Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-06-17, 14:51 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

"Zmiany w szkolnictwie muszą nastąpić". Minister nauki w Opolu [ZDJĘCIA]

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek na spotkaniu ze studentami opolskich uczelni. [fot. Sławomir Mielnik]
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek na spotkaniu ze studentami opolskich uczelni. [fot. Sławomir Mielnik]
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek na spotkaniu ze studentami opolskich uczelni. [fot. Sławomir Mielnik]
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek na spotkaniu ze studentami opolskich uczelni. [fot. Sławomir Mielnik]
Rozmowy na temat projektu nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym, kwestia finansowania badań naukowych i wynagrodzeń pracowników - to główne tematy, jakie zostały poruszone podczas spotkania ministra nauki i szkolnictwa wyższego Dariusza Wieczorka z władzami opolskich uczelni.
Jak przekazał minister Wieczorek takie spotkania realizuje w całej Polsce. Celem jest poznanie oczekiwań naukowców, wykładowców, społeczności akademickiej.

- Jedno jest pewne i pan rektor też na to zwracał uwagę, że jesteście środowiskiem, które wokół ma wielkie ośrodki akademickie, z którymi de facto musicie konkurować i zabiegać o studenta, ale naprawdę gratuluje wszystkim uczelniom, bo świetnie wam to wychodzi. Jak obserwuje wyniki i to wszystko, co tutaj się dzieje, ale to też pokazuje, jak sytuacja się zmienia. Też dyskutowaliśmy o tym, o czym pani wojewoda sygnalizowała, problem studentów zagranicznych, bo to też jest istotna sprawa.

- Bez wątpienia te zmiany w szkolnictwie wyższym muszą nastąpić, choć nie ukrywam, że jest to długi i skomplikowany proces - dodaje profesor Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego.

- To dotyczy generalnie procesu jakości kształcenia, który musi nabrać zupełnie innego charakteru, opisanego dobrze w ustawie prawo o szkolnictwie wyższym. Myśmy mówili też o naszych wewnętrznych problemach dotyczących właśnie środowiska opolskiego, bo jesteśmy dość specyficznym regionem. Konkurencja jest ogromna, więc zrobić, żeby tych najlepszych zatrzymać u siebie.

- Obecnie mamy zbyt mało studentów, niestety demografia ma tu dużo do powiedzenia - podkreśla profesor Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.

- Pan minister optuje za tym, żeby łączyć uczelnie, ale też w konkretnych, określonych warunkach, żeby podobne uczelnie, o podobnym profilu i to ma sens. Natomiast nie ma sensu w przypadku mniejszych uczelni z większą. Aby to kształcenie było rzeczywiście na wysokim poziomie, to my nie możemy konkurować o studentów, bo to niejednokrotnie odbywa się kosztem jakości.

- Podczas spotkania wskazałam na problemy, z którymi jako małe województwo się borykamy - zaznacza Monika Jurek, wojewoda opolska.

- Nasi rektorzy i nasze uczelnie muszą naprawdę dwukrotnie jakby intensyfikować swoje działania chociażby dlatego, żeby postarać się o tego studenta, który przyjedzie do Opola albo w nim pozostanie, aby nie odjechał do ościennych ośrodków, ale również pozostanie tu nie tylko na studiach, a po ich zakończeniu również.

- Dialog ze środowiskami akademickimi jest bardzo ważny. To, co najważniejsze, co temu przyświeca, to świadomość, jak istotna jest rola rozwoju nauki - mówi Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek regionu.

- Powiązania nauki z biznesem. Wiedza o tym, że dzięki nauce zapewnimy rozwój i bezpieczeństwo nie tylko regionu, kraju, ale myślę, że całej Unii Europejskiej. To wszystko bardzo wyraźnie wybrzmiało, za to dziękuje i jestem przekonana, że będziemy cały czas w tym ciągłym dialogu.

Dodajmy, że po rozmowach z władzami uczelni, minister spotkał się również z opolskimi studentami.
Dariusz Wieczorek
prof. Marek Masnyk
prof. Marcin Lorenc
Monika Jurek
Zuzanna Donath-Kasiura

Wiadomości z regionu

2024-07-15, godz. 19:45 Akademiki czekają, popularne są też kawalerki na wynajem. "Ceny od dwóch lat są bardzo podobne" Ceny za miejsce w akademiku w Opolu wahają się od ponad 500 do 1100 złotych miesięcznie. Wszystko zależy od tego, czy jest to pokój 1,2 lub 3-osobowy. Za… » więcej 2024-07-15, godz. 19:30 „Nasz rodowód to są rzeczy bardzo istotne”. Kresowianie domagają się ekshumacji pomordowanych w Puźnikach Mieszkańcy gminy Prudnik uczestniczyli w Ogólnopolskim Zjeździe Nowosiółczan i Puźniczan. Było to siódme spotkanie potomków Kresowian, których rodziców… » więcej 2024-07-15, godz. 17:01 Kot sprawcą kolizji. Przewożony bez zabezpieczenia zwierzak zdekoncentrował kierowcę Do tego zdarzenia doszło na trasie z Nysy do Przełęku. 20-letni kierowca osobówki zjechał z drogi i uderzył w latarnię. » więcej 2024-07-15, godz. 17:00 Wyremontowany "Lipsk" ma być gotowy w październiku 2025 roku [ZDJĘCIA] Budynek 'Lipsk' przy ul. Sosnkowskiego w Opolu nabiera kształtu i nowoczesnego wyglądu. Choć gotowa jest już elewacja, to do ostatecznego zakończenia prac… » więcej 2024-07-15, godz. 16:32 Kolizja dwóch samochodów na DK45. Dostawczy przewoził butle z gazem Do tego zdarzenia doszło wczesnym popołudniem w okolicy Bierdzan na drodze krajowej nr 45. » więcej 2024-07-15, godz. 16:30 Ruszył remont obwodnicy Opola. Jest zmiana organizacji ruchu Zgodnie z zapowiedzią dzisiaj (15.07) rozpoczęły się prace na obwodnicy północnej Opola. » więcej 2024-07-15, godz. 16:00 Kierowców czeka ruch wahadłowy na DK46 w sąsiedztwie autostrady Będzie ruch wahadłowy na drodze krajowej 46 w sąsiedztwie autostrady A4 i obwodnicy Niemodlina. » więcej 2024-07-15, godz. 15:30 Więziennicy świętowali na zamku w Brzegu. "Społeczeństwo coraz bardziej dostrzega, że to potrzebna służba" Awanse na wyższe stopnie, medale i podziękowania za dotychczasową pracę. W ten sposób strażnicy więzienni obchodzili dziś (15.07) swoje święto. Na Zamku… » więcej 2024-07-15, godz. 15:17 Sinice znów dają o sobie znać na zbiorniku w Ligocie Górnej obok Kluczborka. Zakaz kąpieli Znów nie można kąpać się w zbiorniku retencyjnym w Ligocie Górnej. » więcej 2024-07-15, godz. 14:45 Przyszli studenci najchętniej wybierają kierunek lekarski i informatykę na opolskich uczelniach Prawie dziewięć tysięcy osób chce studiować na Uniwersytecie Opolskim, a ponad trzy na Politechnice Opolskiej. Obie uczelnie zakończyły właśnie pierwszą… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »