Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-10-09, 16:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Filharmonia Opolska: muzyka trzech geniuszy otworzy oficjalnie 17. Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim

Johannes Klumpp [fot. Janine Kuehn / materiały FO]
Johannes Klumpp [fot. Janine Kuehn / materiały FO]
Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera [fot. FO/FB]
Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera [fot. FO/FB]
Trzech mistrzów, dwie okazje, jedna przestrzeń - tak będzie dziś wieczorem (09.10) w Filharmonii Opolskiej. Tym razem tradycyjny, piątkowy koncert symfoniczny będzie połączony z oficjalną, uroczystą inauguracją 17. Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim. W programie znajdą się dzieła Wolfganga Amadeusza Mozarta, Ludwiga van Beethovena oraz Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego.
- Koncert rozpocznie uwertura "Ruy Blas" op. 95 Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego, skomponowana do sztuki Wiktora Hugo o tej samej nazwie - zapowiada Barbara Pieczyńska, zastępca kierownika działu organizacji i promocji Filharmonii Opolskiej. - Zabrzmi również koncert skrzypcowy G-dur KV216. Jest to trzeci i najbardziej popularny spośród pięciu koncertów skrzypcowych Wolfganga Amadeusza Mozarta, skomponowanych przez mistrza w Salzburgu, a Mozart wówczas miał 19 lat. W roli solistki wystąpi znakomita polska skrzypaczka Anna Maria Staśkiewicz. Na zakończenie koncertu zabrzmi VI Symfonia F-dur op. 68 "Pastoralna", jedyna symfonia programowa Ludwiga van Beethovena, a Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Opolskiej poprowadzi znany opolskiej publiczności młody i obiecujący dyrygent Johannes Klumpp.

Początek koncertu dziś (09.10) w sali koncertowej Filharmonii Opolskiej o godzinie 19:00, oczywiście zgodnie z obowiązującymi zasadami reżimu sanitarnego. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Konsul Republiki Federalnej Niemiec w Opolu, a dodajmy, że Radio Opole jest patronem medialnym nie tylko wszystkich koncertów organizowanych przez Filharmonię Opolską, ale także wydarzeń realizowanych w ramach 17. Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.
Barbara Pieczyńska

Kultura i rozrywka

2020-12-01, godz. 16:45 Eseje o literaturze zakończą tegoroczną Opolską Jesień Literacką Dobiega końca 18. Opolska Jesień Literacka w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Rozpoczęła się spotkaniami z publicznością w siedzibie biblioteki… » więcej 2020-12-01, godz. 12:33 Muzyka barokowa zagości w Filharmonii Opolskiej Filharmonia Opolska wznawia koncerty w swojej siedzibie ale bez publiczności. Instytucja zdecydowała, że będzie prowadzić transmisje online. Pierwszą z nich… » więcej 2020-11-30, godz. 18:29 TSKN na Śląsku Opolskim wydało świąteczne teledyski na czas adwentu. "Chcemy upowszechniać niemieckie kolędy" Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim przygotowało na czas adwentu świąteczne teledyski. W ten sposób TSKN chce promować płytę… » więcej 2020-11-30, godz. 17:30 Kolejna odsłona 18. Opolskiej Jesieni Literackiej. Dziś gościem będzie Bartosz Suwiński Bartosz Suwiński będzie kolejnym gościem 18. Opolskiej Jesieni Literackiej organizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Opolu. Poeta, krytyk literacki… » więcej 2020-11-30, godz. 15:13 Michał Rusinek o obcojęzycznych wpływach na polszczyznę. WBP w Opolu zaprasza na spotkanie online 'Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożytecznych' to tytuł książki autorstwa Michała Rusinka, który będzie dziś gościem (30.11) Wojewódzkiej Biblioteki… » więcej 2020-11-30, godz. 12:57 Muzeum Polskiej Piosenki w plebiscycie atrakcji turystycznych Polskie Radio tworzy listę 100 najlepszych atrakcji turystycznych w Polsce. Jeszcze tylko dziś można głosować na stronie internetowej radia. Wśród obiektów… » więcej 2020-11-28, godz. 20:30 Losy Wokulskiego i Łęckiej w nowoczesnej formie. W poniedziałek premiera nowego serialu audio na antenie Radia Opole Już w najbliższy poniedziałek (30.11) na antenie Radia Opole premiera nowego serialu audio 'Lalka' w reżyserii Krzysztofa Czeczota i Macieja Zycha. To 158-odcinkowa… » więcej 2020-11-28, godz. 12:00 Wirtualny spacer po kluczborskim Muzeum im. Dzierżona. Można zwiedzać wystawy przez całą dobę Wirtualny spacer proponuje Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku. Tę formę zwiedzania uruchomiono z powodu epidemii. » więcej 2020-11-28, godz. 11:51 Przyspieszone Andrzejki w Branicach po raz pierwszy w formule online Centrum Kultury 'Wersalka’' w Branicach w powiecie głubczyckim zaprasza już dziś (28.11) wieczorem na Andrzejki online. O godz.19:00 na profilu społecznościowym… » więcej 2020-11-28, godz. 07:32 Bez publiczności, ale z ogromnym ładunkiem energii. GOCH. w Studiu M im. SBB [ZDJĘCIA] Duet GOCH. wystąpił w legendarnym Studiu M. prezentując słuchaczom debiutancką płytę zatytułowaną po prostu 'GOCH'. Koncert odbył się bez publiczności… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »