Radio Opole » Gospodarka
2024-06-23, 09:41 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

Są pieniądze na podnoszenie kwalifikacji zawodowych dla obcokrajowców

Refundacja kosztów szkolenia [fot. pixabaya]
Refundacja kosztów szkolenia [fot. pixabaya]
Cudzoziemcy spoza Unii Europejskiej, którzy przebywają w naszym kraju legalnie i chcą podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, mogą starać się o zwrot kosztów kursów lub szkoleń. Dotacja wynosi do 10 tysięcy złotych brutto na osobę. Trzeba jednak spełnić kilka warunków. Wśród nich między innymi jest zamieszkiwanie na terenie województwa opolskiego, pracowanie tu lub też studiowanie.
- Taka refundacja wiąże się też z tym, że taka osoba musi przejść rozmowę z naszym doradcą zawodowym, żeby sprawdził, czy rzeczywiście chce ona podnieść lub zmienić swoje kwalifikacje zawodowe - mówi Anna Rawska, kierownik Centrum Integracji Cudzoziemców w Opolu.

- Musimy wybierać te szkolenia zawodowe poprzez system BUR-a i to odbywa się z naszymi doradcami międzykulturowymi, którzy wszystko wyjaśniają. Szukamy szkoleń, weryfikujemy i musi być ten dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji, bądź kompetencji, bo tylko takie będzie u nas kwalifikowane. Co też jest znaczące, refundujemy te kursy, ale musi być, jeśli jest wymagany, pozytywnie zdany egzamin. Jeśli ktoś nie zda, nie przyniesie nam faktury i certyfikatu, że ten egzamin się odbył, to tej refundacji nie będzie.

Dodajmy, że osoby, które chcą skorzystać z refundacji muszą być uczestnikiem projektu "Opolskie gościnne - wsparcie integracji społecznej obywateli państw trzecich". Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej wupopole.praca.gov.pl.
Anna Rawska

Gospodarka

2024-07-19, godz. 18:00 Cała załoga Walcowni Rur Andrzej z wypowiedzeniami. Czy znajdzie się dla nich praca? Wszyscy pracownicy Walcowni Rur 'Andrzej' w Zawadzkiem otrzymali już wypowiedzenia. Przypomnijmy, po tym jak zarząd spółki Alchemia z Grupy Boryszew podjął… » więcej 2024-07-19, godz. 15:01 Czy będzie rządowa dotacja na budowę nowego mostu w Opolu? Było spotkanie z ministrem Władze Opola lobbują za budową nowego mostu przez Odrę. Prezydent Arkadiusz Wiśniewski spotkał się w tej sprawie z Dariuszem Klimczakiem, ministrem infrastruktury… » więcej 2024-07-18, godz. 08:00 Coraz mniej ofert pracy trafia do publicznych pośredników. "Portale są szybsze i łatwiejsze" O zgłaszanie ofert pracy apeluje do przedsiębiorców Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy i Powiatowy Urząd Pracy w Opolu. » więcej 2024-07-17, godz. 11:45 Brakuje ofert wakacyjnej pracy dla uczniów. "To większa odpowiedzialność pracodawców" Niewiele jest ofert pracy w te wakacje dla uczniów. Tak wynika z danych Opolskiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy i Powiatowego Urzędu Pracy… » więcej 2024-07-17, godz. 11:15 Prezes SIM Opolskie w Radiu Opole: Czy plan spółki jest zagrożony? 12 opolskich gmin oraz Krajowy Zasób Nieruchomości są udziałowcami powołanej w listopadzie 2021 roku spółki SIM Opolskie, która zapowiadała wybudowanie… » więcej 2024-07-16, godz. 21:09 Jest pomysł na pompownię ze zlewnią. Jasiona w gminie Lubrza ma być podłączona do kanalizacji Prudnika Władze Lubrzy zapowiadają przyśpieszenie w kanalizowaniu gminy. Większość wiosek nie ma zbiorczego odbioru przydomowych ścieków, które przewożone są… » więcej 2024-07-15, godz. 14:22 Najpierw wypiękniał rynek. Teraz drogi dojazdowe Na rynek główny w Koźlu dostaniemy się kolejną odrestaurowaną przecznicą. Właśnie zakończyła się gruntowna przebudowa ulicy Sienkiewicza. Brukowa nawierzchnia… » więcej 2024-07-14, godz. 14:00 Ruszył remont drogi powiatowej na trasie Rozmierka-Grodzisko. Będą utrudnienia dla kierowców Już nie grysy, a przede wszystkim masy bitumiczne na całych odcinkach jezdni. Powiat strzelecki inwestuje w remonty i wymienia części dróg, aby te były bardziej… » więcej 2024-07-13, godz. 16:29 Nowy "dywanik" asfaltowy na pięciu drogach osiedla Kuźniczka w Kędzierzynie-Koźlu Dziury i pęknięcia zniknęły z pięciu ulic na osiedlu Kuźniczka w Kędzierzynie-Koźlu. Nowy 'dywanik' asfaltowy został położony na Ogrodowej, Leszczynowej… » więcej 2024-07-11, godz. 13:01 "Od dawna chcieliśmy wykorzystać nasze położenie". W Branicach powstanie nowe targowisko W Branicach powstanie przygraniczna giełda rolno-towarowa. Władze gminy zakupiły już teren po byłym tartaku na realizację tego przedsięwzięcia. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »