Radio Opole » Patronaty - polecamy
2021-09-20, 19:43 Autor: Agnieszka Lubczańska

Praca badawczo-terenowa Magdaleny Poprawki

Magdalena Poprawka [fot. Facebook Magdalena Poprawka]
Magdalena Poprawka [fot. Facebook Magdalena Poprawka]
Magdalena Poprawka z grupy Opolskie Dziouchy odwiedza twórców ludowych na Opolszczyźnie i zbiera informacje dotyczące wzoru opolskiego. Jest laureatką stypendium Marszałkowskie Talenty. Przedsięwzięcie jest bardzo czasochłonne, bo opiera się głównie na historiach osobiście opowiedzianych. Finał pracy planowany jest na grudzień tego roku.
Celem całej pracy jest wykorzystanie jej dla celów artystycznych, jako m.in. inspiracji dla projektantów wzornictwa, grafiki i innych interdyscyplinarnych dziedzin sztuk plastycznych. Ideą jest też, by zebranie informacji o wzornictwie kroszonek i pisanek stały się narzędziem do propagowania kultury ludowej wśród najmłodszych.

- Ten pomysł zakiełkował w mojej głowie już kilka lat temu - mówi Magdalena Poprawka. - Stwierdziłam, że byłoby fajnie, bo jeżdżąc na warsztaty z dzieciakami i młodzieżą czy z dorosłymi za każdym razem jest to samo pytanie: a ma pani jakiś wzór, coś takiego, co można by zobaczyć i się na tym wzorować. Ja odpowiadam, że nie ma, my twórczynie same to rysowałyśmy i kserowałyśmy, aby pokazać dzieciom i dorosłym. Natomiast ja wpadłam na pomysł, aby to zrobić w szerszym spektrum i udokumentować teraz - dodaje.

Zobacz tu: Wręczono stypendia "Marszałkowskie Talenty". Mamy 30 laureatów!.

Radio Opole pracę badawczo-terenową dotyczącą dokumentacji twórczości ludowej i wzorów zaczerpniętych z kroszonek i pisanek z obszaru Opolszczyzny objęło patronatem medialnym. Kolejne etapy będziemy śledzić.

Do tej pory temat został poruszony m.in. w audycji Rewiry kultury, w której autorka pracy była gościem Katarzyny Zawadzkiej. W lipcu (13.07) opowiedziała, jak będzie wygląda jej praca badawcza, którą właśnie rozpoczyna – rozmowa jest do odsłuchania tu: Historia opolskim wzorem zdobiona. Rozmowa z Magdaleną Poprawką. Z kolei na początku września (09.09) było między innymi o wizycie Magdaleny Poprawki u pisankarki, twórczyni ludowej i dyrektorki Tułowickiego Ośrodka Kultury - Heleny Wojtasik –audycji można posłuchać tu: Magdalena Poprawka dokumentuje dziedzictwo wzoru opolskiego.

Patronaty - polecamy

2023-06-02, godz. 08:28 Weekend pełen muzyki, zabaw i atrakcji. Ruszają Dni Gminy Strzeleczki W najbliższy weekend 3-4 czerwca na mieszkańców gminy Strzeleczki czekają liczne występy artystyczne, zawody sportowe oraz zabawy taneczne. A to wszystko… » więcej 2023-05-31, godz. 15:54 10. Bieg Nyski - to już ostatnie chwile na zapisy on-line! 10 km będą mieli do przebiegnięcia uczestnicy X Biegu Nyskiego, który wystartuje w sobotę 10 czerwca. Bieg odbędzie się po asfalcie przy zamkniętym ruchu… » więcej 2023-05-31, godz. 15:16 Krzysztof Kiliański i Dżem gwiazdami Dni Kluczborka Kluczbork zaprasza na dwa dni dobrego grania, zabawy i atrakcji. Miasto obchodzi w tym roku 770-lecie. - Szczęśliwe dwie siódemki oraz dwa dni pełne dobrej… » więcej 2023-05-31, godz. 14:24 Orkiestry, śpiew i taniec - Walce zapraszają na swoje święto W drugi weekend czerwca scena przy Gminnym Ośrodku Kultury w Walcach będzie wyjątkowo wypełniona orkiestrami, rozśpiewana i roztańczona. Wszystko za sprawą… » więcej 2023-05-31, godz. 12:45 Piknik z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska już w poniedziałek w Opolu. Szykuje się ciekawy program! 5 czerwca przypada Światowy Dzień Ochrony Środowiska. W tym roku z tej okazji Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu wraz z partnerami… » więcej 2023-05-31, godz. 11:39 VII Wojewódzki Konkurs Recytatorski "Słowem malowane - z humorem opowieści" Ten recytatorki konkurs jest jedynym konkursem tej rangi, w którym mogą wziąć udział uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym… » więcej 2023-05-31, godz. 09:30 Muzyczną modlitwą uczczą święto Bożego Ciała Od 2010 roku wieczór uroczystości Bożego Ciała ma w diecezji opolskiej szczególny wymiar. Wierzący z różnych jej zakątków gromadzą się, aby wspólnie… » więcej 2023-05-30, godz. 11:34 7. Festiwal Książki w Opolu - sprawdź program, wybierz coś dla siebie i przyjdź! Spotkania autorskie, warsztaty i koncerty, a do tego mnóstwo stoisk, gdzie swoją ofertę zaprezentuje 100 wydawnictw - to wszystko czeka na uczestników Festiwalu… » więcej 2023-05-29, godz. 16:25 Czerwiec ze sztuką i naturą - zobacz, co się szykuje w ramach Festiwalu Wyspy Bolko! Trudno mieszkając w Opolu, nie znać tego miejsca: Wyspa Bolko. Na mapie miasta miejsce to wyjątkowe - to tu podziwiamy stuletnie drzewa, odpoczywamy nad stawkiem… » więcej 2023-05-29, godz. 14:50 ZSZ im. Stanisława Staszica w Opolu świętuje 70-lecie Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu obchodzi w tym roku 70-lecie istnienia. Główne uroczystości z tej okazji odbędą się już w najbliższą… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »