Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-09-09, 15:00 Autor: Mariusz Majeran

Archiwum Państwowe w Opolu wzbogaciło się o pamiątki obchodów Roku Millenijnego na Opolszczyźnie [ZDJĘCIA]

Krzysztof Ogiolda [fot. Mariusz Majeran]
Krzysztof Ogiolda [fot. Mariusz Majeran]
Do tej pory Archiwum Państwowe w Opolu dysponowało dokumentami obrazującymi państwowe obchody Tysiąclecia Państwa Polskiego. Dziś do zbiorów opolskiej placówki trafił kościelny dokument i zdjęcia pokazujące obchody w kościołach. Jest zapis wizyty kardynała Stefana Wyszyńskiego w naszym regionie.
- Księga Millenijna przeleżała u mnie 20 lat i teraz w przededniu beatyfikacji kardynała Wyszyńskiego przekazuję ten dokument do archiwum - mówi dziennikarz NTO Krzysztof Ogiolda. - Jest to relacja z obchodów millenijnych w Opolu i w Kamieniu Śląskim w sierpniu 1966 roku, którą sporządził, wtedy wikariusz katedralny, a później biskup pomocniczy opolski i gliwicki ksiądz świętej pamięci Gerard Kusz.

- Bardzo się cieszymy z tego dokumentu, ale to nie jedyny dokument, który otrzymaliśmy - dodaje prof. Mirosław Lenart, dyrektor archiwum w Opolu. - Otrzymaliśmy także zdjęcia wykonane przez Ryszarda Emmerlinga, który fotografował wizytę kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kamieniu i Górze św. Anny. Przekazała je żona zmarłego fotografa Danuta Emmerling.

Podarowane dokumenty zostaną teraz opracowane i w przyszłości udostępnione w wersji cyfrowej. Pretekstem do przekazania tych dokumentów jest niedzielna beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Przypominamy, że nasz niedzielny program poranny będziemy nadawali z Prudnika-Lasu, a mszę świętą tym razem ze znajdującego się w tym miejscu Sanktuarium Św. Józefa.

Radio Opole jest patronem medialnym uroczystości i koncertów, które będą się odbywały w Prudniku-Lesie, gdzie internowany był kardynał Wyszyński.
Krzysztof Ogiolda

Kultura i rozrywka

2023-09-25, godz. 19:39 Pochodzący z Kędzierzyna-Koźla Paweł Maślona - laureatem Złotych Lwów za film "Kos" Film „Kos” pochodzącego z Kędzierzyna-Koźla Pawła Maślony został nagrodzony Złotymi Lwami podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni… » więcej 2023-09-25, godz. 19:00 Kino plenerowe zagości w Strzelcach Opolskich. Na ekranie „Vincent chce nad morze” Kino plenerowe to kolejna propozycja stowarzyszenia „Działamy” ze Strzelec Opolskich dla mieszkańców. Jutro (26.09) na placu Żeromskiego zostanie wyświetlony… » więcej 2023-09-25, godz. 16:05 Naukowcy z Czech i Polski debatują w Opolu o wzajemnych relacjach i problemach Po 7 latach przerwy naukowcy z Czech i Polski ponownie zasiedli do debat o kulturze, ekonomii i co najważniejsze współpracy. Na Uniwersytecie Opolskim ruszył… » więcej 2023-09-24, godz. 08:33 Jubileuszowy przegląd w Komprachcicach Będzie konkurs, będzie uroczysta gala, a na koniec występ gwiazdy. Tak w skrócie można opisać program XXV Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Religijnej… » więcej 2023-09-23, godz. 12:30 Biblioteka Austriacka zaprasza na Europejski Dzień Języków Po raz czternasty Biblioteka Austriacka organizuje Europejski Dzień Języków. Wydarzenie będzie dostępne w języku polskim, niemieckim i szwajcarskim. Biblioteka… » więcej 2023-09-23, godz. 08:00 Wybór między życiem a śmiercią. Premiera w Teatrze Kochanowskiego w Opolu [ZDJĘCIA] Nowy sezon artystyczny w Teatrze Jana Kochanowskiego w Opolu otworzyła międzynarodowa premiera opowiadająca o eutanazji, trudnych wyborach i sensie życia… » więcej 2023-09-21, godz. 15:51 W Kędzierzynie-Koźlu rusza 36. Wrzosowisko. Warto pospieszyć się z zakupem biletu Wernisaż, dwa koncerty i spektakl. W Kędzierzynie-Koźlu o 18:00 rozpocznie się 36. Ogólnopolski Przegląd Piosenki Turystycznej, Poezji Śpiewanej i Sztuk… » więcej 2023-09-21, godz. 11:00 Premiera książki Marka Gaworskiego i warsztaty w bibliotece w Sławięcicach Premiera książki o pałacu, a także warsztaty plastyczne dla najmłodszych. Świeżo wyremontowana biblioteka w Sławięcicach zaprasza do siebie mieszkań… » więcej 2023-09-20, godz. 16:02 Nowy sezon w OTLiA. Przed nami premiera spektaklu "Brzechwatorium" W Opolskim Teatrze Lalki i Aktora rozpoczyna się nowy sezon. Już w sobotę (23.09) na Dużej Scenie zaplanowano premierę spektaklu 'Brzechwatorium'. Reżyserem… » więcej 2023-09-20, godz. 08:30 Piotr Rubik wystąpi na rynku w Nysie Już 23 września na nyskim rynku odbędzie się koncert Piotra Rubika pod tytułem 'Najważniejsza jest miłość'. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »