Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-10-24, 12:10 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Filharmonia Opolska: dwieście procent muzyki przy mocno ograniczonej widowni [ZDJĘCIA]

Roman Widaszek w Filharmonii Opolskiej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Roman Widaszek w Filharmonii Opolskiej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Warcisław Kunc w Filharmonii Opolskiej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Warcisław Kunc w Filharmonii Opolskiej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Niecodzienny program i maksymalne zaangażowanie artystów zyskały uznanie publiczności zgromadzonej w piątkowy (23.10) wieczór w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera. Z uwagi na ograniczenia w organizacji wydarzeń kulturalnych, wynikających z aktualnej sytuacji pandemicznej, uczestnicy koncertu mogli zająć jedynie 25 procent miejsc na widowni, przy jednoczesnym zachowaniu odstępu i bezwzględnym nakazie zakrywania ust oraz nosa. Do sytuacji tej odniósł się w takcie koncertu dyrygent, który w żartobliwej konwencji podziękował publiczności za przybycie na koncert, pomimo niecodziennych warunków.
A tym razem opolskich filharmoników poprowadził ceniony polski dyrygent Warcisław Kunc, który ma spore doświadczenie w prezentacji muzyki operowej, nie jest mu jednak obca obszerna i zróżnicowana tzw. literatura symfoniczna. Oprócz muzycznego ukłonu w stronę Roku Beethovenowskiego (prezentacja uwertury "Coriolan" op. 62) artysta zaproponował także prezentację rzadko wykonywanej II symfonii Artura Honeggera. Dyrygent opowiedział publiczności zarówno o samym dziele, jak i o jego twórcy. Wcześniej jednak zabrzmiał - po raz trzeci w historii, a po raz pierwszy na Opolszczyźnie - Koncert klarnetowy napisany przez Mikołaja Góreckiego dla wybitnego polskiego muzyka Romana Widaszka, który w Filharmonii Opolskiej koncertował po raz pierwszy.

- Koncert generalnie zbudowany jest tak bardzo nietypowo, bo są tylko dwie części, dwie skrajne, dwie różne, pierwsza melancholijna - mówi Roman Widaszek. - Mikołaj [Górecki - przyp. red.] ma niesłychanie bogatą wyobraźnię harmoniczną, co też przelewa na papier, a potem my wykonując te partytury, rzeczywiście możemy to przekazać publiczności. Z racji tego, że Mikołaj mieszka w Stanach Zjednoczonych, też słychać pewnego rodzaju inklinacje jakieś takie czy zaczerpnięcia z muzyki filmowej amerykańskiej. Także miks taki jest naprawdę bardzo przyjemny, zarówno dla grających, jak i dla słuchaczy.

Dodajmy, że w koncercie tym pojawia się niecodzienny zestaw perkusji, a jeden z instrumentów musiał być specjalnie na ten koncert sprowadzony z innego ośrodka muzycznego. Więcej na temat samego utworu, ale też i ogólnie współczesnej muzyki klarnetowej wkrótce w audycji "Klasyka wieczorową porą". Dodajmy tylko, że Radio Opole jest patronem medialnym wszystkich wydarzeń organizowanych przez filharmonię. Na razie, pomimo zaostrzenia w całym kraju ograniczeń związanych z pandemią, wszystkie koncerty odbywają się przy 25-procentowym udziale publiczności oraz zgodnie z tzw. zasadą DDM (dystans-dezyfekcja-maseczka). O szczegółach poszczególnych wydarzeń i ewentualnych zmianach w ich organizacji będziemy informować na bieżąco.
Roman Widaszek

Kultura i rozrywka

2021-08-05, godz. 18:00 Muzeum Śląskiej Bitwy o Paliwo szuka eksponatów W ubiegłym roku formalnie powstało w Kędzierzynie-Koźlu Muzeum Śląskiej Bitwy o Paliwo. Placówka swoje zbiory eksponuje w wyremontowanym schronie z czasów… » więcej 2021-08-05, godz. 15:00 Pasjonatki małych form artystycznych spotkały się w Głubczycach W Głubczycach już po raz trzeci, po przerwie spowodowanej obostrzeniami sanitarnymi, odbyły się tzw. 'spotkania robótkowe'. To oddolna inicjatywa grupy mieszkanek… » więcej 2021-08-05, godz. 14:12 Międzynarodowy Kurs Muzyczny w Opolu: ekspresyjny występ "z przytupem" Urodzony w Niemczech, utytułowany skrzypek młodego pokolenia Simon Zhu, który na co dzień kształci się pod okiem prof. Tomasza Tomaszewskiego, współtwórcy… » więcej 2021-08-05, godz. 13:30 Śląskie Lato Muzyczne: mistrzowie zaprezentują się w niecodziennym repertuarze Koncert w wykonaniu wykładowców 31. Międzynarodowego Kursu Muzycznego w Opolu zabrzmi dziś (05.08) wieczorem w opolskim Kościele 'Na Górce'. W ramach 14… » więcej 2021-08-05, godz. 10:00 W Prudniku weekendowe święto muzyki z dużą dawką jazzu W piątek (06.08) rusza Jazz Prudnik Festival. Święto muzyki jazzowej, które ma w Prudniku trzynastoletnią tradycję. Festiwal rozszerza swoją formułę i… » więcej 2021-08-05, godz. 08:00 Nowe słuchowisko familijne w Radiu Opole! W Radiu Opole powstaje kolejne słuchowisko autorstwa Marzeny i Jacka Mielcarków. Tym razem będzie skierowane zarówno do dzieci, jak i dorosłych odbiorców… » więcej 2021-08-04, godz. 18:00 Wirtuozowskie utwory zabrzmią dziś (04.08) w Filharmonii Opolskiej Recital kameralny z muzyką przeznaczoną na skrzypce z towarzyszeniem fortepianu odbędzie się dziś (04.08) wieczorem w sali koncertowej Filharmonii Opolskiej… » więcej 2021-08-04, godz. 15:00 Dziś w ramach "Sputnika nad Opolem" wystawa, film i spotkanie autorskie Przez dwa miesiące będą trwały imprezy związane z 6. Sputnikiem nad Opolem, czyli przeglądem filmów rosyjskich. Dziś (04.08) organizatorzy zapraszają… » więcej 2021-08-04, godz. 13:08 "Barok po opolsku" zagości w różnych częściach Śląska: Silver Brass i Maciej Lamm ruszają w trasę koncertową 'Barok po opolsku' to nazwa wspólnej trasy koncertowej zespołu Silver Brass oraz opolskiego organisty Macieja Lamma, która dziś (04.08) zostanie zainaugurowana… » więcej 2021-08-04, godz. 11:30 Konkurs na projekt teatralny Modelatornia vol. 4 rozstrzygnięty Podczas rezydencji artystycznych w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu trzy grupy tworzyły zręby spektakli, które zostały później zaprezentowane jury… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »