Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-09-10, 14:40 Autor: Mariusz Majeran

Archiwum Państwowe zaprasza na promocję książki, która powstała z archiwalnych dokumentów

Od lewej: Małgorzata Iżykowska i Małgorzata Blach-Margos [fot. Mariusz Majeran]
Od lewej: Małgorzata Iżykowska i Małgorzata Blach-Margos [fot. Mariusz Majeran]
Książka "NieWinny smak miłości do alkoholi" [fot. Mariusz Majeran]
Książka "NieWinny smak miłości do alkoholi" [fot. Mariusz Majeran]
Archiwum Państwowe w Opolu posiada dokumenty dotyczące różnych dziedzin naszego życia. Pracownicy placówki zajęli się opracowywaniem dokumentów dotyczących uprawy winogron w naszym regionie i produkcji wina. I tak powstała książka "NieWinny smak miłości do alkoholi".
 - Książka mówi o uprawie winorośli na Śląsku i nie tylko - mówi Małgorzata Iżykowska, współautorka książki. - Książka dotyczy dwóch spraw. Po pierwsze historii winiarstwa na Śląsku, które mogliśmy obserwować dzięki zachowanym aktom, które przechowujemy w naszym archiwum. Zasadnicza część książki to jest przekład, niełatwy dodajmy, niemieckich zapisków pewnego handlarza winem, jak się domyślamy.

- Przekład z niemieckiego nie był łatwy, bo oryginał ma sto pięćdziesiąt, dwieście lat - dodaje Małgorzata Blach-Margos. - Z tego przekładu dowiemy się, jak zmienić czerwone wino w białe, jak oczyścić mętne wino albo jak naprawić zepsute wino, które już w sumie nie nadaje się do picia, tak żeby można je było jeszcze sprzedać? Również jak zrobić tort biszkoptowy z trzydziestu jajek? Albo jak zrobić tort jabłkowy bez jabłek, ponieważ autor nie uwzględnił tego w przepisie.

Spotkanie w sobotę (11.09) o godzinie 15:00 w Archiwum Państwowym w Opolu. Wstęp wolny. A przed budynkiem Archiwum dostępna będzie wystawa materiałów archiwalnych ukazujących uprawę winorośli i produkcję wina w dawnych czasach na Śląsku.
Małgorzata Iżykowska
Małgorzata Blach-Margos

Kultura i rozrywka

2021-10-21, godz. 20:43 Kolejna premiera "Kresowej Atlantydy". "Rozmowy z profesorem są powrotem do dzieciństwa" Broniły one granic Rzeczpospolitej Obojga Narodów przed inwazją, głównie islamu. Mowa o twierdzach kresowych - Kamieńcu Podolskim, Chocimiu, czy Trembowli… » więcej 2021-10-21, godz. 19:14 Opole: najzdolniejsi uczniowie nagrodzeni. Prezydent wręczył im stypendia Po raz 30. uczniowie opolskich szkół artystycznych otrzymali stypendia prezydenta Opola. W tym roku opolski ratusz przyznał ich 10, z czego 4 należą do młodzieży… » więcej 2021-10-21, godz. 18:07 Młodzi mają głos w teatrze? Powstanie młodzieżowa rada Młodzieżowa rada programowa powstanie w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Nabór prowadzi utworzone tam, po gruntownym remoncie placówki, Centrum Edukacji… » więcej 2021-10-21, godz. 15:30 Uczcili pamięć ofiar obozu Blechhammer, filii KL Auschwitz [ZDJĘCIA] Pamięć więzionych i pomordowanych w dawnym niemieckim nazistowskim obozie pracy Blechhammer uczczono dzisiaj (21.10) otwierając poświęconą im wystawę… » więcej 2021-10-21, godz. 12:15 Opole: już dziś - "Przystanek Historia" - o czynie braci Kowalczyków Minęło 50 lat od czynu braci Kowalczyków, czyli zdetonowania ładunków wybuchowych w auli dawnej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu w przeddzień uroczystości… » więcej 2021-10-21, godz. 10:00 Te kresowe twierdze weszły do kanonu narodowej legendy Nazywano je „przedmurzem chrześcijaństwa”. Przez wieki broniły wschodnich rubieży Rzeczpospolitej przed islamem i kozactwem. „Twierdze Rzeczpospolitej”… » więcej 2021-10-20, godz. 18:22 "Zobaczyć namiastkę świata po drugiej stronie krat". Pracownia edukacyjna z więzienna twórczością na UO oficjalnie… Pokazać namiastkę więziennego życia i twórczości osadzonych, to główny cel utworzonej na Uniwersytecie Opolskim pracowni edukacyjnej. Dziś (20.10) oficjalnie… » więcej 2021-10-20, godz. 13:36 Fotografia tatrzańska w ramach 11. Opolskiego Festiwalu Fotografii 'Historia fotografii tatrzańskiej. Mistrzowie obiektywu 1859-1939' - o tym leksykonie rozmawiano w ramach 11. Opolskiego Festiwalu Fotografii. Jego autorami są… » więcej 2021-10-19, godz. 10:00 Ruszyła kampania społeczna pokazująca cudzoziemców mieszkających od kilku lat w Opolu 'Tu mieszkam' - pod takim właśnie hasłem rozpoczęła się w Opolu kampania społeczna, która pokazuje cudzoziemców z całego świata mieszkających w Opolu… » więcej 2021-10-18, godz. 19:00 Prudnik zyska galerię sztuki z zagadkowymi polichromiami Powstaje Prudnicka Galeria Sztuki. Ma być udostępniona publiczności w czerwcu przyszłego roku. Będzie tam stała ekspozycja prac Hanny Bakuły. Po kilku latach… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »