Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-09-27, 14:40 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Słynne "Requiem" Mozarta zamknie dziś 28. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku!

Monika Bachowska ze swoimi zespołami podczas Koncertu finałowego 27. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Monika Bachowska ze swoimi zespołami podczas Koncertu finałowego 27. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
28. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena - platakt wydarzenia [fot. materiały organizatora]
28. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena - platakt wydarzenia [fot. materiały organizatora]
Requiem d-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta zabrzmi dziś (27.09) uroczyście na finale 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku. Kompozycję zaprezentuje Orkiestra Kameralna "Fresco sonare" oraz Chór Kameralny "Insieme", czyli zespoły prowadzone przez Monikę Bachowską. Chór kameralny zasili także zespół wokalny Luna Plena przygotowany przez Barbarę Gajek-Kraskę. Ta jedna z najsłynniejszych mszy żałobnych w dziejach historii muzyki nieprzypadkowo pojawia się w tym roku, kiedy przypada 250. rocznica urodzin patrona festiwalu.
- Requiem d-moll Mozarta towarzyszy zawsze wielkim wydarzeniom, bądź też właśnie wielkim rocznicom - mówi Oskar Koziołek Goetz (bas-baryton), jeden z solistów pochodzący z okolic Głogówka. - W tym roku świętujemy takie bardzo okrągłe urodziny Beethovena, ale również w jakimś sensie okrągłą rocznicę urodzin Fryderyka Chopina [w tym roku minęło 210 lat od narodzin kompozytora - przyp. red.]. Co prawda Requiem to msza żałobna, ale w ten sposób uczcimy ich pamięć.

Jak przyznaje śpiewak, wyjątkowość koncertu potęguje fakt, że kompozycja W.A. Mozarta zabrzmi w Głogówku po raz pierwszy w historii.

- Nie ma osoby, która paru skreślonych nut z tego utworu nie jest w stanie rozpoznać, a mieć okazję usłyszeć to dzieło w całości, to myślę, to jest naprawdę wielki rarytas - dodaje artysta.

Pozostałymi solistami w koncercie będą: Katarzyna Guran (sopran), Ilona Szczepańska (mezzosopran) oraz Bartłomiej Chorąży (tenor).

Requiem Mozarta zabrzmi dziś wieczorem (27.09) w Kościele parafialnym pw. św. Bartłomieja w Głogówku. Początek wydarzenia o godzinie 19:00. Wstęp jest bezpłatny, należy jednak pamiętać o konieczności zakrywania nosa i ust - zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami. Przypomnijmy jeszcze, że kończący się dziś Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena upamiętnia pobyt klasyka wiedeńskiego na zamku Oppersdorffów w Głogówku.

Dodajmy także, że w tym roku patronat honorowy nad festiwalem, organizowanym przez Muzeum Regionalne w Głogówku, objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła oraz Burmistrz Głogówka Piotr Bujak.

Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.
Oskar Koziołek Goetz

Kultura i rozrywka

2021-10-25, godz. 14:45 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu świętuje 70 urodziny Podsumowaniem rocznych obchodów była uroczystość jubileuszowa, która odbyła się w Filharmonii Opolskiej. Podczas uroczystości nagrodzono obecnych i emerytowanych… » więcej 2021-10-25, godz. 12:30 Gmina Kietrz remontuje domy kultury w swoich sołectwach Wiejski Dom Kultury w Nowej Cerekwi przeszedł gruntowną modernizację wewnątrz. Prace obejmowały między innymi renowację parkietu w sali widowiskowej, remont… » więcej 2021-10-24, godz. 18:00 Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu przypomni Janusza Ireneusza Wójcika 'Pielgrzym' tak Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu zatytułowała wieczór poświęcony osobie i twórczości Janusza Ireneusza Wójcika, zmarłego rok temu… » więcej 2021-10-24, godz. 08:15 Jest cieplej, ładniej i bardziej ekologicznie. Wołczyński Ośrodek Kultury po remoncie Zakończyła się szeroka termomodernizacja Wołczyńskiego Ośrodka Kultury. Budynek z lat 60. ubiegłego wieku doczekał się estetycznego wyglądu, ale zakres… » więcej 2021-10-23, godz. 19:30 Jak się stąd wydostać? Premiera "Instytutu" w Teatrze Opole Spektakl 'Instytut' na podstawie książki Jakuba Żulczyka w reż. Jędrzeja Wieleckiego zobaczyli widzowie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Przedstawienie… » więcej 2021-10-23, godz. 13:28 Maestro Antoni Wit oczarował publiczność muzyką i opowieściami! [ZDJĘCIA, FILM] Wieczór pełen wrażeń podarował melomanom maestro Antoni Wit, który poprowadził Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera już po… » więcej 2021-10-23, godz. 08:00 Stereotypy i pomówienia kiedyś a teraz. Dzisiaj premiera filmu dokumentalnego "Od pomówienia do spalenia" w Nysie XVII i XVIII wiek, Księstwo Nyskie, historie dziewcząt i kobiet. To są realia filmu dokumentalnego pt. 'Od pomówienia do spalenia', który dzisiaj (23.10)… » więcej 2021-10-22, godz. 17:33 Finał debat oksfordzkich CMJW. Zwycięzcami uczniowie katolickiego liceum z Opola Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Opolu zwyciężyło w finałowej debacie oksfordzkiej. Organizatorem było Centralne Muzeum Jeńców Wojennych przy wsparciu… » więcej 2021-10-22, godz. 14:18 Wieczór z planszówkami w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu wraz z portalem Graszki.pl organizuje spotkanie z grami planszowymi. Uczestnicy będą mieli do wyboru zarówno gry tradycyjne… » więcej 2021-10-22, godz. 10:15 Opolscy filharmonicy wystąpią pod batutą maestro Wita. Wcześniej jednak proponujemy spotkanie autorskie [FILM] Orkiestra symfoniczna wystąpi pod batutą prof. Antoniego Wita. Przed nami piątkowy (22.10) koncert w Filharmonii Opolskiej w ramach cyklu Strefa Gwiazd. Zaproszony… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »