Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-02-22, 17:20 Autor: Mariusz Chałupnik

Miliard więcej dla mieszkańców Opolszczyzny? Politycy Nowoczesnej mają uwagi do klucza podziału unijnych pieniędzy

Konferencja polityków Nowoczesnej [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja polityków Nowoczesnej [fot. Mariusz Chałupnik]
"Miliard więcej dla mieszkańców Opolszczyzny". O taką kwotę przy nowym podziale pieniędzy unijnych wnioskują regionalni politycy Nowoczesnej. Uważają oni, że jeżeli utrzymana zostanie planowana alokacja funduszy, to województwu opolskiemu, w kilkuletniej perspektywie, grozi nawet likwidacja.
Przedstawiciele Nowoczesnej zapowiadają, że złożą w tej sprawie interpelację do premiera Mateusza Morawieckiego.

- Mamy do czynienia z oszukańczym procesem podziału pieniędzy europejskich pomiędzy regiony - uważa Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej. - Na Opolszczyźnie mamy demograficzny i ekonomiczny pożar, którego deputowani PiS-u w żaden sposób nie gaszą. Jesteśmy regionem, z którego do 2030 roku ubędzie około kolejne 15 proc. Do tego PKB per capita na Opolszczyźnie wyjątkowo niskie powoduje, że wszelkie programy operacyjne, czy też pieniądze z Funduszu Spójności, które mają tu trafiać są nie wystarczające.

Jak dodaje radny wojewódzki Szymon Godyla Opolszczyzna ma jeden z najgorszych wskaźników PKB per capita w kraju. Według przedstawionych statystyk wskaźnik zamożności przypadający na jednego mieszkańca plasuje nasze województwo na szóstym miejscu od końca.

- Mimo tego Opolszczyzna ma otrzymać 20 proc. mniej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego niż w poprzedniej perspektywie - zaznacza Godyla. - Dodatkowo Opolszczyzna nie dostanie pieniędzy na uczciwą transformację, które dostaną tak mocne regiony jak Dolny Śląsk i Śląsk. Opolszczyzna mimo, że jest szósta od końca pod względem PKB per capita to nie dostanie pieniędzy z programu Polski wschodniej, a dostanie je województwo mazowieckie z wyłączeniem Warszawy, które jest zdecydowanie bogatszym regionem.

Stąd też jednym z pomysłów Nowoczesnej jest plan włączenia Opolszczyzny do Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Piotr Wach, wiceprzewodniczący sejmiku województwa opolskiego uważa, że ten program nie powinien być realizowany jedynie z klucza geograficznego.

- Wnioskujemy, żeby włączyć do niego także nasz region - mówi Wach. - To przy przeliczeniu kwot przypadających z tego funduszu wynoszącego 2,5 miliarda euro dałoby w wersji minimalistycznej miliard dodatkowych złotych z funduszy europejskich dla mieszkańców województwa opolskiego. W wersji z zachowaniem dotychczasowego podziału, to byłoby nawet miliard 600 milionów złotych dla mieszkańców Opolszczyzny.

Na Regionalny Program Operacyjny do województwa opolskiego w ramach unijnego budżetu na lata 2021-2027 ma według założeń trafić blisko 3 miliardy 700 milionów złotych. To obok województwa lubuskiego najmniej w kraju.

Opolszczyzna będzie mogła liczyć jeszcze na pieniądze z rezerw, które w ramach konkursu rozdysponuje rząd. W puli jest ponad 7 miliardów euro, a będzie się można o nie starać między innymi w ramach Funduszu Odbudowy.

Do tematu będziemy wracać. Jutro (23.02) w Porannej Loży Radiowej gościem będzie miedzy innymi Bogdan Tomaszek wojewódzki radny Prawa i Sprawiedliwości.
Witold Zembaczyński
Szymon Godyla
Piotr Wach

Wiadomości z regionu

2021-05-13, godz. 07:00 TOZ Opole szuka domów tymczasowych dla ostatnich 3 moskiewskich psów stróżujących odebranych z Rogalic - Sytuacja psów moskiewskich stróżujących, które interwencyjnie zostały odebrane z pseudohodowli w Rogalicach wydaje się być opanowana. Ale szukamy trzech… » więcej 2021-05-13, godz. 06:22 Pracowita noc strażaków. W Gościejowicach od uderzenia pioruna zapalił się dach domu 79 razy interweniowali opolscy strażacy w związku z burzami i silnymi opadami deszczu. - Pierwsze zgłoszenia zaczęły wpływać do dyżurnych wczoraj (12.05)… » więcej 2021-05-12, godz. 22:00 Od soboty w Opolu duże utrudnienia w ruchu. Sprawdź szczegóły [INFOGRAFIKA] Od 15 do 19 maja opolanie muszą liczyć się z dużymi utrudnieniami w ruchu drogowym, ale i pieszym. Będą one spowodowane realizacją zdjęć do serialu '… » więcej 2021-05-12, godz. 21:45 Burze i silne wiatry nad Opolszczyzną. Interwencje strażaków Opolscy strażacy do godziny 21.30 mieli 35 zgłoszeń w związku z burzami, które przechodziły nad Opolszczyzną. » więcej 2021-05-12, godz. 20:30 Raport dnia: będzie przyśpieszenie luzowania obostrzeń. W kraju potwierdzono dzisiaj ponad 4 tysiące nowych zakażeń… 8 zgonów i 125 nowych przypadków zakażeń koronawirusem zanotowano minionej doby w województwie opolskim. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-05-12, godz. 19:25 Senat jednomyślnie podjął uchwałę w 100-lecie III Powstania Śląskiego Senat RP składa hołd Powstańcom Śląskim za ich męstwo i hart ducha, a także patriotyzm i umiłowanie polskości - głosi podjęta przez Senat uchwała w… » więcej 2021-05-12, godz. 19:00 Opole: zaginął Daniel Paluch. Policja prosi o pomoc [AKTUALIZACJA] Policjanci z Opola poszukują 22-letniego Daniela Palucha. Mężczyzna 6 maja wyszedł z miejsca zamieszkania i do chwili obecnej nie powrócił. Nie nawiązał… » więcej 2021-05-12, godz. 18:30 Pensjonariusze domów pomocy społecznej cieszą się z wyjść do ogrodów i spotkań z bliskimi. "Czujemy ulgę, wróciła… Domy pomocy społecznej powoli wracają do życia sprzed epidemii. Po miesiącach zamknięcia - choć w reżimie sanitarnym - pensjonariusze mogą spotykać się… » więcej 2021-05-12, godz. 18:26 Kolizja na drodze krajowej z Opola do Raciborza. Są utrudnienia [AKTUALIZACJA] Dwa samochody osobowe zderzyły się na krajowej '45' w Ligocie Krapkowickiej. » więcej 2021-05-12, godz. 17:30 "Pandemia całkowicie zmieniła naszą pracę". Pielęgniarki i położne obchodzą swoje święto Opiekują się pacjentami, walczą o ich zdrowie oraz życie i zawsze są blisko. Mowa o pielęgniarkach i położnych, które dzisiaj (12.05) mają swoje święto… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »