Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-16, 17:15 Autor: Witold Wośtak

Prelekcje, symulacje i zabawy dla dzieci. Taki był pierwszy dzień Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Opolu

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, PSP 5 w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, PSP 5 w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, PSP 5 w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, PSP 5 w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Rozpoczął się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. W Opolu dzieci zwiedzały zajezdnię MZK i słuchały prelekcji o bezpiecznym korzystaniu z komunikacji miejskiej.
Straż miejska mówiła w szkołach podstawowych o zasadach prawidłowego poruszania się ulicami. W Publicznej Szkole Podstawowej numer 5 byli natomiast przedstawiciele Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Przywieźli symulator dachowania oraz alkogogle.

Andrzej Rak, zastępca dyrektora WORD-u, mówił uczniom o znaczeniu zapinania pasów.

- Badania ewidentnie dowodzą, że prawidłowo zapięty pas chroni przed śmiercią lub ciężkim kalectwem w 65 procent przypadków. Do tego poduszka powietrzna chroni nas na około 50 procent przed śmiertelnym wypadkiem. Dzieje się tak pod warunkiem zapięcia pasów. Jeśli go nie zapniemy, poduszka powietrzna może nie otworzyć się.

Dominik Grabowski, egzaminator WORD-u, zwrócił uwagę na duże zmiany w przepisach dotyczących hulajnóg elektrycznych oraz innych urządzeń transportu osobistego.

- Po pierwsze korzystamy ze ścieżek rowerowych. Jeżeli nie ma takiej infrastruktury, jezdnią można jechać przy prędkości dopuszczalnej 30 km/h. Kiedy można jechać szybciej, hulajnoga powinna poruszać się chodnikiem, ale z prędkością zbliżoną do pieszych. Trzeba zachować szczególną ostrożność, aby wyeliminować patologie dziejące się niestety na chodnikach przez hulajnogi.

Przemysław Parkitny, współorganizator Opolskiego Dnia bez Samochodu, dodaje, że prelekcje z dziećmi są prowadzone na wesoło, a pogadanki trwają maksymalnie 30 minut.

- Przemycamy tam pytania, które później pojawią się na testach. Chodzi o to, by nie odrywać dzieci od rzeczywistości, dając im suche przepisy ustawowe - tak zdarza się często. W zamian za to mają praktyczne wiadomości na prelekcji. Następnie idą na test i mogą zaznaczyć odpowiednie punkty na podstawie prelekcji.

Uczennice Zuza i Oliwia mówią, co zapamiętały i co sądzą o hulajnogach elektrycznych.

- Nie można jeździć po lewej stronie, a rower musi trzymać się prawej strony, tyle że nie na chodniku. Ja nie jeżdżę na hulajnogach, ponieważ boję się. One są popularne, ale też bardzo niebezpieczne. Moja koleżanka jeździła na hulajnodze elektrycznej, wpadła w płot i było źle.

Dodajmy, tydzień zrównoważonego transportu potrwa do 22 września.
Andrzej Rak
Dominik Grabowski
Przemysław Parkitny
Zuza i Oliwia

Wiadomości z regionu

2024-12-24, godz. 23:59 Śląskie niebo lub sztufada ze słoniną. Regionalne dania na świątecznym stole - W czasie świąt powinna dominować tradycyjna kuchnia - mówi szef kuchni Kamil Klekowski. Jednak jak zaznacza, można wprowadzić nieco nowoczesności, ale… » więcej 2024-12-24, godz. 19:00 Obfitość i dobrobyt. Takie znaczenie miały potrawy wigilijne Dwanaście, a czasem też cztery lub siedem - tyle potraw musiało się dawniej znaleźć na wigilijnym stole. Mniejsza liczba dań obowiązywała zwłaszcza w… » więcej 2024-12-24, godz. 18:00 W święta dominowała magia. Wiele symboli zachowało się do dziś - Jaka wigilia, taki cały rok - w ten przesąd w dawnych czasach mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno wierzyli. Wigilia na Śląsku Opolskim prezentowała… » więcej 2024-12-24, godz. 17:00 "Jaka wigilia, taki cały rok". Dawniej przesądy wigilijne były mocno przestrzegane Święta, a szczególnie wigilia, to dla chrześcijan czas szczególnie ważny. Dawniej mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno zwracali uwagę na to, co można… » więcej 2024-12-24, godz. 16:15 Wigilia w Czechach ze... złotym prosiaczkiem i zupą rybną Do Wigilii zasiądą również Czesi. Mimo, że nasi południowi sąsiedzi są jednym z najbardziej zlaicyzowanych społeczeństw w Europie, to jednak kultywują… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Kiedyś królował na świątecznym stole, dziś głównie smażony i podawany symbolicznie. Co się stało z karpiem? Smażony, w galarecie albo w zalewie. Jeszcze kilkanaście lat temu karpia w wigilię serwowało się na potęgę. Dziś mieszkańcy regionu zgodnie przyznają… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Biskup Czaja z życzeniami na Boże Narodzenie. "Bądźmy znakami nadziei" Biskup Diecezjalny Andrzej Czaja złożył życzenia Opolanom. Duchowny zwrócił się do mieszkańców regionu mówiąc o radości i pokoju. Aby ich zaznać… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 To ostatnia robocza wigilia? Przygotowania "last minute" W tym roku wigilia wypadła w dzień roboczy, co oznacza, że nie wszyscy mogli sobie pozwolić na przygotowywanie świątecznych potraw od wczesnych godzin porannych… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 Nasi radiowcy też dobrze gotują! Karp faszerowany czy sernik z rosą to tylko niektóre specjały Choć zwykle pracują głosem, nie straszna im kuchnia, a pasją jest gotowanie. Pracownicy Radia Opole, których mogą Państwo kojarzyć z naszej anteny, dziś… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 Potrawy z makiem mają zapewnić dobrobyt, dlatego w wigilię nie może zabraknąć makówki Wśród wigilijnych potraw nie może zabraknąć tych z makiem. Po wytrawnej kolacji z karpiem czy kapustą na przełamanie smaków w śląskich domach serwuje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »