Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-12-08, 14:55 Autor: Mariusz Chałupnik

Zarząd województwa opolskiego apeluje do rządu o rezygnację z wetowania budżetu Unii Europejskiej

Konferencja członków zarządu województwa opolskiego [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja członków zarządu województwa opolskiego [fot. Mariusz Chałupnik]
- Nieprzyjecie przez nasz rząd nowego unijnego budżetu zepchnie nasz kraj na europejskie peryferie - mówią członkowie zarządu województwa opolskiego. Dziś (08.12) na konferencji prasowej skomentowali zapowiadane przez Polskę i Węgry weto budżetu UE, który miałby być powiązany z wymogiem praworządności.
Członkowie zarządu województwa przekonywali, że zaszkodzi to Polsce. Wyliczali, co zyskała Opolszczyzna dzięki poprzednim perspektywom finansowym Wspólnoty. Łącznie od 2004 roku w naszym regionie zrealizowano ponad 12 tysięcy projektów, które otrzymały unijne dofinansowanie na poziomie 14 miliardów 212 milionów złotych.

- Na same drogi otrzymaliśmy wsparcie przekraczające miliard 200 milionów złotych - mówi wicemarszałek Szymon Ogłaza. - Na drogach wojewódzkich Opolszczyzny dzięki tym pieniądzom mamy 230 kilometrów nowo wybudowanych dróg. Pieniądze europejskie, które trafiły na opolskie drogi, to nie tylko Regionalny Program Operacyjny. To trzeba powiększyć o obwodnice Nysy, Myśliny, o szereg inwestycji w mieście Opolu.

Inny z członków zarządu województwa opolskiego Antoni Konopka dodał, że rządowe weto w bardzo dużym stopniu uderzy w kondycję polskiego rolnictwa.

- Na Opolszczyźnie obszary wiejskie są dominujące. To prawie 95 proc. całego województwa. Rocznie otrzymują one z Unii około 400 milionów złotych - podkreśla wicemarszałek Konopka. - Wiemy, jakie są i co oznaczają problemy komunikacyjne, transportowe, edukacyjne, zdrowie, cyfryzacja. To jest kwestia życia społeczno-kulturalnego i całej infrastruktury. Wszystko to, a na pewno większość jest finansowana i budowana ze środków pomocowych.

Marszałek województwa Andrzej Buła dodaje, że nie wyobraża sobie realizacji, bez unijnego wsparcia, zakładanego przez rząd Krajowego Planu Odbudowy, który ma pomóc gospodarce po pandemii koronawirusa.

- Nasi samorządowcy złożyli u nas 648 pomysłów na zagospodarowanie pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy - zaznacza Andrzej Buła. - My to zebraliśmy w 14 wiązek projektowych - społecznych, infrastrukturalnych, czy też edukacyjnych. Cały czas nasz rząd pod przewodnictwem pana premiera Mateusza Morawieckiego pracował nad Krajowym Planem Odbudowy. Pytam, panie i panów posłów z Ziemi Opolskiej ze Zjednoczonej Prawicy, za co my to wszystko zrobimy? Jak my dogonimy Europę? Kto nam zagwarantuje te pieniądze w Krajowym Planie Odbudowy?

Szacunkowa wartość 14 projektów przygotowanych przez zarząd województwa opolskiego do Krajowego Planu Odbudowy wynosi blisko 4 miliardy euro.

Przypomnijmy, Polska wraz z Węgrami poinformowała, że nie może poprzeć pakietu budżetowego, czyli wydatków Unii na lata 2021-2027 i funduszu odbudowy po pandemii, z powodu dołączonego mechanizmu warunkowości. Chodzi o powiązanie wypłaty unijnych funduszy od kwestii praworządnościowych. Warszawa i Budapeszt argumentują, że może on być wykorzystywany do decyzji motywowanych politycznie.

W czwartek i piątek unijni przywódcy powrócą do negocjacji ram finansowych Unii podczas szczytu Rady Europejskiej w Brukseli. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że stanowisko polskiego rządu w kwestii praworządności i budżetu Unii Europejskiej jest niezmienne i że Polska będzie przekonywała inne kraje, że tych dwóch spraw nie należy mieszać.

Polski rząd argumentuje, że mechanizm "fundusze za praworządność" jest niezgodny z unijnymi traktatami i może być stosowany arbitralnie, na podstawie kryteriów politycznych. Bruksela i prezydencja niemiecka wzywają natomiast Polskę i Węgry do przyjęcia unijnego pakietu budżetowego, w tym funduszu odbudowy po pandemii wraz z rozporządzeniem uzależniającym wypłaty środków od przestrzegania praworządności.
Szymon Ogłaza
Antoni Konopka
Andrzej Buła

Wiadomości z regionu

2021-05-18, godz. 21:00 Raport dnia: ponad 1700 nowych zakażeń w kraju i 41 na Opolszczyźnie. Są wolne miejsca na szczepienia, trwa odmrażanie… 41 zakażeń koronawirusem i śmierć 6 mieszkańców potwierdzono dziś (18.05) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-05-18, godz. 19:45 Kamera monitoringu znów nagrała wandala. Takich przypadków jest więcej, wszystkie są zgłaszane policji Kolejny raz kamery gminnego monitoringu w Zdzieszowicach uchwyciły wandala, który dewastował siedziska miejskiego amfiteatru leśnego. Sprawa jest już zgłoszona… » więcej 2021-05-18, godz. 19:00 "Mamy szczepionki i wolne miejsca". Chętni na szczepienie przeciw COVID-19 mogą uzyskać termin w ciągu jednego dnia 411 tysięcy - tyle szczepień wykonano do tej pory na Opolszczyźnie. Od czerwca punkt szczepień powszechnych na opolskim lodowisku Toropol przestanie funkcjonować… » więcej 2021-05-18, godz. 18:15 Trzy seniorki straciły blisko 300 tysięcy złotych. Oszuści działający "na wypadek" i "na policjanta" znów aktyw… Oszuści działający metodą 'na policjanta' ponownie uaktywnili się w regionie. Tylko wczoraj (17.05) trzy seniorki straciły blisko 300 tysięcy złotych. » więcej 2021-05-18, godz. 17:30 Stołówka w jednej z głogóweckich podstawówek w końcu doczeka się remontu Przebudowa i rozbudowa czekają stołówkę i jadalnię szkoły podstawowej nr 2 w Głogówku. Trzeci wniosek złożony przez placówkę o dofinansowanie okazał… » więcej 2021-05-18, godz. 17:00 Odmrożenie szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. Za tydzień placówka zacznie przyjmować pacjentów bez koronawirusa Dzisiaj (18.05) wojewoda opolski podjął decyzję o częściowym odmrożeniu i przywróceniu do działania dla pacjentów niecovidowych szpitala powiatowego w… » więcej 2021-05-18, godz. 16:15 "Każdy zapłaci mniejsze podatki, powstaną nowe mieszkania". Marcin Ociepa o programie Polski Ład Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych, bon mieszkaniowy i społeczna inicjatywa mieszkaniowa - to główne filary wprowadzone przez Porozumienie… » więcej 2021-05-18, godz. 15:44 Drużyna UNI Opole ma nowego członka zespołu. Została nim wilczyca grzywiasta, którą siatkarki "adoptowały" Wilczyca grzywiasta z opolskiego zoo ma nowego sponsora. A dokładniej nie jednego, a kilkanaście osób. Została bowiem adoptowana przez siatkarki UNI Opole… » więcej 2021-05-18, godz. 15:30 Krapkowiccy policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o liczne włamania i kradzieże Funkcjonariusze odzyskali skradzione przedmioty o wartości ponad 100 tysięcy złotych. » więcej 2021-05-18, godz. 14:23 Krapkowicka szkoła na nową pracownię gastronomiczną. Uczniowie zdobędą tam szlify przed podjęciem pracy W Zespole Szkół Specjalnych w Krapkowicach, w nieużywanej piwnicy powstała nowoczesna, świetnie wyposażona kuchnia. To miejsce, w którym uczniowie uczą… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »