Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-06-10, 18:00 Autor: Wiktoria Konieczna

"Odciśnięta pamięć wspólnoty". Nowa publikacja Archiwum Państwowego w Opolu

"Odciśnięta pamięć wspólnoty". Nowa publikacja Archiwum Państwowego w Opolu [fot. Archiwum Państwowe w Opolu]
"Odciśnięta pamięć wspólnoty". Nowa publikacja Archiwum Państwowego w Opolu [fot. Archiwum Państwowe w Opolu]
Archiwum Państwowe w Opolu wydało nową publikację dotyczącą prawnych i komunikatywnych funkcji pieczęci gminnych na przykładzie zachodnich powiatów rejencji opolskiej w latach 1816-1933.
Autorem pozycji pt. "Odciśnięta pamięć wspólnoty” jest Aleksandra Starczewska-Wojnar. To katalog pieczęci wiejskich, do których dostęp jest utrudniony, a materiał w wielu miejscach jest rozproszony. Badania pomagające stworzyć nową publikację trwały blisko 10 lat.

- Badania te wykazały, że pieczęć nie była stosowana wyłącznie tam, gdzie wymagało tego prawo - mówi Aleksandra Starczewska–Wojnar z Archiwum Państwowego w Opolu, autorka publikacji. - Ludzie, którzy tę pieczęć rozpoznawali, a byli to jeszcze niepiśmienni mieszkańcy gmin wiejskich, stwierdzali ważność dokumentu właśnie dzięki temu, że była do nich przybita pieczęć. Wtedy też czuli, że ranga tego dokumentu jest dużo wyższa i mógł być on podpisany wyłącznie przez sołtysa.

Nową publikację można nabyć online lub bezpośrednio w siedzibie opolskiego archiwum lub na najbliższym Festiwalu Książki w Opolu na stanowisku nr 10.
Aleksandra Starczewska- Wojnar

Kultura i rozrywka

2023-09-28, godz. 17:00 Jak wzmocnić odporność psychiczną przy pomocy literatury. Konferencja Biblioterapeutyczna w Opolu Bibliotekarze, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy, terapeuci oraz wszyscy zainteresowani biblioterapią i stosowaniem biblioterapii w swojej codziennej pracy zawodowej… » więcej 2023-09-28, godz. 07:30 Międzynarodowe Konkursy Perkusyjne w Szkole Muzycznej w Opolu Szkoła Muzyczna w Opolu przygotowuje Międzynarodowe Konkursy Perkusyjne. W ramach imprezy, która odbędzie się w październiku i listopadzie odbędą się… » więcej 2023-09-27, godz. 17:00 Prudnik: kilkanaście propozycji w nowym sezonie ośrodka kultury Warsztaty, teatr i taniec muzyczny - Prudnicki Ośrodek Kultury przygotował bogatą ofertę dla mieszkańców gminy i okolic. W październiku rusza nowy sezon… » więcej 2023-09-27, godz. 13:00 Pokazy prastarych technik wykonywania glinianych naczyń w Parku Historii we Włodzieninie Warsztaty lepienia glinianych naczyń - to kolejna impreza, która odbędzie się w Parku Historii we Włodzieninie. Dzieci i młodzież ze szkół podstawowych… » więcej 2023-09-26, godz. 11:40 Wielki sukces głubczyckiego chóru Angelus Cantat na międzynarodowym konkursie w Hiszpanii Trzy złote dyplomy wywalczyli wokaliści głubczyckiego chóru Angelus Cantat podczas międzynarodowego festiwalu i konkursu chórów ''Canco Mediterrania'' w… » więcej 2023-09-25, godz. 19:39 Pochodzący z Kędzierzyna-Koźla Paweł Maślona - laureatem Złotych Lwów za film "Kos" Film „Kos” pochodzącego z Kędzierzyna-Koźla Pawła Maślony został nagrodzony Złotymi Lwami podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni… » więcej 2023-09-25, godz. 19:00 Kino plenerowe zagości w Strzelcach Opolskich. Na ekranie „Vincent chce nad morze” Kino plenerowe to kolejna propozycja stowarzyszenia „Działamy” ze Strzelec Opolskich dla mieszkańców. Jutro (26.09) na placu Żeromskiego zostanie wyświetlony… » więcej 2023-09-25, godz. 16:05 Naukowcy z Czech i Polski debatują w Opolu o wzajemnych relacjach i problemach Po 7 latach przerwy naukowcy z Czech i Polski ponownie zasiedli do debat o kulturze, ekonomii i co najważniejsze współpracy. Na Uniwersytecie Opolskim ruszył… » więcej 2023-09-24, godz. 08:33 Jubileuszowy przegląd w Komprachcicach Będzie konkurs, będzie uroczysta gala, a na koniec występ gwiazdy. Tak w skrócie można opisać program XXV Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Religijnej… » więcej 2023-09-23, godz. 12:30 Biblioteka Austriacka zaprasza na Europejski Dzień Języków Po raz czternasty Biblioteka Austriacka organizuje Europejski Dzień Języków. Wydarzenie będzie dostępne w języku polskim, niemieckim i szwajcarskim. Biblioteka… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »