Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-06-17, 09:30 Autor: Justyna Maćkowiak

Minister nauki i szkolnictwa wyższego wizytuje opolskie uczelnie. Będzie namawiał do łączenia uczelni

Dariusz Wieczorek [fot. Marcin Boczek]
Dariusz Wieczorek [fot. Marcin Boczek]
Uniwersytet Opolski [fot. Adam Dubiński]
Uniwersytet Opolski [fot. Adam Dubiński]
- Chcemy odwiedzić wszystkie 16 województw. Rozmawiamy z rektorami uczelni państwowych i prywatnych. Celem tych wizyt jest przekazanie planów ministerstwa na najbliższe lata - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Dariusz Wieczorek. Minister nauki i szkolnictwa wyższego o 10:00 w Collegium Maius Uniwersytetu Opolskiego rozpocznie spotkanie rektorów opolskich uczelni i władz województwa opolskiego.
- Ponadto podczas tych wizyt chcemy się wsłuchać w głos środowiska - zaznaczył gość Radia Opole. - Planujemy nowelizację ustawy o szkolnictwie wyższym. W związku z czym dzisiaj jednoznacznie zmieniamy naszą politykę i to nie będzie tak, że minister sobie wymyśli jakieś zapisy w ustawie i nie będzie tego konsultował ze środowiskiem. Też uspokajamy wszystkich, że nie planujemy w tym zakresie jakiejś rewolucji a ewolucję, bo jest szereg rzeczy, które w tej ustawie po 4 latach doświadczeń trzeba zmienić.

- Po reformie Gowina mamy straszny bałagan w szkolnictwie wyższym - zaznacza minister. - Widzimy, co się dzieje, jeśli chodzi o jakość kształcenia. Dzisiaj jest sytuacja taka, że pan redaktor czy ja możemy swobodnie założyć sobie uczelnię wyższą, a chyba tak nie powinno być. W związku z czym będziemy chcieli w tej ustawie postawić na jakość nauczanie, a nie na liczbę uczelni. I zdecydowanie poprawić nadzór nad uczelniami.

Minister podczas wizyt namawia także uczelnie do łączenia się w większe jednostki. - Dajemy zachętę finansową dla takich uczelni. To o 10 procent wyższa coroczna subwencja. Jest o co walczyć - podkreśla minister Dariusz Wieczorek i zaznacza jednocześnie, że to suwerenna decyzja rektorów i senatów uczelni. - Do niczego nie będziemy zmuszać.
Dariusz Wieczorek cz. 1
Dariusz Wieczorek cz. 2

Wiadomości z regionu

2024-07-22, godz. 20:30 Wciąż nieznana jest data otwarcia krytego basenu w Namysłowie. Zorganizowano spotkanie z mieszkańcami Październik jest obecnie realnym terminem oddania do użytku krytej pływalni w Namysłowie. Po południu w magistracie zorganizowano spotkanie informacyjne z… » więcej 2024-07-22, godz. 19:30 Opole: w czasie upałów zużywamy więcej wody. Ale przerwy w dostawach nam nie grożą W lipcu w Opolu wzrosło zużycie wody, ale do rekordu jeszcze daleko. Obecnie dobowo mieszkańcy stolicy regionu zużywają 25 tysięcy m3 wody. Paweł Kawecki… » więcej 2024-07-22, godz. 18:30 Wzięli sprawy w swoje ręce i posprzątali Starą Stobrawę. Bo rzeka to nie śmietnik Rękawiczki, gumiaki i worki na śmieci - wyposażeni w te atrybuty mieszkańcy Kluczborka, młodzież oraz dzieci, ruszyli z nurtem Starej Stobrawy, aby oczyścić… » więcej 2024-07-22, godz. 18:00 Czy w Kluczborku powstaną elektrownie wiatrowe? Urząd zaprasza mieszkańców na konsultacje Czy wiatraki obok miodu staną się wizytówką Kluczborka i gminy? To niewykluczone. Radni zdecydowali o sporządzeniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego… » więcej 2024-07-22, godz. 17:15 "Nie mieliśmy dotąd takiego problemu". Beczkowozy nadal zaopatrują mieszkańców gminy Biała w wodę pitną Mieszkańcy 11 miejscowości w gminie Biała muszą korzystać z wody dostarczanej beczkowozami. Woda w ich kranach jest wciąż niezdatna do spożycia. W dwóch… » więcej 2024-07-22, godz. 16:01 Pożar budynku gospodarczego w Starej Kuźni. Wewnątrz były butle z gazem Osiem zastępów straży pożarnej gasiło pożar budynku gospodarczego w Starej Kuźni w gminie Bierawa (pow. kędzierzyńsko-kozielski). Nie było osób pos… » więcej 2024-07-22, godz. 15:04 Radar meteo na Górze św. Anny oficjalnie otwarty. "Pozwoli na lepsze i szybsze przewidywanie zmian pogody" [ZDJĘCIA] Radar meteorologiczny przy autostradzie A4 na Górze Św. Anny oficjalnie otwarty. To jeden z 10 takich radarów należących do sieci POLRAD. Urządzenie zapewnia… » więcej 2024-07-22, godz. 14:38 "Bezpieczeństwo zawsze na pierwszym miejscu". Wakacyjna akcja policji na basenie w Głubczycach W ramach akcji 'Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą' i 'Bezpieczne wakacje' na basenie miejskim w Głubczycach, policjanci z komendy powiatowej przypominali… » więcej 2024-07-22, godz. 14:04 Cztery lata na budowę 23 kilometrów S11 od Gotartowa do Siemianic w Wielkopolsce Za cztery lata ma być gotowy niemal 23-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S11 między Siemianicami w województwie wielkopolskim a Gotartowem obok Kluczbo… » więcej 2024-07-22, godz. 13:55 W Polsce posiedział w więzieniu, teraz samolotem wróci do ojczyzny Z więzienia do strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców, a wkrótce do ojczyzny. W taką podróż wysyłają 32-letniego Mołdawianina opolscy pogranicznicy. Przyczyn… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »