Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-02-24, 22:07 Autor: Piotr Wójtowicz

Czy to koniec koalicji PO - PSL w regionie? Stanisław Rakoczy: "Zależy nam na podmiotowym traktowaniu PSL"

Stanisław Rakoczy [fot. Justyna Krzyżanowska]
Stanisław Rakoczy [fot. Justyna Krzyżanowska]
"Jeśli nic się nie zmieni, główny zarząd Polskiego Stronnictwa Ludowego rekomenduje ludowcom w regionie opuszczenie koalicji z Platformą Obywatelską". Takie są ustalenia po dzisiejszym (24.02) posiedzeniu Zarządu Wojewódzkiego PSL. W spotkaniu, które odbyło się w Opolu, uczestniczyli wiceprezesi tej partii Krzysztof Hetman i Dariusz Klimczak, a głównym tematem była współpraca z PO. Poruszono także kwestię odwołania wiceprezes PSL w regionie Agnieszki Zagoli z Zamku Moszna. Ostateczną decyzję ws. koalicji ma podjąć prezydium zarządu PSL w regionie ze Stanisławem Rakoczym na czele. Lider ludowców na Opolszczyźnie podkreśla, że podczas spotkania głosów za wyjściem z koalicji PO-MN-PSL było najwięcej, natomiast działacze partii postanowili dać jej jeszcze parę dni.
- Decyzję będzie podejmował zarząd wojewódzki, natomiast rekomendacje są takie, że jeżeli nic się nie zmieni, to władze naczelne będą rekomendować rezygnację z tej koalicji - zaznacza Stanisław Rakoczy. Pytany, czy ma to związek z odwołaniem Agnieszki Zagoli z funkcji wiceprezes Zamku Moszna, wyjaśnił, że "ta sprawa była czymś, co przelało czarę goryczy i urwało ucho w dzbanie". - Zależy nam na podmiotowym traktowaniu PSL, bo przypominam, że zawsze byliśmy lojalnym koalicjantem i życzymy sobie, żebyśmy o wszelkich ruchach wobec nas byli wcześniej informowali, a nie dowiadywali się o tym po fakcie i z mediów - powiedział prezes PSL w regionie.

Obecnie ludowcy w sejmiku województwa mają dwóch radnych, a jeden z nich, czyli Antoni Konopka jest członkiem zarządu województwa opolskiego. Po ewentualnym wyjściu z koalicji straciłby stanowisko. - Był czas, kiedy nie byliśmy w sejmiku, natomiast od trzech kadencji jesteśmy w koalicji z PO. W poprzedniej kadencji mieliśmy też 9 radnych, a dzisiaj jest inaczej, dlatego nie wiadomo, co będzie dalej. W polityce nigdy nie można mówić nigdy - jestem pewien - zaznaczył Rakoczy.

Czy odejście z koalicji z PO oznacza bliższą współpracę z PiS? - Nie, na koalicję z PiS nie ma najmniejszych szans, nie ma mowy i nie ma takich myśli - zapewnia lider opolskich ludowców. - Zobaczymy, co się wydarzy, liczę, że nasze wieloletnie doświadczenia i nasi koalicjanci zrozumieją pewne rzeczy i uda się utrzymać koalicję, chociaż na to dzisiaj daje mniej szans - ocenił Stanisław Rakoczy.

Ostateczne decyzje mają zapaść pod koniec tego tygodnia, kiedy ma dojść do spotkania z władzami PO na Opolszczyźnie.

Wśród członków partii usłyszeliśmy, że PSL, mimo że jest w mniejszości, nie zamierza dalej iść na ustępstwa. Podczas dzisiejszego spotkania, w którym uczestniczyło kilkadziesiąt osób wskazywano, że w ostatnich wyborach na prezydenta, czy do europarlamentu nie wystawiano konkurencyjnych kandydatów wobec PO, natomiast obecnie ludowcy usuwani są z rad nadzorczych czy społecznych, a ostatnie decyzje w Zamku Moszna zostały podjęte nagle. Opolscy działacze PSL, jak nam mówili, nie wierzą w uzasadnienie związane z oszczędnościami.

W spotkaniu uczestniczyło około 20 osób.

Przypomnijmy, wczoraj (23.02) na konferencji prasowej marszałek Andrzej Buła zapewniał, że koalicja KO-PSL-MN w regionie jest w bardzo dobrej kondycji. "Na tę chwilę ani ja, ani mój koalicjant z Mniejszości Niemieckiej, nie złożył żadnego wniosku, aby coś w naszej trójstronnej koalicji miało być zachwiane. Ze strony PSL nie otrzymałem żadnej informacji, że nasza koalicja ma nie trwać. Trudno mówić o konflikcie, bo ja nie jestem z nikim w konflikcie" - oświadczył we wtorek Andrzej Buła.
Stanisław Rakoczy

Wiadomości z regionu

2021-10-28, godz. 09:50 Opolski samorząd apeluje między innymi do premiera o utworzenie tarczy osłonowej dla służby zdrowia - Mamy nadzieję, że nasz głos rozpaczy zostanie dostrzeżony i potraktowany poważnie - powiedziała w 'Porannej Loży Radiowej' wicemarszałek województwa… » więcej 2021-10-28, godz. 08:20 Dworzec przejdzie w ręce gminy. Ozimek kupi za złotówkę obiekt od PKP Jest porozumienie pomiędzy władzami Ozimka a PKP. Gmina ma przejąć od spółki dworzec kolejowy. Negocjacje w tej sprawie trwały kilkanaście miesięcy, a… » więcej 2021-10-28, godz. 07:30 Andrzej Czaja i inni polscy biskupi z wizytą w Watykanie. "To jest dziś palący problem, jak zatrzymać młode pokolenie… Czwarta grupa polskich biskupów przebywających w Watykanie powoli kończy wizytę ad limina Apostolorum. Wśród hierarchów są biskupi metropolii górnośląskiej… » więcej 2021-10-28, godz. 07:15 Od czwartku na opolskich ulicach pojawi się więcej autobusów MZK. Wszystko po to, aby łatwiej dotrzeć na cmentarz… W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych Miejski Zakład Komunikacyjny w Opolu uruchomi większą liczbę autobusów kursujących na cmentarz… » więcej 2021-10-27, godz. 21:30 Raport dnia. Znów skokowy wzrost zakażeń w całej Polsce. Minister apeluje o maseczki na cmentarzach [INFOGRAFIKA] 1 zgon osoby zarażonej koronawirusem i 119 nowych zakażeń - to dane z ostatniej doby z województwa opolskiego. Ministerstwo Zdrowia informuje dzisiaj (27.10)… » więcej 2021-10-27, godz. 21:30 Cisek: po remoncie ul. Wodna już nie będzie zatapiana po każdym deszczu Wykorzystując sprzyjającą pogodę gmina Cisek realizuje ostatnią inwestycję drogową w tym roku. Gruntownej przebudowie poddana jest ulica Wodna w stolicy… » więcej 2021-10-27, godz. 19:09 Spotkanie z inwestorem i wykonawcą uspokoiło mieszkańców. W gminie Praszka trwa przebudowa DK 45 Było trochę nerwowo, ale wystarczyło jedno spotkanie z mieszkańcami. Trwa przebudowa drogi krajowej 45 na północnych krańcach województwa opolskiego, a… » więcej 2021-10-27, godz. 19:07 Namysłowska opozycja łączy siły z prezydentem Opola. Działacze apelują o zwołanie zwyczajnej sesji i zapowiadają… Działacze Przyjaznego Samorządu Powiatu Namysłowskiego zapowiadają zintensyfikowanie starań na rzecz rozwiązywania lokalnych problemów, a także lepszego… » więcej 2021-10-27, godz. 18:00 Uczniowie oraz nauczyciele opolskiej "budowlanki" zostali superbohaterami. Wzięli patyczki w dłoń i zarejestrowali się… 'Zostań superbohaterem! Uratuj komuś życie!' - pod takim właśnie hasłem pedagodzy z Zespołu Szkół Budowlanych w Opolu zachęcali dziś (27.10) do zarejestrowania… » więcej 2021-10-27, godz. 18:00 Głogówek: radny uporczywie lekceważy obowiązki związane ze składaniem oświadczenia majątkowego? Ponownie przed sądem stanie Tadeusz W., radny Głogówka. Zarzuca mu się, że w korekcie oświadczeń majątkowych nie wpisał swoich zobowiązań finansowych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »