Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-10-21, 16:30 Autor: Piotr Wójtowicz

Wody gruntowe wybijają w budowanym tunelu na Batalionów Chłopskich w Opolu. Ratusz odpowiada: Tu zadziałają pompy, choć problem może pojawić się zimą

Wody gruntowe w budowanym tunelu na Batalionów Chłopskich w Opolu [fot.P.Wójtowicz]
Wody gruntowe w budowanym tunelu na Batalionów Chłopskich w Opolu [fot.P.Wójtowicz]
Wody gruntowe w budowanym tunelu na Batalionów Chłopskich w Opolu [fot.P.Wójtowicz]
Wody gruntowe w budowanym tunelu na Batalionów Chłopskich w Opolu [fot.P.Wójtowicz]
Przepompownia, która ma usuwać wodę. W tej chwili pompy już pracują [fot.P.Wójtowicz]
Przepompownia, która ma usuwać wodę. W tej chwili pompy już pracują [fot.P.Wójtowicz]
Wody gruntowe wdzierają się do budowanego tunelu w ciągu ul. Batalionów Chłopskich pod ul. Oleską w Opolu. To jeden z obiektów budowanego centrum przesiadkowego Opole Wschodnie. Ratusz odpowiada, że woda w tym miejscu to nic nadzwyczajnego. Nasz reporter pytał rzecznika ratusza Adama Leszczyńskiego, czy planując drążenie drogi 9 metrów poniżej poziomu ulicy sprawdzono występowanie wód gruntowych w tym miejscu?
- Ja szczegółów tych ekspertyz nie znam, natomiast jedno jest pewne, że przy inwestycjach wartych 140 mln złotych wszystko musi być zawsze sprawdzone i zaprojektowane w taki sposób, żeby spełniało swoje normy - mówi Adam Leszczyński.

Reporter Radia Opole Piotr Wójtowicz dopytywał o wodę, jaka dostaje się między słupy na głębokości ok. 7-8 metrów pod ulicą Batalionów Chłopskich. Rzecznik miasta odpowiedział, że tam są dodatkowo pompy, które będą uruchomione w części centralnej. - One będą miały za zadanie te wody odprowadzać - tłumaczył.

Po tej odpowiedzi rzecznik Adam Leszczyński uzupełnił swoją wiedzę i zapewnił nas, że badania gruntu przy budowie były prowadzone do głębokości 17 metrów. Natomiast jak sprawdziliśmy, woda już na około 8 metrów poniżej poziomu gruntu nie jest zbierana przez system melioracji, tylko przecieka przez ścianę przejazdu.

Rzecznik twierdzi, że problem z przeciekiem zostanie rozwiązany dzięki dwóm pompom, które mają sobie poradzić zarówno z wodami gruntowymi, jak i burzowymi. Jednak problem dla kierowców może pojawić się zimą, gdy woda dostanie się na jezdnię i zamarznie.

- W momencie, w którym te opady się pojawią, będzie ryzyko obniżenia temperatury, na pewno ta nawierzchnia będzie posypywana wszelkimi rodzaju środkami, które mają zapewnić jej szorstkość. Więc tutaj wchodzi w grę piasek, różnego rodzaju chlorki sodu, sól - przekonuje Adam Leszczyński.

Kolejne pytanie, jakie pojawia się przy tej inwestycji dotyczy kosztów funkcjonowania pomp i czy mając wiedzę o problemie nie warto było rozważyć budowy estakady.

Do rozmowy z rzecznikiem wrócimy w magazynie Reporterskie Tu i Teraz.

Przypomnijmy we wrześniu ratusz podał kolejny termin zakończenia inwestycji wartej około 140 mln złotych. Budowa centrum przesiadkowego Opole Wschodnie ma potrwać do końca tego roku, czyli około 13 miesięcy dłużej niż planowano.
Adam Leszczyński 01
Adam Leszczyński 02

Wiadomości z regionu

2021-11-27, godz. 09:52 Uwaga kierowcy! Niebezpieczny poranek na opolskich drogach [AKTUALIZACJA] Mamy zablokowaną drogę krajową nr 46 w Niemodlinie. Tuż po godzinie 9:00 bus zjechał z drogi i dachował. » więcej 2021-11-27, godz. 09:16 DW 401 zablokowana. Przewróciła się ciężarówka z niebezpiecznym ładunkiem Mamy zablokowaną drogę wojewódzką numer 401 w Skoroszycach w powiecie nyskim. » więcej 2021-11-27, godz. 09:00 O polsko-czeskiej współpracy transgranicznej. "Działania euroregionów można ocenić pozytywnie" - Masowa wymiana ludności po drugiej wojnie światowej w pasie pogranicza opolsko-czeskiego zdecydowanie ma wpływ na współczesne relacje, współpracę transgraniczną… » więcej 2021-11-27, godz. 07:30 Są wolne miejsca na rehabilitację pocovidową w USK w Opolu. "Trafiają do nas pacjenci z dusznością, niepamięcią… Pacjenci, którzy borykają się z powikłaniami po przechorowaniu COVID-19 mogą korzystać z ambulatoryjnej rehabilitacji. Taką prowadzi m.in. Uniwersytecki… » więcej 2021-11-27, godz. 07:08 Opolscy strażacy usuwają skutki opadów śniegu. W Turawie na zbiornik z gazem przewróciło się drzewo Opady śniegu w regionie były przyczyną 73 interwencji strażaków na Opolszczyźnie (od 15:00 w piątek do 06:00). » więcej 2021-11-27, godz. 07:00 Polaków na Litwie wspiera Radio Opole. Spotkania z mniejszością polską i sesja nagraniowa [ZDJĘCIA] VII Dniom Kultury Polskiej w Wilnie towarzyszy Radio Opole. W stolicy Litwy odbył się wernisaż poświęcony 20-leciu Domu Kultury Polskiej w tym mieście. » więcej 2021-11-26, godz. 23:00 Kolejna roszada w prezydium namysłowskiej rady miejskiej. Włodarczyk za Próchnickiego na fotelu wiceprzewodniczące… Kolejna zmiana w prezydium namysłowskiej rady miejskiej. Jeden z jej dotychczasowych wiceprzewodniczących Wojciech Próchnicki jest od dziś (26.11) szeregowym… » więcej 2021-11-26, godz. 22:00 Raport dnia: na Opolszczyźnie potwierdzono ponad 900 zakażeń. W kraju na COVID-19 zachorowało prawie 27 tysięcy osób… 930 zakażeń koronawirusem i śmierć 6 osób potwierdzono dziś (26.11) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 26… » więcej 2021-11-26, godz. 20:15 W te święta będzie im towarzyszyła wspólna choinka. W centralnym punkcie Komprachcic ustawiony został duży świ… Komprachcice będą miały swoją świąteczną choinkę. W centralnym punkcie stanął dorodny świerk. » więcej 2021-11-26, godz. 20:15 18,5 miliona złotych trafi do 30 opolskich gmin za wyniki w konkursach proszczepiennych. Gmina Branice podwójnym laureatem… 18,5 miliona złotych trafi do 30 opolskich gmin, które osiągnęły najwyższy wzrost poziomu zaszczepienia swoich mieszkańców od sierpnia do końca października… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »