Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-16, 17:15 Autor: Witold Wośtak

Prelekcje, symulacje i zabawy dla dzieci. Taki był pierwszy dzień Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Opolu

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, PSP 5 w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, PSP 5 w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, PSP 5 w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, PSP 5 w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Rozpoczął się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. W Opolu dzieci zwiedzały zajezdnię MZK i słuchały prelekcji o bezpiecznym korzystaniu z komunikacji miejskiej.
Straż miejska mówiła w szkołach podstawowych o zasadach prawidłowego poruszania się ulicami. W Publicznej Szkole Podstawowej numer 5 byli natomiast przedstawiciele Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Przywieźli symulator dachowania oraz alkogogle.

Andrzej Rak, zastępca dyrektora WORD-u, mówił uczniom o znaczeniu zapinania pasów.

- Badania ewidentnie dowodzą, że prawidłowo zapięty pas chroni przed śmiercią lub ciężkim kalectwem w 65 procent przypadków. Do tego poduszka powietrzna chroni nas na około 50 procent przed śmiertelnym wypadkiem. Dzieje się tak pod warunkiem zapięcia pasów. Jeśli go nie zapniemy, poduszka powietrzna może nie otworzyć się.

Dominik Grabowski, egzaminator WORD-u, zwrócił uwagę na duże zmiany w przepisach dotyczących hulajnóg elektrycznych oraz innych urządzeń transportu osobistego.

- Po pierwsze korzystamy ze ścieżek rowerowych. Jeżeli nie ma takiej infrastruktury, jezdnią można jechać przy prędkości dopuszczalnej 30 km/h. Kiedy można jechać szybciej, hulajnoga powinna poruszać się chodnikiem, ale z prędkością zbliżoną do pieszych. Trzeba zachować szczególną ostrożność, aby wyeliminować patologie dziejące się niestety na chodnikach przez hulajnogi.

Przemysław Parkitny, współorganizator Opolskiego Dnia bez Samochodu, dodaje, że prelekcje z dziećmi są prowadzone na wesoło, a pogadanki trwają maksymalnie 30 minut.

- Przemycamy tam pytania, które później pojawią się na testach. Chodzi o to, by nie odrywać dzieci od rzeczywistości, dając im suche przepisy ustawowe - tak zdarza się często. W zamian za to mają praktyczne wiadomości na prelekcji. Następnie idą na test i mogą zaznaczyć odpowiednie punkty na podstawie prelekcji.

Uczennice Zuza i Oliwia mówią, co zapamiętały i co sądzą o hulajnogach elektrycznych.

- Nie można jeździć po lewej stronie, a rower musi trzymać się prawej strony, tyle że nie na chodniku. Ja nie jeżdżę na hulajnogach, ponieważ boję się. One są popularne, ale też bardzo niebezpieczne. Moja koleżanka jeździła na hulajnodze elektrycznej, wpadła w płot i było źle.

Dodajmy, tydzień zrównoważonego transportu potrwa do 22 września.
Andrzej Rak
Dominik Grabowski
Przemysław Parkitny
Zuza i Oliwia

Wiadomości z regionu

2021-10-24, godz. 21:00 Rusza remont holu głównego USK w Opolu. Rejestracja główna placówki przeniesiona Ważna informacja dla pacjentów poradni specjalistycznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Rejestracja główna placówki zostanie przeniesiona… » więcej 2021-10-24, godz. 20:30 Raport dnia. Prawie dwa razy więcej nowych zakażeń niż tydzień temu. Coraz trudniejsza sytuacja nie tylko w Polsce… 77 nowych infekcji koronawirusem potwierdzono od wczoraj (23.10) na Opolszczyźnie. Resort zdrowia informuje dzisiaj o 4728 kolejnych zakażeniach i śmierci 13… » więcej 2021-10-24, godz. 19:39 Kibice Odry Opole zaprezentowali swoje kolekcje pamiątek meczowych. Każdy specjalizuje się w innych przedmiotach Koszulki, szaliki, programy meczowe i bilety. Kolekcjonerzy pamiątek związanych z Odrą Opole spotkali się w ośrodku 'Kibice Razem', po zremisowanym meczu… » więcej 2021-10-24, godz. 17:00 Narodowe Centrum Polskiej Piosenki wychodzi z inicjatywą w stronę niesłyszących i niedosłyszących Każdy miłośnik wydarzeń muzycznych ze szczególnymi potrzebami będzie mógł korzystać z oferty koncertowej Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu… » więcej 2021-10-24, godz. 16:45 Spory ruch na cmentarzu w Opolu-Półwsi. Ruszyły porządki przed 1 listopada Słoneczna niedziela zachęciła wiele osób do odwiedzenia ale i porządkowania grobów bliskich przed dniem Wszystkich Świętych. » więcej 2021-10-24, godz. 15:00 Dzieci spotkały się w teatrze na poranku filozoficznym. "Mamy dużo czasu na rozmowy" Powróciły dziecięce poranki teatralno-filozoficzne Teatru im. Kochanowskiego w Opolu. Chodzi o to, by dzieciom w wieku 6-10 lat dać możliwość rozwoju dociekliwości… » więcej 2021-10-24, godz. 14:00 Korzystali z gościnności szkoły, teraz nie muszą opuszczać swojego budynku. DPS w Prószkowie wzbogacił się o salę… Sprzęt do ćwiczeń, sportu, zabaw i relaksu. W prószkowskim Domu Pomocy Społecznej powstała sala do zajęć ruchowych i rekreacyjnych. Skorzystają z niej… » więcej 2021-10-24, godz. 11:28 Mroźny poranek nie zatrzymał ich w domu. Miłośnicy przyrody spotkali się na kolejnym spacerze ornitologicznym w O… Kilkanaście osób spędziło przedpołudnie na Opolskim Spacerze Ornitologicznym wokół parku 800-lecia Opola. Uczestnicy wyposażeni w aparaty fotograficzne… » więcej 2021-10-24, godz. 10:48 Raport MZ: 77 nowych infekcji na Opolszczyźnie i ponad 4700 w całej Polsce. Zmarło 13 zarażonych osób [INFOGRAFIK… 77 nowych infekcji koronawirusem potwierdzono od wczoraj (23.10) na Opolszczyźnie. Resort zdrowia informuje dzisiaj o 4728 kolejnych zakażeniach i śmierci 13… » więcej 2021-10-24, godz. 10:15 Jest nowa droga do osiedla domków i terenów inwestycyjnych gminy Bierawa Najpierw media, potem asfalt - zgodnie z taką filozofią gmina Bierawa wybudowała nowe drogi dojazdowe do terenów inwestycyjnych oraz osiedla nowych domów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »