Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-02-24, 22:07 Autor: Piotr Wójtowicz

Czy to koniec koalicji PO - PSL w regionie? Stanisław Rakoczy: "Zależy nam na podmiotowym traktowaniu PSL"

Stanisław Rakoczy [fot. Justyna Krzyżanowska]
Stanisław Rakoczy [fot. Justyna Krzyżanowska]
"Jeśli nic się nie zmieni, główny zarząd Polskiego Stronnictwa Ludowego rekomenduje ludowcom w regionie opuszczenie koalicji z Platformą Obywatelską". Takie są ustalenia po dzisiejszym (24.02) posiedzeniu Zarządu Wojewódzkiego PSL. W spotkaniu, które odbyło się w Opolu, uczestniczyli wiceprezesi tej partii Krzysztof Hetman i Dariusz Klimczak, a głównym tematem była współpraca z PO. Poruszono także kwestię odwołania wiceprezes PSL w regionie Agnieszki Zagoli z Zamku Moszna. Ostateczną decyzję ws. koalicji ma podjąć prezydium zarządu PSL w regionie ze Stanisławem Rakoczym na czele. Lider ludowców na Opolszczyźnie podkreśla, że podczas spotkania głosów za wyjściem z koalicji PO-MN-PSL było najwięcej, natomiast działacze partii postanowili dać jej jeszcze parę dni.
- Decyzję będzie podejmował zarząd wojewódzki, natomiast rekomendacje są takie, że jeżeli nic się nie zmieni, to władze naczelne będą rekomendować rezygnację z tej koalicji - zaznacza Stanisław Rakoczy. Pytany, czy ma to związek z odwołaniem Agnieszki Zagoli z funkcji wiceprezes Zamku Moszna, wyjaśnił, że "ta sprawa była czymś, co przelało czarę goryczy i urwało ucho w dzbanie". - Zależy nam na podmiotowym traktowaniu PSL, bo przypominam, że zawsze byliśmy lojalnym koalicjantem i życzymy sobie, żebyśmy o wszelkich ruchach wobec nas byli wcześniej informowali, a nie dowiadywali się o tym po fakcie i z mediów - powiedział prezes PSL w regionie.

Obecnie ludowcy w sejmiku województwa mają dwóch radnych, a jeden z nich, czyli Antoni Konopka jest członkiem zarządu województwa opolskiego. Po ewentualnym wyjściu z koalicji straciłby stanowisko. - Był czas, kiedy nie byliśmy w sejmiku, natomiast od trzech kadencji jesteśmy w koalicji z PO. W poprzedniej kadencji mieliśmy też 9 radnych, a dzisiaj jest inaczej, dlatego nie wiadomo, co będzie dalej. W polityce nigdy nie można mówić nigdy - jestem pewien - zaznaczył Rakoczy.

Czy odejście z koalicji z PO oznacza bliższą współpracę z PiS? - Nie, na koalicję z PiS nie ma najmniejszych szans, nie ma mowy i nie ma takich myśli - zapewnia lider opolskich ludowców. - Zobaczymy, co się wydarzy, liczę, że nasze wieloletnie doświadczenia i nasi koalicjanci zrozumieją pewne rzeczy i uda się utrzymać koalicję, chociaż na to dzisiaj daje mniej szans - ocenił Stanisław Rakoczy.

Ostateczne decyzje mają zapaść pod koniec tego tygodnia, kiedy ma dojść do spotkania z władzami PO na Opolszczyźnie.

Wśród członków partii usłyszeliśmy, że PSL, mimo że jest w mniejszości, nie zamierza dalej iść na ustępstwa. Podczas dzisiejszego spotkania, w którym uczestniczyło kilkadziesiąt osób wskazywano, że w ostatnich wyborach na prezydenta, czy do europarlamentu nie wystawiano konkurencyjnych kandydatów wobec PO, natomiast obecnie ludowcy usuwani są z rad nadzorczych czy społecznych, a ostatnie decyzje w Zamku Moszna zostały podjęte nagle. Opolscy działacze PSL, jak nam mówili, nie wierzą w uzasadnienie związane z oszczędnościami.

W spotkaniu uczestniczyło około 20 osób.

Przypomnijmy, wczoraj (23.02) na konferencji prasowej marszałek Andrzej Buła zapewniał, że koalicja KO-PSL-MN w regionie jest w bardzo dobrej kondycji. "Na tę chwilę ani ja, ani mój koalicjant z Mniejszości Niemieckiej, nie złożył żadnego wniosku, aby coś w naszej trójstronnej koalicji miało być zachwiane. Ze strony PSL nie otrzymałem żadnej informacji, że nasza koalicja ma nie trwać. Trudno mówić o konflikcie, bo ja nie jestem z nikim w konflikcie" - oświadczył we wtorek Andrzej Buła.
Stanisław Rakoczy

Wiadomości z regionu

2021-04-17, godz. 21:30 Raport dnia: 351 nowych zakażeń i 9 zgonów w regionie. Opolski Toropol gotowy na pierwsze masowe szczepienia 351 nowych zachorowań i 9 zgonów wśród zakażonych koronawirusem. To bilans ostatniej doby pandemii na Opolszczyźnie. » więcej 2021-04-17, godz. 20:15 Zbierają opakowania po napojach, by kupić mundury dla młodych strażaków. W akcji pomagają mieszkańcy Otmuchowa Strażacy-ochotnicy z Otmuchowa prowadzą zbiórkę plastikowych butelek i aluminiowych puszek. W ten sposób jednostka chce zdobyć pieniądze na nowe mundury… » więcej 2021-04-17, godz. 20:00 Foodtrucki zaparkowały na rynku w Lewinie Brzeskim. "W ostatnim czasie brakuje takich wydarzeń" Kilkanaście stanowisk z ulicznym jedzeniem z całego świata gości od dziś (17.04) na rynku w Lewinie Brzeskim. To już drugi zlot foodtrucków w tym mieś… » więcej 2021-04-17, godz. 19:21 Zmarła opolska radna Danuta Sokołowska. O jej śmierci poinformował prezydent Arkadiusz Wiśniewski Nie żyje radna Opola Danuta Sokołowska. Informację o jej śmierci podał dziś (17.04) w mediach społecznościowych prezydent miasta Arkadiusz Wiśniewski. » więcej 2021-04-17, godz. 19:15 Nysa chce rozbudować kolejne przedszkole w gminie. Inwestycja pozwoliłaby zaspokoić wszystkie potrzeby w zakresie opieki… Władze Nysy planują rozbudowę kolejnego przedszkola. W ten sposób udałoby się rozwiązać problemy związane z opieką nad dziećmi w tej grupie wiekowe… » więcej 2021-04-17, godz. 18:15 Dwa tygodnie do turnieju rycerskiego w Biskupicach. Przygotowania trwają, ale ważne będzie ostateczne stanowisko sa… Trwają przygotowania do kolejnej edycji Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego w Biskupicach obok Byczyny. Przedsięwzięcie zaplanowano na majówkę (01-03… » więcej 2021-04-17, godz. 17:00 Ruszyły prace związane z utworzeniem sterylizatorni w namysłowskim szpitalu. Inwestycja będzie kosztować więcej… Namysłowskie starostwo rozstrzygnęło przetarg na utworzenie centralnej sterylizatorni w miejscowym szpitalu. Inwestycja będzie droższa, niż planowano, jednak… » więcej 2021-04-17, godz. 16:00 Wkrótce bus dowiezie seniorów i niepełnosprawnych do domu pobytu "Sancta Trinitas" w Gorzowie Śląskim Podopieczni Dziennego Domu Pomocy Caritas Diecezji Opolskiej 'Sancta Trinitas' w Gorzowie Śląskim doczekają się busa. Samochód dostosowany do transportu osób… » więcej 2021-04-17, godz. 16:00 Zachorowań mniej, ale oddziały covidowe nadal pełne. To efekt świąt wielkanocnych Zmniejsza się liczba zarażeń koronawirusem w regionie, ale znacznie wolniej spada liczba zajętych łóżek w szpitalach. Ci, którzy obecnie są przyjmowani… » więcej 2021-04-17, godz. 15:14 Zderzenie trzech aut w Dobrodzieniu. Jedna osoba poszkodowana Trzy samochody zderzyły się w Dobrodzieniu na ul. Edyty Stein. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »