Radio Opole » Gospodarka
2024-06-20, 20:00 Autor: Witold Wośtak

Zrównoważony rozwój przedsiębiorstw i samorządów były tematami kongresu w Mosznej

Opolski Kongres ESG w Mosznej [fot. Witold Wośtak]
Opolski Kongres ESG w Mosznej [fot. Witold Wośtak]
Opolski Kongres ESG w Mosznej [fot. Witold Wośtak]
Opolski Kongres ESG w Mosznej [fot. Witold Wośtak]
Opolski Kongres ESG w Mosznej [fot. Witold Wośtak]
Opolski Kongres ESG w Mosznej [fot. Witold Wośtak]
Środowisko, społeczna odpowiedzialność i ład korporacyjny. Do zamku w Mosznej przyjechali naukowcy, specjaliści oraz przedsiębiorcy na Opolski Kongres ESG, który zorganizowała Fundacja Uniwersytetu Opolskiego.
Celem konferencji jest utworzenie platformy do wymiany wiedzy i doświadczeń dla wszystkich zainteresowanych zrównoważonym rozwojem Opolszczyzny.

- Stopniowo wchodzą w życie unijne standardy i procedury, które przedsiębiorcy muszą realizować - mówi dr Sabina Wyrwich-Płotka, prezeska Fundacji UO.

- Przede wszystkim to są kwestie związane na przykład z weryfikowaniem dostawców pod kątem ochrony środowiska naturalnego. To oznacza, że sprawdzane będą nie tylko duże przedsiębiorstwa, bo te kwestie dotkną również mniejsze przedsiębiorstwa. One również będą zobowiązane do opracowania podobnych standardów i procedur.

Beata Tylman-Nowakowska, dyrektor Działu Rynku Pierwotnego Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, uważa, że czeka nas wiele wyzwań związanych z ociepleniem klimatu. - Każda spółka musi zastanowić się, jak wprowadzić zrównoważony rozwój - zaznacza.

- Kluczem będzie prawidłowe określenie strategii, czyli celów realizowanych jako ja i jako spółka. Może to być ograniczanie emisji dwutlenku węgla, minimalizowanie różnic płacowych czy kwestie związane z ładem korporacyjnym. Na wszystkie te wyzwania pieniądze są.

Zdaniem Piotra Dancewicza, dyrektora biura Stowarzyszenia Aglomeracja Opolska, dla samorządów głównym obszarem zainteresowania będzie transformacja energetyczna.

- Jest wiele nowych technologii i dobrze byłoby, gdyby dało się to objąć strukturami na przykład ośrodków referencyjnych, które zwyczajnie będą wspomagać te samorządy. Technologii oraz ofert jest na tyle dużo, że samorządy nie są w stanie same z siebie podjąć trafnej decyzji i potrzebują wsparcia. Być może cenna okaże się również relacja ekspercka ze strony biznesu.

Radio Opole objęło Opolski Kongres ESG patronatem medialnym.
Sabina Wyrwich-Płotka
Beata Tylman-Nowakowska
Piotr Dancewicz

Gospodarka

2024-07-19, godz. 18:00 Cała załoga Walcowni Rur Andrzej z wypowiedzeniami. Czy znajdzie się dla nich praca? Wszyscy pracownicy Walcowni Rur 'Andrzej' w Zawadzkiem otrzymali już wypowiedzenia. Przypomnijmy, po tym jak zarząd spółki Alchemia z Grupy Boryszew podjął… » więcej 2024-07-19, godz. 15:01 Czy będzie rządowa dotacja na budowę nowego mostu w Opolu? Było spotkanie z ministrem Władze Opola lobbują za budową nowego mostu przez Odrę. Prezydent Arkadiusz Wiśniewski spotkał się w tej sprawie z Dariuszem Klimczakiem, ministrem infrastruktury… » więcej 2024-07-18, godz. 08:00 Coraz mniej ofert pracy trafia do publicznych pośredników. "Portale są szybsze i łatwiejsze" O zgłaszanie ofert pracy apeluje do przedsiębiorców Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy i Powiatowy Urząd Pracy w Opolu. » więcej 2024-07-17, godz. 11:45 Brakuje ofert wakacyjnej pracy dla uczniów. "To większa odpowiedzialność pracodawców" Niewiele jest ofert pracy w te wakacje dla uczniów. Tak wynika z danych Opolskiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy i Powiatowego Urzędu Pracy… » więcej 2024-07-17, godz. 11:15 Prezes SIM Opolskie w Radiu Opole: Czy plan spółki jest zagrożony? 12 opolskich gmin oraz Krajowy Zasób Nieruchomości są udziałowcami powołanej w listopadzie 2021 roku spółki SIM Opolskie, która zapowiadała wybudowanie… » więcej 2024-07-16, godz. 21:09 Jest pomysł na pompownię ze zlewnią. Jasiona w gminie Lubrza ma być podłączona do kanalizacji Prudnika Władze Lubrzy zapowiadają przyśpieszenie w kanalizowaniu gminy. Większość wiosek nie ma zbiorczego odbioru przydomowych ścieków, które przewożone są… » więcej 2024-07-15, godz. 14:22 Najpierw wypiękniał rynek. Teraz drogi dojazdowe Na rynek główny w Koźlu dostaniemy się kolejną odrestaurowaną przecznicą. Właśnie zakończyła się gruntowna przebudowa ulicy Sienkiewicza. Brukowa nawierzchnia… » więcej 2024-07-14, godz. 14:00 Ruszył remont drogi powiatowej na trasie Rozmierka-Grodzisko. Będą utrudnienia dla kierowców Już nie grysy, a przede wszystkim masy bitumiczne na całych odcinkach jezdni. Powiat strzelecki inwestuje w remonty i wymienia części dróg, aby te były bardziej… » więcej 2024-07-13, godz. 16:29 Nowy "dywanik" asfaltowy na pięciu drogach osiedla Kuźniczka w Kędzierzynie-Koźlu Dziury i pęknięcia zniknęły z pięciu ulic na osiedlu Kuźniczka w Kędzierzynie-Koźlu. Nowy 'dywanik' asfaltowy został położony na Ogrodowej, Leszczynowej… » więcej 2024-07-11, godz. 13:01 "Od dawna chcieliśmy wykorzystać nasze położenie". W Branicach powstanie nowe targowisko W Branicach powstanie przygraniczna giełda rolno-towarowa. Władze gminy zakupiły już teren po byłym tartaku na realizację tego przedsięwzięcia. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »