Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-09-27, 14:40 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Słynne "Requiem" Mozarta zamknie dziś 28. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku!

Monika Bachowska ze swoimi zespołami podczas Koncertu finałowego 27. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Monika Bachowska ze swoimi zespołami podczas Koncertu finałowego 27. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
28. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena - platakt wydarzenia [fot. materiały organizatora]
28. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena - platakt wydarzenia [fot. materiały organizatora]
Requiem d-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta zabrzmi dziś (27.09) uroczyście na finale 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku. Kompozycję zaprezentuje Orkiestra Kameralna "Fresco sonare" oraz Chór Kameralny "Insieme", czyli zespoły prowadzone przez Monikę Bachowską. Chór kameralny zasili także zespół wokalny Luna Plena przygotowany przez Barbarę Gajek-Kraskę. Ta jedna z najsłynniejszych mszy żałobnych w dziejach historii muzyki nieprzypadkowo pojawia się w tym roku, kiedy przypada 250. rocznica urodzin patrona festiwalu.
- Requiem d-moll Mozarta towarzyszy zawsze wielkim wydarzeniom, bądź też właśnie wielkim rocznicom - mówi Oskar Koziołek Goetz (bas-baryton), jeden z solistów pochodzący z okolic Głogówka. - W tym roku świętujemy takie bardzo okrągłe urodziny Beethovena, ale również w jakimś sensie okrągłą rocznicę urodzin Fryderyka Chopina [w tym roku minęło 210 lat od narodzin kompozytora - przyp. red.]. Co prawda Requiem to msza żałobna, ale w ten sposób uczcimy ich pamięć.

Jak przyznaje śpiewak, wyjątkowość koncertu potęguje fakt, że kompozycja W.A. Mozarta zabrzmi w Głogówku po raz pierwszy w historii.

- Nie ma osoby, która paru skreślonych nut z tego utworu nie jest w stanie rozpoznać, a mieć okazję usłyszeć to dzieło w całości, to myślę, to jest naprawdę wielki rarytas - dodaje artysta.

Pozostałymi solistami w koncercie będą: Katarzyna Guran (sopran), Ilona Szczepańska (mezzosopran) oraz Bartłomiej Chorąży (tenor).

Requiem Mozarta zabrzmi dziś wieczorem (27.09) w Kościele parafialnym pw. św. Bartłomieja w Głogówku. Początek wydarzenia o godzinie 19:00. Wstęp jest bezpłatny, należy jednak pamiętać o konieczności zakrywania nosa i ust - zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami. Przypomnijmy jeszcze, że kończący się dziś Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena upamiętnia pobyt klasyka wiedeńskiego na zamku Oppersdorffów w Głogówku.

Dodajmy także, że w tym roku patronat honorowy nad festiwalem, organizowanym przez Muzeum Regionalne w Głogówku, objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła oraz Burmistrz Głogówka Piotr Bujak.

Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.
Oskar Koziołek Goetz

Kultura i rozrywka

2020-11-24, godz. 20:00 Opolski Tydzień Filmu Niemieckiego w wersji on-line Do 29 listopada możemy uczestniczyć w przeglądzie filmów niemieckich. Tym razem na platformie mojekino.pl dostępnych jest 9 filmów, do których kody działają… » więcej 2020-11-24, godz. 19:00 Biała: zainwestowali w sprzęt estradowy, zorganizują więcej kulturalnych imprez plenerowych Nowoczesną, mobilną scenę z nagłośnieniem zakupiła gminna placówka kulturalna w Białej. Dzięki temu znacznie zaoszczędzi organizując imprezy plenerowe… » więcej 2020-11-24, godz. 16:00 Można zamówić książki w opolskiej bibliotece Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu postanowiła pomóc miłośnikom literatury. Mimo, iż placówka jest zamknięta dla czytelników to można zamówić zdalnie… » więcej 2020-11-24, godz. 14:00 Duet GOCH. wystąpi w Studiu M Radia Opole. Koncert na naszej antenie Kolejny koncert z legendarnego Studia M imienia SBB słuchacze usłyszą na głównej antenie Radia Opole. W najbliższy piątek (27.11) w naszym studiu zagra… » więcej 2020-11-24, godz. 12:53 Nie żyje opolski poeta i prozaik Władysław Żołnowski Władysław Żołnowski urodził się 3 września 1932 roku w Rohaczynie na kresach II Rzeczypospolitej. Po wojnie osiadł w Namysłowie. Pracował jako nauczyciel… » więcej 2020-11-24, godz. 08:38 Obraz współczesnego świata - spotkanie z Wojciechem Jagielskim w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Wojciech Jagielski - znany reporter, dziennikarz oraz korespondent wojenny był gościem spotkania online w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. » więcej 2020-11-23, godz. 15:00 Nokta Festival i debata o nowych mediach Nokta Festival i Wyższa Szkoła Bankowa przygotowują debatę zatytułowaną 'Nowe media, czy nowe technologie'. Ze względu na obostrzenia epidemiczne spotkanie… » więcej 2020-11-21, godz. 08:00 "Węgrzy narzekają na wszystko, ale zachwycają mnie kulturą osobistą". Za nami event (O)polsko-węgierski W czym Węgrzy są bliscy Polakom, a w czym się od nas różnią? Na to pytanie starano się odpowiedzieć podczas internetowego spotkania organizowanego przez… » więcej 2020-11-20, godz. 20:00 Opolski spektakl "Wielkie mi Coś" nagrodzony 26. Finał Ogólnopolskiego Konkursu Na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej okazał się szczęśliwy dla Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. Marta Guśniowska… » więcej 2020-11-20, godz. 17:26 Justyna Suchecka o wyjątkowych młodych ludziach - spotkanie online w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu Justyna Suchecka, pisarka oraz dziennikarka gościła w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Okazją do spotkania była promocja książki 'Young power! 30… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***