Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-10-31, 10:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Cisza głośniejsza od dźwięków... Muzyka zamarła w Filharmonii Opolskiej! [ZDJĘCIA]

"Requiem" W.A. Mozarta w Filharmonii Opolskiej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
"Requiem" W.A. Mozarta w Filharmonii Opolskiej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Zerwany akord i wymowna cisza zabrzmiały w piątkowy (30.10) wieczór w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera. Chwilę później publiczność zgromadzona w sali koncertowej poderwała się z miejsc. Do takiej sytuacji doszło podczas bisu wykonanego po kilkuminutowych owacjach publiczności, która właśnie w taki sposób przyjęła wykonanie "Requiem" d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta.
- Wydaje mi się, że bis był bardzo symboliczny, krótki, delikatny - przyznają zgodnie Sebastian i Natan, uczestnicy koncertu. - Myślę, że był bardzo szczególny, miał pewne znaczenie w przekazie, ale to już do głębszej analizy pozostawiamy każdemu.

Wyjaśnijmy, że muzycy zaprezentowali na bis początkowe takty jednej z najbardziej rozpoznawalnych części Mozartowskiego "Requiem", czyli "Lacrimosy", odzwierciedlając tym samym przerwane prace nad dziełem. W rękopisie stworzonym ręką Mozarta i to krótko przed śmiercią kompozytora, znajduje się bowiem jedynie 8 taktów tego fragmentu mszy.

Warto też podkreślić, że na piątkowych koncercie, objętym patronatem Radia Opole pojawiło się sporo młodych słuchaczy, takich jak cytowani już Sebastian i Natan.

- Ja bym tutaj jeszcze posiedział i posłuchał o wiele, wiele więcej - przyznają młodzi uczestnicy koncertu. - Niesamowite emocje! Cieszymy się, że mogliśmy przyjść pomimo pandemii, że to się odbyło, bo dużo podobnych koncertów zostało odwołanych. Fajnie, że filharmonia w Opolu nadal funkcjonuje, no i miło widzieć, że pomimo restrykcji tyle osób przyszło.

Nasi rozmówcy przyznają, że choć nie kształcą się muzycznie, możliwości odbioru muzyki klasycznej jest dla nich ważna.

- Jest to pewien element naszego życia oraz kultury w której się wychowujemy, wychowaliśmy - przyznają młodzi melomani. - Takie koncerty bardzo pozytywnie wpływają na nasz rozwój osobisty.

Dodajmy, że na sobotę (31.10) zaplanowana jest ponowna prezentacja słynnego "Requiem" d-moll KV 626 W.A. Mozarta. Początek koncertu, odbywającego się przy 25-procentowym udziale publiczności i w reżimie sanitarnym, o godzinie 18:00 w sali koncertowej Filharmonii Opolskiej.
Sebastian i Natan (uczestnicy wydarzenia) opowiadają o swoich wrażeniach z koncertu

Kultura i rozrywka

2021-10-21, godz. 20:43 Kolejna premiera "Kresowej Atlantydy". "Rozmowy z profesorem są powrotem do dzieciństwa" Broniły one granic Rzeczpospolitej Obojga Narodów przed inwazją, głównie islamu. Mowa o twierdzach kresowych - Kamieńcu Podolskim, Chocimiu, czy Trembowli… » więcej 2021-10-21, godz. 19:14 Opole: najzdolniejsi uczniowie nagrodzeni. Prezydent wręczył im stypendia Po raz 30. uczniowie opolskich szkół artystycznych otrzymali stypendia prezydenta Opola. W tym roku opolski ratusz przyznał ich 10, z czego 4 należą do młodzieży… » więcej 2021-10-21, godz. 18:07 Młodzi mają głos w teatrze? Powstanie młodzieżowa rada Młodzieżowa rada programowa powstanie w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Nabór prowadzi utworzone tam, po gruntownym remoncie placówki, Centrum Edukacji… » więcej 2021-10-21, godz. 15:30 Uczcili pamięć ofiar obozu Blechhammer, filii KL Auschwitz [ZDJĘCIA] Pamięć więzionych i pomordowanych w dawnym niemieckim nazistowskim obozie pracy Blechhammer uczczono dzisiaj (21.10) otwierając poświęconą im wystawę… » więcej 2021-10-21, godz. 12:15 Opole: już dziś - "Przystanek Historia" - o czynie braci Kowalczyków Minęło 50 lat od czynu braci Kowalczyków, czyli zdetonowania ładunków wybuchowych w auli dawnej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu w przeddzień uroczystości… » więcej 2021-10-21, godz. 10:00 Te kresowe twierdze weszły do kanonu narodowej legendy Nazywano je „przedmurzem chrześcijaństwa”. Przez wieki broniły wschodnich rubieży Rzeczpospolitej przed islamem i kozactwem. „Twierdze Rzeczpospolitej”… » więcej 2021-10-20, godz. 18:22 "Zobaczyć namiastkę świata po drugiej stronie krat". Pracownia edukacyjna z więzienna twórczością na UO oficjalnie… Pokazać namiastkę więziennego życia i twórczości osadzonych, to główny cel utworzonej na Uniwersytecie Opolskim pracowni edukacyjnej. Dziś (20.10) oficjalnie… » więcej 2021-10-20, godz. 13:36 Fotografia tatrzańska w ramach 11. Opolskiego Festiwalu Fotografii 'Historia fotografii tatrzańskiej. Mistrzowie obiektywu 1859-1939' - o tym leksykonie rozmawiano w ramach 11. Opolskiego Festiwalu Fotografii. Jego autorami są… » więcej 2021-10-19, godz. 10:00 Ruszyła kampania społeczna pokazująca cudzoziemców mieszkających od kilku lat w Opolu 'Tu mieszkam' - pod takim właśnie hasłem rozpoczęła się w Opolu kampania społeczna, która pokazuje cudzoziemców z całego świata mieszkających w Opolu… » więcej 2021-10-18, godz. 19:00 Prudnik zyska galerię sztuki z zagadkowymi polichromiami Powstaje Prudnicka Galeria Sztuki. Ma być udostępniona publiczności w czerwcu przyszłego roku. Będzie tam stała ekspozycja prac Hanny Bakuły. Po kilku latach… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »