Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-30, 12:45 Autor: Mariusz Chałupnik

Organizacje pozarządowe od dzisiaj mogą zgłaszać oferty do pierwszego konkursu Europejskiego Budżetu Obywatelskiego

Oferty w I konkursie EBO będą przyjmowane do 26 lipca [fot. Mariusz Chałupnik]
Oferty w I konkursie EBO będą przyjmowane do 26 lipca [fot. Mariusz Chałupnik]
Ruszył nabór wniosków do pierwszego, historycznego konkursu w ramach Europejskiego Budżetu Obywatelskiego. Tę inicjatywę jako pierwszą w kraju i Europie prowadzi opolski urząd marszałkowski. W puli konkursu są 3 miliony złotych, o które mogą starać się organizacje pozarządowe, które są zarejestrowane w naszym województwie. Pieniądze będą mogły być spożytkowane na szkolenia, kursy oraz studia podyplomowe.
Barbara Kamińska, dyrektor Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego urzędu marszałkowskiego i kierownik projektu podkreśla, że cały czas prowadzona jest akcja informacyjna, aby organizacje nie miały wątpliwości, jak w składać swoje oferty.

- Emitowane są webinary, które przeprowadzają organizacje pozarządowe krok po kroku jak wejść w ten projekt i jak go napisać, a później jak go realizować - mówi Kamińska. - Jest uruchomiona infolinia, która jest dedykowana tylko do tego projektu. Deklarujemy, że przeprowadzimy krok po kroku wszystkie organizacje, które będą chciały w tym projekcie uczestniczyć.

Aby organizacja mogła zdobyć pieniądze, to w jej statucie muszą zawierać się cele szkoleniowe. Jak tłumaczy marszałek Andrzej Buła, bez pomocy nie zostaną także ci mieszkańcy, którzy realizują się w obszarach, które nie są zbieżne z działalnością organizacji w ich regionie.

- Mamy mieszkańców, którzy realizują się w innych pasjach, może mniej popularnych - mówi Buła. - To czasami trenerzy osobiści fizyczni, czy psychologiczni, są ludzie którzy chcą być treserami zwierząt. Chcielibyśmy, aby dla nich również zadedykować te pieniądze. Mamy taką stronę mamcel.pl. Tam można się zgłosić do tego projektu, napisać swój kwestionariusz i zgłosić chęć uzyskania dofinansowania. My będzie się starali dla tych osób znaleźć organizację, która zrealizuje to szkolenie.

Jedna organizacja w konkursie będzie mogła zdobyć maksymalnie 300 tysięcy złotych, a na szkolenie jednej osoby, zgodnie z regulaminem, będzie mogło być przeznaczone 3 tysiące złotych. Dodajmy, że projekt jest skierowany do osób pełnoletnich.

Oferty w ramach konkursu będą przyjmowane do 26 lipca.

Szczegóły dotyczące Europejskiego Budżetu Obywatelskiego zainteresowane organizacje będą mogły znaleźć na stronie internetowej ebo.opolskie.pl czy też na profilu facebookowym - ebo.opolskie. Uruchomiona została także specjalna infolinia pod numerem 77 44 67 843.
Barbara Kamińska
Andrzej Buła

Wiadomości z regionu

2021-09-24, godz. 15:30 Cztery osoby podejrzane o handel narkotykami wpadły w ręce prudnickiej policji. Zabezpieczono prawie kilogram środków… Prudniccy kryminalni zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej zatrzymali 4 osoby podejrzane m. in. o posiadanie znacznej ilości narkotyków oraz… » więcej 2021-09-24, godz. 15:00 Cyfrowa radiostacja trafiła do głubczyckich krótkofalowców Stowarzyszenie Krótkofalowców Pogórza Opawskiego w Głubczycach zakupiło najnowszej generacji radiostację cyfrową. Nowy sprzęt umożliwi przeprowadzenie… » więcej 2021-09-24, godz. 14:15 DPS w Czarnowąsach ma nową salę i komputery Podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Czarnowąsach mają nowe pomieszczenie do spotkań i pracy z psychologiem. Ponadto otrzymali 5 komputerów wraz z oprogramowaniem… » więcej 2021-09-24, godz. 13:33 W weekend pojawią się nowe, ale tymczasowe utrudnienia na autostradzie A4 Drogowcy pojawią się w weekend (25-26.09) na autostradzie A4 w okolicach węzła Opole Zachód. W planie jest usunięcie oraz montaż bramownicy, na której… » więcej 2021-09-24, godz. 13:32 Przez dwa dni młodzi ludzie będą dyskutować na temat zdrowia psychicznego. Trwa III Opolski Kongres Młodzieży Ruszył III Opolski Kongres Młodzieży. W tym roku uczestnicy skupiać się będą głównie nad problemem zdrowia psychicznego wśród swoich rówieśników… » więcej 2021-09-24, godz. 12:00 Gąsiorowice zapraszają na charytatywny piknik dla Oliwki W sobotę (25.09) w Gąsiorowicach na boisku przy szkole podstawowej odbędzie się charytatywny festyn „Gąski dla Oliwki”. Organizatorzy przygotowali wiele… » więcej 2021-09-24, godz. 10:57 Raport MZ: 813 nowych zakażeń koronawirusem w kraju, w tym 13 na Opolszczyźnie W Polsce zmarło 14 chorych z COVID-19, w tym 12 osób miało też inne schorzenia. Najwięcej nowych infekcji rozpoznano w województwie lubelskim (132), najmniej… » więcej 2021-09-24, godz. 10:30 Nowoczesny wideogastroskop trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu Nowoczesny gastroskop trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Urządzenie podarowane przez firmę Weegree uzupełniło wyposażenie szpitalnej… » więcej 2021-09-24, godz. 09:00 Niedzielna msza będzie okazją do zaszczepienia się w czterech parafiach Brzegu i powiatu namysłowskiego Cztery parafie z Brzegu i powiatu namysłowskiego zorganizują w najbliższą niedzielę (26.09) akcję szczepień przeciw koronawirusowi. » więcej 2021-09-24, godz. 08:00 Wrota największej śluzy w Polsce powstają w Krapkowicach. "Wymiary są olbrzymie" [ZDJĘCIA] W krapkowickim POM-ie powstają wielkogabarytowe elementy wrót oraz mosty, które będą tworzyć śluzę na przekopie Mierzei Wiślanej. Nad Bałtykiem rozpoczął… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »