Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-06-12, 16:12 Autor: Bogusław Kalisz/Witold Wośtak

"Kadencja autorskiej kontynuacji". Szymon Ogłaza nowym marszałkiem województwa opolskiego

Szymon Ogłaza [fot. Jędrzej Łuczak]
Szymon Ogłaza [fot. Jędrzej Łuczak]
Szymon Ogłaza fot. W. Wośtak
Szymon Ogłaza fot. W. Wośtak
Szymon Ogłaza został wybrany na marszałka województwa opolskiego. Zastąpił na tym stanowisku Andrzeja Bułę, który został posłem Parlamentu Europejskiego. Nie zmienił się Zarząd Województwa Opolskiego.
Na nadzwyczajnej sesji Sejmiku Województwa Opolskiego za kandydaturą Szymona Ogłazy głosowało 20 radnych wojewódzkich, 7 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu.

Szymon Ogłaza był jedynym kandydatem zgłoszonym na funkcję marszałka regionu.

- Pierwsze odczucia to oczywiście radość i wdzięczność - powiedział na pierwszej konferencji prasowej w roli marszałka Szymon Ogłaza. - Dość mocny mandat, bo nawet większy niż koalicja, więc myślę, że nie zawiodę tych nadziei, które wraz z tymi głosami zostały oddane. Mam oczywiście świadomość tego, że nie jest to rewolucja i nie jest to przewrót żaden. To będzie kadencja kontynuacji, ale autorskiej kontynuacji - dodał Ogłaza.

Wojciech Komarzyński, radny Prawa i Sprawiedliwości, mówi, że jego klub negatywnie ocenia działalność ustępującego i nowego Zarządu Województwa Opolskiego.

- Uważamy, że sprawy województwa opolskiego mogą być prowadzone w sposób bardziej prorozwojowy. Takie rządy z pewnością byłaby w stanie zapewnić formacja Prawa i Sprawiedliwości. Stoimy na stanowisku, że ta większość sejmikowa spowalnia działalność wielu obszarów rozwoju województwa opolskiego, zarówno w poprzedniej kadencji, jak i obecnej.

Klub PiS nie rozważał zgłoszenia swojej kandydatury na marszałka ze względu na podział mandatów w sejmiku.

Po wygaśnięciu mandatu Andrzeja Buły, nową radną sejmiku jest Katarzyna Juranek-Mazurczak z Koalicji Obywatelskiej. To dyrektorka Centrum Aktywności Lokalnej w Kluczborku. Nowa radna chciałaby zajmować się obszarem kultury, ale nie tylko.

- Myślę także o komisji edukacji z tej przyczyny, że również pracowałam w szkole i sprawy oświatowe są mi znane oraz bardzo bliskie. 27 lat w kluczborskim liceum powoduje, że nie można z dnia na dzień odłączyć się od tego i przestać zajmować się tym. Interesują mnie także sprawy socjalne i kwestia rozwoju regionu.

Na sesji wybrano ponownie wicemarszałków: Zuzannę Donath-Kasiurę i Zbigniewa Kubalańcę. Członkiem zarządu województwa jest Robert Węgrzyn.

W województwie opolskim rządzi koalicja PO-Śląscy Samorządowcy-PSL, w której PO ma 14 radnych, Śląscy Samorządowcy 5, a PSL - jednego radnego. Opozycyjny klub PiS liczy 10 radnych.
Szymon Ogłaza
Wojciech Komarzyński
Katarzyna Juranek-Mazurczak

Wiadomości z regionu

2024-07-21, godz. 09:35 Za dochód ze sprzedaży wigilijnych świec opolska Caritas organizuje wakacyjne wyjazdy dzieci Blisko 60 różnych wakacyjnych projektów dla dzieci z regionu udało się zorganizować dzięki pieniądzom pozyskanym w grudniu ze sprzedaży wigilijnych świec… » więcej 2024-07-21, godz. 09:29 Młodzi chcą otwierać własne firmy. Wielu myśli o nowych mediach i sztucznej inteligencji 'Zauważamy rosnącą przedsiębiorczość wśród ludzi młodych'. Tak Tomasz Kwiatek, wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu, mówi o zauważalnym wzroście… » więcej 2024-07-21, godz. 09:28 Umowa z wykonawcą już podpisana. W Strzelcach Opolskich powstanie pełnowymiarowa hala sportowa Jest przełom w sprawie budowy hali sportowej przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich. Starostwo powiatowe podpisało umowę… » więcej 2024-07-20, godz. 20:30 Ostrzeżenie IMGW. Niedziela i poniedziałek pod znakiem wysokich temperatur Ostrzeżenie o upałach wydano dla całej Opolszczyzny. Gorąco będzie w niedzielę i poniedziałek. » więcej 2024-07-20, godz. 18:00 Ciężarówką też można driftować, jeśli silnik ma 1000 koni. Pokaz na Master Truck Show [ZDJĘCIA] Ryk silnika, 'palenie gum' i dużo dymu. Pokaz driftu ciężarówką cieszył się dużym zainteresowaniem podczas drugiego dnia 20. zlotu Master Truck Show na… » więcej 2024-07-20, godz. 17:28 Koniec roku akademickiego na Uniwersytecie WSB Merito w Opolu. 300 osób odebrało dyplomy 300 absolwentów Uniwersytetu WSB Merito w Opolu odebrało dzisiaj (20.07) dyplomy ukończenia studiów podczas uroczystego zakończenia roku akademickiego 20… » więcej 2024-07-20, godz. 15:45 Srebrny Krzyż Zasługi dla Andrzeja Wachowskiego za organizację Master Truck Show. Zlot trwa Srebrny Krzyż Zasługi przyznany przez prezydenta Andrzeja Dudę odebrał podczas oficjalnego otwarcia 20. Master Truck Show Andrzej Wachowski. » więcej 2024-07-20, godz. 14:30 Ponad tysiąc osób skorzystało z punktów pomocy dla ofiar przestępstw w regionie Po przerwie związanej z audytem w Ministerstwie Sprawiedliwości mieszkańcy regionu mogą ponownie korzystać z bezpłatnej pomocy dla osób pokrzywdzonych przestępstwem… » więcej 2024-07-20, godz. 13:00 Akademik Sokrates stanie się bursą dla uczniów szkół średnich z Opola Budynek 'Sokrates' należący do Politechniki Opolskiej zostanie przekształcony w bursę dla uczniów z Opola. Jak informuje prof. Marcin Lorenc, rektor opolskiej… » więcej 2024-07-20, godz. 12:30 Wakacje bez bomb i alarmów dla ukraińskich dzieci zorganizowali strażacy ochotnicy w Turawie Kilkunastu ukraińskich chłopców z obwodów przyfrontowych przyjechało do Turawy na zaproszenie polskich strażaków ochotników. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »