Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-12-08, 14:55 Autor: Mariusz Chałupnik

Zarząd województwa opolskiego apeluje do rządu o rezygnację z wetowania budżetu Unii Europejskiej

Konferencja członków zarządu województwa opolskiego [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja członków zarządu województwa opolskiego [fot. Mariusz Chałupnik]
- Nieprzyjecie przez nasz rząd nowego unijnego budżetu zepchnie nasz kraj na europejskie peryferie - mówią członkowie zarządu województwa opolskiego. Dziś (08.12) na konferencji prasowej skomentowali zapowiadane przez Polskę i Węgry weto budżetu UE, który miałby być powiązany z wymogiem praworządności.
Członkowie zarządu województwa przekonywali, że zaszkodzi to Polsce. Wyliczali, co zyskała Opolszczyzna dzięki poprzednim perspektywom finansowym Wspólnoty. Łącznie od 2004 roku w naszym regionie zrealizowano ponad 12 tysięcy projektów, które otrzymały unijne dofinansowanie na poziomie 14 miliardów 212 milionów złotych.

- Na same drogi otrzymaliśmy wsparcie przekraczające miliard 200 milionów złotych - mówi wicemarszałek Szymon Ogłaza. - Na drogach wojewódzkich Opolszczyzny dzięki tym pieniądzom mamy 230 kilometrów nowo wybudowanych dróg. Pieniądze europejskie, które trafiły na opolskie drogi, to nie tylko Regionalny Program Operacyjny. To trzeba powiększyć o obwodnice Nysy, Myśliny, o szereg inwestycji w mieście Opolu.

Inny z członków zarządu województwa opolskiego Antoni Konopka dodał, że rządowe weto w bardzo dużym stopniu uderzy w kondycję polskiego rolnictwa.

- Na Opolszczyźnie obszary wiejskie są dominujące. To prawie 95 proc. całego województwa. Rocznie otrzymują one z Unii około 400 milionów złotych - podkreśla wicemarszałek Konopka. - Wiemy, jakie są i co oznaczają problemy komunikacyjne, transportowe, edukacyjne, zdrowie, cyfryzacja. To jest kwestia życia społeczno-kulturalnego i całej infrastruktury. Wszystko to, a na pewno większość jest finansowana i budowana ze środków pomocowych.

Marszałek województwa Andrzej Buła dodaje, że nie wyobraża sobie realizacji, bez unijnego wsparcia, zakładanego przez rząd Krajowego Planu Odbudowy, który ma pomóc gospodarce po pandemii koronawirusa.

- Nasi samorządowcy złożyli u nas 648 pomysłów na zagospodarowanie pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy - zaznacza Andrzej Buła. - My to zebraliśmy w 14 wiązek projektowych - społecznych, infrastrukturalnych, czy też edukacyjnych. Cały czas nasz rząd pod przewodnictwem pana premiera Mateusza Morawieckiego pracował nad Krajowym Planem Odbudowy. Pytam, panie i panów posłów z Ziemi Opolskiej ze Zjednoczonej Prawicy, za co my to wszystko zrobimy? Jak my dogonimy Europę? Kto nam zagwarantuje te pieniądze w Krajowym Planie Odbudowy?

Szacunkowa wartość 14 projektów przygotowanych przez zarząd województwa opolskiego do Krajowego Planu Odbudowy wynosi blisko 4 miliardy euro.

Przypomnijmy, Polska wraz z Węgrami poinformowała, że nie może poprzeć pakietu budżetowego, czyli wydatków Unii na lata 2021-2027 i funduszu odbudowy po pandemii, z powodu dołączonego mechanizmu warunkowości. Chodzi o powiązanie wypłaty unijnych funduszy od kwestii praworządnościowych. Warszawa i Budapeszt argumentują, że może on być wykorzystywany do decyzji motywowanych politycznie.

W czwartek i piątek unijni przywódcy powrócą do negocjacji ram finansowych Unii podczas szczytu Rady Europejskiej w Brukseli. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że stanowisko polskiego rządu w kwestii praworządności i budżetu Unii Europejskiej jest niezmienne i że Polska będzie przekonywała inne kraje, że tych dwóch spraw nie należy mieszać.

Polski rząd argumentuje, że mechanizm "fundusze za praworządność" jest niezgodny z unijnymi traktatami i może być stosowany arbitralnie, na podstawie kryteriów politycznych. Bruksela i prezydencja niemiecka wzywają natomiast Polskę i Węgry do przyjęcia unijnego pakietu budżetowego, w tym funduszu odbudowy po pandemii wraz z rozporządzeniem uzależniającym wypłaty środków od przestrzegania praworządności.
Szymon Ogłaza
Antoni Konopka
Andrzej Buła

Wiadomości z regionu

2024-07-03, godz. 07:23 Tour de Konstytucja zawita do Pokrzywnej. Tematem debaty równość płci Tour de Konstytucja zawita dziś (3.07) na Słoneczną Polanę w Pokrzywnej w gminie Głuchołazy. Temat debaty brzmi: 'Równość płci — reformować obecne… » więcej 2024-07-03, godz. 06:37 Podcięła im gardła. Sąd Okręgowy rozpoznawać będzie sprawę dzieciobójczyni z Czarnowąsów Za zabicie dwójki swoich dzieci stanie dziś (3.07) przed Sądem Okręgowym 34-letnia Krystyna Sz. To sądowy finał zbrodni, do której doszło w sierpniu ubiegłego… » więcej 2024-07-02, godz. 20:15 Na biura i miejsca spotkań. Fundacje i stowarzyszenia z Opola odebrały klucze do nowych lokali [ZDJĘCIA] Dziesięć fundacji i stowarzyszeń z Opola zyskało nową przestrzeń do prowadzenia swojej działalności. Miasto odświeżyło pokoje na ostatnim piętrze kamienicy… » więcej 2024-07-02, godz. 20:00 Opaski bezpieczeństwa i opieka sąsiedzka - to kolejne formy wsparcia seniorów z regionu Opaski bezpieczeństwa mają zapewnić seniorom opiekę na odległość. W ramach Korpusu Wsparcia Seniorów 31 gmin z województwa opolskiego otrzyma pieniądze… » więcej 2024-07-02, godz. 19:00 "Będzie dużo ciekawych wydarzeń jesienią". Prudnik ma unijne dofinansowanie na współpracę z Czechami Imprezy sportowe, rekreacyjne i działania promocyjne zrealizuje Prudnik z czeskimi partnerami z Jesenika i Krnova. Cztery projekty takiej współpracy uzyskały… » więcej 2024-07-02, godz. 19:00 Byczyna: można starać się o miejsce dla dziecka w nowym żłobku Ruszyła rekrutacja do nowego żłobka w Byczynie. Na ten cel samorząd zaadaptował parter budynku szkoły podstawowej przy ulicy Poznańskiej. » więcej 2024-07-02, godz. 18:45 Jacht dryfował na Jeziorze Nyskim. Akcja WOPR i policji wodnej 'Na wysokości Siestrzechowic jacht obija się o koronę wałów' - taką informację przekazał dzisiaj świadek na numer alarmowy WOPR Nysa. » więcej 2024-07-02, godz. 18:00 Myszołów uprzykrzał życie spacerowiczom w pobliżu S11. Nadleśnictwo Olesno uspokaja Informacje o pozorowanych atakach drapieżnego ptaka trafiły do Nadleśnictwa Olesno. Co najmniej dwie takie sytuacje miały miejsce na leśnym odcinku drogi… » więcej 2024-07-02, godz. 18:00 Będą powtórzone wybory... na sołtysa Moszczanki W Moszczance powtórzone będą wybory sołtysa. Doszło tam do niecodziennej sytuacji. W tajnym głosowaniu podczas zebrania wiejskiego dwukrotnie padł remis… » więcej 2024-07-02, godz. 17:30 W Praszce i Wilkowie będą wybory uzupełniające Po tym jak część radnych objęła funkcję wójta lub burmistrza, w pięciu samorządach zwolniły się mandaty. W regionie trwają więc wybory uzupełnia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »