Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-02-22, 17:13 Autor: Piotr Wójtowicz

Co z koalicją PO - PSL? Ludowcy uważają, że marszałek Andrzej Buła ją zerwał. W PO ripostują, że "lubią ludowców"

XXII sesja sejmiku województwa opolskiego [fot.UMWO]
XXII sesja sejmiku województwa opolskiego [fot.UMWO]
- Ta koalicja została zerwana. Odpowiedzialnością polityczną za jednostronne zerwanie koalicji obciążam Pana marszałka Andrzeja Bułę, który jest jednocześnie szefem struktur wojewódzkich Platformy Obywatelskiej - tak twierdzi wicemarszałek sejmu Piotr Zgorzelski. Zdaniem sekretarza PSL, PO odwołując Agnieszkę Zagolę ze stanowiska wiceprezes spółki Zamek Moszna naruszyło uzgodnienia koalicyjne (między PO a PSL) w regionie. Natomiast wicemarszałek regionu Szymon Ogłaza i zarazem członek rady krajowej PO zapewnia, że nie mają zamiaru zrywać współpracy.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski zwrócił uwagę, że PO usuwa ludowców z rad nadzorczych i społecznych, dlatego PSL nie będzie się upierał przy dalszej współpracy.

- Bardziej nie można naciągać struny. W związku z tym uważam, że ta koalicja została zerwana przez Pana marszałka (Andrzeja Bułę) i odpowiedzialnością polityczną obciążam tylko jego - mówił Piotr Zgorzelski.

Szymon Ogłaza ripostuje, że reakcja ludowców jest nieuzasadniona, zaznacza, że w PO nadal chcą tworzyć koalicję z ludowcami, a sekretarza ich partii również zaprasza na rozmowy do Opola. Piotr Zgorzelski zaznaczył, że w tej sprawie będzie rozmawiał ale z władzami PO w kraju.

- Dzisiaj uczestniczyłem w posiedzeniu zarządu województwa opolskiego i uczestniczył w nim wicemarszałek Antoni Konopka z PSL i nic nie wskazywało na to, aby się żegnał - zapewnia Ogłaza, natomiast Zgorzelski twierdzi: - Rozmawiałem z Antonim Konopką i on nie jest przyspawany do stołka.

- Ja, jako szef klubu Koalicji Obywatelskiej w sejmiku regionu serdecznie zapraszam również wicemarszałka sejmu Piotra Zgorzelskiego - dodał wicemarszałek Ogłaza.

- Wicemarszałek sejmu zaznacza, że PO w Opolskiem z rad nadzorczych i społecznych usunęła 9 osób związanych z ich partią, stąd postanowili o tym głośno mówić. - Dla mnie nie ma wątpliwości, że te wydarzenia mają kontekst wyłącznie polityczny a nie merytoryczny i uznałem, że pan marszałek (Andrzej Buła) jest autorem zerwania koalicji, o czym poinformuję przedstawicieli władz PO. Na ten temat rozmawiałem także z Borysem Budką, ale przede wszystkim z moim odpowiednikiem w PO, czyli sekretarzem tej partii Marcinem Kierwińskim.

Obecnie PSL na Opolszczyźnie ma jednego radnego w sejmiku, który jest zarazem wicemarszałkiem województwa - to właśnie Antoni Konopka. Jednak ludowcy zwracają uwagę, że kolejne ognisko zapalne między PO a PSL jest w województwie lubuskim. Tam także koalicja jest pod znakiem zapytania. Natomiast w Zielonej Górze to PSL ma większość i niewykluczone, że PO straci miejsce w zarządzie.
Koalicja PO - PSL

Wiadomości z regionu

2021-04-12, godz. 13:26 Nie żyje Artur Tomala. Burmistrz Gorzowa Śląskiego bardzo ciężko przechodził zakażenie koronawirusem Nie żyje Artur Tomala, burmistrz Gorzowa Śląskiego. Samorządowiec zakaził się koronawirusem na początku marca. » więcej 2021-04-12, godz. 13:26 Uwaga na oszustwa "na kryptowaluty". Mieszkanka Opola zamiast zarobić, straciła blisko 300 tys. złotych 2 kwietnia do komisariatu policji w Opolu zgłosiła się 65-latka mówiąc, że z jej konta skradziono blisko 300 tysięcy złotych. Dzień wcześniej do mieszkanki… » więcej 2021-04-12, godz. 13:00 Proponował małoletniej seks przez internet. Prokuratura przedstawiła akt oskarżenia Elektroniczna korupcja seksualna osoby małoletniej - taki zarzut usłyszał mieszkaniec jednej z wiosek w gminie Strzelce Opolskie. Akt oskarżenia trafił już… » więcej 2021-04-12, godz. 12:00 Raport MZ: ponad 12 tysięcy zakażeń koronawirusem w kraju i blisko 300 w województwie opolskim [INFOGRAFIKA] Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że minionej doby w kraju koronawirusem zakaziło się 12 013 osób. Na Opolszczyźnie odnotowano 293 nowe infekcje. » więcej 2021-04-12, godz. 11:47 Spowodował kolizję i próbował uciekać. Policjanci z Krapkowic zatrzymali kierowcę na "podwójnym gazie" Policjanci z Krapkowic zatrzymali 41-latka, który 10 kwietnia spowodował kolizję i próbował uciec z miejsca zdarzenia. Mężczyzna wyjeżdżając z parkingu… » więcej 2021-04-12, godz. 09:40 Marcin Ociepa o sytuacji w Zjednoczonej Prawicy: "Nie tworzymy alternatywnej dla PiS większości" - Rozmowy z Pawłem Kukizem cały czas są prowadzone, dotyczą wybranych aspektów i są bliskie zakończenia z uzyskaniem konsensusu - przyznał w porannej Loży… » więcej 2021-04-12, godz. 09:29 Wypuścili do stawu w Dobrej ponad 400 kilogramów ryb Ponad 400 kilogramów żywych ryb zostało wpuszczonych do stawu w Dobrej, w gminie Strzeleczki. To miejsce bardzo lubiane przez wędkarzy, ale także cel spacerów… » więcej 2021-04-12, godz. 09:06 Synoptycy ostrzegają przed możliwymi opadami śniegu na południu województwa Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu ostrzega przed możliwymi opadami śniegu w powiatach nyskim i prudnickim, co w godzinach popołudniowych… » więcej 2021-04-12, godz. 07:03 Pożar w gospodarstwie w Kujakowicach Górnych. Nocna akcja strażaków trwała cztery godziny [ZDJĘCIA] Dziesięć zastępów straży pożarnej brało udział w nocnej akcji gaszenia pożaru budynku gospodarczego w Kujakowicach Górnych w powiecie kluczborskim. Strażacy… » więcej 2021-04-12, godz. 06:30 Drogowcy przechodzą z remontem na drugą stronę jezdni. Zmiany w organizacji ruchu przy Niemodlińskiej w Opolu Od poniedziałku (12.04) kierowcy w Opolu nie będą mogli skręcić z ulicy Niemodlińskiej w Domańskiego. To konsekwencja budowy centrum przesiadkowego Opole… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »