Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-10-02, 08:13 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Filharmonia Opolska rozpoczyna 69. sezon artystyczny: z ograniczeniami i nadzieją...

Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera [fot. Barbara Tyslik]
Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera [fot. Barbara Tyslik]
Soyoung Yoon [fot. Łukasz Rajchert/materiały FO]
Soyoung Yoon [fot. Łukasz Rajchert/materiały FO]
Dziś (2.10) uroczysta inauguracja 69. sezonu artystycznego Filharmonii Opolskiej. Jak zaznacza Barbara Pieczyńska, zastępca kierownika działu organizacji i promocji FO, wszyscy pracownicy instytucji mają nadzieję, że będzie to początek regularnych spotkań z melomanami. Należy jednak pamiętać, że do odwołania dostępna będzie jednie połowa miejsc na widowni. W tym roku nie poznamy także wielomiesięcznego planu koncertów, lecz informacje o kolejnych wydarzeniach będą sukcesywnie przekazywane i w miarę potrzeb modyfikowane.
Niezmienna będzie natomiast obecność muzyki Elsnera na koncercie inauguracyjnym, zgodnie ze zwyczajem wprowadzonym przez dyrektora naczelnego i zarazem artystycznego Przemysława Neumanna. Tym razem nie zabrzmi jednak ani uwertura, ani żadne z dzieł wokalno-instrumentalnych patrona filharmonii, a jego Symfonia C-dur op. 11, jedyne zachowane dzieło tego gatunku.

- Koncert rozpocznie uwertura z baletu "Twory Prometeusza" Ludwiga van Beethovena, jako że w tym roku świętujemy 250. rocznicę jego urodzin - zapowiada Barbara Pieczyńska. - Gwiazdą wieczoru będzie wybitna skrzypaczka Soyoung Yoon, laureatka wielu, międzynarodowych konkursów skrzypcowych, m.in. naszego konkursu imienia Henryka Wieniawskiego [Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego - przyp. red.] w Poznaniu, gdzie zdobyła pierwszą nagrodę.

Artystka wspólnie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Opolskiej pod batutą Przemysława Neumanna zaprezentuje słynny, a zarazem jedyny koncert skrzypcowy D-dur op. 61 Ludwiga van Beethovena.

Uroczysta inauguracja 69. sezonu artystycznego rozpocznie się w piątkowy wieczór (02.10) o godzinie 19:00 w sali koncertowej Filharmonii Opolskiej. Dodajmy, że Radio Opole jest patronem medialnym wszystkich koncertów organizowanych przez filharmonię.

Przypomnijmy także, że uczestnicy koncertów, oprócz ogólnie przyjętych zasad reżimu sanitarnego, zobowiązani są także do złożenia pisemnego oświadczenia dotyczącego stanu zdrowia. Dokument ten, uwzględniający również dane kontaktowe, będzie przechowywany wyłącznie przez dwa tygodnie od daty koncertu. Szczegółowy regulamin uczestnictwa w koncertach oraz wzór oświadczenia dostępny jest na stronie internetowej oraz w kasie biletowej filharmonii.
Barbara Pieczyńska w rozmowie o koncercie inauguracyjnym
Soyoung Yoon zaprasza w języku koreańskim na koncert; tłumaczenie: Barbara Pieczyńska

Kultura i rozrywka

2022-01-18, godz. 09:00 Miłośnicy egzotycznych podróży spotkali się w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego [ZDJĘCIA] Profesor Janusz Słodczyk spotkał się ze słuchaczami w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego. Naukowiec jest geografem i ekonomistą, specjalizującym się w geografii… » więcej 2022-01-17, godz. 21:15 Premiera filmu "Religie i wyznania Śląska Opolskiego" w MBP [ZDJĘCIA] Opolska Fundacja Filmowa przygotowuje filmy, które przybliżają nam historie i kulturę naszego regionu. Najnowsza produkcja rozpoczyna nowy cykl zatytułowany… » więcej 2022-01-17, godz. 12:45 WBP: Spotkanie autorskie z pisarką z Brazylii, ale na odległość W ramach cyklu 'Spotkania bez granic' Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu proponuje spotkania z pisarkami i pisarzami, którzy nie pojawiają się w Polsce… » więcej 2022-01-16, godz. 08:54 Motocyklowe Kolędowanie w Prudniku-Lesie. "Kolęda dla nieobecnych" w tym roku zabrzmi dla Andrzeja Nowaka Już po raz 15. odbędzie się Motocyklowe Kolędowanie. Spotkanie jest organizowane w Prudniku-Lesie, gdzie znajduje się Sanktuarium św. Józefa. - Nasze spotkania… » więcej 2022-01-14, godz. 21:20 Twórcy i aktorzy ''Behawiorysty'' odwiedzili Opole. Opowiadali o dwóch pierwszych odcinkach ekranizacji powieści Remigiusza… Twórcy i aktorzy serialu ''Behawiorysta'' odwiedzili dziś (14.01) Narodowe Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. Na spotkaniu opowiadali o wrażeniach po pierwszych… » więcej 2022-01-14, godz. 09:00 Artyści spotkają się z opolanami. Grupa Ościenia zaprasza do GSW Tomasz Chmielewski i Zbigniew Natkaniec z grupy Ościenia spotkają się w sobotę (15.01) z opolanami w Galerii Sztuki Współczesnej w stolicy regionu. Wydarzenie… » więcej 2022-01-13, godz. 09:52 Andrzej Nowak będzie pochowany w Warszawie. Spocznie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach Pogrzeb Andrzeja Nowaka, założyciela zespołów TSA i Złe Psy odbędzie się 28 styczna w Warszawie. Informacja na ten temat pojawiła się na profilu zmarłego… » więcej 2022-01-12, godz. 12:13 Nowe wydawnictwo Muzeum Śląska Opolskiego. Książka o Marii Bujakowej poprzedzi wystawę Muzeum Śląska Opolskiego postanowiło - nietypowo - najpierw wydać książkę, która będzie towarzyszyła wystawie, a dopiero później zorganizować ekspozycję… » więcej 2022-01-12, godz. 09:50 Wspólne opolskie granie i śpiewanie Fundacja 'Czas Podróżników' zaprasza na wspólne granie i śpiewanie w najbliższy piątek w Opolu. Miłośnicy piosenki turystycznej i podróżniczej a także… » więcej 2022-01-11, godz. 11:00 Trwa nabór prac na Salon Wiosenny w Galerii Sztuki Współczesnej Tylko jeszcze przez miesiąc można się zgłaszać do udziału w Salonie Wiosennym - przeglądzie twórczości plastycznej artystów z naszego regionu. Po raz… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »