Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-09-09, 15:00 Autor: Mariusz Majeran

Archiwum Państwowe w Opolu wzbogaciło się o pamiątki obchodów Roku Millenijnego na Opolszczyźnie [ZDJĘCIA]

Krzysztof Ogiolda [fot. Mariusz Majeran]
Krzysztof Ogiolda [fot. Mariusz Majeran]
Do tej pory Archiwum Państwowe w Opolu dysponowało dokumentami obrazującymi państwowe obchody Tysiąclecia Państwa Polskiego. Dziś do zbiorów opolskiej placówki trafił kościelny dokument i zdjęcia pokazujące obchody w kościołach. Jest zapis wizyty kardynała Stefana Wyszyńskiego w naszym regionie.
- Księga Millenijna przeleżała u mnie 20 lat i teraz w przededniu beatyfikacji kardynała Wyszyńskiego przekazuję ten dokument do archiwum - mówi dziennikarz NTO Krzysztof Ogiolda. - Jest to relacja z obchodów millenijnych w Opolu i w Kamieniu Śląskim w sierpniu 1966 roku, którą sporządził, wtedy wikariusz katedralny, a później biskup pomocniczy opolski i gliwicki ksiądz świętej pamięci Gerard Kusz.

- Bardzo się cieszymy z tego dokumentu, ale to nie jedyny dokument, który otrzymaliśmy - dodaje prof. Mirosław Lenart, dyrektor archiwum w Opolu. - Otrzymaliśmy także zdjęcia wykonane przez Ryszarda Emmerlinga, który fotografował wizytę kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kamieniu i Górze św. Anny. Przekazała je żona zmarłego fotografa Danuta Emmerling.

Podarowane dokumenty zostaną teraz opracowane i w przyszłości udostępnione w wersji cyfrowej. Pretekstem do przekazania tych dokumentów jest niedzielna beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Przypominamy, że nasz niedzielny program poranny będziemy nadawali z Prudnika-Lasu, a mszę świętą tym razem ze znajdującego się w tym miejscu Sanktuarium Św. Józefa.

Radio Opole jest patronem medialnym uroczystości i koncertów, które będą się odbywały w Prudniku-Lesie, gdzie internowany był kardynał Wyszyński.
Krzysztof Ogiolda

Kultura i rozrywka

2021-10-26, godz. 11:30 Filmy o czarownicach i przyjaźni polsko-węgierskiej w kinie Studio MDK w Opolu Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy przygotowała opolską premierę swoich najnowszych filmów. W sali kinowej Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu zobaczymy dwa… » więcej 2021-10-25, godz. 14:45 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu świętuje 70 urodziny Podsumowaniem rocznych obchodów była uroczystość jubileuszowa, która odbyła się w Filharmonii Opolskiej. Podczas uroczystości nagrodzono obecnych i emerytowanych… » więcej 2021-10-25, godz. 12:30 Gmina Kietrz remontuje domy kultury w swoich sołectwach Wiejski Dom Kultury w Nowej Cerekwi przeszedł gruntowną modernizację wewnątrz. Prace obejmowały między innymi renowację parkietu w sali widowiskowej, remont… » więcej 2021-10-24, godz. 18:00 Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu przypomni Janusza Ireneusza Wójcika 'Pielgrzym' tak Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu zatytułowała wieczór poświęcony osobie i twórczości Janusza Ireneusza Wójcika, zmarłego rok temu… » więcej 2021-10-24, godz. 08:15 Jest cieplej, ładniej i bardziej ekologicznie. Wołczyński Ośrodek Kultury po remoncie Zakończyła się szeroka termomodernizacja Wołczyńskiego Ośrodka Kultury. Budynek z lat 60. ubiegłego wieku doczekał się estetycznego wyglądu, ale zakres… » więcej 2021-10-23, godz. 19:30 Jak się stąd wydostać? Premiera "Instytutu" w Teatrze Opole Spektakl 'Instytut' na podstawie książki Jakuba Żulczyka w reż. Jędrzeja Wieleckiego zobaczyli widzowie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Przedstawienie… » więcej 2021-10-23, godz. 13:28 Maestro Antoni Wit oczarował publiczność muzyką i opowieściami! [ZDJĘCIA, FILM] Wieczór pełen wrażeń podarował melomanom maestro Antoni Wit, który poprowadził Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera już po… » więcej 2021-10-23, godz. 08:00 Stereotypy i pomówienia kiedyś a teraz. Dzisiaj premiera filmu dokumentalnego "Od pomówienia do spalenia" w Nysie XVII i XVIII wiek, Księstwo Nyskie, historie dziewcząt i kobiet. To są realia filmu dokumentalnego pt. 'Od pomówienia do spalenia', który dzisiaj (23.10)… » więcej 2021-10-22, godz. 17:33 Finał debat oksfordzkich CMJW. Zwycięzcami uczniowie katolickiego liceum z Opola Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Opolu zwyciężyło w finałowej debacie oksfordzkiej. Organizatorem było Centralne Muzeum Jeńców Wojennych przy wsparciu… » więcej 2021-10-22, godz. 14:18 Wieczór z planszówkami w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu wraz z portalem Graszki.pl organizuje spotkanie z grami planszowymi. Uczestnicy będą mieli do wyboru zarówno gry tradycyjne… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »