Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-03-09, 09:45 Autor: Katarzyna Plewnia

O unijne pieniądze z programu Polska Wschodnia chce walczyć Opolszczyzna

Tomasz Kostuś [fot. Justyna Krzyżanowska]
Tomasz Kostuś [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Pomysł, aby Opolszczyzna zawalczyła o pieniądze unijne z programu Polska Wschodnia, to inicjatywa posła Witolda Zembaczyńskiego, pod którą podpisałem się ja, poseł Ryszard Wilczyński czy posłanka Marcelina Zawisza z Lewicy. To wsparcie dla województw, które są zapóźnione, gdzie trzeba wyrównywać szanse - powiedział w Porannej Loży Radiowej poseł Koalicji Obywatelskiej Tomasz Kostuś.
- Tam głównym wskaźnikiem jest kryterium geograficzne, czyli odnosi się ono do województw ściany wschodniej, a więc do województw lubelskiego, podlaskiego podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Dzisiaj jeszcze rząd chce tam dopisać województwo mazowieckie tak, by beneficjenci tego programu, a więc uczelnie wyższe, jednostki samorządu terytorialnego, jednostki naukowe, przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe, wreszcie GDDKiA mogły z tych środków korzystać - mówił gość Radia Opole.

Dopisanie do tego programu województwa mazowieckiego poseł Kostuś uznał za decyzję polityczną i wypaczenie idei programu. Jak dodał, województwo opolskie ma swoje problemy, jak choćby depopulacja, z Regionalnego Programu Operacyjnego na kolejną 7-latkę zabrano nam około 200 mln złotych, więc naszemu regionowi taka pomoc, jak fundusze z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia się należą. Aby dzielić te pieniądze, trzeba jednak wcześniej przyjąć Fundusz Odbudowy, czemu nie sprzyjają tarcia w obozie władzy - zwłaszcza postawa Solidarnej Polski, która go poprzeć nie chce.

- Są to pieniądze potrzebne jak tlen do tego, by Unia Europejska, by Polska mogły się po pandemii odbudować. Wojenki w Zjednoczonej Prawicy, ta postawa Solidarnej Polski przyjęcie tego programu blokuje, skutecznie blokuje - powiedział poseł Kostuś.

- Dziś najważniejszym problemem w skali kraju jest więc ratyfikowanie i przyjęcie Funduszu Odbudowy. Póki Polska tego nie zrobi, trudno mówić, że skorzystamy z największych środków pomocowych, w tym z programu Polska Wschodnia - dodał poseł Tomasz Kostuś.
Tomasz Kostuś, poseł Koalicji Obywatelskiej, cz. 1
Tomasz Kostuś, poseł Koalicji Obywatelskiej, cz. 2

Wiadomości z regionu

2021-04-19, godz. 17:58 Gwałciciel psa spędzi w więzieniu mniej czasu. Skuteczna apelacja, ale oskarżyciel posiłkowy i tak jest zadowolony… Sąd Okręgowy w Opolu skrócił o dwa lata wyrok bezwzględnego więzienia dla Jarosława G. za wielokrotne gwałcenie swojego psa i znęcanie się nad nim. » więcej 2021-04-19, godz. 17:49 Na DK 46 we Frydrychowie wprowadzono ruch wahadłowy. Przyczyną wypadek, w którym są osoby ranne 3 osoby zostały ranne, w tym jedna ciężko. To skutek wypadku, do jakiego doszło na DK 46 Nysa - Paczków. Przed godziną siedemnastą na odcinku między Frydrychowem… » więcej 2021-04-19, godz. 17:45 Sytuacja w opolskich szpitalach jest pod kontrolą. "Cały czas utrzymujemy bezpieczny zapas łóżek dla pacjentów z… Na Opolszczyźnie potwierdzono dziś (19.04) 194 nowe zakażenia koronawirusem i śmierć jednej osoby. Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski zapewnia, że zajętość… » więcej 2021-04-19, godz. 17:15 "Może wywołać niepotrzebne kontrowersje". Radni, którzy głosowali przeciwko tablicy na pomniku w Głogówku wydali… Nie milkną komentarze po decyzji radnych Głogówka, między innymi z Mniejszości Niemieckiej, którzy nie zgodzili się na umieszczenie tablicy pamiątkowej… » więcej 2021-04-19, godz. 16:41 Zderzenie audi i autobusu szkolnego w Lewinie Brzeskim. Jedno dziecko trafiło na dalszą diagnostykę Do zderzenia autobusu z samochodem osobowym doszło w Lewinie Brzeskim. Jak poinformował dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Brzegu, nikt nie odniósł poważniejszych… » więcej 2021-04-19, godz. 16:08 Opole upamiętnia 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski złożył kwiaty przy głazie upamiętniającym miejsce, w którym stała spalona podczas Nocy Kryształowej synagoga. » więcej 2021-04-19, godz. 14:44 Obchody 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego także w NBP w Opolu. Bank przygotował dwie monety i wystawę Narodowy Bank Polski włącza się w obchody 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Z tej okazji przygotowano dwie monety - złotą i srebrną. Trafią… » więcej 2021-04-19, godz. 14:36 Ruszył pilotażowy punkt szczepień powszechnych w obiekcie lodowiska Toropol. "To egzamin dla nas wszystkich z odpowiedzialności… Ruszył pilotażowy punkt szczepień powszechnych w Opolu, w hali lodowiska Toropol. Pierwsi chętni do zaszczepienia się przeciw COVID-19 pojawili się przed… » więcej 2021-04-19, godz. 14:30 Dzieci wróciły do żłobków i przedszkoli. Frekwencja na poziomie 80% Żłobki i przedszkola są ponownie czynne w pełnym zakresie. W czasie lockdownu z opieki mogli korzystać tylko ci rodzice, którzy pracowali m.in. w służbach… » więcej 2021-04-19, godz. 14:21 "Jak Polacy chcą świętować, to im się to świętowanie psuje". Senator Jerzy Czerwiński o sprawie tablicy w Gło… Senator PiS Jerzy Czerwiński odniósł się w Południowej Loży Radiowej m.in. do sprawy tablicy w Głogówku z napisem 'W hołdzie polskim patriotom'. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »