Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-10-31, 10:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Cisza głośniejsza od dźwięków... Muzyka zamarła w Filharmonii Opolskiej! [ZDJĘCIA]

"Requiem" W.A. Mozarta w Filharmonii Opolskiej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
"Requiem" W.A. Mozarta w Filharmonii Opolskiej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Zerwany akord i wymowna cisza zabrzmiały w piątkowy (30.10) wieczór w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera. Chwilę później publiczność zgromadzona w sali koncertowej poderwała się z miejsc. Do takiej sytuacji doszło podczas bisu wykonanego po kilkuminutowych owacjach publiczności, która właśnie w taki sposób przyjęła wykonanie "Requiem" d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta.
- Wydaje mi się, że bis był bardzo symboliczny, krótki, delikatny - przyznają zgodnie Sebastian i Natan, uczestnicy koncertu. - Myślę, że był bardzo szczególny, miał pewne znaczenie w przekazie, ale to już do głębszej analizy pozostawiamy każdemu.

Wyjaśnijmy, że muzycy zaprezentowali na bis początkowe takty jednej z najbardziej rozpoznawalnych części Mozartowskiego "Requiem", czyli "Lacrimosy", odzwierciedlając tym samym przerwane prace nad dziełem. W rękopisie stworzonym ręką Mozarta i to krótko przed śmiercią kompozytora, znajduje się bowiem jedynie 8 taktów tego fragmentu mszy.

Warto też podkreślić, że na piątkowych koncercie, objętym patronatem Radia Opole pojawiło się sporo młodych słuchaczy, takich jak cytowani już Sebastian i Natan.

- Ja bym tutaj jeszcze posiedział i posłuchał o wiele, wiele więcej - przyznają młodzi uczestnicy koncertu. - Niesamowite emocje! Cieszymy się, że mogliśmy przyjść pomimo pandemii, że to się odbyło, bo dużo podobnych koncertów zostało odwołanych. Fajnie, że filharmonia w Opolu nadal funkcjonuje, no i miło widzieć, że pomimo restrykcji tyle osób przyszło.

Nasi rozmówcy przyznają, że choć nie kształcą się muzycznie, możliwości odbioru muzyki klasycznej jest dla nich ważna.

- Jest to pewien element naszego życia oraz kultury w której się wychowujemy, wychowaliśmy - przyznają młodzi melomani. - Takie koncerty bardzo pozytywnie wpływają na nasz rozwój osobisty.

Dodajmy, że na sobotę (31.10) zaplanowana jest ponowna prezentacja słynnego "Requiem" d-moll KV 626 W.A. Mozarta. Początek koncertu, odbywającego się przy 25-procentowym udziale publiczności i w reżimie sanitarnym, o godzinie 18:00 w sali koncertowej Filharmonii Opolskiej.
Sebastian i Natan (uczestnicy wydarzenia) opowiadają o swoich wrażeniach z koncertu

Kultura i rozrywka

2023-09-24, godz. 08:33 Jubileuszowy przegląd w Komprachcicach Będzie konkurs, będzie uroczysta gala, a na koniec występ gwiazdy. Tak w skrócie można opisać program XXV Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Religijnej… » więcej 2023-09-23, godz. 12:30 Biblioteka Austriacka zaprasza na Europejski Dzień Języków Po raz czternasty Biblioteka Austriacka organizuje Europejski Dzień Języków. Wydarzenie będzie dostępne w języku polskim, niemieckim i szwajcarskim. Biblioteka… » więcej 2023-09-23, godz. 08:00 Wybór między życiem a śmiercią. Premiera w Teatrze Kochanowskiego w Opolu [ZDJĘCIA] Nowy sezon artystyczny w Teatrze Jana Kochanowskiego w Opolu otworzyła międzynarodowa premiera opowiadająca o eutanazji, trudnych wyborach i sensie życia… » więcej 2023-09-21, godz. 15:51 W Kędzierzynie-Koźlu rusza 36. Wrzosowisko. Warto pospieszyć się z zakupem biletu Wernisaż, dwa koncerty i spektakl. W Kędzierzynie-Koźlu o 18:00 rozpocznie się 36. Ogólnopolski Przegląd Piosenki Turystycznej, Poezji Śpiewanej i Sztuk… » więcej 2023-09-21, godz. 11:00 Premiera książki Marka Gaworskiego i warsztaty w bibliotece w Sławięcicach Premiera książki o pałacu, a także warsztaty plastyczne dla najmłodszych. Świeżo wyremontowana biblioteka w Sławięcicach zaprasza do siebie mieszkań… » więcej 2023-09-20, godz. 16:02 Nowy sezon w OTLiA. Przed nami premiera spektaklu "Brzechwatorium" W Opolskim Teatrze Lalki i Aktora rozpoczyna się nowy sezon. Już w sobotę (23.09) na Dużej Scenie zaplanowano premierę spektaklu 'Brzechwatorium'. Reżyserem… » więcej 2023-09-20, godz. 08:30 Piotr Rubik wystąpi na rynku w Nysie Już 23 września na nyskim rynku odbędzie się koncert Piotra Rubika pod tytułem 'Najważniejsza jest miłość'. » więcej 2023-09-19, godz. 19:00 Znowu mogą wypożyczać książki. Biblioteka w Sławięcicach przeszła remont Ponad 1,2 mln zł kosztowała modernizacja filii bibliotecznej w Sławięcicach. Dziś (19.09) nastąpiło oficjalne otwarcie placówki, a to oznacza, że mieszkańcy… » więcej 2023-09-19, godz. 17:15 Wspólne brzmienie. Koncert polsko-ukraiński w NCPP Wokaliści i instrumentaliści z Polski i Ukrainy wystąpią w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. W programie koncertu pojawią się utwory polskie i… » więcej 2023-09-19, godz. 16:00 Opolski Festiwal Fotografii powraca jak echo. Przed nami 13. odsłona wydarzenia Kilkanaście wystaw, w tym legendy opolskiej fotografii Adama Śmietańskiego, 12 spotkań autorskich i warsztaty fotograficzne. Rusza kolejna, 13. już edycja… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »