w Opolu i członek komisji konkursowej. - Debata o profilu historycznym ma bardzo cenną cechę z punktu widzenia dydaktyki i historii, bowiem uczniowie dowiadują się, czy będą daną tezę bronić lub będą próbować ją obalić, dopiero 15 minut przed rozpoczęciem debaty. Co za tym idzie, przygotowując się muszą rozważyć argumenty obu stron. Jest to bardzo dobre narzędzie do pokazania, czym jest warsztat historyka, czym jest krytyka źródła i ważenie wypowiedzi.

Wydarzenie było współorganizowane m.in. przez Archiwum Państwowe w Opolu, urząd marszałkowski, Uniwersytet Opolski czy Muzeum Śląska Opolskiego.
uczestnicy
Dorota Gajda-Szczegielniak
Bartosz Kuświk

Wiadomości z regionu

2021-06-12, godz. 19:30 Drony na służbie. Zalety latających nowinek technicznych poznawali opolscy ratownicy wodni i strażacy Strażacy i ratownicy wodni z Opolszczyzny poznawali zalety wykorzystania dronów w akcjach poszukiwawczych. » więcej 2021-06-12, godz. 19:28 Płonie składowisko odpadów w Szymiszowie 11 zastępów straży pożarnej gasi pożar wysypiska odpadów przy ul Dworcowej w Szymiszowie w powiecie strzeleckim. » więcej 2021-06-12, godz. 17:45 Deszcze i burze nad Opolszczyzną, są interwencje straży [AKTUALIZACJA] Nad województwem opolskim w sobotę mogą przejść burze z gradem. Nie są także wykluczone gwałtowne wzrosty stanów wód na dorzeczu górnej i środkowej… » więcej 2021-06-12, godz. 17:15 Harcerze ze Strzelec Opolskich w końcu mają własną bazę Po prawie dekadzie bez własnego miejsca harcerze ze Strzelec Opolskich w końcu są u siebie. Gmina przekazała im pomieszczenia, w których przed laty działał… » więcej 2021-06-12, godz. 16:30 Roztańczony Gogolin. Na parkiecie miejscowej hali sportowej swoje umiejętności prezentuje ponad 300 par z całego k… Ponad 300 par z całej Polski bierze udział w VII edycji turnieju Grand Prix Polski Tańca Towarzyskiego w Gogolinie. » więcej 2021-06-12, godz. 14:45 Już za dwa tygodnie będzie można popływać w basenie w Głogówku Na terenie, gdzie mieści się basen miejski w Głogówku dobiegają końca ostatnie prace remontowe i modernizacyjne przed sezonem wakacyjnym. Otwarcie obiektu… » więcej 2021-06-12, godz. 14:43 12-letni rowerzysta potrącony na DK94 w Łosiowie Nastolatek jest przytomny. Na miejscu Lądowało Lotnicze Pogotowie Ratunkowe » więcej 2021-06-12, godz. 14:25 Posprzątali dawny obóz koncentracyjny, aby oddać hołd ofiarom. "Chcemy w ten sposób powiedzieć młodym ludziom o… Pracownicy IPN, wspólnie z harcerzami i członkami stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle posprzątali dziś (12.06) teren dawnego obozu koncentracyjnego… » więcej 2021-06-12, godz. 12:45 Noc w baszcie i kiermasz rękodzieła to weekendowe propozycje z Krapkowic Ten weekend to czas pierwszych imprez kulturalnych, które odbywają się na żywo, a nie w internecie. W Krapkowicach do wyboru są dwie propozycje - sobotnia… » więcej 2021-06-12, godz. 12:30 "Zainteresowanie mieszkańców jest coraz większe". Trwa przyjmowanie wniosków w ramach VIII edycji budżetu obywatelskiego… - Miasto jest w dobrej kondycji finansowej, więc mamy kolejny rekord - powiedziała w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Dorota Piechowicz-Witoń, naczelnik Centrum… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »