Radio Opole » Gospodarka
2021-03-19, 12:00 Autor: Tomasz Cichoń

PLR: Ryszard Galla i Witold Zembaczyński o pieniądzach dla Opolszczyzny

Pieniądze [fot. Pixabaya]
Pieniądze [fot. Pixabaya]
Ryszard Galla [fot. Justyna Krzyżanowska]
Ryszard Galla [fot. Justyna Krzyżanowska]
Witold Zembaczyński [fot. Justyna Krzyżanowska]
Witold Zembaczyński [fot. Justyna Krzyżanowska]
Rewitalizacja linii kolejowej z Raciborza do Racławic Śląskich - z takim pomysłem wystąpili do rządu posłowie i senatorowie z Opolskiego Zespołu Parlamentarnego. Projekt odtworzenia linii może kosztować nawet pół miliarda złotych, jest jednak problem ze zdobyciem wkładu własnego.
- Gdyby udało się tę linię zrewitalizować, to nastąpiłaby także odbudowa łączności na odcinku Racławice Śląskie - Głubczyce - Racibórz. Co ważne, że posłowie bez względu na to po której stronie są, czy to opozycji, czy koalicji, w sprawach ważnych, istotnych dla regionu opolskiego wspólnie występują. Szczególnie ci posłowie, którzy mają większy wpływ na decyzje rządu, są jakby po naszej stronie. To oni są tymi liderami, którzy mogą spowodować, że te środki (szczególnie na wkład własny) by się pojawiły - powiedział w Porannej Loży Radiowej poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla.

Wysokość wkładu własnego szacuje się na 50 do 75 milionów złotych. Trasa została zamknięta w 2000 roku z powodu braku rentowności.

Drugi z apeli wystosowanych do rządu przez Opolski Zespół Parlamentarny dotyczył zwiększenia puli pieniędzy o 250 milionów euro w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027.

- Mam nadzieję, że nasze lobbowanie będzie skuteczne. Tutaj oczywiście pełne wsparcie dla pana marszałka ( przyp. Andrzeja Buły) i również tych członków, nawet prawicy, którzy będą lobbować za naszym apelem, za wdrożeniem go w życie. Ja uważam, że te pieniądze, tak jak zacytowalibyśmy tutaj już klasyka panią Beatę Szydło "nam, mieszkańcom Opolszczyzny, się po prostu należą" - powiedział drugi gość Radia Opole - poseł Nowoczesnej i Koalicji Obywatelskiej Witold Zembaczyński.

- To wynika z tego, że wiele miast na Opolszczyźnie traci szanse rozwoju przez brak tych pieniędzy - dodaje poseł Zembaczyński.
poseł MN Ryszard Galla
poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński

Gospodarka

2021-05-11, godz. 19:15 Grodków chce budować nowe mieszkania komunalne. Rozwiązanie może kosztować gminę mniej, niż remontowanie zniszczonych… Grodkowski magistrat planuje stworzenie około 20 nowych mieszkań komunalnych. Ma to pozwolić w częściowym skróceniu długiej kolejki oczekujących na przydział… » więcej 2021-05-11, godz. 15:45 Trwa III Krajowy Kongres Forów Skarbników. Główny temat to finanse samorządów Stan finansów samorządowych czy opłata retencyjna - to tylko część tematów, które zostaną poruszone podczas III Krajowego Kongresu Forów Skarbników… » więcej 2021-05-11, godz. 13:30 Wybudują drogę rolną, która włączy się w sieć ścieżek rowerowych Ponad dwukilometrowa droga połączy Reńską Wieś i Radziejów. Prace rozpoczną się lada dzień, ale powinny się zakończyć przed żniwami. Przebieg drogi… » więcej 2021-05-11, godz. 11:30 E-wizyty w ZUS sprawdziły się na Opolszczyźnie, a zainteresowanie usługą wciąż rośnie Dzięki wideorozmowie z ekspertem ZUS swoje sprawy można załatwić bez wychodzenia z domu. » więcej 2021-05-11, godz. 09:00 Symboliczna opłata dla właścicieli ogródków gastronomicznych w Głogówku Władze Głogówka praktycznie zwolnią w tym roku z opłat właścicieli ogródków gastronomicznych. Opłata wyniesie symboliczną złotówkę. Gastronomia to… » więcej 2021-05-10, godz. 19:00 O połowę spadła liczba kontroli PIP w regionie. "Inspektorzy pracy nie mogli być wektorami zakażeń" W pierwszym kwartale br. Państwowa Inspekcja Pracy w Opolu przeprowadziła o połowę mniej kontroli niż w analogicznym okresie 2020 r. Arkadiusz Kapuścik… » więcej 2021-05-10, godz. 08:00 Do 17 czerwca rolnicy mogą wnioskować o dopłaty bezpośrednie i pieniądze z PROW-u. Minister przedłużył termin Rolnicy mają więcej czasu na złożenie wniosków o dopłaty bezpośrednie i część płatności obszarowych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Grzegorz… » więcej 2021-05-09, godz. 16:04 DW 457 w Popielowie do remontu. Termin zależy od ukończenia prac na 454 W wakacje rozpocznie się remont DW 457 między Popielowem a Dobrzeniem Wielkim. Bartłomiej Horaczuk, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu uprzedza… » więcej 2021-05-09, godz. 08:39 Wybudują drogę łącząc osiedle mieszkaniowe z zakładami produkcyjnymi Na dokończenie budowy ulicy Meblarskiej w Krapkowicach trzeba było poczekać, ale w tym roku asfalt ma być położony już na całej długości. Opóźnienie… » więcej 2021-05-08, godz. 14:00 Modernizacja kotłowni to ostatni etap remontu szkoły w Reńskiej Wsi W poprzednich latach gmina ociepliła i wymieniła okna w budynku szkoły w Reńskiej Wsi, teraz przyszedł czas na ostatni akord tego remontu, czyli modernizację… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »