Radio Opole » Gospodarka
2024-06-21, 07:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Podwyżki taryf za prąd i gaz wymuszą na gminach windowanie lokalnych opłat

[fot.biznesinfo.pl]
[fot.biznesinfo.pl]
Gminy z Opolszczyzny szykują się do podnoszenia lokalnych opłat. Od lipca państwowe firmy mają wprowadzić nowe taryfy na prąd i gaz.
- Podwyżki opłat za usługi świadczone przez gminy są nieuniknione – argumentuje Andrzej Kasiura, burmistrz Krapkowic. – Koszty energii idą do góry, a to jest czynnik wzrostu cen wszystkich innych usług. Świadcząc usługi w naszych obiektach np. odbierając odpady komunalne, ścieki czy dostarczając ludziom wodę, także niestety musimy to brać pod uwagę. Podwyżki będą. Lepiej, żeby były kroczące, a nie gwałtowne. Musimy to zrobić, bo sami jesteśmy jako firma, która musi zbilansować koszty i dochody.

Podwyżki lokalnych opłat dla mieszkańców gmin to drażliwy społecznie problem.

- Kwestia wzrostu cen wody, odbioru ścieków i śmieci to są trudne dla samorządowców tematy – uważa Edward Plicko, burmistrz Białej. – Wzrost cen energii, paliwa, to wszystko powoduje, że system budżetowy gospodarki śmieciowej nam się nie zamyka. Jesteśmy w trakcie rozważań, na jakie podwyżki nasi mieszkańcy będą narażeni. Nie mamy jeszcze konkretnych wyliczeń. Przygotowujemy przetarg, aby zorientować się, jakie będą koszty wywozu śmieci.

Sejm przyjął projekt ustawy o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Utrzymana zostanie dotychczasowa stawka dla samorządów lokalnych, m.in. podległych im placówek oświatowych, kulturalnych, obiektów sportowych i szpitali. Rządowe programy osłonowe mają też objąć gospodarstwa domowe o niższych dochodach oraz małe i średnie firmy. Ustawa o mrożeniu cen energii obowiązywać będzie do końca tego roku.
Andrzej Kasiura
Edward Plicko

Gospodarka

2024-07-19, godz. 18:00 Cała załoga Walcowni Rur Andrzej z wypowiedzeniami. Czy znajdzie się dla nich praca? Wszyscy pracownicy Walcowni Rur 'Andrzej' w Zawadzkiem otrzymali już wypowiedzenia. Przypomnijmy, po tym jak zarząd spółki Alchemia z Grupy Boryszew podjął… » więcej 2024-07-19, godz. 15:01 Czy będzie rządowa dotacja na budowę nowego mostu w Opolu? Było spotkanie z ministrem Władze Opola lobbują za budową nowego mostu przez Odrę. Prezydent Arkadiusz Wiśniewski spotkał się w tej sprawie z Dariuszem Klimczakiem, ministrem infrastruktury… » więcej 2024-07-18, godz. 08:00 Coraz mniej ofert pracy trafia do publicznych pośredników. "Portale są szybsze i łatwiejsze" O zgłaszanie ofert pracy apeluje do przedsiębiorców Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy i Powiatowy Urząd Pracy w Opolu. » więcej 2024-07-17, godz. 11:45 Brakuje ofert wakacyjnej pracy dla uczniów. "To większa odpowiedzialność pracodawców" Niewiele jest ofert pracy w te wakacje dla uczniów. Tak wynika z danych Opolskiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy i Powiatowego Urzędu Pracy… » więcej 2024-07-17, godz. 11:15 Prezes SIM Opolskie w Radiu Opole: Czy plan spółki jest zagrożony? 12 opolskich gmin oraz Krajowy Zasób Nieruchomości są udziałowcami powołanej w listopadzie 2021 roku spółki SIM Opolskie, która zapowiadała wybudowanie… » więcej 2024-07-16, godz. 21:09 Jest pomysł na pompownię ze zlewnią. Jasiona w gminie Lubrza ma być podłączona do kanalizacji Prudnika Władze Lubrzy zapowiadają przyśpieszenie w kanalizowaniu gminy. Większość wiosek nie ma zbiorczego odbioru przydomowych ścieków, które przewożone są… » więcej 2024-07-15, godz. 14:22 Najpierw wypiękniał rynek. Teraz drogi dojazdowe Na rynek główny w Koźlu dostaniemy się kolejną odrestaurowaną przecznicą. Właśnie zakończyła się gruntowna przebudowa ulicy Sienkiewicza. Brukowa nawierzchnia… » więcej 2024-07-14, godz. 14:00 Ruszył remont drogi powiatowej na trasie Rozmierka-Grodzisko. Będą utrudnienia dla kierowców Już nie grysy, a przede wszystkim masy bitumiczne na całych odcinkach jezdni. Powiat strzelecki inwestuje w remonty i wymienia części dróg, aby te były bardziej… » więcej 2024-07-13, godz. 16:29 Nowy "dywanik" asfaltowy na pięciu drogach osiedla Kuźniczka w Kędzierzynie-Koźlu Dziury i pęknięcia zniknęły z pięciu ulic na osiedlu Kuźniczka w Kędzierzynie-Koźlu. Nowy 'dywanik' asfaltowy został położony na Ogrodowej, Leszczynowej… » więcej 2024-07-11, godz. 13:01 "Od dawna chcieliśmy wykorzystać nasze położenie". W Branicach powstanie nowe targowisko W Branicach powstanie przygraniczna giełda rolno-towarowa. Władze gminy zakupiły już teren po byłym tartaku na realizację tego przedsięwzięcia. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »