Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-10-02, 08:13 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Filharmonia Opolska rozpoczyna 69. sezon artystyczny: z ograniczeniami i nadzieją...

Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera [fot. Barbara Tyslik]
Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera [fot. Barbara Tyslik]
Soyoung Yoon [fot. Łukasz Rajchert/materiały FO]
Soyoung Yoon [fot. Łukasz Rajchert/materiały FO]
Dziś (2.10) uroczysta inauguracja 69. sezonu artystycznego Filharmonii Opolskiej. Jak zaznacza Barbara Pieczyńska, zastępca kierownika działu organizacji i promocji FO, wszyscy pracownicy instytucji mają nadzieję, że będzie to początek regularnych spotkań z melomanami. Należy jednak pamiętać, że do odwołania dostępna będzie jednie połowa miejsc na widowni. W tym roku nie poznamy także wielomiesięcznego planu koncertów, lecz informacje o kolejnych wydarzeniach będą sukcesywnie przekazywane i w miarę potrzeb modyfikowane.
Niezmienna będzie natomiast obecność muzyki Elsnera na koncercie inauguracyjnym, zgodnie ze zwyczajem wprowadzonym przez dyrektora naczelnego i zarazem artystycznego Przemysława Neumanna. Tym razem nie zabrzmi jednak ani uwertura, ani żadne z dzieł wokalno-instrumentalnych patrona filharmonii, a jego Symfonia C-dur op. 11, jedyne zachowane dzieło tego gatunku.

- Koncert rozpocznie uwertura z baletu "Twory Prometeusza" Ludwiga van Beethovena, jako że w tym roku świętujemy 250. rocznicę jego urodzin - zapowiada Barbara Pieczyńska. - Gwiazdą wieczoru będzie wybitna skrzypaczka Soyoung Yoon, laureatka wielu, międzynarodowych konkursów skrzypcowych, m.in. naszego konkursu imienia Henryka Wieniawskiego [Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego - przyp. red.] w Poznaniu, gdzie zdobyła pierwszą nagrodę.

Artystka wspólnie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Opolskiej pod batutą Przemysława Neumanna zaprezentuje słynny, a zarazem jedyny koncert skrzypcowy D-dur op. 61 Ludwiga van Beethovena.

Uroczysta inauguracja 69. sezonu artystycznego rozpocznie się w piątkowy wieczór (02.10) o godzinie 19:00 w sali koncertowej Filharmonii Opolskiej. Dodajmy, że Radio Opole jest patronem medialnym wszystkich koncertów organizowanych przez filharmonię.

Przypomnijmy także, że uczestnicy koncertów, oprócz ogólnie przyjętych zasad reżimu sanitarnego, zobowiązani są także do złożenia pisemnego oświadczenia dotyczącego stanu zdrowia. Dokument ten, uwzględniający również dane kontaktowe, będzie przechowywany wyłącznie przez dwa tygodnie od daty koncertu. Szczegółowy regulamin uczestnictwa w koncertach oraz wzór oświadczenia dostępny jest na stronie internetowej oraz w kasie biletowej filharmonii.
Barbara Pieczyńska w rozmowie o koncercie inauguracyjnym
Soyoung Yoon zaprasza w języku koreańskim na koncert; tłumaczenie: Barbara Pieczyńska

Kultura i rozrywka

2024-06-25, godz. 12:00 Historia Sławic na wystawie plenerowej Archiwum Państwowego w Opolu Archiwum Państwowe w Opolu przygotowało wystawę plenerową poświęconą Sławicom i jubileuszowi tamtejszej Ochotniczej Straży Pożarnej. Materiały na wystawę… » więcej 2024-06-22, godz. 10:00 Noc Świętojańska z kulami bokashi w Kolanowicach w niedzielę Noc Świętojańską w niedziele (23.06) będzie można obchodzić w Kolanowicach. To będzie okazja, aby doświadczyć wielu atrakcji przygotowanych przez Łubniański… » więcej 2024-06-21, godz. 19:30 Głuchołazy: wakacyjne zwiedzanie z przewodnikiem oraz koncerty plenerowe Startują turystyczne i muzyczne atrakcje sezonu urlopowego w Głuchołazach. W sobotę (22.06) ruszają „Wakacyjne spacery z przewodnikiem po Głuchołazach”… » więcej 2024-06-21, godz. 19:30 Maryla Rodowicz, Varius Manx i Katarzyna Stankiewicz wystąpią na Dniach Prudnika Podczas Dni Prudnika wystąpią laureaci festiwali i zwycięzcy telewizyjnych programów muzycznych. W wykonaniu popularnych wokalistów oraz zespołów usłyszymy… » więcej 2024-06-21, godz. 15:30 Bogaty program 15. Nocy Kultury w Opolu. Wydarzenia w całym mieście 46 zróżnicowanych wydarzeń liczy program 15. Nocy Kultury w Opolu. To przedsięwzięcie zaplanowano na następny piątek (28.06). » więcej 2024-06-20, godz. 21:00 Kulturalny maraton w świętojańskich klimatach. Cykl imprez w wioskach gminy Prudnik III Kulturalny Maraton Świętojański organizuje w swoich sołectwach gmina Prudnik. Rozrywkowy i edukacyjny program adresowany jest do uczestników w różnym… » więcej 2024-06-20, godz. 16:00 Noc Kupały w Głuchołazach. Czary, wianki i zielarskie mikstury w bibliotece Wielu atrakcji będzie można doświadczyć w piątek (21.06) podczas Nocy Kupały w Miejsko-Gminnej Bibliotece w Głuchołazach. W programie są między innymi… » więcej 2024-06-20, godz. 09:00 De Mono i Patrycja Markowska uświetnią tegoroczne Dni Praszki. Będzie 3-dniowa zabawa Koncerty Patrycji Markowskiej i zespołu De Mono to główne punkty Dni Praszki zaplanowanych na najbliższy weekend. Święto miasta potrwa od piątkowego (21.06)… » więcej 2024-06-19, godz. 20:00 Piosenka inspirowana listami powstańców śląskich. Zakuka z nowym teledyskiem Opolski folkowy zespół Zakuka tworzą Żaneta Plotnik-Krumpietz i Kuba Mitoraj. Duet nagrał teledysk do swojej najnowszej piosenki 'Hej chłopaku'. Premiera… » więcej 2024-06-19, godz. 11:40 Gorące rytmy lata na początek wakacji w Głubczycach W scenografii nadmorskiego kurortu, przy gorących rytmach lata, Głubczyce powitają tegoroczne wakacje. Na scenie amfiteatru przy ul. Kochanowskiego wystąpi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »