Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-10-02, 08:13 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Filharmonia Opolska rozpoczyna 69. sezon artystyczny: z ograniczeniami i nadzieją...

Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera [fot. Barbara Tyslik]
Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera [fot. Barbara Tyslik]
Soyoung Yoon [fot. Łukasz Rajchert/materiały FO]
Soyoung Yoon [fot. Łukasz Rajchert/materiały FO]
Dziś (2.10) uroczysta inauguracja 69. sezonu artystycznego Filharmonii Opolskiej. Jak zaznacza Barbara Pieczyńska, zastępca kierownika działu organizacji i promocji FO, wszyscy pracownicy instytucji mają nadzieję, że będzie to początek regularnych spotkań z melomanami. Należy jednak pamiętać, że do odwołania dostępna będzie jednie połowa miejsc na widowni. W tym roku nie poznamy także wielomiesięcznego planu koncertów, lecz informacje o kolejnych wydarzeniach będą sukcesywnie przekazywane i w miarę potrzeb modyfikowane.
Niezmienna będzie natomiast obecność muzyki Elsnera na koncercie inauguracyjnym, zgodnie ze zwyczajem wprowadzonym przez dyrektora naczelnego i zarazem artystycznego Przemysława Neumanna. Tym razem nie zabrzmi jednak ani uwertura, ani żadne z dzieł wokalno-instrumentalnych patrona filharmonii, a jego Symfonia C-dur op. 11, jedyne zachowane dzieło tego gatunku.

- Koncert rozpocznie uwertura z baletu "Twory Prometeusza" Ludwiga van Beethovena, jako że w tym roku świętujemy 250. rocznicę jego urodzin - zapowiada Barbara Pieczyńska. - Gwiazdą wieczoru będzie wybitna skrzypaczka Soyoung Yoon, laureatka wielu, międzynarodowych konkursów skrzypcowych, m.in. naszego konkursu imienia Henryka Wieniawskiego [Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego - przyp. red.] w Poznaniu, gdzie zdobyła pierwszą nagrodę.

Artystka wspólnie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Opolskiej pod batutą Przemysława Neumanna zaprezentuje słynny, a zarazem jedyny koncert skrzypcowy D-dur op. 61 Ludwiga van Beethovena.

Uroczysta inauguracja 69. sezonu artystycznego rozpocznie się w piątkowy wieczór (02.10) o godzinie 19:00 w sali koncertowej Filharmonii Opolskiej. Dodajmy, że Radio Opole jest patronem medialnym wszystkich koncertów organizowanych przez filharmonię.

Przypomnijmy także, że uczestnicy koncertów, oprócz ogólnie przyjętych zasad reżimu sanitarnego, zobowiązani są także do złożenia pisemnego oświadczenia dotyczącego stanu zdrowia. Dokument ten, uwzględniający również dane kontaktowe, będzie przechowywany wyłącznie przez dwa tygodnie od daty koncertu. Szczegółowy regulamin uczestnictwa w koncertach oraz wzór oświadczenia dostępny jest na stronie internetowej oraz w kasie biletowej filharmonii.
Barbara Pieczyńska w rozmowie o koncercie inauguracyjnym
Soyoung Yoon zaprasza w języku koreańskim na koncert; tłumaczenie: Barbara Pieczyńska

Kultura i rozrywka

2022-08-14, godz. 08:43 Cztery ręce na jednym fortepianie w wykonaniu Ravel Duo Piano. "Takiego koncertu w Kluczborku jeszcze nie było" Cztery ręce grające na jednym fortepianie to propozycja na dzisiejsze (14.08) późne popołudnie w Kluczborku. » więcej 2022-08-13, godz. 15:45 Trwa V Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki. Czas na przesłuchania konkursowe w Prudniku [FILM, ZDJĘCIA] V Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki 'Opole 2022' przeniósł się do Prudnickiego Ośrodka Kultury. Drugi dzień imprezy to przesłuchania konkursowe. Uczestnicy… » więcej 2022-08-13, godz. 08:59 Czeską fotografię dokumentalną można już oglądać w Galerii Aneks w Opolu [ZDJĘCIA] Petr Zatloukal pokazuje swoje dokumentalne zdjęcia w Galerii 'Aneks' w Opolu. Podczas wernisażu opowiadał o pomyśle na ten cykl zdjęć. Mówił także o fascynacji… » więcej 2022-08-12, godz. 21:06 Pieśni patriotyczne podczas pierwszego koncertu Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki wybrzmiały w Opolu [ZDJĘCIA] W sali kameralnej Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu odbył się pierwszy koncert V Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki 'Opole 2022'. Artyści z… » więcej 2022-08-12, godz. 08:45 Rusza V Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki "Opole 2022" Koncertem w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu rozpoczyna się dziś (12.08) V Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki 'Opole 2022'. To przegląd polskich… » więcej 2022-08-11, godz. 10:17 Do Olesna przyjedzie w niedzielę ciężki sprzęt wojskowy. To będzie atrakcja pikniku z okazji Święta Wojska Pols… Czołg Leopard, transporter Rosomak, wyrzutnia rakiet Langusta i moździerz samobieżny RAK. Między innymi taki sprzęt będzie można zobaczyć w Oleśnie podczas… » więcej 2022-08-10, godz. 16:57 Jeszcze w tym roku ma powstać muzeum militarne we Włodzieninie. Niebawem ruszą pierwsze prace budowlane W Parku Historii we Włodzieninie trwają ostatnie prace przygotowawcze do budowy hali, gdzie będzie eksponowany sprzęt wojskowy. Muzeum militarne ma powstać… » więcej 2022-08-10, godz. 08:40 Wystawa zdjęć czeskiego dokumentalisty w GSW w Opolu Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu zaprasza na wernisaż czeskiego artysty fotografa. W piątek (12.08) zobaczymy w Galerii Aneks wystawę zatytułowaną '… » więcej 2022-08-09, godz. 17:01 Cztery zespoły i zabawa w jamajskich rytmach do białego rana. To będzie piątek z Pozytywnym Graniem obok Kluczborka Pozytywne Granie w Stolicy Polskiego Reggae powraca do Ośrodka Turystyczno-Wypoczynkowego w Bąkowie obok Kluczborka. Fani jamajskich brzmień mogą przyjechać… » więcej 2022-08-07, godz. 14:44 Haja wygrywa "Tarnogranie". Wrocławianie będą nagrywać w Studiu M im. SBB Radia Opole [ZDJĘCIA] Wrocławska Haja z nagrodą główną części konkursowej tegorocznego Festiwalu Zespołów Muzyki Alternatywnej 'Tarnogranie' w Tarnowcu. Jurorzy przyznali zespołowi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »