Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-10-22, 18:15 Autor: Piotr Wójtowicz

Jeśli nie będzie anomalii pogodowych, to do końca roku centrum przesiadkowe Opole Wschodnie ma być gotowe. A co z wodami gruntowymi w tunelu i z zapadniętym peronem?

Tunel pod ulicą Oleską [fot.P.Wójtowicz]
Tunel pod ulicą Oleską [fot.P.Wójtowicz]
Tunel pod ulicą Oleską [fot.P.Wójtowicz]
Tunel pod ulicą Oleską [fot.P.Wójtowicz]
Centrum Przesiadkowe Opole Wschodnie [fot. Maciej Marciński]
Centrum Przesiadkowe Opole Wschodnie [fot. Maciej Marciński]
przebudowa skrzyżowania ul. Oleskiej z Nysy Łużyckiej w Opolu [fot. Maciej Marciński]
przebudowa skrzyżowania ul. Oleskiej z Nysy Łużyckiej w Opolu [fot. Maciej Marciński]
Centrum Przesiadkowe Opole Wschodnie [fot. Maciej Marciński]
Centrum Przesiadkowe Opole Wschodnie [fot. Maciej Marciński]
Tunel pod ulicą Oleską [fot.P.Wójtowicz]
Tunel pod ulicą Oleską [fot.P.Wójtowicz]
Jeśli pogoda pozwoli, to do końca roku zakończy się przebudowa skrzyżowanie ulic Oleskiej z Batalionów w Chłopskich. Tak przewiduje nadzorujący budowę centrum przesiadkowego Opole Wschodnie inżynier Ireneusz Kłysz. W tej chwili na ukończeniu jest budowa tunelu pod ulicą Oleską. Do 20 listopada na Oleskiej ma pojawić się nowa nawierzchnia, wtedy według planu zakończy się też przebudowa ulicy Rataja.
- Najbliższe 30 dni będzie kluczowe i jeśli nie pojawi się anomalia pogodowa, to jest szansa, że skończymy do końca roku. Widzimy, że chłopaki się zmobilizowali i jest więcej brygad na placu budowy - zaznacza inżynier.

Po zakończeniu inwestycji zmieni się organizacja ruchu. Wówczas kierowcy jadący Batalionów Chłopskich od strony Zaodrza w stronę ulicy Plebiscytowej przejadą tunelem pod ulicą Oleską.

Na naszej antenie informowaliśmy, że przez konstrukcję tego przejazdu, na głębokości 8 metrów pojawiły się wody gruntowe - Zgadza się, to jest woda gruntowa, natrafiliśmy na nią podczas wykopów - Ireneusz Kłysz zaznaczył - Ona nie była nigdzie opisana i napiera między palami, które przeciekają. Projektant powiedział, że palisada nie musi być szczelna i dopuszcza przecieki. Woda sączy się także poniżej - między palami a płytą żelbetową i to tak będzie trwało - mówi inżynier kontraktu, który uzupełnił, że wody gruntowe z dna tunelu będą pompowane za pomocą pomp. Obecnie pracuje jedna z nich, kolejna ma być uruchamiana podczas opadów deszczu.

Przypomnijmy, że o problem wód gruntowych pytaliśmy także rzecznika urzędu miasta. Adam Leszczyński zapewnił nas, że przed rozpoczęciem inwestycji grunt był zbadany do głębokości 17 metrów.

Natomiast w tej chwili wycieki można zauważyć dwa metry powyżej płyty przejazdu, po czym spod foli izolacyjnej dostają się na płytę przejazdu.

Problemy pojawiły się także podczas budowy tunelu pod przejazdem kolejowym, wówczas zapadł się peron dworca Opole Wschodnie. Inżynier Ireneusz Kłysz zwrócił uwagę, że winne temu może być niewłaściwe zastosowanie innowacyjnej metody "piperoofingu" - To jest innowacyjna metoda na naszym rynku i też pewnie nie była do końca sprawdzona przez naszych projektantów. Faktycznie, przepychając konstrukcję tunelu troszkę przesunęliśmy także peron, ale w przyszłym tygodniu ma wejść ekipa, która naprawi peron - zapewnił Ireneusz Kłysz.

Przypomnijmy, warta 140 mln złotych budowa centrum przesiadkowego Opole Wschodnie ma ponad rok opóźnienia. Ostatni termin mówi o zakończeniu inwestycji do końca tego roku.
Z Ireneuszem Kłyszem rozmawia Piotr Wójtowicz

Wiadomości z regionu

2021-12-05, godz. 09:00 Działają bezinteresownie i sprawiają, że nasze otoczenie staje się trochę lepsze. Dziś Międzynarodowy Dzień W… Bezinteresownie poświęcają swój wolny czas i działają na rzecz potrzebujących dzieci, seniorów czy zwierząt. Mowa o wolontariuszach, którzy dziś obchodzą… » więcej 2021-12-05, godz. 08:30 Bardzo łatwo będzie spotkać dzisiaj świętego Mikołaja w Kluczborku. Jest kilka wydarzeń Święto Światła przygotowano na dzisiejsze (05.12) popołudnie w Kluczborku. » więcej 2021-12-04, godz. 21:50 Raport dnia: ponad 25 tysięcy zakażeń w kraju i ponad 800 w regionie. Zmarło 502 pacjentów, z czego 22 na Opolszczyźnie… 833 nowe zakażenia koronawirusem i śmierć 22 chorych - to bilans minionej doby na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-12-04, godz. 21:00 W niedzielę uroczyste rozświetlenie kędzierzyńsko-kozielskiej choinki Święta nie będą takie same, jeśli zabraknie choinki i błyszczących na niej światełek. Żeby zapewnić bożonarodzeniowy klimat, co roku w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej 2021-12-04, godz. 20:30 Barwne iluminacje, domki z bajkami oraz 16-metrowa choinka. Świąteczny jarmark oficjalnie otwarty 16-metrową choinkę rozświetlono dziś (04.12) na opolskim rynku. W ten sposób oficjalnie otwarto tegoroczny jarmark świąteczny, który obfituje w szereg… » więcej 2021-12-04, godz. 20:18 Walce: pożar w mieszalni kleju, jedna osoba ranna Jedna osoba została poszkodowana w pożarze, do jakiego doszło przed godziną 19:00 w mieszalni kleju w miejscowości Walce w powiecie krapkowickim. » więcej 2021-12-04, godz. 19:15 Marsz Mikołajów przeszedł ulicami Opola. "Manifestujemy, że jest w nas dobro" Zbiórka pieniędzy na wsparcie leczenia chorej na raka Paulinki z Opola - to główny cel tegorocznego Marszu Mikołajów, który przeszedł dzisiaj (04.12) ulicami… » więcej 2021-12-04, godz. 17:50 Wpłacili zaliczki, ćwiczą poloneza i czekają. Trwają przygotowania do studniówek W opolskich szkołach średnich trwają przygotowania do studniówek. Większość uczniów wybrała już swoje kreacje, restauracje pobrały zaliczki, znany jest… » więcej 2021-12-04, godz. 17:00 Opole: od poniedziałku zmiany w organizacji ruchu na Batalionów Chłopskich W związku z kolejnym etapem budowy centrum przesiadkowego Opole Wschodnie w poniedziałek i wtorek (6-7.12) na wysokości stacji Orlen wprowadzony zostanie ruch… » więcej 2021-12-04, godz. 15:30 Świąteczne warsztaty plastyczne. To propozycja kreatywnych zajęć prowadzonych w Muzeum Śląska Opolskiego Opowieści o tradycjach, eksponatach muzealnych, ale przede wszystkim wykonanie bombki choinkowej. W tym celu spotkali się dziś (4.12) uczestnicy warsztatów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »