Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-16, 07:15 Autor: Monika Matuszkiewicz

Ruszyła pierwsza edycja Europejskiego Budżetu Obywatelskiego. Głosować mogą pełnoletni mieszkańcy regionu

Ruszyła pierwsza edycja Europejskiego Budżetu Obywatelskiego [fot.M.Matuszkiewicz]
Ruszyła pierwsza edycja Europejskiego Budżetu Obywatelskiego [fot.M.Matuszkiewicz]
Ruszyła pierwsza edycja Europejskiego Budżetu Obywatelskiego [fot.M.Matuszkiewicz]
Ruszyła pierwsza edycja Europejskiego Budżetu Obywatelskiego [fot.M.Matuszkiewicz]
Ruszyła pierwsza edycja Europejskiego Budżetu Obywatelskiego [fot.M.Matuszkiewicz]
Ruszyła pierwsza edycja Europejskiego Budżetu Obywatelskiego [fot.M.Matuszkiewicz]
Mieszkańcy województwa opolskiego mogą już głosować na projekty zgłoszone do tegorocznej pierwszej edycji Europejskiego Budżetu Obywatelskiego. Wpłynęło 12 ofert. Dotyczą one między innymi zorganizowania kursów pierwszej pomocy czy też obsługi gastronomii i turystyki. Dopuszczone wnioski zostały złożone głównie przez fundacje i organizacje.
- Jest to projekt, który dostaliśmy jako pewną promesę ze strony Unii Europejskiej - mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego.

- Bardzo nam zależało, aby pierwsza edycja była poświęcona głównie kwalifikacjom certyfikowanym, zakończonym egzaminem zewnętrznym lub taką propozycją, gdzie ten tytuł jest przyznawany przez podmiot. Mam nadzieję, że wiele osób znajdzie tutaj dla siebie pewien model realizacji. My przedstawiamy projekty stowarzyszeń, organizacji pozarządowych dla ponad 2,5 tysiąca osób na łączną kwotę ponad 2 milionów 750 tysięcy złotych.

Jak zaznacza Barbara Kamińska, dyrektor Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego opolskiego urzędu marszałkowskiego, komisji zależało na tym, aby te proponowane szkolenia były wartościowe.

- Bardzo dużo jest szkoleń, które są przeznaczone bezpieczeństwu, polegającym na kursach kwalifikowanych pierwszej pomocy z elementami ratownictwa. Dedykowane są one nie tylko członkom Ochotniczych Straży Pożarnych, ale również środowiskom pracującym z drugim człowiekiem i dla mieszkańców.

Wszystkie projekty można znaleźć na stronie www.ebo.opolskie.pl. Tam też należy wejść i oddać swój głos. Zrobić to można do 27 września.

- Panel do głosowania jest dostępny dla wszystkich pełnoletnich mieszkańców. Jest on prosty w obsłudze zarówno dla ludzi młodych, jak i starszych. Głosujemy poprzez formularz, którego odnośnik znajduje się na stronie www.ebo.opolskie.pl. Tradycyjnie do odhaczenia są oświadczenia. Nie zbieramy numerów PESEL, także mieszkańcy nie muszą się martwić, że ich dane będą gdzieś krążyć - dodaje Tobiasz Gajda, członek zespołu Europejskiego Budżetu Obywatelskiego.

Wyniki poznamy w październiku. Pierwsze kursy rozpoczną się jeszcze w tym roku.
Andrzej Buła
Barbara Kamińska
Tobiasz Gajda

Wiadomości z regionu

2024-12-24, godz. 23:59 Śląskie niebo lub sztufada ze słoniną. Regionalne dania na świątecznym stole - W czasie świąt powinna dominować tradycyjna kuchnia - mówi szef kuchni Kamil Klekowski. Jednak jak zaznacza, można wprowadzić nieco nowoczesności, ale… » więcej 2024-12-24, godz. 19:00 Obfitość i dobrobyt. Takie znaczenie miały potrawy wigilijne Dwanaście, a czasem też cztery lub siedem - tyle potraw musiało się dawniej znaleźć na wigilijnym stole. Mniejsza liczba dań obowiązywała zwłaszcza w… » więcej 2024-12-24, godz. 18:00 W święta dominowała magia. Wiele symboli zachowało się do dziś - Jaka wigilia, taki cały rok - w ten przesąd w dawnych czasach mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno wierzyli. Wigilia na Śląsku Opolskim prezentowała… » więcej 2024-12-24, godz. 17:00 "Jaka wigilia, taki cały rok". Dawniej przesądy wigilijne były mocno przestrzegane Święta, a szczególnie wigilia, to dla chrześcijan czas szczególnie ważny. Dawniej mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno zwracali uwagę na to, co można… » więcej 2024-12-24, godz. 16:15 Wigilia w Czechach ze... złotym prosiaczkiem i zupą rybną Do Wigilii zasiądą również Czesi. Mimo, że nasi południowi sąsiedzi są jednym z najbardziej zlaicyzowanych społeczeństw w Europie, to jednak kultywują… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Kiedyś królował na świątecznym stole, dziś głównie smażony i podawany symbolicznie. Co się stało z karpiem? Smażony, w galarecie albo w zalewie. Jeszcze kilkanaście lat temu karpia w wigilię serwowało się na potęgę. Dziś mieszkańcy regionu zgodnie przyznają… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Biskup Czaja z życzeniami na Boże Narodzenie. "Bądźmy znakami nadziei" Biskup Diecezjalny Andrzej Czaja złożył życzenia Opolanom. Duchowny zwrócił się do mieszkańców regionu mówiąc o radości i pokoju. Aby ich zaznać… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 To ostatnia robocza wigilia? Przygotowania "last minute" W tym roku wigilia wypadła w dzień roboczy, co oznacza, że nie wszyscy mogli sobie pozwolić na przygotowywanie świątecznych potraw od wczesnych godzin porannych… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 Nasi radiowcy też dobrze gotują! Karp faszerowany czy sernik z rosą to tylko niektóre specjały Choć zwykle pracują głosem, nie straszna im kuchnia, a pasją jest gotowanie. Pracownicy Radia Opole, których mogą Państwo kojarzyć z naszej anteny, dziś… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 Potrawy z makiem mają zapewnić dobrobyt, dlatego w wigilię nie może zabraknąć makówki Wśród wigilijnych potraw nie może zabraknąć tych z makiem. Po wytrawnej kolacji z karpiem czy kapustą na przełamanie smaków w śląskich domach serwuje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »