Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-12-23, 20:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Centrum przesiadkowe Opole Wschodnie będzie oddane do użytku na początku stycznia. Dokładna data jest uzależniona od... odbiorów

Centrum Przesiadkowe Opole Wschodnie [fot. Maciej Marciński]
Centrum Przesiadkowe Opole Wschodnie [fot. Maciej Marciński]
centrum przesiadkowe Opole Wschodnie [fot. Maciej Marciński]
centrum przesiadkowe Opole Wschodnie [fot. Maciej Marciński]
Centrum przesiadkowe Opole Wschodnie, czyli styk ulic Oleskiej z Bohaterów Monte Cassino [fot. MZD Opole]
Centrum przesiadkowe Opole Wschodnie, czyli styk ulic Oleskiej z Bohaterów Monte Cassino [fot. MZD Opole]
W pierwszych dniach stycznia kierowcy w Opolu przejadą nowym skrzyżowaniem ulic Oleskiej z Batalionów Chłopskich, chociaż dokładnej daty ratusz nie podaje. Wiceprezydent Małgorzata Stelnicka zastrzega, że dokładny termin uzależniony jest od trwających odbiorów i decyzji prezydenta.
- To jest od dawna wyczekiwana inwestycja, natomiast pan prezydent jest w tej chwili na urlopie. Odbiory trwają i jak będę miała informacje od Miejskiego Zarządu Dróg, który współpracuje z nadzorem budowlanym, że wykonawca wywiązał się z umowy, to wówczas termin zostanie ustalony.

Wiceprezydent Opola pytaliśmy o zakres inwestycji, który wpłynął na ponad roczne opóźnienie. Czy w śródmieściu potrzebne było tak rozbudowane skrzyżowanie z podziemnym przejazdem, estakadą i dodatkowym tunelem w nasypie kolejowym.

- Ta infrastruktura jest stworzona na miarę potrzeb tego miejsca. Dzisiaj już nie pamiętamy jak wcześniej w tym miejscu tworzyły się korki. Zakładamy, że to skrzyżowanie upłynni komunikację w tej części miasta, ponadto umożliwi poruszanie się komunikacji miejskiej, która wcześniej w tym miejscu nie istniała. Proszę zwrócić również uwagę, że niedaleko powstaje centrum usług, gdzie znajdują się biurowce administracji rządowej i samorządowej - wyjaśnia Stelnicka.

Celem inwestycji o nazwie centrum przesiadkowe Opole Wschodnie było wyprowadzenie ruchu z centrum miasta. Dzisiaj Małgorzata Stelnicka pytana czy utworzenie przystanków dla autobusów i miejsc parkingowych 500 metrów od rynku spełni swoje zadanie, powiedziała:

- Tu nie chodzi tylko o umożliwienie przesiadania się z samochodów do komunikacji miejskiej, ale umożliwienie dojazdu w tę część miasta komunikacji publicznej.

W ramach inwestycji przy budynkach Uniwersytetu Opolskiego powstaną co najmniej 4 przystanki, natomiast 180 miejsc parkingowych po drugiej stronie nasypu kolejowego. Oznacza to, że aby dotrzeć z jednego miejsca do drugiego pieszy będzie musiał pokonać kilka przejść regulowanych sygnalizacją.

Przypomnijmy inwestycja warta 150 mln złotych (85 procent to dotacje unijne) rozpoczęła się pod koniec 2018 roku. Wówczas zapewniano, że nowym skrzyżowaniem przejedziemy jesienią 2020 roku. Jednak ten termin nie został dotrzymany a potem urząd miasta podawał kolejne daty. Na początku tego roku usłyszeliśmy, że przecięcie wstęgi nastąpi po wakacjach, jednak i ten termin zmieniono na koniec grudnia 2021 roku.
Małgorzata Stelnicka

Wiadomości z regionu

2022-05-20, godz. 08:32 Zderzenie ciężarówki z autem osobowym na A4. Jeden pas jest ruchu zablokowany Uwaga, kierowcy. Mamy utrudnienia w ruchu na A4 między węzłami Kędzierzyn Koźle a Strzelce Opolskie, na km 273 km w kierunku Katowic. Doszło tam do zderzenia… » więcej 2022-05-20, godz. 08:30 "Odnaleźliśmy już szczątki 5 osób". Archeolodzy rozpoczęli prace w opolskiej katedrze Ruszyły prace archeologiczne w opolskie katedrze. Badacze odkryli już pierwsze ludzie szczątki oraz przedmioty, które były składane w trumnach. Wśród nich… » więcej 2022-05-19, godz. 21:35 Rusza sprzedaż biletów na koncerty 59. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu W piątek (20.05) rozpocznie się sprzedaż biletów na 59. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu, który odbędzie się w dniach 17-20 czerwca 2022. Jest… » więcej 2022-05-19, godz. 21:10 Siłą Miejskiego Centrum Pomocy Uchodźcom w Opolu są wolontariusze. "To nasi bohaterowie" Chęć pomocy i działania deklarowali już w pierwszych godzinach od wybuchu wojny w Ukrainie, jeszcze przed utworzeniem Miejskiego Centrum Pomocy Uchodźcom… » więcej 2022-05-19, godz. 19:15 Głogówek coraz bliżej podjęcia decyzji o budowie nowego przedszkola W Głogówku powstanie kolejne przedszkole. Żeby inwestycja w formule 'zaprojektuj i wybuduj' została zrealizowana, radni muszą zgodzić się na dołożenie… » więcej 2022-05-19, godz. 18:14 W szpitalach leczono 13 tysięcy pacjentów, wydano blisko 760 milionów złotych. Podsumowanie pandemii na Opolszczy… Po tym, jak obowiązujący w kraju stan epidemii zastąpiono stanem zagrożenia epidemicznego, służby wojewody opolskiego podsumowały działania w walce z COVID-19… » więcej 2022-05-19, godz. 17:43 Dwa mieszkania prezydenta Opola. Opolskie TBS ujawnia szczegóły zakupu lokali 'Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski kupił dwa mieszkania z OTBS, ponieważ inni klienci zrezygnowali'. Prezes Tomasz Maciaś na specjalnie zwołanej konferencji… » więcej 2022-05-19, godz. 17:30 Opolanie płacą więcej za deszczówkę. "Mamy rosnące ceny utrzymania kanalizacji, pracowników, pojawiła się też… Mieszkańcy Opola od dziś (19.05) płacą więcej za deszczówkę. Nowa cena za rok wynosi 4,32 złote brutto za metr sześcienny, miesięcznie to 36 groszy… » więcej 2022-05-19, godz. 16:10 Akcja odkomarzania w Brzegu. Opryskano lustra wody kilku zbiorników Akcja odkomarzania ruszyła dzisiaj (19.05) w Brzegu. Specjalne opryski przeprowadzono przy użyciu preparatu bójczego przeciwko larwom komarów, w celu ograniczenia… » więcej 2022-05-19, godz. 15:49 "W jaki sposób prezydent znalazł się na liście chętnych na mieszkanie". Janusz Kowalski rozpoczyna kontrolę w OT… Poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski rozpoczął dziś (19.05) kolejną kontrolę poselską w miejskiej spółce. Tym razem sprawdzać będzie kwestię przydzielania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »