Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-10-21, 13:15 Autor: Daniel Klimczak

Nyski WOPR przeszkoli 100 strażaków-ochotników w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Będzie to możliwe dzięki pieniądzom z EBO

We współpracy ze Stowarzyszeniem Pozytywni, nyski WOPR przeszkoli 100 strażaków OSP [fot. Daniel Klimczak]
We współpracy ze Stowarzyszeniem Pozytywni, nyski WOPR przeszkoli 100 strażaków OSP [fot. Daniel Klimczak]
Setka strażaków-ochotników z powiatów nyskiego, brzeskiego i prudnickiego odbędzie specjalistyczne szkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia odbędą się dzięki pieniądzom pozyskanym w ramach Europejskiego Budżetu Obywatelskiego.
Wniosek Stowarzyszenia "Pozytywni" zajął 5. miejsce w głosowaniu mieszkańców regionu, stając się jednym z 10 zadań przeznaczonych do realizacji. Prezes organizacji Piotr Tarapata wskazuje, że umowa na dofinansowanie zostanie podpisana za tydzień. Chwilę później będzie można przystąpić do kompletowania listy uczestników.

- Będzie to proces we współpracy z komendantami gminnymi OSP. Oni najlepiej wiedzą, jakie są potrzeby w ich jednostkach. Gros strażaków-ochotników takiego przeszkolenia po prostu nie ma, a barierą najczęściej były finanse - zauważa.

Wytypowani członkowie OSP będą zdobywać umiejętności pod okiem instruktorów nyskiego WOPR-u. Jego prezes Jarosław Białochławek zapowiada, że przełoży się to na większe bezpieczeństwo mieszkańców regionu.

- Kurs obejmuje ponad 60 godzin szkoleniowych. Będziemy mieli stu ratowników więcej w terenie przeszkolonych z kwalifikowanej pierwszej pomocy. Może z tych stu, część będzie chciała także zostać ratownikami wodnymi, co też będzie dla nas wartością dodaną, no bo chodzi o to, żeby było bezpiecznie - dodaje.

Członek Stowarzyszenia "Pozytywni" Daniel Palimąka przekonuje, że współpraca między WOPR-em a reprezentowaną przez niego organizacją dowodzi, że wspólne działanie może dawać wiele korzyści.

- Do tego stopnia ta współpraca jest potrzebna, że we własnym zakresie można pieniądze na konkretny i szczytny cel, zrealizować go swoimi własnymi zasobami, po trzecie, dobrze rozliczyć z pożytkiem dla bezpieczeństwa mieszkańców - powiedział.

Szkolenia będą prowadzone do października przyszłego roku w kilkunastoosobowych grupach, a koszt programu wyniesie 192 tysiące złotych. Zakłada on także zakup defibrylatora, który po zakończeniu zajęć trafi w jedno z ogólnodostępnych miejsc w Nysie.
Piotr Tarapata
Jarosław Białochławek
Daniel Palimąka

Wiadomości z regionu

2022-01-17, godz. 19:15 Pracownicy ZUS i urzędów skarbowych pomogą zrozumieć zasady Polskiego Ładu. "Przygotowaliśmy specjalny kalkulato… Pracownicy Izby Administracji Skarbowej i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pomogą w rozwianiu wątpliwości związanych ze zmianami w nowym systemie podatkowym… » więcej 2022-01-17, godz. 19:00 Ponad 700 tys. złotych dla szkół w Namysłowie. Pomógł projekt "Laboratoria Przyszłości" Ponad 700 tys. złotych pozyskała gmina Namysłów na wsparcie lokalnych placówek oświatowych. Pieniądze pochodzą z rządowego programu 'Laboratoria Przyszłości'… » więcej 2022-01-17, godz. 17:45 Więcej zgonów niż urodzeń w gminie Byczyna. 2021 rok na minusie demograficznym Mniej urodzeń, więcej zgonów i więcej zawartych małżeństw. Tak wyglądał demograficznie ubiegły rok w porównaniu z 2020 w gminie Byczyna. » więcej 2022-01-17, godz. 17:30 Obwodnica miasta przez... środek cmentarza. W Namysłowie z niepokojem patrzą na projekt nowej drogi Planowana przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu budowa obwodnicy Namysłowa ucieszyła, a jednocześnie zaniepokoiła mieszkańców i włodarzy gminy. Powód?… » więcej 2022-01-17, godz. 16:30 Mieli wtargnąć do mieszkania i pobić lokatora. Dwóch mężczyzn trafiło do aresztu, trzeci jest poszukiwany przez… Dwóch mężczyzn trafiło do policyjnego aresztu, a trzeci jest poszukiwany po tym, jak wtargnęli do mieszkania w Opolu i mieli pobić 44-letniego lokatora… » więcej 2022-01-17, godz. 16:30 Instytut nauki i promocji języka polskiego na świecie to nowa inicjatywa posła Kowalskiego. Na wzór Instytutu Goet… Koncepcję utworzenia instytutu nauki i promocji języka polskiego na świecie przedstawił dziś (17.01) w Opolu poseł Janusz Kowalski. Polityk Solidarnej Polski… » więcej 2022-01-17, godz. 15:40 Wypadek na "krajówce" między Kłodzkiem a Nysą. Jeden z kierowców był "pod wpływem" Na drodze krajowej nr 46 w Kamienicy Nyskiej zderzyły się dwa samochody: osobowe bmw oraz laweta przewożąca busa. Jedna osoba została poszkodowana. Natomiast… » więcej 2022-01-17, godz. 15:30 Część autobusów MZK Opole jeździ od dziś nową trasą. Ruszyło centrum przesiadkowe Opole Wschodnie Centrum przesiadkowe Opole Wschodnie działa od wczesnych godzin porannych. Są duże zmiany w kursowaniu autobusów miejskich dla tej części miasta. » więcej 2022-01-17, godz. 15:25 Opole: COVID-19 u 17 uczniów i 3 nauczycieli. Ponad 600 uczniów na kwarantannie Opolski ratusz informuje o potwierdzeniu kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem w szkołach i w przedszkolach. COVID-19 stwierdzono u 17 uczniów oraz… » więcej 2022-01-17, godz. 14:15 Powalone drzewa na drogach i zerwane dachy. Opolscy strażacy ponad 60 razy wyjeżdżali do skutków silnego wiatru [A… Z powodu silnego wiatru opolscy strażacy interweniowali 66 razy w naszym regionie. To stan na godzinę 13:20. Najwięcej zdarzeń odnotowano w powiecie opolskim… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »