Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-10-31, 10:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Cisza głośniejsza od dźwięków... Muzyka zamarła w Filharmonii Opolskiej! [ZDJĘCIA]

"Requiem" W.A. Mozarta w Filharmonii Opolskiej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
"Requiem" W.A. Mozarta w Filharmonii Opolskiej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Zerwany akord i wymowna cisza zabrzmiały w piątkowy (30.10) wieczór w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera. Chwilę później publiczność zgromadzona w sali koncertowej poderwała się z miejsc. Do takiej sytuacji doszło podczas bisu wykonanego po kilkuminutowych owacjach publiczności, która właśnie w taki sposób przyjęła wykonanie "Requiem" d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta.
- Wydaje mi się, że bis był bardzo symboliczny, krótki, delikatny - przyznają zgodnie Sebastian i Natan, uczestnicy koncertu. - Myślę, że był bardzo szczególny, miał pewne znaczenie w przekazie, ale to już do głębszej analizy pozostawiamy każdemu.

Wyjaśnijmy, że muzycy zaprezentowali na bis początkowe takty jednej z najbardziej rozpoznawalnych części Mozartowskiego "Requiem", czyli "Lacrimosy", odzwierciedlając tym samym przerwane prace nad dziełem. W rękopisie stworzonym ręką Mozarta i to krótko przed śmiercią kompozytora, znajduje się bowiem jedynie 8 taktów tego fragmentu mszy.

Warto też podkreślić, że na piątkowych koncercie, objętym patronatem Radia Opole pojawiło się sporo młodych słuchaczy, takich jak cytowani już Sebastian i Natan.

- Ja bym tutaj jeszcze posiedział i posłuchał o wiele, wiele więcej - przyznają młodzi uczestnicy koncertu. - Niesamowite emocje! Cieszymy się, że mogliśmy przyjść pomimo pandemii, że to się odbyło, bo dużo podobnych koncertów zostało odwołanych. Fajnie, że filharmonia w Opolu nadal funkcjonuje, no i miło widzieć, że pomimo restrykcji tyle osób przyszło.

Nasi rozmówcy przyznają, że choć nie kształcą się muzycznie, możliwości odbioru muzyki klasycznej jest dla nich ważna.

- Jest to pewien element naszego życia oraz kultury w której się wychowujemy, wychowaliśmy - przyznają młodzi melomani. - Takie koncerty bardzo pozytywnie wpływają na nasz rozwój osobisty.

Dodajmy, że na sobotę (31.10) zaplanowana jest ponowna prezentacja słynnego "Requiem" d-moll KV 626 W.A. Mozarta. Początek koncertu, odbywającego się przy 25-procentowym udziale publiczności i w reżimie sanitarnym, o godzinie 18:00 w sali koncertowej Filharmonii Opolskiej.
Sebastian i Natan (uczestnicy wydarzenia) opowiadają o swoich wrażeniach z koncertu

Kultura i rozrywka

2021-01-25, godz. 18:45 W wieku 80 lat zmarł opolski poeta Krystian Szafarczyk W niedzielę (24.01) odszedł od nas opolski poeta Krzysztof Szafarczyk. Urodzony 29 kwietnia 1941 roku w Katowicach do Opola przybył w 1953 roku i związany… » więcej 2021-01-25, godz. 18:00 Historia socjologa Zygmunta Baumana w MBP w Opolu Dariusz Rosiak postanowił przybliżyć czytelnikom postać znanego na całym świecie socjologa Zygmunta Baumana. Książka powstała po rozmowach z córkami… » więcej 2021-01-25, godz. 12:15 Międzynarodowy Turniej Rycerski w Biskupicach. Organizatorzy przygotowują imprezę na majówkę Rozpoczęły się przygotowania do Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego w Biskupicach obok Byczyny. Imprezę zaplanowano na majówkę (1-3 maja). » więcej 2021-01-24, godz. 16:30 Biblioteka w Kietrzu nabrała nowego blasku. Czytelnicy mogą już korzystać z placówki Biblioteka w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kietrzu już po remoncie. Placówka została poddana kompleksowej modernizacji. » więcej 2021-01-24, godz. 11:15 Opole: finaliści Miss i Mistera 60+ mają swój kalendarz Finaliści oraz kandydaci wyborów Miss i Mistera 60+ Opola stworzyli kalendarz. Pokazali w nim nie tylko siebie, ale także znane zakątki miasta. Cel mieli jeden… » więcej 2021-01-22, godz. 16:00 Historia jednego przedmiotu kanwą filmów w muzeum Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu postanowiło na podstawie przedmiotów przekazanych muzeum przygotować cykl filmów pokazujących historię poszczególnych… » więcej 2021-01-22, godz. 14:05 Ukazał się dodruk spacerownika po Opolu Pod koniec 2019 roku staraniem Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim ukazała się książka zatytułowana 'Opole - spacery po mieście… » więcej 2021-01-21, godz. 17:15 Dawniej autoportret - dziś selfie. To propozycja MOK w Kędzierzynie-Koźlu Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie-Koźlu w czasach obostrzeń sanitarnych proponuje warsztaty w internecie. Można uczyć się gotować i piec on-line ale… » więcej 2021-01-21, godz. 14:20 Czytelnicy wrócili między regały Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Śląskim. Obowiązuje rygor … Czytelnicy Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Śląskim znów mają dostęp do półek z książkami. » więcej 2021-01-21, godz. 08:25 Rusza Tydzień Filmu Niemieckiego. Tym razem wydarzenie jest organizowane online W piątek (22.01) rozpoczyna się Tydzień Filmu Niemieckiego. Przez 7 kolejnych dni na platformie mojeekino.pl będzie można obejrzeć różne gatunki filmowe… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »