Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-29, 06:10 Autor: PAP

Tamy na rzekach w Afryce napędzają zachorowania na malarię

Obszerne badanie przeprowadzone na terenie subsaharyjskiej Afryki wskazało, że obecność na rzekach tam, przede wszystkim tych niewielkich - ma znaczący wpływ na wzrost zachorowań a malarię. Tylko z powodu tej zależności co roku choruje od 0,9 do 1,7 mln osób.

Tamy pełnią kluczową rolę w nawadnianiu obszernych terenów i zapewnieniu żywności dla wielu miejsc położonych na terenie subsaharyjskiej Afryki. Teraz jednak okazuje się, że ich obecność to nie same korzyści. Tamy bowiem pomagają się rozprzestrzeniać malarii - twierdzą autorzy pracy opublikowanej w piśmie „Scientific Reports”.


Sprawdzili oni konsekwencje obecności tam w basenach czterech rzek - Wolty w Afryce Zachodniej, Limpopo i Zambezi na południu kontynentu oraz Omo na Wchodzie. Przeanalizowali dane (zawarte w bazie Malaria Atlas Project) dotyczące zachorowań w latach 2000, 2005, 2010 i 2015, po czym odnieśli je do lokalizacji prawie 5 tys. małych i ponad 250 dużych tam.


Wokół tych konstrukcji w 2015 roku żyło aż 15 mln ludzi.


„Małe tamy odpowiadały za potężną część transmisji choroby w obrębie każdego z basenów” - informuje Matthew McCartney z International Water Management Institute (IWMI), współautor badania. - „Całkowity wpływ tam, dużych i małych, na transmisję malarii jest dużo wyższy, niż sądzono”.


Wyliczenia wskazują, że aż od 0,9 do 1,7 mln zachorowań rocznie można przypisać działaniu tych budowli, z czego aż od 77 do 85 proc. - małych konstrukcjom.


„Prawdopodobnie dzieje się tak dlatego, że populacje i ich zagęszczenie są większe w pobliżu małych tam, a przy tym stwarzają one korzystniejsze środowisko dla malarii” - mówią autorzy odkrycia.


Powstające w wyniku stawiania tam zbiorniki tworzą warunki odpowiednie do wylęgu komarów.


Zdaniem naukowca wymienione rejony powinny być głównym celem działań ograniczających rozprzestrzenianie się choroby. Bo pomimo postępu w walce z nią, jaki nastąpił w ostatnich dwóch dekadach, malaria nadal stanowi ważny problem Afryki subsaharyjskiej. Jak pokazują dane Światowej Organizacji Zdrowia, w 2019 roku aż 94 proc. wszystkich przypadków miało miejsce właśnie w tej części globu.


„Rządy krajów subsaharyjskiej Afryki, WHO oraz organizacje zwalczające malarię w Afryce powinny wziąć pod uwagę to badanie. Co więcej, ci, którzy budują tamy - duże i małe - i nimi zarządzają, powinni mieć świadomość, że tamy mogą zwiększać obciążenie malarią i brać odpowiedzialność za redukcję tego wpływu” - twierdzi McCartney.


„Chodzi o znalezienie równowagi, dzięki której liczba przypadków malarii nie będzie rosła. Osiągnięcie tego celu może wymagać szerszego myślenia i ambitniejszego podejścia do kontrolowania malarii, zarządzania zbiornikami wodnymi i środowiskiem, obok konwencjonalnych działań, jeśli chodzi o populacje mieszkające do 5 km od tam” - uważa Jonathan Lautze, współautor publikacji.


„Ludzkie populacje zawsze będą rosły w okolicach wody, a to zwiększa kontakt z organizmami przenoszącymi pasożyta” - podkreśla Donald Apat z Global Fund Malaria Project. Zwraca też uwagę na niedostateczne działania w obszarze zarządzania środowiskiem naturalnym.


„Potrzebujemy wielokierunkowego działania, które zaangażuje ekspertów w dziedzinie zdrowia, projektantów tam i inżynierów, aby mieć pewność, że w projektach związanych z tamami zostaną wprowadzone odpowiednie środki zaradcze” - dodaje ekspert.


Więcej informacji na stronie https://www.nature.com/articles/s41598-021-92924-3 (PAP)


Marek Matacz


mat/ zan/


Kraj i świat

2024-06-14, godz. 13:30 Ukraina/ SBU: zatrzymano urzędnika Rady Miejskiej w Chmielnickim pracującego dla FSB Kontrwywiad Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zatrzymał kierownika jednego z wydziałów Rady Miejskiej w Chmielnickim na zachodzie kraju, który pracował… » więcej 2024-06-14, godz. 13:30 Rząd na najbliższym posiedzeniu zajmie się projektem nowelizacji ustawy o finansach publicznych Rada Ministrów na posiedzeniu w najbliższą środę zajmie się projektem nowelizacji ustawy o finansach publicznych - wynika z planowanego porządku obrad rządu… » więcej 2024-06-14, godz. 13:30 Łódź/ Wspólne kibicowanie reprezentacji Polski na Euro 2024 z basenu i na plaży W Łodzi mecze polskiej reprezentacji Polski w finałach piłkarskich mistrzostw Europy będzie można oglądać wspólnie w jedynej w kraju strefie kibica zlokalizowanej… » więcej 2024-06-14, godz. 13:20 Posłanki KO pytają o byłego rektora Akademii Wymiaru Sprawiedliwości Posłanki KO Karolina Pawliczak oraz Katarzyna Kierzek-Koperska uważają, że prokuratura powinna wznowić umorzone postępowania dotyczące b. rektora Akademii… » więcej 2024-06-14, godz. 13:20 Śląskie/ Zarzut oszustwa dla 27-latka za sprzedaż biletów, które nie istniały Policjanci postawili zarzuty 27-latkowi z Jastrzębia-Zdroju, który oferował w internecie sprzedaż biletów na koncerty, festiwale czy mecze, których nie posiadał… » więcej 2024-06-14, godz. 13:20 Ta muzyka króluje na "łóżkowych" playlistach Dla nikogo nie będzie tajemnicą, że muzyka potrafi wprawić nas w odpowiedni nastrój. Dobrze dobrane melodie mogą dać motywację do uprawiania sportu, łagodzą… » więcej 2024-06-14, godz. 13:20 NFOŚiGW: w poniedziałek ruszy program „Moja Elektrownia Wiatrowa” (krótka) W poniedziałek ruszy program „Moja Elektrownia Wiatrowa”, z którego będzie można otrzymać do 30 tys. zł na budowę przydomowego wiatraka - poinformowała… » więcej 2024-06-14, godz. 13:20 Konin/ Strefa kibica na 200 miejsc powstanie na Bulwarze Nadwarciańskim Trzy mecze grupowe reprezentacji Polski na piłkarskich mistrzostwach Europy będą mogli obejrzeć kibice w Koninie w specjalnej strefie. Urząd Miejski w Koninie… » więcej 2024-06-14, godz. 13:20 Niemcy/ Media: G7 wysyła Moskwie sygnał o jedności i sile Wraz z nowymi pożyczkami dla Ukrainy zachodni sojusz wsparcia pokazuje jedność i siłę wobec Rosji. To bardzo dobra wiadomość, pisze w piątek w komentarzu… » więcej 2024-06-14, godz. 13:10 CNN: Hamas nie wie, ilu ze 120 zakładników jeszcze żyje Rzecznik palestyńskiego Hamasu Osama Hamdan powiedział telewizji CNN, że nie wie, ilu ze 120 zakładników jeszcze żyje. Według niego nikt nie wie, czy porwani… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »