Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-16, 07:15 Autor: Monika Matuszkiewicz

Ruszyła pierwsza edycja Europejskiego Budżetu Obywatelskiego. Głosować mogą pełnoletni mieszkańcy regionu

Ruszyła pierwsza edycja Europejskiego Budżetu Obywatelskiego [fot.M.Matuszkiewicz]
Ruszyła pierwsza edycja Europejskiego Budżetu Obywatelskiego [fot.M.Matuszkiewicz]
Ruszyła pierwsza edycja Europejskiego Budżetu Obywatelskiego [fot.M.Matuszkiewicz]
Ruszyła pierwsza edycja Europejskiego Budżetu Obywatelskiego [fot.M.Matuszkiewicz]
Ruszyła pierwsza edycja Europejskiego Budżetu Obywatelskiego [fot.M.Matuszkiewicz]
Ruszyła pierwsza edycja Europejskiego Budżetu Obywatelskiego [fot.M.Matuszkiewicz]
Mieszkańcy województwa opolskiego mogą już głosować na projekty zgłoszone do tegorocznej pierwszej edycji Europejskiego Budżetu Obywatelskiego. Wpłynęło 12 ofert. Dotyczą one między innymi zorganizowania kursów pierwszej pomocy czy też obsługi gastronomii i turystyki. Dopuszczone wnioski zostały złożone głównie przez fundacje i organizacje.
- Jest to projekt, który dostaliśmy jako pewną promesę ze strony Unii Europejskiej - mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego.

- Bardzo nam zależało, aby pierwsza edycja była poświęcona głównie kwalifikacjom certyfikowanym, zakończonym egzaminem zewnętrznym lub taką propozycją, gdzie ten tytuł jest przyznawany przez podmiot. Mam nadzieję, że wiele osób znajdzie tutaj dla siebie pewien model realizacji. My przedstawiamy projekty stowarzyszeń, organizacji pozarządowych dla ponad 2,5 tysiąca osób na łączną kwotę ponad 2 milionów 750 tysięcy złotych.

Jak zaznacza Barbara Kamińska, dyrektor Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego opolskiego urzędu marszałkowskiego, komisji zależało na tym, aby te proponowane szkolenia były wartościowe.

- Bardzo dużo jest szkoleń, które są przeznaczone bezpieczeństwu, polegającym na kursach kwalifikowanych pierwszej pomocy z elementami ratownictwa. Dedykowane są one nie tylko członkom Ochotniczych Straży Pożarnych, ale również środowiskom pracującym z drugim człowiekiem i dla mieszkańców.

Wszystkie projekty można znaleźć na stronie www.ebo.opolskie.pl. Tam też należy wejść i oddać swój głos. Zrobić to można do 27 września.

- Panel do głosowania jest dostępny dla wszystkich pełnoletnich mieszkańców. Jest on prosty w obsłudze zarówno dla ludzi młodych, jak i starszych. Głosujemy poprzez formularz, którego odnośnik znajduje się na stronie www.ebo.opolskie.pl. Tradycyjnie do odhaczenia są oświadczenia. Nie zbieramy numerów PESEL, także mieszkańcy nie muszą się martwić, że ich dane będą gdzieś krążyć - dodaje Tobiasz Gajda, członek zespołu Europejskiego Budżetu Obywatelskiego.

Wyniki poznamy w październiku. Pierwsze kursy rozpoczną się jeszcze w tym roku.
Andrzej Buła
Barbara Kamińska
Tobiasz Gajda

Wiadomości z regionu

2021-10-17, godz. 14:30 Magistrat nie spodziewał się dotacji, więc rozpoczął budowę dróg samodzielnie. Udało się jednak pozyskać 2,5… 2,5 miliona złotych dotacji rzutem na taśmę zdobył Urząd Miejski w Kluczborku na budowę ulicy Kantora i Podkowińskiego w rozbudowywanej części miasta. » więcej 2021-10-17, godz. 11:40 Muzeum Wsi Opolskiej zaprasza dzisiaj na Jesienne Targi Miodów i Rękodzieła W Muzeum Wsi Opolskiej dzisiaj (17.10) ostatnia w tym sezonie impreza plenerowa - Jesienne Targi Miodów i Rękodzieła. Na miejscu spotkać będzie można wystawców… » więcej 2021-10-17, godz. 11:00 Raport MZ: Ponad 2500 nowych infekcji w całej Polsce i 32 na Opolszczyźnie [INFOGRAFIKA] 32 kolejne zakażenia koronawirusem potwierdzono od wczoraj (16.10) na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia informuje dzisiaj o 2523 nowych infekcjach i śmierci… » więcej 2021-10-17, godz. 10:00 Nadleśnictwo Opole zaprasza do lasów. Bushcraft coraz bardziej popularny Choć październik to pora grzybobrania, w opolskich lasach grzybów mamy jak na lekarstwo. W tej sytuacji leśnicy przymierzają się do inwestycji, które mają… » więcej 2021-10-17, godz. 08:30 Opole: policjanci zachęcają do korzystania z elementów odblaskowych Znacznie zwiększają widoczność, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Mowa o odblaskach, które powinny być stałym elementem wyposażenia pieszych, jak i… » więcej 2021-10-16, godz. 20:42 75. rocznica postawienia Krzyża Przesiedleńców przez mieszkańców Przebraża na Wołyniu [GALERIA ZDJĘĆ] Mieszkańcy wysiedleni z Przebraża od 75 lat spotykają się w połowie października pod krzyżem w Skarbiszowicach, który postawili w podzięce za uratowanie… » więcej 2021-10-16, godz. 20:30 Raport dnia: Opolszczyzna regionem z najmniejszym dobowym przyrostem liczby zakażeń. W województwie odnotowano kolejną… Minionej doby na Opolszczyźnie potwierdzono 34 nowe przypadki COVID-19. W regionie zmarła też jedna osoba zakażona patogenem z Chin. » więcej 2021-10-16, godz. 19:00 Festiwal Zdrowia w Opolu. To spotkanie zarówno z konwencjonalnymi, jak i naturalnymi metodami leczenia i dbania o zdrowie… W opolskiej Talentowni trwa Festiwal Zdrowia. Odwiedzający Toropol w stolicy regionu mogą w ten sposób dowiedzieć się między innymi, w jaki sposób samodzielne… » więcej 2021-10-16, godz. 18:50 W Opolu zachęcano do ponownego wykorzystywania przedmiotów. "Dzięki zero waste można zaoszczędzić i pomóc plane… Zamiast wyrzucać, wykorzystaj ponownie. Opolscy aktywiści podpowiadali dziś (16.10) mieszkańcom, w jaki sposób można zagospodarować odpady, by zaoszczędzić… » więcej 2021-10-16, godz. 17:53 Opolanie mogli zobaczyć, jak wygląda praca kierowców MZK. Część z nich chce w przyszłości prowadzić miejskie … Miejski Zakład Komunikacji w Opolu otworzył dla mieszkańców bramy swojej zajezdni. W ten sposób spółka chciała zachęcić zarówno do korzystania ze swoich… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »