Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-09-26, 09:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Już tylko 2 koncerty dzielą nas od zakończenia 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku

Fortepian [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Fortepian [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Głogówku © Małgorzata Ślusarczyk
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Głogówku © Małgorzata Ślusarczyk
Drugą serię koncertów festiwalowych otworzył piątkowy (25.09) występ opolskich filharmoników pod dyrekcją Przemysława Neumanna w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Bartłomieja w Głogówku. Jako solista zaprezentował się natomiast koncertmistrz orkiestry Andrzej Krawiec.
Jak wyjaśnia dyrektor festiwalu Aleksander Devosges Cuber, było to szczególne wydarzenie, także dlatego, że w roku 250. rocznicy urodzin patrona festiwalu, pojawił się wyłącznie program beethovenowski, obejmujący Uwerturę "Die Weihe des Hauses" op. 124, Romans F-dur op. 50 na skrzypce i orkiestrę oraz VII symfonię A-dur, która po raz pierwszy zabrzmiała w Głogówku

- Jest dla nas bardzo ważne wydarzenie - mówi Aleksander Devosges Cuber. - I tylko wspomnę, że ten koncert z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Opolskiej odbywa się każdego roku we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego i również dzięki stałej współpracy z panem marszałkiem Andrzejem Bułą, więc jesteśmy bardzo szczęśliwi, że zawsze orkiestra gości na naszym festiwalu i nadaje temu taki bardzo odświętny wymiar.

Dodajmy, że najbliższy, czyli przedostatni koncert festiwalu upamiętniającego pobyt Ludwiga van Beethovena na głogóweckim zamku, odbędzie się dziś (26.09) wieczorem. Będzie to recital fortepianowy Radosława Sobczaka, podczas którego zabrzmią dzieła solowe patrona festiwalu oraz kompozycje Fryderyka Chopina. Początek koncertu objętego patronatem Radia Opole o godzinie 19:00 w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Głogówku.
Aleksander Devosges Cuber

Kultura i rozrywka

2021-12-08, godz. 18:00 Koncert Krzysztofa Kiljańskiego w NCPP w Opolu odwołany Z przyczyn niezależnych od organizatora i artysty został odwołany jutrzejszy (09.12) koncert Krzysztofa Kiljańskiego i Witolda Cisło. Panowie po ponad 15… » więcej 2021-12-08, godz. 08:30 "Badania ściśle tajne". Przed nami premiera sztuki z Katarzyną Herman w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu Czy kodeks etyczny jest do stworzenia? I do czego zdolny jest człowiek? M.in. na te i inne pytania będą starali się odpowiedzieć bohaterowie nowego spektaklu… » więcej 2021-12-07, godz. 16:27 Studenci Uniwersytetu Opolskiego mają w czym wybierać. Trwają COOLturalia 2021 Seanse filmowe, koncerty, stand-upy, czy przeróżnego rodzaju warsztaty. To tylko część atrakcji, jakie czekają na studentów Uniwersytetu Opolskiego w ramach… » więcej 2021-12-07, godz. 11:41 Wystawa: o tradycjach dywanów kwietnych na Boże Ciało w środku zimy w Opolu Muzeum Wsi Opolskiej przygotowało plenerową wystawę mówiącą o 'Tradycjach dywanów kwietnych na procesje Bożego Ciała'. Wystawa fotograficzna stanie na… » więcej 2021-12-07, godz. 08:00 Opolski oddział TVP przygotuje film o historii diecezji opolskiej. "Będzie to produkcja na wysokim poziomie" Opolski oddział TVP w 2022 roku przygotuje film o historii diecezji opolskiej. Diecezja będzie wówczas obchodzić jubileusz 50-lecia. Po raz pierwszy w rolę… » więcej 2021-12-06, godz. 17:15 Ukazała się książka Józefa Chyżego zatytułowana "Krecha" [ZDJĘCIA] W Galerii Sztuki Współczesnej odbyło się podsumowanie projektu Krecha. Projekt rozpoczął się na początku pandemii, był odpowiedzią na potrzebę utrzymania… » więcej 2021-12-05, godz. 16:00 "Koncert na 17. głosów" powraca po dwóch latach Filharmonia Opolska przez kilka lat organizowała koncerty 'Na dwa głosy' w Klubie Muzycznym. W grudniu muzyczne duety przygotowywały specjalny świąteczny… » więcej 2021-12-05, godz. 12:00 Wydali książkę ze starymi pocztówkami. Brakuje dwóch miejscowości. Może słuchacze pomogą? Charakterystyczne miejsca, budynki, z których część już nie istnieje czy ludzie, którzy już odeszli - to wszystko zachowało się na starych pocztówkach… » więcej 2021-12-05, godz. 09:00 Będzie mikołajkowy koncert w Oleśnie dzięki współpracy szkoły muzycznej i domu kultury Koncert z okazji mikołajek zaplanowano na jutro (06.12) w Oleśnie. To inicjatywa Państwowej Szkoły Muzycznej Pierwszego Stopnia oraz Młodzieżowego Studium… » więcej 2021-12-04, godz. 18:10 ''Skupiamy się na tym, jak tworzyć ozdoby samodzielnie". W Reużytkowni warsztaty w duchu ''zero waste'' Wykonywanie drobnych ozdób świątecznych, prezentów czy nauka pakowania upominków niewielkim kosztem. W Reużytkowni w Opolu zorganizowano warsztaty ''zero… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »