Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-10-12, 07:40 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Triumf sztuki na przekór wirusowi: za nami pierwszy koncert X Dobrodzień Classic Festival! [ZDJĘCIA]

Koncert muzyki niemieckiej w Muzeum Diecezjalnym [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert muzyki niemieckiej w Muzeum Diecezjalnym [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Dzieła nawiązujące do kultury niemieckiej, ale także ukazujące powiązana i spójność kultury różnych krajów Europy, zabrzmiały w niedzielny (11.10) wieczór w Muzeum Diecezjalnym w Opolu, a jednocześnie w trakcie transmisji wideo na Facebooku, na profilu opolskiej Mniejszości Niemieckiej. Dodajmy, że niedzielny koncert nie tylko otworzył X Dobrodzień Classic Festival (czyli jedyny na Opolszczyźnie festiwal, skoncentrowany wyłącznie na klasycznej muzyce wokalnej), ale stanowił także jedno z tradycyjnych wydarzeń towarzyszących trwającym od początku miesiąca 17. Dniom Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.
Obok pomysłodawcy koncertu, pochodzącego z Dobrodzienia śpiewaka Piotra Lempy, wystąpiła także mezzosopranistka Magdalena Kulig, a śpiewakom towarzyszył pianista Thomas Cornelius, który jest również kompozytorem. Warto zaznaczyć, że podczas koncertu zabrzmiały nie tylko pieśni napisane przez artystę, ale także jego autorskie kompozycje oparte na tematach z twórczości Ludwiga van Beethovena i Franza Schuberta.

- Bardzo się cieszę i dziękuję Piotrowi Lempie za zaproszenie - mówi Magdalena Kulig. - Jego program, jego wskazania były na muzykę niemiecką i na kulturę niemiecką, stąd też wybraliśmy różne warianty poezji, która była użyta przez różnych kompozytorów.

- Oczywiście, że wracam tutaj zawsze z rozrzewnieniem, zawsze z dużą dozą tęsknoty - przyznaje Piotr Lempa. - Tym bardziej w tych warunkach, w których jesteśmy dzisiaj, mówię o wirusie. To, że nam się udało zrobić koncert, że ludzie przyszli na niego, że na Facebooku, tak jak się dowiedzieliśmy przed momentem, oglądało nas prawie tysiąc osób, więc to jest bardzo duży sukces!

Więcej na temat tego wydarzenia, któremu patronowało Radio Opole, ale także o emocjach, jakie wywołują wśród artystów decyzje polityków w związku z trwającą pandemią w środowej audycji "Klasyka wieczorową porą".
Magdalena Kulig, Piotr Lempa

Kultura i rozrywka

2021-01-22, godz. 16:00 Historia jednego przedmiotu kanwą filmów w muzeum Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu postanowiło na podstawie przedmiotów przekazanych muzeum przygotować cykl filmów pokazujących historię poszczególnych… » więcej 2021-01-22, godz. 14:05 Ukazał się dodruk spacerownika po Opolu Pod koniec 2019 roku staraniem Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim ukazała się książka zatytułowana 'Opole - spacery po mieście… » więcej 2021-01-21, godz. 17:15 Dawniej autoportret - dziś selfie. To propozycja MOK w Kędzierzynie-Koźlu Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie-Koźlu w czasach obostrzeń sanitarnych proponuje warsztaty w internecie. Można uczyć się gotować i piec on-line ale… » więcej 2021-01-21, godz. 14:20 Czytelnicy wrócili między regały Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Śląskim. Obowiązuje rygor … Czytelnicy Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Śląskim znów mają dostęp do półek z książkami. » więcej 2021-01-21, godz. 08:25 Rusza Tydzień Filmu Niemieckiego. Tym razem wydarzenie jest organizowane online W piątek (22.01) rozpoczyna się Tydzień Filmu Niemieckiego. Przez 7 kolejnych dni na platformie mojeekino.pl będzie można obejrzeć różne gatunki filmowe… » więcej 2021-01-20, godz. 18:00 Opolskie murale znajdą się w albumie "Polskie Murale" Artysta Artur Marciniszyn postanowił zebrać w albumie fotograficznym najciekawsze polskie murale. Wielkoformatowe obrazy są także w naszym województwie. Chociażby… » więcej 2021-01-20, godz. 15:21 Zebrali ponad 11 ton szklanych opakowań, a zwycięzca ponad 4 tony. To efekt konkursu "Szklany przystanek PSZOK" 4 tony 344 kilogramów. Tyle odpadów ze szkła zebrał Marek Kistela, zwycięzca zorganizowanego przez urząd miasta Opola i opolski Zakład Komunalny konkursu… » więcej 2021-01-20, godz. 09:45 Książki autorstwa wrocławskich studentów ASP prezentowane w Galerii Zamostek w Opolu BOOKmacherzy to nowa wystawa, która pojawiła się w Galerii Zamostek w Opolu. Prezentuje ona dorobek studentów Katedry Projektowania Graficznego wrocławskiej… » więcej 2021-01-19, godz. 21:00 Nie żyje jedna z najwybitniejszych postaci polskiej piosenki. Maria Koterbska występowała w Opolu i zasiadała w festiwalowym… W poniedziałek (18.01) wieku 96 lat zmarła Maria Koterbska. Jedna z najwybitniejszych postaci polskiej piosenki. Największą popularność zdobyła w latach… » więcej 2021-01-19, godz. 15:00 "...ale to już inna historia" w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych '...ale to już inna historia' - to nowe przedsięwzięcie przygotowane przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu-Łambinowicach. Od poniedziałku 25 stycznia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »