Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-10-22, 18:15 Autor: Piotr Wójtowicz

Jeśli nie będzie anomalii pogodowych, to do końca roku centrum przesiadkowe Opole Wschodnie ma być gotowe. A co z wodami gruntowymi w tunelu i z zapadniętym peronem?

Tunel pod ulicą Oleską [fot.P.Wójtowicz]
Tunel pod ulicą Oleską [fot.P.Wójtowicz]
Tunel pod ulicą Oleską [fot.P.Wójtowicz]
Tunel pod ulicą Oleską [fot.P.Wójtowicz]
Centrum Przesiadkowe Opole Wschodnie [fot. Maciej Marciński]
Centrum Przesiadkowe Opole Wschodnie [fot. Maciej Marciński]
przebudowa skrzyżowania ul. Oleskiej z Nysy Łużyckiej w Opolu [fot. Maciej Marciński]
przebudowa skrzyżowania ul. Oleskiej z Nysy Łużyckiej w Opolu [fot. Maciej Marciński]
Centrum Przesiadkowe Opole Wschodnie [fot. Maciej Marciński]
Centrum Przesiadkowe Opole Wschodnie [fot. Maciej Marciński]
Tunel pod ulicą Oleską [fot.P.Wójtowicz]
Tunel pod ulicą Oleską [fot.P.Wójtowicz]
Jeśli pogoda pozwoli, to do końca roku zakończy się przebudowa skrzyżowanie ulic Oleskiej z Batalionów w Chłopskich. Tak przewiduje nadzorujący budowę centrum przesiadkowego Opole Wschodnie inżynier Ireneusz Kłysz. W tej chwili na ukończeniu jest budowa tunelu pod ulicą Oleską. Do 20 listopada na Oleskiej ma pojawić się nowa nawierzchnia, wtedy według planu zakończy się też przebudowa ulicy Rataja.
- Najbliższe 30 dni będzie kluczowe i jeśli nie pojawi się anomalia pogodowa, to jest szansa, że skończymy do końca roku. Widzimy, że chłopaki się zmobilizowali i jest więcej brygad na placu budowy - zaznacza inżynier.

Po zakończeniu inwestycji zmieni się organizacja ruchu. Wówczas kierowcy jadący Batalionów Chłopskich od strony Zaodrza w stronę ulicy Plebiscytowej przejadą tunelem pod ulicą Oleską.

Na naszej antenie informowaliśmy, że przez konstrukcję tego przejazdu, na głębokości 8 metrów pojawiły się wody gruntowe - Zgadza się, to jest woda gruntowa, natrafiliśmy na nią podczas wykopów - Ireneusz Kłysz zaznaczył - Ona nie była nigdzie opisana i napiera między palami, które przeciekają. Projektant powiedział, że palisada nie musi być szczelna i dopuszcza przecieki. Woda sączy się także poniżej - między palami a płytą żelbetową i to tak będzie trwało - mówi inżynier kontraktu, który uzupełnił, że wody gruntowe z dna tunelu będą pompowane za pomocą pomp. Obecnie pracuje jedna z nich, kolejna ma być uruchamiana podczas opadów deszczu.

Przypomnijmy, że o problem wód gruntowych pytaliśmy także rzecznika urzędu miasta. Adam Leszczyński zapewnił nas, że przed rozpoczęciem inwestycji grunt był zbadany do głębokości 17 metrów.

Natomiast w tej chwili wycieki można zauważyć dwa metry powyżej płyty przejazdu, po czym spod foli izolacyjnej dostają się na płytę przejazdu.

Problemy pojawiły się także podczas budowy tunelu pod przejazdem kolejowym, wówczas zapadł się peron dworca Opole Wschodnie. Inżynier Ireneusz Kłysz zwrócił uwagę, że winne temu może być niewłaściwe zastosowanie innowacyjnej metody "piperoofingu" - To jest innowacyjna metoda na naszym rynku i też pewnie nie była do końca sprawdzona przez naszych projektantów. Faktycznie, przepychając konstrukcję tunelu troszkę przesunęliśmy także peron, ale w przyszłym tygodniu ma wejść ekipa, która naprawi peron - zapewnił Ireneusz Kłysz.

Przypomnijmy, warta 140 mln złotych budowa centrum przesiadkowego Opole Wschodnie ma ponad rok opóźnienia. Ostatni termin mówi o zakończeniu inwestycji do końca tego roku.
Z Ireneuszem Kłyszem rozmawia Piotr Wójtowicz

Wiadomości z regionu

2022-06-27, godz. 08:00 Wojsko wprowadziło nowy podział służby na aktywną i pasywną rezerwę Po wejściu w życie ustawy o obronie ojczyzny, nowością stał się podział służby w rezerwie na pasywną i aktywną. Jak wyjaśnia Marek Mazur, specjalista… » więcej 2022-06-26, godz. 21:09 Placki ziemniaczane królują w Żędowicach i od kilku lat mają swoje święto Placki ziemniaczane to przysmak dzieciństwa nie tylko mieszkańców Żędowic w gminie Zawadzkie. Ale to tam od ośmiu lat organizowane jest Święto Żędowickiego… » więcej 2022-06-26, godz. 21:04 Opole: pożar podkładów kolejowych przy ul. Armii Krajowej 6 zastępów straży pożarnej walczy z ogniem przy ul. Armii Krajowej w stolicy regionu. Jak informuje dyżurny Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu palą się podkłady… » więcej 2022-06-26, godz. 20:30 Rewitalizacja rynku w Ujeździe zakończona. Plac uroczyście oddano do użytku Uroczystym polonezem i przecięciem wstęgi dokonano oficjalnego otwarcia zrewitalizowanego rynku w Ujeździe. Jego remont rozpoczął się w grudniu 2020 roku… » więcej 2022-06-26, godz. 19:40 Nysa: ruszył remont ul. 11 listopada. Prace potrwają do końca wakacji Rozpoczął się remont ulicy 11 listopada w Nysie. To jedna z ważniejszych arterii miasta, w pobliżu której znajdują się m.in. osiedle mieszkaniowe czy szkoła… » więcej 2022-06-26, godz. 19:00 Nysa wybierze perły architektoniczne. Trwa nabór zgłoszeń do konkursu ''Perły Nysy'' Nysa ponownie wybierze najciekawsze budynki po rewitalizacji. Trwa nabór zgłoszeń do VIII edycji konkursu ’’Perły Nysy’’, w którym wybierane są najpiękniejsze… » więcej 2022-06-26, godz. 17:20 Dzień Małego Strażaka w Boguszycach ma zachęcać najmłodszych do wstąpienia w szeregi druhów Tor strażacki dla dzieci, pokazy sprzętu i ratownictwa oraz domowe wypieki. Tak wygląda Dzień Małego Strażaka organizowany przez OSP Źlinice-Boguszyce… » więcej 2022-06-26, godz. 17:15 Seniorzy mile widziani. Namysłowskie PCPR zachęca do korzystania z Dziennego Domu Senior+ Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Namysłowie zachęca seniorów do udziału w zajęciach proponowanych przez Dzienny Dom Pobytu Senior +. W zajęciach aktywizujących… » więcej 2022-06-26, godz. 16:11 Autostrada A4 w kierunku Katowic zablokowana. Zderzyło się aż 5 samochodów Dziś (26.06) ok. godz. 15:30 na 278 kilometrze autostrady A4, na nitce w kierunku Katowic, zderzyło się aż 5 samochodów osobowych. Karambol miał miejsce… » więcej 2022-06-26, godz. 15:35 Opole: w poniedziałek całe miasto bez ciepłej wody. ECO będzie modernizować instalację Całe Opole bez ciepłej wody. Energetyka Cieplna Opolszczyzny SA informuje, że w związku z modernizacją węzła rozdziału sieci ciepłowniczej w poniedziałek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »