Radio Opole » Gospodarka
2024-06-20, 15:30 Autor: Witold Wośtak

Politechnika Opolska wyróżniła firmy najbardziej przyjazne cudzoziemcom

Wręczenie nagród i wyróżnień w konkursie "Opolska Firma Przyjazna Cudzoziemcom" [fot. Witold Wośtak]
Wręczenie nagród i wyróżnień w konkursie "Opolska Firma Przyjazna Cudzoziemcom" [fot. Witold Wośtak]
Wręczenie nagród i wyróżnień w konkursie "Opolska Firma Przyjazna Cudzoziemcom" [fot. Witold Wośtak]
Wręczenie nagród i wyróżnień w konkursie "Opolska Firma Przyjazna Cudzoziemcom" [fot. Witold Wośtak]
Wręczenie nagród i wyróżnień w konkursie "Opolska Firma Przyjazna Cudzoziemcom" [fot. Witold Wośtak]
Wręczenie nagród i wyróżnień w konkursie "Opolska Firma Przyjazna Cudzoziemcom" [fot. Witold Wośtak]
29 opolskich przedsiębiorstw zgłosiło się do trzeciej edycji konkursu "Opolska Firma Przyjazna Cudzoziemcom". Dzisiaj (20.06) poznaliśmy laureatów plebiscytu organizowanego przez Politechnikę Opolską.
Podczas przyznawania nagród była brana pod uwagę wielkość firmy oraz między innymi to, czy dane przedsiębiorstwo patrzy na cudzoziemca jako pracownika w dłuższej perspektywie.

- Brane było między innymi to, jakie umowy są zawierane z cudzoziemcami, czy ci pracownicy mogą korzystać z dodatkowych świadczeń typu kursy językowe, wsparcie w funkcjonowaniu na rynku pracy i miejscu zamieszkania. Istotne było również, czy udzielano pomocy związanej ze ściąganiem rodzin z Ukrainy objętej wojną - mówi dr Sabina Kubiciel-Lodzińska, organizatorka z Wydziału Ekonomii i Zarządzania PO.

Pierwsze miejsce w kategorii dużych pracodawców zatrudniających cudzoziemców bezpośrednio zajęła firma Multiserwis. Przedsiębiorstwo zatrudnia około 100 pracowników spoza Unii Europejskiej. Pytamy Barbarę Stelmach, starszego specjalistę do spraw cudzoziemców, czy tę część kadry trzeba dodatkowo przyuczać.

- Bardzo często to są naprawdę dobrzy specjaliści, których nie musimy w szczególny sposób przyuczać do naszej branży, do stanowisk przez nich obejmowanych. W związku z tym, że jesteśmy firmą budowlaną, mówimy o dość specyficznej branży. Inna sprawa, że musimy tych pracowników nieco przyzwyczaić czy nauczyć wręcz kultury pracy i tego, że u nas praca odbywa się legalnie, obowiązują ich jakieś przepisy i zasady BHP, bo niestety nie we wszystkich krajach to jest uregulowane.

Drugie miejsce w kategorii dużych firm korzystających z cudzoziemców zatrudnianych przez agencje pośrednictwa pracy zajęła firma Polaris Poland. - Procedury i instrukcje pracy muszą być pisane w zrozumiały sposób - zwraca uwagę Barbara Kołodziejczyk.

- Na pewno kwestia bariery językowej to jest coś, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę. Nasz proces produkcji jest dość skomplikowany, dlatego my wkładamy też bardzo dużo wysiłku, aby zatrudniać pracowników bardzo dobrze rokujących i w tej grupie są również cudzoziemcy. Wkładamy dużo pracy w to, aby oni odnaleźli się bardzo dobrze w naszej organizacji, tworząc przyjazne środowisko pracy.

Łącznie nagrodzono lub wyróżniono 21 przedsiębiorstw. W konkursie odrębnie oceniano agencje pracy.
Sabina Kubiciel-Lodzińska
Barbara Stelmach
Barbara Kołodziejczyk

Gospodarka

2024-07-19, godz. 18:00 Cała załoga Walcowni Rur Andrzej z wypowiedzeniami. Czy znajdzie się dla nich praca? Wszyscy pracownicy Walcowni Rur 'Andrzej' w Zawadzkiem otrzymali już wypowiedzenia. Przypomnijmy, po tym jak zarząd spółki Alchemia z Grupy Boryszew podjął… » więcej 2024-07-19, godz. 15:01 Czy będzie rządowa dotacja na budowę nowego mostu w Opolu? Było spotkanie z ministrem Władze Opola lobbują za budową nowego mostu przez Odrę. Prezydent Arkadiusz Wiśniewski spotkał się w tej sprawie z Dariuszem Klimczakiem, ministrem infrastruktury… » więcej 2024-07-18, godz. 08:00 Coraz mniej ofert pracy trafia do publicznych pośredników. "Portale są szybsze i łatwiejsze" O zgłaszanie ofert pracy apeluje do przedsiębiorców Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy i Powiatowy Urząd Pracy w Opolu. » więcej 2024-07-17, godz. 11:45 Brakuje ofert wakacyjnej pracy dla uczniów. "To większa odpowiedzialność pracodawców" Niewiele jest ofert pracy w te wakacje dla uczniów. Tak wynika z danych Opolskiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy i Powiatowego Urzędu Pracy… » więcej 2024-07-17, godz. 11:15 Prezes SIM Opolskie w Radiu Opole: Czy plan spółki jest zagrożony? 12 opolskich gmin oraz Krajowy Zasób Nieruchomości są udziałowcami powołanej w listopadzie 2021 roku spółki SIM Opolskie, która zapowiadała wybudowanie… » więcej 2024-07-16, godz. 21:09 Jest pomysł na pompownię ze zlewnią. Jasiona w gminie Lubrza ma być podłączona do kanalizacji Prudnika Władze Lubrzy zapowiadają przyśpieszenie w kanalizowaniu gminy. Większość wiosek nie ma zbiorczego odbioru przydomowych ścieków, które przewożone są… » więcej 2024-07-15, godz. 14:22 Najpierw wypiękniał rynek. Teraz drogi dojazdowe Na rynek główny w Koźlu dostaniemy się kolejną odrestaurowaną przecznicą. Właśnie zakończyła się gruntowna przebudowa ulicy Sienkiewicza. Brukowa nawierzchnia… » więcej 2024-07-14, godz. 14:00 Ruszył remont drogi powiatowej na trasie Rozmierka-Grodzisko. Będą utrudnienia dla kierowców Już nie grysy, a przede wszystkim masy bitumiczne na całych odcinkach jezdni. Powiat strzelecki inwestuje w remonty i wymienia części dróg, aby te były bardziej… » więcej 2024-07-13, godz. 16:29 Nowy "dywanik" asfaltowy na pięciu drogach osiedla Kuźniczka w Kędzierzynie-Koźlu Dziury i pęknięcia zniknęły z pięciu ulic na osiedlu Kuźniczka w Kędzierzynie-Koźlu. Nowy 'dywanik' asfaltowy został położony na Ogrodowej, Leszczynowej… » więcej 2024-07-11, godz. 13:01 "Od dawna chcieliśmy wykorzystać nasze położenie". W Branicach powstanie nowe targowisko W Branicach powstanie przygraniczna giełda rolno-towarowa. Władze gminy zakupiły już teren po byłym tartaku na realizację tego przedsięwzięcia. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »