Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-10-10, 08:00 Autor: Mariusz Majeran

Tradycyjny koncert inaugurujący Dni Kultury Niemieckiej

Zuzanna Donath-Kasiura [fot. Mariusz Majeran]
Zuzanna Donath-Kasiura [fot. Mariusz Majeran]
Koncert inauguracyjny Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim [fot. Mariusz Majeran]
Koncert inauguracyjny Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim [fot. Mariusz Majeran]
Rafał Bartek [fot. Mariusz Majeran]
Rafał Bartek [fot. Mariusz Majeran]
Mimo, iż od początku października trwają 17. Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim, to dopiero w piątek (09.10) odbył się koncert inaugurujący wydarzenia przygotowane przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim.
- Koncert symfoniczny nigdy nie jest na początku naszych wydarzeń kulturalnych - podkreśla Zuzanna Donath-Kasiura. - Wiele różnych wydarzeń, duża część również w sieci, czyli można w każdym miejscu na świecie uczestniczyć w tych wydarzeniach. Bo o to chodzi, żeby jesienią, w czasie kiedy przyroda robi się coraz bardzie szara i ponura, abyśmy mogli przeżywać różne wydarzenia, abyśmy mogli wzajemnie ubogacać się kulturą niemiecką.

- Organizujemy te dni, by pokazać naszą kulturę - dodaje Rafał Bartek przewodniczący TSKN. - To jest żywa kultur. To nie jest kultura, którą można raz opowiedzieć, raz pokazać i jej nie powtarzać. Jest co pokazywać. Musieliśmy ze względu na pandemię pewne działania ograniczyć. Jednocześnie świętujemy trzydziestolecie, więc chcielibyśmy jak najbardziej na zewnątrz pokazać jak dużo robimy, jak dużo się dzieje.

Koncert Inauguracyjny Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim był także okazją, by wręczyć odznaczenie Zasłużony dla Województwa Opolskiego byłemu wicewojewodzie opolskiemu Franciszkowi Stankale. A podziękowanie od ambasadora Niemiec otrzymała zasłużona działaczka Mniejszości Niemieckiej Sylwia Białończyk.

Wydarzenia związane z 17. dniami kultury potrwają do końca października, a Radio Opole jest patronem medialnym tych przedsięwzięć.
Zuzanna Donath-Kasiura
Rafał Bartek

Kultura i rozrywka

2021-01-25, godz. 18:45 W wieku 80 lat zmarł opolski poeta Krystian Szafarczyk W niedzielę (24.01) odszedł od nas opolski poeta Krzysztof Szafarczyk. Urodzony 29 kwietnia 1941 roku w Katowicach do Opola przybył w 1953 roku i związany… » więcej 2021-01-25, godz. 18:00 Historia socjologa Zygmunta Baumana w MBP w Opolu Dariusz Rosiak postanowił przybliżyć czytelnikom postać znanego na całym świecie socjologa Zygmunta Baumana. Książka powstała po rozmowach z córkami… » więcej 2021-01-25, godz. 12:15 Międzynarodowy Turniej Rycerski w Biskupicach. Organizatorzy przygotowują imprezę na majówkę Rozpoczęły się przygotowania do Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego w Biskupicach obok Byczyny. Imprezę zaplanowano na majówkę (1-3 maja). » więcej 2021-01-24, godz. 16:30 Biblioteka w Kietrzu nabrała nowego blasku. Czytelnicy mogą już korzystać z placówki Biblioteka w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kietrzu już po remoncie. Placówka została poddana kompleksowej modernizacji. » więcej 2021-01-24, godz. 11:15 Opole: finaliści Miss i Mistera 60+ mają swój kalendarz Finaliści oraz kandydaci wyborów Miss i Mistera 60+ Opola stworzyli kalendarz. Pokazali w nim nie tylko siebie, ale także znane zakątki miasta. Cel mieli jeden… » więcej 2021-01-22, godz. 16:00 Historia jednego przedmiotu kanwą filmów w muzeum Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu postanowiło na podstawie przedmiotów przekazanych muzeum przygotować cykl filmów pokazujących historię poszczególnych… » więcej 2021-01-22, godz. 14:05 Ukazał się dodruk spacerownika po Opolu Pod koniec 2019 roku staraniem Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim ukazała się książka zatytułowana 'Opole - spacery po mieście… » więcej 2021-01-21, godz. 17:15 Dawniej autoportret - dziś selfie. To propozycja MOK w Kędzierzynie-Koźlu Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie-Koźlu w czasach obostrzeń sanitarnych proponuje warsztaty w internecie. Można uczyć się gotować i piec on-line ale… » więcej 2021-01-21, godz. 14:20 Czytelnicy wrócili między regały Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Śląskim. Obowiązuje rygor … Czytelnicy Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Śląskim znów mają dostęp do półek z książkami. » więcej 2021-01-21, godz. 08:25 Rusza Tydzień Filmu Niemieckiego. Tym razem wydarzenie jest organizowane online W piątek (22.01) rozpoczyna się Tydzień Filmu Niemieckiego. Przez 7 kolejnych dni na platformie mojeekino.pl będzie można obejrzeć różne gatunki filmowe… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »