Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-10-24, 12:10 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Filharmonia Opolska: dwieście procent muzyki przy mocno ograniczonej widowni [ZDJĘCIA]

Roman Widaszek w Filharmonii Opolskiej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Roman Widaszek w Filharmonii Opolskiej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Warcisław Kunc w Filharmonii Opolskiej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Warcisław Kunc w Filharmonii Opolskiej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Niecodzienny program i maksymalne zaangażowanie artystów zyskały uznanie publiczności zgromadzonej w piątkowy (23.10) wieczór w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera. Z uwagi na ograniczenia w organizacji wydarzeń kulturalnych, wynikających z aktualnej sytuacji pandemicznej, uczestnicy koncertu mogli zająć jedynie 25 procent miejsc na widowni, przy jednoczesnym zachowaniu odstępu i bezwzględnym nakazie zakrywania ust oraz nosa. Do sytuacji tej odniósł się w takcie koncertu dyrygent, który w żartobliwej konwencji podziękował publiczności za przybycie na koncert, pomimo niecodziennych warunków.
A tym razem opolskich filharmoników poprowadził ceniony polski dyrygent Warcisław Kunc, który ma spore doświadczenie w prezentacji muzyki operowej, nie jest mu jednak obca obszerna i zróżnicowana tzw. literatura symfoniczna. Oprócz muzycznego ukłonu w stronę Roku Beethovenowskiego (prezentacja uwertury "Coriolan" op. 62) artysta zaproponował także prezentację rzadko wykonywanej II symfonii Artura Honeggera. Dyrygent opowiedział publiczności zarówno o samym dziele, jak i o jego twórcy. Wcześniej jednak zabrzmiał - po raz trzeci w historii, a po raz pierwszy na Opolszczyźnie - Koncert klarnetowy napisany przez Mikołaja Góreckiego dla wybitnego polskiego muzyka Romana Widaszka, który w Filharmonii Opolskiej koncertował po raz pierwszy.

- Koncert generalnie zbudowany jest tak bardzo nietypowo, bo są tylko dwie części, dwie skrajne, dwie różne, pierwsza melancholijna - mówi Roman Widaszek. - Mikołaj [Górecki - przyp. red.] ma niesłychanie bogatą wyobraźnię harmoniczną, co też przelewa na papier, a potem my wykonując te partytury, rzeczywiście możemy to przekazać publiczności. Z racji tego, że Mikołaj mieszka w Stanach Zjednoczonych, też słychać pewnego rodzaju inklinacje jakieś takie czy zaczerpnięcia z muzyki filmowej amerykańskiej. Także miks taki jest naprawdę bardzo przyjemny, zarówno dla grających, jak i dla słuchaczy.

Dodajmy, że w koncercie tym pojawia się niecodzienny zestaw perkusji, a jeden z instrumentów musiał być specjalnie na ten koncert sprowadzony z innego ośrodka muzycznego. Więcej na temat samego utworu, ale też i ogólnie współczesnej muzyki klarnetowej wkrótce w audycji "Klasyka wieczorową porą". Dodajmy tylko, że Radio Opole jest patronem medialnym wszystkich wydarzeń organizowanych przez filharmonię. Na razie, pomimo zaostrzenia w całym kraju ograniczeń związanych z pandemią, wszystkie koncerty odbywają się przy 25-procentowym udziale publiczności oraz zgodnie z tzw. zasadą DDM (dystans-dezyfekcja-maseczka). O szczegółach poszczególnych wydarzeń i ewentualnych zmianach w ich organizacji będziemy informować na bieżąco.
Roman Widaszek

Kultura i rozrywka

2020-12-01, godz. 16:45 Eseje o literaturze zakończą tegoroczną Opolską Jesień Literacką Dobiega końca 18. Opolska Jesień Literacka w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Rozpoczęła się spotkaniami z publicznością w siedzibie biblioteki… » więcej 2020-12-01, godz. 12:33 Muzyka barokowa zagości w Filharmonii Opolskiej Filharmonia Opolska wznawia koncerty w swojej siedzibie ale bez publiczności. Instytucja zdecydowała, że będzie prowadzić transmisje online. Pierwszą z nich… » więcej 2020-11-30, godz. 18:29 TSKN na Śląsku Opolskim wydało świąteczne teledyski na czas adwentu. "Chcemy upowszechniać niemieckie kolędy" Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim przygotowało na czas adwentu świąteczne teledyski. W ten sposób TSKN chce promować płytę… » więcej 2020-11-30, godz. 17:30 Kolejna odsłona 18. Opolskiej Jesieni Literackiej. Dziś gościem będzie Bartosz Suwiński Bartosz Suwiński będzie kolejnym gościem 18. Opolskiej Jesieni Literackiej organizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Opolu. Poeta, krytyk literacki… » więcej 2020-11-30, godz. 15:13 Michał Rusinek o obcojęzycznych wpływach na polszczyznę. WBP w Opolu zaprasza na spotkanie online 'Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożytecznych' to tytuł książki autorstwa Michała Rusinka, który będzie dziś gościem (30.11) Wojewódzkiej Biblioteki… » więcej 2020-11-30, godz. 12:57 Muzeum Polskiej Piosenki w plebiscycie atrakcji turystycznych Polskie Radio tworzy listę 100 najlepszych atrakcji turystycznych w Polsce. Jeszcze tylko dziś można głosować na stronie internetowej radia. Wśród obiektów… » więcej 2020-11-28, godz. 20:30 Losy Wokulskiego i Łęckiej w nowoczesnej formie. W poniedziałek premiera nowego serialu audio na antenie Radia Opole Już w najbliższy poniedziałek (30.11) na antenie Radia Opole premiera nowego serialu audio 'Lalka' w reżyserii Krzysztofa Czeczota i Macieja Zycha. To 158-odcinkowa… » więcej 2020-11-28, godz. 12:00 Wirtualny spacer po kluczborskim Muzeum im. Dzierżona. Można zwiedzać wystawy przez całą dobę Wirtualny spacer proponuje Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku. Tę formę zwiedzania uruchomiono z powodu epidemii. » więcej 2020-11-28, godz. 11:51 Przyspieszone Andrzejki w Branicach po raz pierwszy w formule online Centrum Kultury 'Wersalka’' w Branicach w powiecie głubczyckim zaprasza już dziś (28.11) wieczorem na Andrzejki online. O godz.19:00 na profilu społecznościowym… » więcej 2020-11-28, godz. 07:32 Bez publiczności, ale z ogromnym ładunkiem energii. GOCH. w Studiu M im. SBB [ZDJĘCIA] Duet GOCH. wystąpił w legendarnym Studiu M. prezentując słuchaczom debiutancką płytę zatytułowaną po prostu 'GOCH'. Koncert odbył się bez publiczności… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »