Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-10-02, 08:13 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Filharmonia Opolska rozpoczyna 69. sezon artystyczny: z ograniczeniami i nadzieją...

Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera [fot. Barbara Tyslik]
Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera [fot. Barbara Tyslik]
Soyoung Yoon [fot. Łukasz Rajchert/materiały FO]
Soyoung Yoon [fot. Łukasz Rajchert/materiały FO]
Dziś (2.10) uroczysta inauguracja 69. sezonu artystycznego Filharmonii Opolskiej. Jak zaznacza Barbara Pieczyńska, zastępca kierownika działu organizacji i promocji FO, wszyscy pracownicy instytucji mają nadzieję, że będzie to początek regularnych spotkań z melomanami. Należy jednak pamiętać, że do odwołania dostępna będzie jednie połowa miejsc na widowni. W tym roku nie poznamy także wielomiesięcznego planu koncertów, lecz informacje o kolejnych wydarzeniach będą sukcesywnie przekazywane i w miarę potrzeb modyfikowane.
Niezmienna będzie natomiast obecność muzyki Elsnera na koncercie inauguracyjnym, zgodnie ze zwyczajem wprowadzonym przez dyrektora naczelnego i zarazem artystycznego Przemysława Neumanna. Tym razem nie zabrzmi jednak ani uwertura, ani żadne z dzieł wokalno-instrumentalnych patrona filharmonii, a jego Symfonia C-dur op. 11, jedyne zachowane dzieło tego gatunku.

- Koncert rozpocznie uwertura z baletu "Twory Prometeusza" Ludwiga van Beethovena, jako że w tym roku świętujemy 250. rocznicę jego urodzin - zapowiada Barbara Pieczyńska. - Gwiazdą wieczoru będzie wybitna skrzypaczka Soyoung Yoon, laureatka wielu, międzynarodowych konkursów skrzypcowych, m.in. naszego konkursu imienia Henryka Wieniawskiego [Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego - przyp. red.] w Poznaniu, gdzie zdobyła pierwszą nagrodę.

Artystka wspólnie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Opolskiej pod batutą Przemysława Neumanna zaprezentuje słynny, a zarazem jedyny koncert skrzypcowy D-dur op. 61 Ludwiga van Beethovena.

Uroczysta inauguracja 69. sezonu artystycznego rozpocznie się w piątkowy wieczór (02.10) o godzinie 19:00 w sali koncertowej Filharmonii Opolskiej. Dodajmy, że Radio Opole jest patronem medialnym wszystkich koncertów organizowanych przez filharmonię.

Przypomnijmy także, że uczestnicy koncertów, oprócz ogólnie przyjętych zasad reżimu sanitarnego, zobowiązani są także do złożenia pisemnego oświadczenia dotyczącego stanu zdrowia. Dokument ten, uwzględniający również dane kontaktowe, będzie przechowywany wyłącznie przez dwa tygodnie od daty koncertu. Szczegółowy regulamin uczestnictwa w koncertach oraz wzór oświadczenia dostępny jest na stronie internetowej oraz w kasie biletowej filharmonii.
Barbara Pieczyńska w rozmowie o koncercie inauguracyjnym
Soyoung Yoon zaprasza w języku koreańskim na koncert; tłumaczenie: Barbara Pieczyńska

Kultura i rozrywka

2020-11-28, godz. 20:30 Losy Wokulskiego i Łęckiej w nowoczesnej formie. W poniedziałek premiera nowego serialu audio na antenie Radia Opole Już w najbliższy poniedziałek (30.11) na antenie Radia Opole premiera nowego serialu audio 'Lalka' w reżyserii Krzysztofa Czeczota i Macieja Zycha. To 158-odcinkowa… » więcej 2020-11-28, godz. 12:00 Wirtualny spacer po kluczborskim Muzeum im. Dzierżona. Można zwiedzać wystawy przez całą dobę Wirtualny spacer proponuje Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku. Tę formę zwiedzania uruchomiono z powodu epidemii. » więcej 2020-11-28, godz. 11:51 Przyspieszone Andrzejki w Branicach po raz pierwszy w formule online Centrum Kultury 'Wersalka’' w Branicach w powiecie głubczyckim zaprasza już dziś (28.11) wieczorem na Andrzejki online. O godz.19:00 na profilu społecznościowym… » więcej 2020-11-28, godz. 07:32 Bez publiczności, ale z ogromnym ładunkiem energii. GOCH. w Studiu M im. SBB [ZDJĘCIA] Duet GOCH. wystąpił w legendarnym Studiu M. prezentując słuchaczom debiutancką płytę zatytułowaną po prostu 'GOCH'. Koncert odbył się bez publiczności… » więcej 2020-11-27, godz. 21:49 Kazimierz Michlik we wspomnieniach. "Imponowało nam, że zwiedzał świat" Znany w Opolu miłośnik i propagator tańca Kazimierz Michlik spoczął na cmentarzu w Opolu-Półwsi. Nauczył tańczyć wiele pokoleń Opolan. Rozpoczął pracę… » więcej 2020-11-27, godz. 12:00 Opole: tancerki z Ramady polecą na mistrzostwa świata Opolskie tancerki wywalczyły awans na mistrzostwa świata w cheerleadingu. Zawodniczki z Ramady w miniony weekend zdobyły pierwsze miejsce oraz tytuł mistrza… » więcej 2020-11-26, godz. 21:10 Stajemy się coraz bardziej zdigitalizowani. Debata "Nowe media, czy nowe technologie?" Nowe sposoby komunikowania się, nowoczesne technologie, ewolucja mediów społecznościowych i ich ekspansja - o tym wszystkim rozmawiano podczas debaty zorganizowanej… » więcej 2020-11-26, godz. 20:30 Politechnika Opolska wydała... książkę kucharską „Smaki świata z Politechniką Opolską' to zbiór przepisów na potrawy, których do tej pory można było skosztować w ramach Międzynarodowego Dnia Gotowania… » więcej 2020-11-26, godz. 19:00 Ada Jarosz wspomina Władysława Żołnowskiego Opolski literat i poeta Władysław Żołnowski odszedł w wieku 90 lat. Należał do Związku Literatów Polskich, którego był także wcześniej prezesem. W… » więcej 2020-11-26, godz. 16:00 Biblioteka w Kietrzu w nowej odsłonie będzie gotowa z końcem roku Biblioteka w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kietrzu przechodzi gruntowny remont i modernizację. Prace mają potrwać do końca roku. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »