Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole (rozmowy z roku 202… » Tomasz Kostuś i Beata Kempa o reparacjach i ene…
2022-09-05, 17:30 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Tomasz Kostuś i Beata Kempa o reparacjach i energetyce

Beata Kempa i Tomasz Kostuś [fot. archiwum Radia Opole]
Beata Kempa i Tomasz Kostuś [fot. archiwum Radia Opole]
W Otwartym Mikrofonie poniedziałek należy do parlamentarzystów z naszego regionu. Tym razem w studiu gościł poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Kostuś, a telefonicznie połączyliśmy się z deputowaną do Parlamentu Europejskiego Beatą Kempą, która była w drodze do Brukseli.
Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej w Otwartym Mikrofonie powiedział, że sprawa reparacji od Niemiec nie jest zakończona.
- O tym bardzo wyraźnie mówi uchwała z 2004 roku przyjęta jednogłośnie przez sejm. Wszystkie partie uznały, że do tej pory to zadośćuczynienie nie zostało zrealizowane - podkreślił gość Radia Opole.

- W moim przekonaniu sprawa zamknięta nie jest. Dużo ważniejsze jest, byśmy pracowali nad opinią publiczną Europy i świata co do ogromu i zniszczeń - powiedział.

Dodał, że doświadczenia Greków i Włochów będzie bardzo trudno uzyskać te reparacje.

Poseł Tomasz Kostuś mówił także o ustawie dot. dopłat do ogrzewania.
- Już przed wakacjami bardzo mocno postulowaliśmy, żeby nie tylko dać dodatek tym, którzy palą węglem, ale też tym, którzy ogrzewają dom gazem, peletem, olejem. Wtedy rząd był głuchy na nasze argumenty, w końcu poszedł po rozum do głowy. Wstrzymaliśmy się w głosowaniu, bo nasze poprawki zostały odrzucone.
Poseł Kostuś powiedział, że jeśli poprawki, które w ustawie ma wprowadzić senat zostaną przez sejm odrzucone, to PO będzie się zastanawiać, czy ustawę poprzeć.
- Ja osobiście jestem za.


Beata Kempa, deputowana do Parlamentu Europejskiego
- Ta suma w mojej ocenie, roszczenia osób poszczególnych osób, straty moralne, może być więc w mojej ocenie niedoszacowana - powiedziała w Radiu Opole Beata Kempa deurodeputowana do PE z Solidarnej Polski pytana o kwotę reparacji wojennych jaka pojawiła się w raporcie przedstawionym 1 września. - Ale to mój prywatny pogląd. Natomiast czas najwyższy żeby zacząć rozmawiać na temat reparacji i każdego kto to torpeduje i próbuje umniejszać uważam za osobę, która szkodzi Polsce.

Deputowana do Parlamentu Europejskiego skomentowała także stanowisko opozycji wobec reparacji. - Państwo polskie, jego siła, patriotyzm, to nie jest główna oś, jeśli idzie o działalność Platformy Obywatelskiej, czy innych ugrupowań opozycyjnych. Taki wasalizm, taka służalczość, pokazywanie, że Polska i Polacy to coś gorszego - powiedziała Beata Kempa.

Pytana o realne szanse uzyskania reparacji od Niemiec przyznała, że proces będzie długi.
- Na pewno będziemy obserwowani, czy nie zawrócimy z tej drogi. Dopóki będą rządy Zjednoczonej Prawicy będziemy wykorzystywać wszystkie możliwe instrumenty - zapewniła.

W kwestii zużycia energii eurodeputowana Kempa przyznała, że sytuacja jest trudna, w całej UE.
- W Unii Europejskiej niestety zakiwano się jeśli idzie o kwestie naiwnej wiary w Rosję, robienie z nią interesów przez Niemców i Francuzów i myślenie życzeniowe niestety zbankrutowało. Teraz Putin się śmieje i zakręca kurki.


- To co nas interesuje to kwestia zarzucenia celów polityki klimatycznej dlatego, że to będzie zabijać nasze kopalnie, elektrownie, przemysł. Tu musi Unia się zastanowić, czy dalej spełniać fanaberia Fransa Timmermansa, czy obudzić się i zobaczyć, w jakiej żyjemy rzeczywistości - powiedziała.

W przyszłym tygodniu odbędzie się Debata o kondycji Unii Europejskiej w 2022 roku.
- UE musi się zastanowić, jaką drogę przeszła od powstania, od fundamentów i w jakim kierunku idzie. Po zabiegu PR-owym jak konferencja ds. przyszłości Europy, której konkluzje są bardzo mocno forowane zmierzają do zupełnie innego modelu. Dążenia Francji Niemiec i Holandii zmierzają w kierunku federalistycznej Europy,utworzenia jednego państwa z jednym rządem w Brukseli.
Tomasz Kostuś o reparacjach wojennych, energetyce i ocenie przyszłorocznego budżetu państwa

Zobacz także

2022-11-21, godz. 17:01 Ryszard Wilczyński o wystąpieniu Jarosława Kaczyńskiego, finansowaniu in vitro i skardze do Komisji Etyki Poselski… Gościem Otwartego Mikrofonu był poseł Platformy Obywatelskiej Ryszard Wilczyński. W programie komentował wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego, który w… » więcej 2022-11-21, godz. 17:30 Violetta Porowska o wizycie Jarosława Kaczyńskiego w Kędzierzynie-Koźlu, demokracji i przyszłorocznych wyborach W "Otwartym Mikrofonie" gościem była poseł i przewodnicząca Prawa i Sprawiedliwości w okręgu 53 Violetta Porowska. » więcej 2022-11-18, godz. 17:00 Magdalena Ogórek w politycznym podsumowaniu tygodnia Temat związany z eksplozją rakiety tuż przy granicy Polski z Ukrainą zdominował podsumowanie tygodnia red. Magdaleny Ogórek. - To tragedia przede wszystkim… » więcej 2022-11-18, godz. 17:50 Alicja Gawinek o wolontariacie seniorów - Nie ma ludzi niepotrzebnych! - zapewnia Alicja Gawinek, prezes Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, zachęcając seniorów do wstępowania… » więcej 2022-11-18, godz. 17:00 Marek Tomków o szczepieniach, brakach leków i bezpieczeństwie lekowym -Mówimy o bezpieczeństwie energetycznym. Mówimy o ropie, mówimy o gazie, energii elektrycznej. To jest odmieniane na wszystkie przypadki. A tak rzadko mówimy… » więcej 2022-11-17, godz. 17:03 Debata "Pracodawcy - związkowcy. Wspólna sprawa" (17.11.2022) Eksperci Narodowego Banku Polskiego spodziewają się w nadchodzących latach stopniowego spadku inflacji oraz spowolnienia gospodarczego. Mimo tego, w ich ocenie… » więcej 2022-11-16, godz. 17:30 Jacek Boczar z Nadleśnictwa Opole o wilkach w lasach, sprzedaży drewna opałowego i o tym, gdzie można nabyć dzicz… - Widać zwiększone zainteresowanie tzw. chrustem, czyli drewnem, które trzeba sobie samemu "wyrobić" w lesie w postaci gałęzi - potwierdza Jacek Boczar z… » więcej 2022-11-16, godz. 17:10 Rafał Bartek o pieniądzach na nauczanie języka niemieckiego - Jestem przeciwnikiem mówienia o symetrii i asymetrii w relacjach państwowych, gdy mowa o mniejszościach. A tu dodatkowo mamy do czynienia z nieporównywalnością… » więcej 2022-11-15, godz. 17:05 O zaskoczeniu po wyborach w USA i negocjacjach z Brukselą Ireneusz Prochera rozmawiał z Piotrem Goćkiem w cyklu "Co… Jaka lekcja dla polskiej polityki płynie z wyborów uzupełniających w USA? Jak wpłyną na dalszą karierę polityczną D.Trumpa? To jedna z kwestii poruszanych… » więcej 2022-11-14, godz. 18:40 Wiceminister MON Marcin Ociepa o programie zbrojeniowym i sojuszach strategicznych - Trzeba podejść do tematu z wielką pokorą, bo mówimy o wielkich pieniądzach, ale jest jedna rzecz droższa od najdroższych zakupów. Tą rzeczą jest wojna… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »