Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-09-28, 10:13 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Kilkuminutowe owacje na finale 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku! [ZDJĘCIA]

Finał 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku [fot. Jan Kruk]
Finał 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku [fot. Jan Kruk]
Pięciominutowymi owacjami na stojąco nagrodziła publiczność wykonawców koncertu zamykającego 28. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena. W niedzielny (27.09) wieczór w kościele parafialnym pw. św. Bartłomieja w Głogówku zabrzmiało po raz pierwszy w historii miasta słynne Requiem d-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta KV 626.
Partie solowe wykonali Katarzyna Guran (sopran), Ilona Szczepańska (mezzosopran), Bartłomiej Chorąży (tenor) oraz pochodzący z Opolszczyzny Oskar Koziołek Goetz (bas-baryton). Obok solistów wystąpiły także zespoły Moniki Bachowskiej tworzone przez młodych wykonawców: Chór "Insieme" oraz Orkiestra Kameralna "Fresco Sonare". Chór dodatkowo zasilili muzycy z Zespołu wokalnego "Luna Plena" przygotowanego przez Barbarę Gajek-Kraskę. Całość poprowadziła Monika Bachowska, która już po raz drugi zagościła w finale festiwalu w Głogówku.

- Przychodzi taki moment w życiu człowieka, że wreszcie można to [dzieło - red.] wykonać - przyznaje Monika Bachowska. - Potrzeba do tego dużo wiedzy, dużo świadomości, trzeba widzieć sporo o retoryce muzycznej, również o wykonawstwie instrumentalnym. I samo tworzenie całej dramaturgii utworu jest niezwykle wymagające, stąd też właśnie ta prośba do publiczności, żeby nie klaskać między częściami. Jakoś tak bardzo jest ważne, aby tej ciągłości nie zakłócać.

Uwagę publiczności szczególnie przykuł fragment dzieła, który nastąpił tuż po wybrzmieniu słynnej "Lacrimosy". Chodzi o krótki, kilkunastotaktowy szkic fugi podwójnej opartej na słowie "Amen" i obejmujący wyłącznie głosy chóralne.

- Zdecydowałam się wykorzystać bardzo rzadko słyszany fragment "Amen", który Mozart zaczął pisać, ale go nie skończył - wyjaśnia dyrygentka. - Chciałam podkreślić wyjątkowość tego koncertu, jak dla mnie. I sam moment odejścia Mozarta, bo przecież po tym fragmencie wszystkie kolejne części są oparte na tematach Mozarta, ale już je napisał [Franz Xaver] Süssmayr.

Przypomnijmy, że zakończony właśnie festiwal upamiętniający pobyt Ludwiga van Beethovena w Głogówku, trwał od 17 września pod patronatem Radia Opole. W tym czasie odbyło się 7 koncertów, a patronat honorowy nad wydarzeniem objęli w tym roku: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła oraz Burmistrz Głogówka Piotr Bujak. A więcej na ten temat w środowej audycji "Klasyka wieczorową porą".
Monika Bachowska

Kultura i rozrywka

2024-11-22, godz. 06:38 "Formacja roślinna" Jana Kowala do zobaczenia w Aneksie 'Formacja roślinna' to tytuł wystawy w Galerii Aneks GSW w Opolu, której wernisaż odbędzie się w piątek (22.11) o godz.18:00. » więcej 2024-11-20, godz. 18:03 Syfon, czyli trzy dni z kulturą w Brzegu 'Ludzie - muzyka - sztuka - literatura' - pod takim hasłem rusza w czwartek (21.11) 26. edycja literackiego festiwalu Syfon w Brzegu. Przez szereg lat kojarzony… » więcej 2024-11-20, godz. 14:00 Na "Planetę Kaukaz" zabierze czytelników WBP w Opolu Wojciech Górecki O książce pt. 'Planeta Kaukaz' opowie w czwartek (21.11) w Opolu Wojciech Górecki. Reporter, analityk i historyk będzie gościem Wojewódzkiej Biblioteki … » więcej 2024-11-20, godz. 12:30 Zdjęcia z czterech kategorii będzie można oglądać podczas wernisażu konkursu w Oleśnie Na wernisaż 26. Oleskiego Konkursu Fotograficznego zaprasza w piątkowe (22.11) popołudnie Miejski Dom Kultury w Oleśnie. » więcej 2024-11-20, godz. 10:00 Koncert charytatywny na rzecz nyskiego szpitala Dziesiątki muzyków wyjdzie na scenę Nyskiego Domu Kultury w najbliższą niedzielę (24.11) by wesprzeć odbudowę i doposażenie szpitala zniszczonego w czasie… » więcej 2024-11-19, godz. 17:00 Fotograficzne spotkanie wokół (po)niemieckości Jutro (20.11) o 17:00 w Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczym Niemców w Polsce, odbędzie się wystawa połączona z dyskusją oraz rozstrzygnięcie konkursu… » więcej 2024-11-18, godz. 15:40 Jazzmani prezentują swoją muzykę najmłodszym w Muzeum Polskiej Piosenki Najpierw była Mała Akademia Piosenki z udziałem wokalistek i wokalistów, później powstała Mała Akademia Instrumentów. Teraz, dzięki unijnej dotacji… » więcej 2024-11-17, godz. 15:00 Daniel Olbrychski w roli Cześnika na wystawie w Galerii WuBePe w Opolu 'Daniel' to tytuł wystawy fotografii Jakuba Łabędzkiego, która zostanie otwarta w poniedziałek (18.11) w Galerii WuBePe Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej… » więcej 2024-11-16, godz. 10:00 Najważniejsza na Morawach orkiestra symfoniczna zagra w Opolu W Opolu zagości Moravská filharmonie Olomouc. Orkiestra zagra koncert zatytułowany 'Szymanowski po czesku?'. Wieczór poświęcony zostanie twórczości kompozytorów… » więcej 2024-11-16, godz. 08:40 Muzealnicy i badacze historii Kresów spotkają się w Muzeum Wsi Opolskiej Spotkanie, które ma na celu wymianę doświadczeń i omówienie przyszłych działań, odbędzie się w ramach Pierwszego Forum Kresowego zatytułowanego 'Przeniesione… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »