Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-16, 15:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Ratownik wodny, czy medyczny? Uprawnienia będzie można uzyskać w Europejskim Budżecie Obywatelskim. Jego pierwszą edycję ogłosił urząd marszałkowski

Pierwszy konkurs w ramach Europejskiego Budżetu Obywatelskiego ruszy 30 czerwca [fot. Mariusz Chałupnik]
Pierwszy konkurs w ramach Europejskiego Budżetu Obywatelskiego ruszy 30 czerwca [fot. Mariusz Chałupnik]
Pierwszy konkurs w ramach Europejskiego Budżetu Obywatelskiego ruszy 30 czerwca [fot. Mariusz Chałupnik]
Pierwszy konkurs w ramach Europejskiego Budżetu Obywatelskiego ruszy 30 czerwca [fot. Mariusz Chałupnik]
Masz pasję, a nie możesz jej realizować na szerszą skalę ze względu na brak na przykład certyfikatu? Teraz będzie można to zmienić. Rusza historyczna edycja Europejskiego Budżetu Obywatelskiego. To pierwsza taka inicjatywa w Unii Europejskiej, a jej inicjatorem i realizatorem jest opolski urząd marszałkowski.
W puli pierwszego konkursu są 3 miliony złotych, a skorzystać z nich będą mogły organizacje pozarządowe.

Jak przekonuje Andrzej Buła, to szansa na rozwój dla mieszkańców. Marszałek województwa opolskiego mówi, że dzięki pieniądzom z europejskiego budżetu każdy ma szansę na podniesienie swoich umiejętności i kompetencji.

- Jest wiele obszarów, w których można się realizować - zaznacza Andrzej Buła. - Na przykład bardzo dużo młodych ludzi uprawia pływanie. Mają takie umiejętności, że dofinansowanie na szkolenie może pozwolić im zostać ratownikiem wodnym. Młodzi strażacy ochotnicy mają tutaj pieniądze na to, żeby zostać dyplomowanymi ratownikami medycznymi. Są ludzie, którzy na pewno chętnie z tego skorzystają. Chcemy, aby trenerzy wszystkich dyscyplin sportowych, przewodnicy PTTK, animatorzy rekreacji mieli również komponent ratownictwa medycznego.

Konkurs ruszy 30 czerwca. W związku z tym, że czasu na poznanie zasad i kryteriów jest niewiele, to od dzisiaj (16.06) rusza akcja informacyjna.

- Jest wiele obszarów, które muszą zostać spełnione, aby w konkursie wystartować - informuje Barbara Kamińska, dyrektor Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego urzędu marszałkowskiego. - Organizacja musi posiadać w statucie takie zapisy, które pozwolą na działalność szkoleniową. Musi dokonać diagnozy wśród mieszkańców. My oczywiście przygotowujemy organizację do tego na czym ma polegać diagnoza. Później organizacja na podstawie tej diagnozy musi stworzyć ofertę szkoleniową i ją skalkulować.

W ramach akcji informacyjnej zostało przygotowanych siedem filmów instruktażowych, które będą emitowane przez kolejne dziewięć dni.

- To ważne, żeby być odpowiednio przygotowanym - przekonuje Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego. - Jeżeli organizacja, nawet z dobrym pomysłem i chętnymi osobami do zdobycia uprawnień, nie spełni warunków zgodnych z regulaminem, nie będzie miała wpisanego tego w swój statut, nie będzie organizacją z terenu naszego województwa, to nawet najlepszy pomysł nie zostanie zrealizowany.

Wnioski będą przyjmowane do 26 lipca. Później zostaną one poddane ocenie merytorycznej. Organizacje, przy ewentualnych nieprawidłowościach będą miał także czas na korekty.

Później odbędzie się głosowanie dla wszystkich pełnoletnich mieszkańców Opolszczyzny.

W całym Europejskim Budżecie Obywatelskim do wykorzystania będzie około 8,5 milionów złotych, które zostaną rozdysponowane w kolejnych konkursach. Pieniądze pochodzą z Unii Europejskiej

Szczegóły zainteresowane organizacje będą mogły znaleźć na stronie internetowej ebo.opolskie.pl, czy też na profilu facebookowym - ebo.opolskie. Uruchomiona została także specjalna infolinia pod numerem 77 44 67 843.
Andrzej Buła
Barbara Kamińska
Zbigniew Kubalańca

Wiadomości z regionu

2021-07-24, godz. 09:03 Trwa remont Miejskiego Stadionu Lekkoatletycznego w Opolu - Koszt remontu Miejskiego Stadionu Lekkoatletycznego w Opolu to milion 800 tysięcy złotych, to pieniądze pochodzące od miasta. 200 tysięcy złotych dołożył… » więcej 2021-07-24, godz. 08:00 Kilka kędzierzyńsko-kozielskich gmin nie czekało na starostwo i zorganizowało transport publiczny. Kosztowało to je… Pięć gmin wiejskich powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego zorganizowało własny transport publiczny. Gdyby tego nie zrobiono, to od początku wakacji mieszkańcy… » więcej 2021-07-24, godz. 07:15 Ochotnicze Ratownictwo Wodne przez cały sezon letni czuwa nad bezpieczeństwem mieszkańców nad Odrą. Do tej pory było… - Na razie jest bezpiecznie - tak pierwszy miesiąc patroli na Odrze podsumowuje Ochotnicza Straż Pożarna Oddział Ratownictwa Wodnego w Opolu. Strażacy codziennie… » więcej 2021-07-23, godz. 21:34 Motocykliści z Polski i Czech zjechali do Prudnika. Rozpoczyna się zlot „Motocyklem na Rock Festiwal Pogranicza” Uczestnicy tej imprezy mogą wylosować motocykl Harley-Davidson. Koncerty, parady motocykli oraz różne atrakcje dla dzieci i dorosłych to wydarzenia zlotu… » więcej 2021-07-23, godz. 21:30 Wolontariusze po rocznej przerwie wrócili do Kamienia Śląskiego policzyć susły na łące przy lotnisku Choć suseł moręgowany został w Polsce uznany za gatunek wymarły, dzięki staraniom m.in. stowarzyszenia przyrodniczego Salamandra, kilkanaście lat temu udało… » więcej 2021-07-23, godz. 21:00 Raport dnia: Opolszczyzna bez nowych zakażeń koronawirusem i zgonów spowodowanych COVID-19 [INFOGRAFIKA] Minionej doby na Opolszczyźnie nie potwierdzono nowych zakażeń koronawirusem. Według danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego w regionie nie odnotowano także… » więcej 2021-07-23, godz. 19:15 W Opolu było więcej kandydatów niż miejsc w liceach i technikach. Zakończyła się pierwsza tura rekrutacji do szkół… Zakończyła się pierwsza tura rekrutacji do szkół średnich. W stolicy regionu w liceach i technikach było więcej chętnych niż miejsc. » więcej 2021-07-23, godz. 17:54 Zderzenie osobówki z TIR-em we Wrzoskach. Utrudnienia na obwodnicy Opola [ZDJĘCIA] Samochód osobowy zderzył się dziś (23.07) późnym popołudniem z ciężarówką na obwodnicy północnej Opola we Wrzoskach. Są utrudnienia w ruchu na DK46… » więcej 2021-07-23, godz. 17:20 Śmiertelny wypadek na przejeździe kolejowym w Warmątowicach. Są utrudnienia w kursowaniu pociągów [AKTUALIZACJA] Jedna osoba nie żyje po tym, jak dziś (23.07) kilkanaście minut przed godziną 17.00 pociąg uderzył w samochód osobowy w Warmątowicach. Doszło do tego… » więcej 2021-07-23, godz. 17:15 Czołgi, wozy bojowe i wojskowe ciężarówki zjechały do Winowa. Na poligonie ruszył X Zlot Grup Rekonstrukcyjnych … Czołgi, wozy bojowe, ciężarówki i wojskowe samochody zaparkowały na poligonie w Winowie. Tam rozpoczął się X Zlot Grup Rekonstrukcyjnych. To pierwsze takie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »