Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-10-22, 19:22 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

"Trzy wieki muzyki" i dwóch cenionych artystów w Filharmonii Opolskiej

Warcisław Kunc podczas próby z orkiestrą Filharmoni Opolskiej [fot. Michał Grocholski / FO]
Warcisław Kunc podczas próby z orkiestrą Filharmoni Opolskiej [fot. Michał Grocholski / FO]
Warcisław Kunc podczas próby z orkiestrą Filharmoni Opolskiej [fot. Michał Grocholski / FO]
Warcisław Kunc podczas próby z orkiestrą Filharmoni Opolskiej [fot. Michał Grocholski / FO]
Warcisław Kunc podczas próby z orkiestrą Filharmoni Opolskiej [fot. Michał Grocholski / FO]
Warcisław Kunc podczas próby z orkiestrą Filharmoni Opolskiej [fot. Michał Grocholski / FO]
Wycieczka przez "Trzy wieki muzyki" czeka nas w piątkowy wieczór (23.10) w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera. Mimo trudnych warunków, związanych z sytuacją pandemiczną, koncertu nie trzeba było odwoływać. Z faktu tego cieszą się nie tylko opolscy muzycy, ale także Warcisław Kunc, który gościnnie poprowadzi naszych filharmoników. Dyrygent przyznaje, że na gruncie artystycznym, jest to jego pierwsza wizyta w Opolu.
- Jesteśmy jeszcze w cyklu prób i jestem bardzo zadowolony z atmosfery, w jakiej przyszło mi pracować - przyznaje Warcisław Kunc. - Pomijając atmosferę zewnętrzną, to naprawdę staramy się, żeby ten program zabrzmiał jak najlepiej, a program jest bardzo zróżnicowany i taki, bym powiedział... łatwo-trudny. Zaczynamy "Coriolanem" [Uwertura "Coriolan" op. 62 - przyp. red.], to taki klasyk Beethovenowski. Potem mamy utwór, który nie wiem, który raz będzie wykonywany, ale który miał prapremierę dwa lata temu. Jest to koncert na klarnet [i orkiestrę op. 49], jak to my mówimy w żargonie "młodego Góreckiego" [czyli Mikołaja Góreckiego, będącego synem Henryka Mikołaja Góreckiego - przyp. red.].

Partie solowe w tym utworze wykona wybitny polski klarnecista Roman Widaszek. Dodajmy, że w programie koncertu znalazła się także II symfonia Artura Honegera (H. 153), dzieło rzadko spotykane na polskich estradach, a w tym wypadku zaproponowane przez Warcisława Kunca.

Początek koncertu, objętego patronatem Radia Opole, tradycyjnie w piątek (23.10) o godzinie 19:00. Warto przypomnieć, że osoby, które zakupiły bilety na ten koncert przed 20 października i nie wymieniły ich dotąd (konieczność taka zachodzi w związku z ograniczeniem dostępnych miejsc do 25%, a tym samym z reorganizacją planu widowni), powinny zgłosić się do kasy biletowej minimum pół godziny przed rozpoczęciem koncertu. Więcej szczegółów na ten temat, a także informacje dotyczące aktualnych zasad uczestnictwa w koncertów można poznać w kasie biletowej lub na stronie internetowej filharmonii.
Rozmowa z Warcisławem Kuncem o programie koncertu

Kultura i rozrywka

2021-08-05, godz. 18:00 Muzeum Śląskiej Bitwy o Paliwo szuka eksponatów W ubiegłym roku formalnie powstało w Kędzierzynie-Koźlu Muzeum Śląskiej Bitwy o Paliwo. Placówka swoje zbiory eksponuje w wyremontowanym schronie z czasów… » więcej 2021-08-05, godz. 15:00 Pasjonatki małych form artystycznych spotkały się w Głubczycach W Głubczycach już po raz trzeci, po przerwie spowodowanej obostrzeniami sanitarnymi, odbyły się tzw. 'spotkania robótkowe'. To oddolna inicjatywa grupy mieszkanek… » więcej 2021-08-05, godz. 14:12 Międzynarodowy Kurs Muzyczny w Opolu: ekspresyjny występ "z przytupem" Urodzony w Niemczech, utytułowany skrzypek młodego pokolenia Simon Zhu, który na co dzień kształci się pod okiem prof. Tomasza Tomaszewskiego, współtwórcy… » więcej 2021-08-05, godz. 13:30 Śląskie Lato Muzyczne: mistrzowie zaprezentują się w niecodziennym repertuarze Koncert w wykonaniu wykładowców 31. Międzynarodowego Kursu Muzycznego w Opolu zabrzmi dziś (05.08) wieczorem w opolskim Kościele 'Na Górce'. W ramach 14… » więcej 2021-08-05, godz. 10:00 W Prudniku weekendowe święto muzyki z dużą dawką jazzu W piątek (06.08) rusza Jazz Prudnik Festival. Święto muzyki jazzowej, które ma w Prudniku trzynastoletnią tradycję. Festiwal rozszerza swoją formułę i… » więcej 2021-08-05, godz. 08:00 Nowe słuchowisko familijne w Radiu Opole! W Radiu Opole powstaje kolejne słuchowisko autorstwa Marzeny i Jacka Mielcarków. Tym razem będzie skierowane zarówno do dzieci, jak i dorosłych odbiorców… » więcej 2021-08-04, godz. 18:00 Wirtuozowskie utwory zabrzmią dziś (04.08) w Filharmonii Opolskiej Recital kameralny z muzyką przeznaczoną na skrzypce z towarzyszeniem fortepianu odbędzie się dziś (04.08) wieczorem w sali koncertowej Filharmonii Opolskiej… » więcej 2021-08-04, godz. 15:00 Dziś w ramach "Sputnika nad Opolem" wystawa, film i spotkanie autorskie Przez dwa miesiące będą trwały imprezy związane z 6. Sputnikiem nad Opolem, czyli przeglądem filmów rosyjskich. Dziś (04.08) organizatorzy zapraszają… » więcej 2021-08-04, godz. 13:08 "Barok po opolsku" zagości w różnych częściach Śląska: Silver Brass i Maciej Lamm ruszają w trasę koncertową 'Barok po opolsku' to nazwa wspólnej trasy koncertowej zespołu Silver Brass oraz opolskiego organisty Macieja Lamma, która dziś (04.08) zostanie zainaugurowana… » więcej 2021-08-04, godz. 11:30 Konkurs na projekt teatralny Modelatornia vol. 4 rozstrzygnięty Podczas rezydencji artystycznych w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu trzy grupy tworzyły zręby spektakli, które zostały później zaprezentowane jury… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »