Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-10-22, 19:22 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

"Trzy wieki muzyki" i dwóch cenionych artystów w Filharmonii Opolskiej

Warcisław Kunc podczas próby z orkiestrą Filharmoni Opolskiej [fot. Michał Grocholski / FO]
Warcisław Kunc podczas próby z orkiestrą Filharmoni Opolskiej [fot. Michał Grocholski / FO]
Warcisław Kunc podczas próby z orkiestrą Filharmoni Opolskiej [fot. Michał Grocholski / FO]
Warcisław Kunc podczas próby z orkiestrą Filharmoni Opolskiej [fot. Michał Grocholski / FO]
Warcisław Kunc podczas próby z orkiestrą Filharmoni Opolskiej [fot. Michał Grocholski / FO]
Warcisław Kunc podczas próby z orkiestrą Filharmoni Opolskiej [fot. Michał Grocholski / FO]
Wycieczka przez "Trzy wieki muzyki" czeka nas w piątkowy wieczór (23.10) w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera. Mimo trudnych warunków, związanych z sytuacją pandemiczną, koncertu nie trzeba było odwoływać. Z faktu tego cieszą się nie tylko opolscy muzycy, ale także Warcisław Kunc, który gościnnie poprowadzi naszych filharmoników. Dyrygent przyznaje, że na gruncie artystycznym, jest to jego pierwsza wizyta w Opolu.
- Jesteśmy jeszcze w cyklu prób i jestem bardzo zadowolony z atmosfery, w jakiej przyszło mi pracować - przyznaje Warcisław Kunc. - Pomijając atmosferę zewnętrzną, to naprawdę staramy się, żeby ten program zabrzmiał jak najlepiej, a program jest bardzo zróżnicowany i taki, bym powiedział... łatwo-trudny. Zaczynamy "Coriolanem" [Uwertura "Coriolan" op. 62 - przyp. red.], to taki klasyk Beethovenowski. Potem mamy utwór, który nie wiem, który raz będzie wykonywany, ale który miał prapremierę dwa lata temu. Jest to koncert na klarnet [i orkiestrę op. 49], jak to my mówimy w żargonie "młodego Góreckiego" [czyli Mikołaja Góreckiego, będącego synem Henryka Mikołaja Góreckiego - przyp. red.].

Partie solowe w tym utworze wykona wybitny polski klarnecista Roman Widaszek. Dodajmy, że w programie koncertu znalazła się także II symfonia Artura Honegera (H. 153), dzieło rzadko spotykane na polskich estradach, a w tym wypadku zaproponowane przez Warcisława Kunca.

Początek koncertu, objętego patronatem Radia Opole, tradycyjnie w piątek (23.10) o godzinie 19:00. Warto przypomnieć, że osoby, które zakupiły bilety na ten koncert przed 20 października i nie wymieniły ich dotąd (konieczność taka zachodzi w związku z ograniczeniem dostępnych miejsc do 25%, a tym samym z reorganizacją planu widowni), powinny zgłosić się do kasy biletowej minimum pół godziny przed rozpoczęciem koncertu. Więcej szczegółów na ten temat, a także informacje dotyczące aktualnych zasad uczestnictwa w koncertów można poznać w kasie biletowej lub na stronie internetowej filharmonii.
Rozmowa z Warcisławem Kuncem o programie koncertu

Kultura i rozrywka

2020-12-01, godz. 16:45 Eseje o literaturze zakończą tegoroczną Opolską Jesień Literacką Dobiega końca 18. Opolska Jesień Literacka w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Rozpoczęła się spotkaniami z publicznością w siedzibie biblioteki… » więcej 2020-12-01, godz. 12:33 Muzyka barokowa zagości w Filharmonii Opolskiej Filharmonia Opolska wznawia koncerty w swojej siedzibie ale bez publiczności. Instytucja zdecydowała, że będzie prowadzić transmisje online. Pierwszą z nich… » więcej 2020-11-30, godz. 18:29 TSKN na Śląsku Opolskim wydało świąteczne teledyski na czas adwentu. "Chcemy upowszechniać niemieckie kolędy" Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim przygotowało na czas adwentu świąteczne teledyski. W ten sposób TSKN chce promować płytę… » więcej 2020-11-30, godz. 17:30 Kolejna odsłona 18. Opolskiej Jesieni Literackiej. Dziś gościem będzie Bartosz Suwiński Bartosz Suwiński będzie kolejnym gościem 18. Opolskiej Jesieni Literackiej organizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Opolu. Poeta, krytyk literacki… » więcej 2020-11-30, godz. 15:13 Michał Rusinek o obcojęzycznych wpływach na polszczyznę. WBP w Opolu zaprasza na spotkanie online 'Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożytecznych' to tytuł książki autorstwa Michała Rusinka, który będzie dziś gościem (30.11) Wojewódzkiej Biblioteki… » więcej 2020-11-30, godz. 12:57 Muzeum Polskiej Piosenki w plebiscycie atrakcji turystycznych Polskie Radio tworzy listę 100 najlepszych atrakcji turystycznych w Polsce. Jeszcze tylko dziś można głosować na stronie internetowej radia. Wśród obiektów… » więcej 2020-11-28, godz. 20:30 Losy Wokulskiego i Łęckiej w nowoczesnej formie. W poniedziałek premiera nowego serialu audio na antenie Radia Opole Już w najbliższy poniedziałek (30.11) na antenie Radia Opole premiera nowego serialu audio 'Lalka' w reżyserii Krzysztofa Czeczota i Macieja Zycha. To 158-odcinkowa… » więcej 2020-11-28, godz. 12:00 Wirtualny spacer po kluczborskim Muzeum im. Dzierżona. Można zwiedzać wystawy przez całą dobę Wirtualny spacer proponuje Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku. Tę formę zwiedzania uruchomiono z powodu epidemii. » więcej 2020-11-28, godz. 11:51 Przyspieszone Andrzejki w Branicach po raz pierwszy w formule online Centrum Kultury 'Wersalka’' w Branicach w powiecie głubczyckim zaprasza już dziś (28.11) wieczorem na Andrzejki online. O godz.19:00 na profilu społecznościowym… » więcej 2020-11-28, godz. 07:32 Bez publiczności, ale z ogromnym ładunkiem energii. GOCH. w Studiu M im. SBB [ZDJĘCIA] Duet GOCH. wystąpił w legendarnym Studiu M. prezentując słuchaczom debiutancką płytę zatytułowaną po prostu 'GOCH'. Koncert odbył się bez publiczności… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »