Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-09-09, 15:00 Autor: Mariusz Majeran

Archiwum Państwowe w Opolu wzbogaciło się o pamiątki obchodów Roku Millenijnego na Opolszczyźnie [ZDJĘCIA]

Krzysztof Ogiolda [fot. Mariusz Majeran]
Krzysztof Ogiolda [fot. Mariusz Majeran]
Do tej pory Archiwum Państwowe w Opolu dysponowało dokumentami obrazującymi państwowe obchody Tysiąclecia Państwa Polskiego. Dziś do zbiorów opolskiej placówki trafił kościelny dokument i zdjęcia pokazujące obchody w kościołach. Jest zapis wizyty kardynała Stefana Wyszyńskiego w naszym regionie.
- Księga Millenijna przeleżała u mnie 20 lat i teraz w przededniu beatyfikacji kardynała Wyszyńskiego przekazuję ten dokument do archiwum - mówi dziennikarz NTO Krzysztof Ogiolda. - Jest to relacja z obchodów millenijnych w Opolu i w Kamieniu Śląskim w sierpniu 1966 roku, którą sporządził, wtedy wikariusz katedralny, a później biskup pomocniczy opolski i gliwicki ksiądz świętej pamięci Gerard Kusz.

- Bardzo się cieszymy z tego dokumentu, ale to nie jedyny dokument, który otrzymaliśmy - dodaje prof. Mirosław Lenart, dyrektor archiwum w Opolu. - Otrzymaliśmy także zdjęcia wykonane przez Ryszarda Emmerlinga, który fotografował wizytę kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kamieniu i Górze św. Anny. Przekazała je żona zmarłego fotografa Danuta Emmerling.

Podarowane dokumenty zostaną teraz opracowane i w przyszłości udostępnione w wersji cyfrowej. Pretekstem do przekazania tych dokumentów jest niedzielna beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Przypominamy, że nasz niedzielny program poranny będziemy nadawali z Prudnika-Lasu, a mszę świętą tym razem ze znajdującego się w tym miejscu Sanktuarium Św. Józefa.

Radio Opole jest patronem medialnym uroczystości i koncertów, które będą się odbywały w Prudniku-Lesie, gdzie internowany był kardynał Wyszyński.
Krzysztof Ogiolda

Kultura i rozrywka

2022-10-07, godz. 15:00 W Prudniku oglądać można wystawę grafik i rysunków znanego muzyka Prudnicki Ośrodek Kultury zaskakuje nas swoimi propozycjami. Tym razem instytucja zaprosiła do Prudnika znanego muzyka ale nie po to, by zagrał koncert a pokazał… » więcej 2022-10-07, godz. 14:10 Trzy dni z muzyką dawną. Rozpoczyna się VII Festiwal Mikołaja z Koźla Przez trzy kolejne dni (7-9.10) w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Koźlu rozbrzmiewać będzie muzyka dawnych epok, od średniowiecza… » więcej 2022-10-06, godz. 19:00 Koncert symfoniczny na otwarcie Dni Kultury Niemieckiej. "W programie trzy przepiękne utwory" Tradycyjnie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim koncertem symfonicznym oficjalnie otwiera święto kultury w naszym regionie. Taki… » więcej 2022-10-06, godz. 17:00 Historia Nowej Wsi Królewskiej na wystawie w Opolu Archiwum Państwowe przygotowało kolejną wystawę z cyklu przedstawiania dzielnic Opola. Tym razem zaprasza na wystawę, która wpisuje się w 19. Dni Kultury… » więcej 2022-10-06, godz. 14:00 Wystawa porcelany w Muzeum Ziemi Prudnickiej Porcelanę ze zborów z prywatnej kolekcji Anny Bartoszek-Szurlej będzie można zobaczy w Muzeum Ziemi Prudnickiej. Placówka zaprasza na wystawę zatytułowaną… » więcej 2022-10-05, godz. 19:02 W pociągach na trasie Opole-Nysa przypominają historię powstańców wiezionych do Stalagu 344 Lamsdorf Kursem do Nysy rozpoczął się happening upamiętniający 78. rocznicę pierwszego transportu powstańców warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf. » więcej 2022-10-05, godz. 12:54 Pierwszy pociąg odjeżdża o 14:44! Przypomną drogę powstańców warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf Happening pt. 'Tu byli' w kilku opolskich pociągach POLREGIO upamiętni 78. rocznicę pierwszego transportu powstańców warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf… » więcej 2022-10-04, godz. 08:00 Wojtek Mazolewski nagrywa w Radiu Opole muzykę do przedstawienia [ZDJĘCIA, FILM] W połowie listopada czeka nas kolejna premiera w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Muzykę do sztuki stworzył Wojtek Mazolewski, który wraz z zespołem… » więcej 2022-10-03, godz. 17:00 Wystawa książek fotograficznych w bibliotece W ramach 12. Opolskiego Festiwalu Fotografii w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu dostępna jest wystawa zatytułowana 'Zdjęć nie wyrzuca się'. Wystawa… » więcej 2022-10-03, godz. 14:38 Christiane Hoffmann spotkała się z czytelnikami w Opolu [ZDJĘCIA] Niemiecka pisarka, dziennikarka i zastępca rzecznika rządu federalnego Niemiec Christiane Hoffman promowała w Opolu swoją najnowszą książkę. W publikacji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »