Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-09-27, 14:40 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Słynne "Requiem" Mozarta zamknie dziś 28. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku!

Monika Bachowska ze swoimi zespołami podczas Koncertu finałowego 27. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Monika Bachowska ze swoimi zespołami podczas Koncertu finałowego 27. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
28. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena - platakt wydarzenia [fot. materiały organizatora]
28. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena - platakt wydarzenia [fot. materiały organizatora]
Requiem d-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta zabrzmi dziś (27.09) uroczyście na finale 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku. Kompozycję zaprezentuje Orkiestra Kameralna "Fresco sonare" oraz Chór Kameralny "Insieme", czyli zespoły prowadzone przez Monikę Bachowską. Chór kameralny zasili także zespół wokalny Luna Plena przygotowany przez Barbarę Gajek-Kraskę. Ta jedna z najsłynniejszych mszy żałobnych w dziejach historii muzyki nieprzypadkowo pojawia się w tym roku, kiedy przypada 250. rocznica urodzin patrona festiwalu.
- Requiem d-moll Mozarta towarzyszy zawsze wielkim wydarzeniom, bądź też właśnie wielkim rocznicom - mówi Oskar Koziołek Goetz (bas-baryton), jeden z solistów pochodzący z okolic Głogówka. - W tym roku świętujemy takie bardzo okrągłe urodziny Beethovena, ale również w jakimś sensie okrągłą rocznicę urodzin Fryderyka Chopina [w tym roku minęło 210 lat od narodzin kompozytora - przyp. red.]. Co prawda Requiem to msza żałobna, ale w ten sposób uczcimy ich pamięć.

Jak przyznaje śpiewak, wyjątkowość koncertu potęguje fakt, że kompozycja W.A. Mozarta zabrzmi w Głogówku po raz pierwszy w historii.

- Nie ma osoby, która paru skreślonych nut z tego utworu nie jest w stanie rozpoznać, a mieć okazję usłyszeć to dzieło w całości, to myślę, to jest naprawdę wielki rarytas - dodaje artysta.

Pozostałymi solistami w koncercie będą: Katarzyna Guran (sopran), Ilona Szczepańska (mezzosopran) oraz Bartłomiej Chorąży (tenor).

Requiem Mozarta zabrzmi dziś wieczorem (27.09) w Kościele parafialnym pw. św. Bartłomieja w Głogówku. Początek wydarzenia o godzinie 19:00. Wstęp jest bezpłatny, należy jednak pamiętać o konieczności zakrywania nosa i ust - zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami. Przypomnijmy jeszcze, że kończący się dziś Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena upamiętnia pobyt klasyka wiedeńskiego na zamku Oppersdorffów w Głogówku.

Dodajmy także, że w tym roku patronat honorowy nad festiwalem, organizowanym przez Muzeum Regionalne w Głogówku, objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła oraz Burmistrz Głogówka Piotr Bujak.

Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.
Oskar Koziołek Goetz

Kultura i rozrywka

2021-05-11, godz. 21:25 WBP w Opolu: pierwsze w tym roku spotkanie autorskie z udziałem publiczności Gościem kolejnej odsłony akcji „Zaczytane Opolskie” był ceniony dramaturg i eseista Andrzej Stasiuk. To laureat m.in. Literackiej Nagrody Nike. Jego książki… » więcej 2021-05-11, godz. 15:30 Opolskie zaczyta się na wiosnę i jesień. Dużo spotkań autorskich przed nami! Trwa akcja 'Zaczytane Opolskie'. Biblioteki w całym regionie odwiedzają twórcy literatury prezentując swoje książkowe premiery. W tym roku inicjatywa gości… » więcej 2021-05-10, godz. 21:50 W weekend 13. Noc Muzeów w Opolu. Opolskie instytucje zapraszają "Mimo wszystko" stacjonarnie i online 'Mimo wszystko' - to hasło tegorocznej 13. Nocy Muzeów w Opolu. W ten sposób opolskie placówki kulturalne sygnalizują, że choć w reżimie sanitarnym, to… » więcej 2021-05-10, godz. 20:59 Wiele sensacyjnych doniesień o Lewie Nieludzkim. Tomasz Różycki gościem MBP w Opolu Tomasz Różycki był gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Poeta, eseista, pisarz i tłumacz opowiedział o swojej najnowszej książce 'Ijasz'. » więcej 2021-05-10, godz. 13:00 "Ijasz" w bibliotece. Tomasz Różycki opowie o nowej książce Tomasz Różycki będzie dziś (10.05) gościem spotkania online Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Opowie o najnowszej książce 'Ijasz', która łączy… » więcej 2021-05-10, godz. 10:32 Ostatni moment na zgłaszanie udziału w konkursie wiedzy o nyskich fortyfikacjach. Zainteresowani muszą odpowiedzieć… Ostatni dzwonek dla chcących sprawdzić swoją wiedzę na temat nyskich fortyfikacji. Jeszcze tylko do dziś (10.05) można zgłaszać chęć udziału w konkursie… » więcej 2021-05-08, godz. 17:00 Nie ma szans na tegoroczne Dni Kluczborka. Lipcowe Dni Olesna pod znakiem zapytania, ale jest jeszcze szansa Nie będzie tegorocznych Dni Kluczborka. W Oleśnie władze czekają na rozwój sytuacji epidemiologicznej. » więcej 2021-05-07, godz. 16:56 Muzyka H.M. Góreckiego w hołdzie Ślązakom poległym w powstaniach Koncert upamiętniający 100. rocznicę III powstania śląskiego przygotowała dla melomanów Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera. Z uwagi na obowiązujące… » więcej 2021-05-06, godz. 17:00 "Zahuczały góry, zaszumiały lasy". Premiera singla zespołu Zakuka 'Zahuczały góry, zaszumiały lasy' - to tytuł singla zespołu Zakuka, który w czwartek (6.05) ma swoją premierę. Autorami i wykonawcami piosenki, która… » więcej 2021-05-06, godz. 10:39 Robert Więckiewicz zagra "Behawiorystę". Poznaliśmy obsadę serialu, który będzie kręcony w Opolu W tytułową rolę byłego prokuratora i eksperta z zakresu komunikacji niewerbalnej, który będzie tropił groźnego przestępcę, wcieli się Robert Więckiewicz… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »