Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-10-02, 08:13 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Filharmonia Opolska rozpoczyna 69. sezon artystyczny: z ograniczeniami i nadzieją...

Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera [fot. Barbara Tyslik]
Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera [fot. Barbara Tyslik]
Soyoung Yoon [fot. Łukasz Rajchert/materiały FO]
Soyoung Yoon [fot. Łukasz Rajchert/materiały FO]
Dziś (2.10) uroczysta inauguracja 69. sezonu artystycznego Filharmonii Opolskiej. Jak zaznacza Barbara Pieczyńska, zastępca kierownika działu organizacji i promocji FO, wszyscy pracownicy instytucji mają nadzieję, że będzie to początek regularnych spotkań z melomanami. Należy jednak pamiętać, że do odwołania dostępna będzie jednie połowa miejsc na widowni. W tym roku nie poznamy także wielomiesięcznego planu koncertów, lecz informacje o kolejnych wydarzeniach będą sukcesywnie przekazywane i w miarę potrzeb modyfikowane.
Niezmienna będzie natomiast obecność muzyki Elsnera na koncercie inauguracyjnym, zgodnie ze zwyczajem wprowadzonym przez dyrektora naczelnego i zarazem artystycznego Przemysława Neumanna. Tym razem nie zabrzmi jednak ani uwertura, ani żadne z dzieł wokalno-instrumentalnych patrona filharmonii, a jego Symfonia C-dur op. 11, jedyne zachowane dzieło tego gatunku.

- Koncert rozpocznie uwertura z baletu "Twory Prometeusza" Ludwiga van Beethovena, jako że w tym roku świętujemy 250. rocznicę jego urodzin - zapowiada Barbara Pieczyńska. - Gwiazdą wieczoru będzie wybitna skrzypaczka Soyoung Yoon, laureatka wielu, międzynarodowych konkursów skrzypcowych, m.in. naszego konkursu imienia Henryka Wieniawskiego [Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego - przyp. red.] w Poznaniu, gdzie zdobyła pierwszą nagrodę.

Artystka wspólnie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Opolskiej pod batutą Przemysława Neumanna zaprezentuje słynny, a zarazem jedyny koncert skrzypcowy D-dur op. 61 Ludwiga van Beethovena.

Uroczysta inauguracja 69. sezonu artystycznego rozpocznie się w piątkowy wieczór (02.10) o godzinie 19:00 w sali koncertowej Filharmonii Opolskiej. Dodajmy, że Radio Opole jest patronem medialnym wszystkich koncertów organizowanych przez filharmonię.

Przypomnijmy także, że uczestnicy koncertów, oprócz ogólnie przyjętych zasad reżimu sanitarnego, zobowiązani są także do złożenia pisemnego oświadczenia dotyczącego stanu zdrowia. Dokument ten, uwzględniający również dane kontaktowe, będzie przechowywany wyłącznie przez dwa tygodnie od daty koncertu. Szczegółowy regulamin uczestnictwa w koncertach oraz wzór oświadczenia dostępny jest na stronie internetowej oraz w kasie biletowej filharmonii.
Barbara Pieczyńska w rozmowie o koncercie inauguracyjnym
Soyoung Yoon zaprasza w języku koreańskim na koncert; tłumaczenie: Barbara Pieczyńska

Kultura i rozrywka

2021-06-24, godz. 08:45 Zabiła siostrę. Przed nami premiera "Balladyny" w OTLiA 'Balladynę' Juliusza Słowackiego w reż. Konrada Dworakowskiego zobaczą widzowie Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. Spektakl, którego premiera była wielokrotnie… » więcej 2021-06-24, godz. 08:00 Pierwsza odsłona jarmarku staroci startuje w Głubczycach W Głubczycach ruszy jarmark staroci i osobliwości. Pierwsza edycja odbędzie się w najbliższą niedzielę (27.06). Impreza ma mieć charakter cykliczny i będzie… » więcej 2021-06-23, godz. 18:15 Festiwal Placu Teatralnego w Opolu potrwa 2 miesiące Galeria Sztuki Współczesnej przygotowała szereg inicjatyw artystycznych pod wspólnym tytułem Festiwal Placu Teatralnego. Podczas festiwalu odbędą się spotkania… » więcej 2021-06-23, godz. 16:00 Spotkanie online z holenderskim pisarzem proponuje WBP Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu rusza z nowym cyklem spotkań autorskich 'Rozmowy bez granic'. Czytelnicy będą mogli spotykać się poprzez internet… » więcej 2021-06-23, godz. 14:28 Poezja, fotografia i muzyka na spotkaniu autorskim Marcina Weissa [ZDJĘCIA] Spotkanie poetyckie połączone z prezentacją zdjęć i muzyką graną na żywo odbyło się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. W ramach spotkań… » więcej 2021-06-23, godz. 13:00 Ostatni dzień, by stworzyć "Amfiteatr Oczami Dziecka" Dziś (23.06) ostatni dzień, aby wziąć udział w konkursie „Amfiteatr Oczami Dziecka” organizowanym przez Narodowe Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. Ten… » więcej 2021-06-23, godz. 11:11 W Opolu trwa Strefa Mocy. "Jestem tutaj z powodu wdzięczności" Opole jeszcze dziś (23.06) będzie przystankiem 'Strefy Mocy'. Te plenerowe rekolekcje, które odbywają się w różnych częściach kraju, składają się między… » więcej 2021-06-23, godz. 10:25 Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu na wakacje „Spacer z piosenką” i „Kronika Amfiteatru Tysiąclecia” - to tylko dwie z wielu propozycji wakacyjnych Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. » więcej 2021-06-23, godz. 08:00 Pokonały Drogę św. Jakuba w Hiszpanii i opowiedziały o swoich doświadczeniach „Buen Camino, czyli szczęśliwej drogi” - takim pozdrowieniem witają się pielgrzymi na hiszpańskim szlaku. O swoich doświadczeniach na trasie Camino de… » więcej 2021-06-22, godz. 10:15 Koncerty, turniej rycerski, spektakle, spotkania - ruszyło święto stolicy regionu Cały tydzień potrwają Dni Opola. Przygotowano koncerty, warsztaty, spotkania, pokazy, spektakle, wystawy, gry miejskie oraz turniej rycerski. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »