Radio Opole » Gospodarka
2018-04-07, 21:45 Autor: Ewelina Laxy

Plany inwestycyjne i brak wykonawców - o tym dyskutowali opolscy samorządowcy

Archiwum [Fot.Starostwo Powiatowe w Nysie]
Archiwum [Fot.Starostwo Powiatowe w Nysie]
Goście Samorządowej Loży Radiowej z dnia 07.04.18 [fot. Marcin Skomudek]
Goście Samorządowej Loży Radiowej z dnia 07.04.18 [fot. Marcin Skomudek]
Gminy pozyskują fundusze unijne, ale wykonawcy nie chcą prowadzić robót za cenę określoną w przetargach. O tym dyskutowano w Samorządowej Loży Radiowej.
- Problem z wyborem wykonawców się nasila - mówi Dorota Koncewicz, burmistrz Niemodlina. - Z pewnością wiele się na to składa problemów. Między innymi właśnie wzrost wynagrodzenia minimalnego. Z jednej strony to jest dobra sytuacja dla pracowników, ale stanowi takie koło zamknięte, bo jakby samorządy mają w związku z tym droższe inwestycje. W województwie opolskim, na tle kraju, ubyło nam ludności. Tych ludzi do pracy mamy mniej.

Burmistrz Dobrodzienia Róża Koźlik uważa, że niektóre samorządy i włodarze gmin źle planują inwestycje. - We wszystkich ogłoszonych w tym roku przetargach udało nam się zaoszczędzić - dodaje Róża Koźlik. - Pojawiły się oszczędności i można żonglować właśnie w tym budżecie i przesuwać te środki. Można je ewentualnie przesunąć na inne inwestycje, gdzie nam ewentualnie po przetargu zabraknie tych pieniędzy. Każdy burmistrz robi projekt budżetu i przedstawia radnym. Nikt z burmistrzów nie planuje tak inwestycji, że nie zaplanuje tej wartości kosztorysowej w budżecie.

Jak zaznacza Paweł Nakonieczny, przewodniczący Rady Miejskiej w Nysie, wyjściem z sytuacji może być rozkładanie inwestycji na etapy. - Gdyby samorządy postępowały w taki sposób, gdzie te zlecenia byłyby bardziej rozłożone w czasie, wówczas presja na znalezienie wykonawcy byłaby mniejsza. Koszty pracy to jest jedno, ale to jest mały składnik całości zadań. Koszty materiałów są na podobnym poziomie co kosztorysów, które powstawały kilka lat temu. Natomiast dzisiaj przedsiębiorcy mają okazję zwiększyć swoją marżę. Kilka firm, które przetrwały na rynku i zaciskały pasa chcą sobie to odbić.

Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa opolskiego zaznacza, że rynek się zmienił i widać to też w inwestycjach na poziomie województwa. - Nie ma oszczędności, które moglibyśmy wykorzystać - dodaje Ogłaza. - Rzeczywiście w tym roku zbiegła się kampania wyborcza ze szczytem wydawania środków europejskich. W większości gminy są uzależnione od dofinansowania zewnętrznego i to dofinansowanie dzisiaj jest najwyższe. Są lata tłuste, kiedy ci wykonawcy mogą przebierać w ofertach, ale są lata bardzo chude, kiedy trafiają w taką lukę pomiędzy dwoma finansowaniami, kiedy jeszcze nie rusza nowy program, a stary już się skończył.
Dorota Koncewicz
Róża Koźlik
Paweł Nakonieczny
Szymon Ogłaza

Gospodarka

2024-06-25, godz. 10:15 "Niezbędne jest zachowanie równowagi w gospodarce leśnej". Nadleśniczy Marek Cholewa gościem Radia Opole - To nie przemysł drzewny potrzebuje drewna, tylko my go potrzebujemy - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Marek Cholewa, nadleśniczy Nadleśnictwa… » więcej 2024-06-24, godz. 14:00 Zamknięte z powodu remontu. Problemy kierowców na dwóch traktach wojewódzkich Dwie kolejne drogi wojewódzkie zamknięte na czas prac remontowych. Jedna z nich to ta oznaczona numerem 454. » więcej 2024-06-23, godz. 09:41 Są pieniądze na podnoszenie kwalifikacji zawodowych dla obcokrajowców Cudzoziemcy spoza Unii Europejskiej, którzy przebywają w naszym kraju legalnie i chcą podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, mogą starać się o zwrot kosztów… » więcej 2024-06-21, godz. 12:00 Baborów zmienia oświetlenie. Nowe lampy w całej gminie Samorząd Baborowa przystępuje do kompleksowej modernizacji oświetlenia ulicznego. Gmina pozyskała na ten cel ponad 1,3 mln złotych z rządowego programu ''Rozświetlamy… » więcej 2024-06-21, godz. 07:30 Podwyżki taryf za prąd i gaz wymuszą na gminach windowanie lokalnych opłat Gminy z Opolszczyzny szykują się do podnoszenia lokalnych opłat. Od lipca państwowe firmy mają wprowadzić nowe taryfy na prąd i gaz. » więcej 2024-06-20, godz. 20:00 Zrównoważony rozwój przedsiębiorstw i samorządów były tematami kongresu w Mosznej Środowisko, społeczna odpowiedzialność i ład korporacyjny. Do zamku w Mosznej przyjechali naukowcy, specjaliści oraz przedsiębiorcy na Opolski Kongres ESG… » więcej 2024-06-20, godz. 15:30 Politechnika Opolska wyróżniła firmy najbardziej przyjazne cudzoziemcom 29 opolskich przedsiębiorstw zgłosiło się do trzeciej edycji konkursu 'Opolska Firma Przyjazna Cudzoziemcom'. Dzisiaj (20.06) poznaliśmy laureatów plebiscytu… » więcej 2024-06-20, godz. 09:00 Centrum Integracji Cudzoziemców z nową ofertą dla bezrobotnych obywateli spoza UE Obywatele spoza Unii Europejskiej, którzy szukają pracy, mogą skorzystać z nowej oferty, jaką przygotowało Centrum Integracji Cudzoziemców w Opolu. W ramach… » więcej 2024-06-19, godz. 17:00 "Będzie tętnić życiem". WSSE otworzyła w Brzegu Lokalne Centrum Biznesu Brzeg ma Lokalne Centrum Biznesu. Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna Invest-Park otworzyła halę przemysłową na terenie po byłej jednostce wojskowej… » więcej 2024-06-19, godz. 15:00 Jest dokumentacja i pozwolenie. Z poślizgiem ruszy budowa oczyszczalni ścieków w Chrzelicach Budowa oczyszczalni ścieków w Chrzelicach nie została zakończona - czytamy w „Raporcie o stanie gminy Biała za rok 2023”. W maju dokument przedłożono… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »