Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-02-22, 17:13 Autor: Piotr Wójtowicz

Co z koalicją PO - PSL? Ludowcy uważają, że marszałek Andrzej Buła ją zerwał. W PO ripostują, że "lubią ludowców"

XXII sesja sejmiku województwa opolskiego [fot.UMWO]
XXII sesja sejmiku województwa opolskiego [fot.UMWO]
- Ta koalicja została zerwana. Odpowiedzialnością polityczną za jednostronne zerwanie koalicji obciążam Pana marszałka Andrzeja Bułę, który jest jednocześnie szefem struktur wojewódzkich Platformy Obywatelskiej - tak twierdzi wicemarszałek sejmu Piotr Zgorzelski. Zdaniem sekretarza PSL, PO odwołując Agnieszkę Zagolę ze stanowiska wiceprezes spółki Zamek Moszna naruszyło uzgodnienia koalicyjne (między PO a PSL) w regionie. Natomiast wicemarszałek regionu Szymon Ogłaza i zarazem członek rady krajowej PO zapewnia, że nie mają zamiaru zrywać współpracy.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski zwrócił uwagę, że PO usuwa ludowców z rad nadzorczych i społecznych, dlatego PSL nie będzie się upierał przy dalszej współpracy.

- Bardziej nie można naciągać struny. W związku z tym uważam, że ta koalicja została zerwana przez Pana marszałka (Andrzeja Bułę) i odpowiedzialnością polityczną obciążam tylko jego - mówił Piotr Zgorzelski.

Szymon Ogłaza ripostuje, że reakcja ludowców jest nieuzasadniona, zaznacza, że w PO nadal chcą tworzyć koalicję z ludowcami, a sekretarza ich partii również zaprasza na rozmowy do Opola. Piotr Zgorzelski zaznaczył, że w tej sprawie będzie rozmawiał ale z władzami PO w kraju.

- Dzisiaj uczestniczyłem w posiedzeniu zarządu województwa opolskiego i uczestniczył w nim wicemarszałek Antoni Konopka z PSL i nic nie wskazywało na to, aby się żegnał - zapewnia Ogłaza, natomiast Zgorzelski twierdzi: - Rozmawiałem z Antonim Konopką i on nie jest przyspawany do stołka.

- Ja, jako szef klubu Koalicji Obywatelskiej w sejmiku regionu serdecznie zapraszam również wicemarszałka sejmu Piotra Zgorzelskiego - dodał wicemarszałek Ogłaza.

- Wicemarszałek sejmu zaznacza, że PO w Opolskiem z rad nadzorczych i społecznych usunęła 9 osób związanych z ich partią, stąd postanowili o tym głośno mówić. - Dla mnie nie ma wątpliwości, że te wydarzenia mają kontekst wyłącznie polityczny a nie merytoryczny i uznałem, że pan marszałek (Andrzej Buła) jest autorem zerwania koalicji, o czym poinformuję przedstawicieli władz PO. Na ten temat rozmawiałem także z Borysem Budką, ale przede wszystkim z moim odpowiednikiem w PO, czyli sekretarzem tej partii Marcinem Kierwińskim.

Obecnie PSL na Opolszczyźnie ma jednego radnego w sejmiku, który jest zarazem wicemarszałkiem województwa - to właśnie Antoni Konopka. Jednak ludowcy zwracają uwagę, że kolejne ognisko zapalne między PO a PSL jest w województwie lubuskim. Tam także koalicja jest pod znakiem zapytania. Natomiast w Zielonej Górze to PSL ma większość i niewykluczone, że PO straci miejsce w zarządzie.
Koalicja PO - PSL

Wiadomości z regionu

2021-10-23, godz. 12:44 Matka z dwójką dzieci ranne w wypadku w Wachowicach. Na miejsce wysłano śmigłowiec LPR Do groźnego zdarzenia drogowego doszło dziś (23.10) w miejscowości Wachowice w powiecie oleskim. W ciągu drogi wojewódzkiej nr 901 około godz. 10:30 doszło… » więcej 2021-10-23, godz. 10:58 Raport MZ: Ponad 6 tysięcy nowych zachorowań w kraju. Opolszczyzna regionem z najmniejszym dobowym przyrostem zakaż… 6 274 nowe zakażenia koronawirusem potwierdzono ostatniej doby w naszym kraju. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w tym czasie wyzdrowiało 2 952 zakażonych… » więcej 2021-10-23, godz. 10:24 W Głogówku będą nowe pomniki przyrody. Gmina pyta o opinię także mieszkańców Władze gminy zaapelowały do mieszkańców, aby wypowiedzieli się, czy tamtejsza aleja lipowa powinna być pomnikiem przyrody. » więcej 2021-10-23, godz. 09:02 Nocny wybuch w Chróścicach. Złodzieje doprowadzili do eksplozji, żeby okraść bankomat Dziś (23.10) w nocy - około godziny 3:30 doszło do próby włamania bądź włamania do bankomatu przy ul. Korfantego w Chróścicach w gminie Dobrzeń Wielki… » więcej 2021-10-23, godz. 08:30 Opole: NFZ zaprasza chętnych na badanie profilaktyczne i szczepienia do centrum handlowego Turawa Park Przed nami kolejna 'Biała sobota'. Tym razem lekarze i przedstawiciele opolskiego oddziału NFZ zawitają do centrum handlowego Turawa Park. Na miejscu będzie… » więcej 2021-10-23, godz. 07:30 Wyposażają błotniaki w nadajniki GPS, żeby śledzić ich podróż do Afryki [ZDJĘCIA] Błotniak łąkowy to niewielki, ściśle chroniony ptak, który upodobał sobie Opolszczyznę na miejsce do zakładania gniazd. Jesienią odlatuje w kierunku… » więcej 2021-10-23, godz. 07:15 Palimy w piecach czym popadnie. Rusza sezon grzewczy, straż miejską w Opolu czeka masa pracy Meble, gazety, folie, butelki, czy też buty. Problem palenia śmieciami w piecach nadal jest powszechny, a około 20 proc. wszystkich interwencji opolskiej straży… » więcej 2021-10-22, godz. 22:15 Sobotni zlot samochodów i motocykli w Wołczynie to kolejna okazja wsparcia chorego Antosia Dziaczuka Zlot samochodów i motocykli wszystkich marek zaplanowano w sobotę (23.10) w Wołczynie. » więcej 2021-10-22, godz. 21:15 Raport dnia: ponad 5700 nowych zakażeń w kraju i 84 w regionie [INFOGRAFIKA] 84 zakażenia koronawirusem potwierdzono dziś (22.10) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 5706 nowych infekcjach… » więcej 2021-10-22, godz. 19:30 Więcej autobusów wyruszy w trasę. MZK Opole zwiększa liczbę kursów na cmentarz Dodatkowe autobusy na cmentarz już w ten weekend (23-24.10). MZK Opole na tydzień przed Wszystkich Świętych zapowiada więcej połączeń z największą nekropolią… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »